Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Πρόταση κυκλώματος φόρτισης μπαταριών μολύβδου

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    228

    Προεπιλογή Πρόταση κυκλώματος φόρτισης μπαταριών μολύβδου

    Καλήσπερα,
    Έχω δυο μπαταρίες μολύβδου 12V 7Ah και θέλω ένα κύκλωμα ωστε να τις φορτίζω για να τις αποθηκεύσω αλλα και για αν της φορτίσω όταν θα τις χρησιμοποιήσω.Εχω βρει διάφορα κυκλώματα με lm317 , με ρελε και αλλα με 555.
    Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο κύκλωμα φορτιστή.Θα προτιμούσα να κάνει auto cut off όταν φορτίζει(Λογικά κάποιο με ρελέ).


    Κάποια κυκλώματα που έχω βρει
    1
    2
    3

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Αυτές τις μπαταρίες τους αρέσει να έχουν συνέχεια λίγο ρευματάκι να τις τσιγκλάει. Αν δεν έχεις θέμα να τις φορτίζεις πολύ γρήγορα, με το LM317 μπορείς να κάνεις εύκολα τη δουλειά σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdouze Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλήσπερα,
    Έχω δυο μπαταρίες μολύβδου 12V 7Ah και θέλω ένα κύκλωμα ωστε να τις φορτίζω για να τις αποθηκεύσω αλλα και για αν της φορτίσω όταν θα τις χρησιμοποιήσω.Εχω βρει διάφορα κυκλώματα με lm317 , με ρελε και αλλα με 555.
    Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο κύκλωμα φορτιστή.Θα προτιμούσα να κάνει auto cut off όταν φορτίζει(Λογικά κάποιο με ρελέ).
    Το θέμα έχει συζητηθεί εδώ, κι εδώ κι εδώ και σε πολλά άλλα threads άλλων μελών.
    Τελευταία παρουσίασα και μια εξέλιξη του εδώ :
    https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=98587
    Για μπαταρίες ακριβώς αυτού του τύπου το έφτιαξα (12V 7Ah ) για μικρές αυτονομίες και τέτοιες ανάγκες. Τα πολλά πολλά που γράφω και σχεδιάζω στην τελευταία δημοσίευση είναι λίγο πολυτέλειες (χρήσιμες πάντα).
    Οι μπαταρίες αυτού του τύπου θέλουν να μένουν σε συντήρηση πάνω στον φορτιστή για να είναι πάντα φρέσκιες χωρίς τις απώλειες του χρόνου αναμονής. Το συγκεκριμένο κύκλωμα είναι δοκιμασμένο και περνά από την φόρτιση στην συντήρηση μόνο του μολις βρεί τις κατάλληλες συνθήκες. Στο τέλος διατηρεί μιά φόρτιση συντήρησης λίγων mA (30-60) η οποία καλύπτει τις φυσιολογικές απώλειες της μπαταρίας.
    Ρελέ δεν χρειάζεται σε αυτόν τον τύπο μπαταρίας.
    Τα κυκλώματα που προτείνεις δεν τα έχω δοκιμάσει. Αυτό που προτείνω είναι από το pdf του LM317 και έχω αναλύσει και μελετήσει τις παραμέτρους του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    228

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα έχει συζητηθεί εδώ, κι εδώ κι εδώ και σε πολλά άλλα threads άλλων μελών.
    Τελευταία παρουσίασα και μια εξέλιξη του εδώ :
    https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=98587
    Για μπαταρίες ακριβώς αυτού του τύπου το έφτιαξα (12V 7Ah ) για μικρές αυτονομίες και τέτοιες ανάγκες. Τα πολλά πολλά που γράφω και σχεδιάζω στην τελευταία δημοσίευση είναι λίγο πολυτέλειες (χρήσιμες πάντα).
    Οι μπαταρίες αυτού του τύπου θέλουν να μένουν σε συντήρηση πάνω στον φορτιστή για να είναι πάντα φρέσκιες χωρίς τις απώλειες του χρόνου αναμονής. Το συγκεκριμένο κύκλωμα είναι δοκιμασμένο και περνά από την φόρτιση στην συντήρηση μόνο του μολις βρεί τις κατάλληλες συνθήκες. Στο τέλος διατηρεί μιά φόρτιση συντήρησης λίγων mA (30-60) η οποία καλύπτει τις φυσιολογικές απώλειες της μπαταρίας.
    Ρελέ δεν χρειάζεται σε αυτόν τον τύπο μπαταρίας.
    Τα κυκλώματα που προτείνεις δεν τα έχω δοκιμάσει. Αυτό που προτείνω είναι από το pdf του LM317 και έχω αναλύσει και μελετήσει τις παραμέτρους του.
    σε ευχαριστω πολυ.την εχω δει την κατασκευή σου και σκεφτομαι να την φτιαξω γτ ειναι πολυ χρησιμη αλλα θα ηθελα κατι απλο για την ωρα γιατι μου τις εδωσαν και ηταν πολυ καιρο αχρησιμοποιητες (μαλλον δεν ειχαν χρησιμοποιηθει καθολου) και θελω να τις συντηρησω μεχρι να τις αξιοποιησω.Θα κοιταξω το datasheet του lm317

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdouze Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστω πολυ.την εχω δει την κατασκευή σου και σκεφτομαι να την φτιαξω γτ ειναι πολυ χρησιμη αλλα θα ηθελα κατι απλο για την ωρα γιατι μου τις εδωσαν και ηταν πολυ καιρο αχρησιμοποιητες (μαλλον δεν ειχαν χρησιμοποιηθει καθολου) και θελω να τις συντηρησω μεχρι να τις αξιοποιησω.Θα κοιταξω το datasheet του lm317
    Τότε, αυτή είναι η απλούστερη εκδοση, μην σε τρομάζουν τα εξαρτήματα όσο κι αν σου φαίνονται πολλά !

