Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 32 από 32

Θέμα: Τεχνητό φορτίο ελέγχου τροφοδοτικών

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι με τις πλακέτες που χρησιμοποίησα. Αν κάποιος θέλει να το κατασκευάσει και χρειάζεται κάποια άλλη σημπληρωματική πληροφορία είμαι στην διάθεσή του


    Διαστάσεις πλακετών:
    Board1: 80 Χ 50 mm
    Board2: 100 X 50 mm
    Board3: 160 X 50 mm
    Board4: 160 X 50 mm


    Οι πλακέτες 3 και 4 είναι διπλές, τις κόβετε στην μέση και αποτελούν το δεξί και αριστερό τμήμα των TIP3055 η κάθε μια. Προσοχή!!! δεν είναι ίδια τα τμήματα αυτά!!!


    Οι αλλαγές - τροποποιήσεις από το άρθρο του ελέκτορ που έγιναν από μένα είναι:
    Board1: σύμφωνα με τον διαφορετικό περιστροφικό διακόπτη και προσθήκη οπτικής ένδειξης με led της θέσης του, πυκνωτής C1 με διάφορες διαστάσεις, προσθήκη υποδοχών JST 2.54mm για τις συνδέσεις των ποτενσιομέτρων και της τροφοδοσίας των 12VDC.


    Board2: Αντιστάσεις R22, R23. Μπαίνει από μια των 22Ω/5W ή ανά 2 παράλληλες 43Ω/W (δεν είχα 22Ω/5W, βρήκα 43Ω/2W, ναι σωστά το έγραψα, δεν είναι λάθος!!! βρήκα 43Ω/2W!!! και όχι 22Ω/5W!!!), προσθήκη τμημάτων χαλκού για ενδεχόμενη στερέωση ψύκτρας των Τ1, Τ2 που δεν είναι απαραίτητη τελικά, δεν ζεσταίνονται καθόλου.


    Η πλακέτα του τροφοδοτικού είναι απλά μια συνηθισμένη διάταξη με 1 Μ/Σ με δυο ανεξάρτητα δευτερεύοντα για την τροφοδοσία των οργάνων και έναν για την τροφοδοσία του κυρίως κυκλώματος. Στα τρια τμήματα του τροφοδοτικού χρησιμοποιούνται σταθεροποιητές 78ΧΧ, ίσως λιγάκι υπερβολικό, αλλά...


    Συνημμένο Αρχείο 82235 Συνημμένο Αρχείο 82236 Συνημμένο Αρχείο 82237 Συνημμένο Αρχείο 82238 Συνημμένο Αρχείο 82239 Συνημμένο Αρχείο 82240
    μπαμπη καλησπερα. 2 ερωτησεις : σου ζεσταινεται πολυ το R22/23? εβαλα 2 τουβλακια 5 βατ 22ωμ και βλεπω μεχρι 2 αμπερ που το δοκιμασα οτι ζεσταινονται αρκετα (δεν εχω τελειωσει την κατασκευη ακομα και το παιζω με ΕΝΑ 2Ν3055 σε μεγαλη ψυκτρα οποτε δε το πηγα πανω απο 2 αμπερ). αν ειναι ετσι στα 2 αμπερ στα 20 θαναι οκ?
    για το BD εχεις δικιο ειναι κρυο εντελως.
    και , μηπως μπορεις να μου πεις πως εβαλες στο sprint τα συγκεκριμενα macros για τους jst , το διακοπτη κτλ , στα δικα μου macros δε τα βρισκω καπου. μηπως μπορεις να μοιραστεις αυτα τα footprints να τα εχουμε? η να μου στειλεις το αρχειο απο τα macros του sprint?
    σε ευχαριστω πολυ και ευχαριστουμε και για τα αρχεια του sprint!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Athina
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    νεο ποστ γιατι εκανα μερικες αλλαγες και εχω πλεον νεα συμπεριφορα.

    με τις πλακετες του μπαμπη , τη μια KML και την αλλη RS ,χωρις τις "δευτερες", μπορεις να ρυθμισεις ΜΕΧΡΙ ΜΙΣΟ ΑΜΠΕΡ ΜΑΞ. αντε λεω ισως φταιει που εχω μονο τη μια πλευρα με τις πλακετες ας βαλω και την απεναντι. βαζω και την αλλη πλακετα την RS και τα μαξ αμπερ πηγαν πλεον στο 1αμπερ.

    εβαλα μια ακομα πλακετα και πηγα 1,5 αμπερ. για καποιο λογο παιρνω μονο 0,5 αμπερ εξτρα με καθε πλακετα. με 4 πλακετες δλδ οσες εχει φτιαξει ο μπαμπης παιρνω 2 αμπερ μαξ.

    τα ξαναμετρησα ολα δεν βλεπω καποιο θεμα , το τριγωνικο και το τετραγωνο δουλευουν , και το Mode1. στο mode 4 εχω μαξ 2 αμπερ αντι για 20... στο mode1 αν δωσω 22 βολτ εισοδο παιρνω 1 αμπερ μαξ, ρυθμιζομενο απο μηδεν εως 1αμπερ με το ποτενσιομετρο P2 (δλδ στα 60 βολτ μαξ θαχα λογικα μεχρι 3 αμπερ..).

    μετρησα τις τασεις στους τελεστικους δε βλεπω κατι στραβο. το 358 παιρνει 12,5 βολτ τροφοδοσια και δινει με το ποτενσιομετρο στο τερμα περιπου 7