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    228

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε, αυτή είναι η απλούστερη εκδοση, μην σε τρομάζουν τα εξαρτήματα όσο κι αν σου φαίνονται πολλά !
    Σε ευχαριστω θα το φτιαξω μολις παρω τα εξαρτήματα.Θα μπορουσα να αντικαταστησω το lm338 με το lm317 και το lm301AN με καποιον αλλον τελεστικο.(επειδη δεν τα εχει το μαγαζι που ψωνιζω απο εδω) αλλιως θα τα παραγγειλω.επισης απο οτι καταλαβα για να φορτισω 12v 7ah δεν χρειαζεται καποια αλλαγη το κυκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Πιο απλό και αυτόματο δεν γίνεται...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    4 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdouze Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω θα το φτιαξω μολις παρω τα εξαρτήματα.Θα μπορουσα να αντικαταστησω το lm338 με το lm317 και το lm301AN με καποιον αλλον τελεστικο.(επειδη δεν τα εχει το μαγαζι που ψωνιζω απο εδω) αλλιως θα τα παραγγειλω.επισης απο οτι καταλαβα για να φορτισω 12v 7ah δεν χρειαζεται καποια αλλαγη το κυκλωμα.
    Σόρρυ, τώρα ειδα την ερώτησή σου. Εχω πολλά 317 αλλά πάντα προτιμώ το 338. Σε μια δοκιμή που έκανα αλλαγή σε 317, δεν ξέρω πως, αλλά παρείχε πολλά περισσότερα mA από ότι το 338 ενώ είχα εξωτερικό τρανζίστορ ισχύος και φοβήθηκα πως θα το κάψω. Το μόνο που έχω καταλάβει είναι οτι οι ονομαστικές τιμές των Watt των εξαρτημάτων είναι πολύ οριακές, είναι τιμές θραύσης σε θερμοκρασίες τρελές που απαιτούν πολύ μεγάλες ψύκτρες και ανεμιστηράκια. Πάντα τα χρησιμοποιώ σε καταναλώσεις κάτω του 50%. Έτσι το άλλαξα πάλι.
    Το LM301AN έχει ιδια ποδαράκια με τα UA741, LM741 και το TL071 εκτός απο κάποιες λεπτομέρειες που δεν εχουν ουσία στην εφαρμογή αυτή.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    228

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρρυ, τώρα ειδα την ερώτησή σου. Εχω πολλά 317 αλλά πάντα προτιμώ το 338. Σε μια δοκιμή που έκανα αλλαγή σε 317, δεν ξέρω πως, αλλά παρείχε πολλά περισσότερα mA από ότι το 338 ενώ είχα εξωτερικό τρανζίστορ ισχύος και φοβήθηκα πως θα το κάψω. Το μόνο που έχω καταλάβει είναι οτι οι ονομαστικές τιμές των Watt των εξαρτημάτων είναι πολύ οριακές, είναι τιμές θραύσης σε θερμοκρασίες τρελές που απαιτούν πολύ μεγάλες ψύκτρες και ανεμιστηράκια. Πάντα τα χρησιμοποιώ σε καταναλώσεις κάτω του 50%. Έτσι το άλλαξα πάλι.
    Το LM301AN έχει ιδια ποδαράκια με τα UA741, LM741 και το TL071 εκτός απο κάποιες λεπτομέρειες που δεν εχουν ουσία στην εφαρμογή αυτή.
    χαχαχα
    Μπήκαμε σε καραντίνα και δεν πρόλαβα να πάρω υλικά.
    Κατάλαβαα σε ευχαριστώ πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdouze Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχαχα
    Μπήκαμε σε καραντίνα και δεν πρόλαβα να πάρω υλικά.
    Κατάλαβαα σε ευχαριστώ πολύ.
    Πολλά καταστήματα διαθέτουν τα υλικά και μπορείς να τα παραγγείλεις ηλεκτρονικά και να έρθουν στον χώρο σου με κούριερ με μια μικρή επιβάρυνση... Απλά δίνω μια ιδέα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον babisko για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sdouze (17-11-20)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιτηρητής φόρτισης συντήρησης μπαταρίας μολύβδου VRLA
    By ΜαστροΤζεπέτο in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-19, 22:46
  2. Φορτιστής Μπαταριών Μολύβδου.
    By dimi124 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-18, 20:09
  3. Ανακύκλωση μπαταριών μολύβδου
    By kpap in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-15, 15:22
  4. Κύκλωμα φόρτισης μπαταρίας μολύβδου
    By st3v3n in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 15:05
  5. Φορτιστής μπαταριών μολύβδου
    By x9-125 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-07, 14:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας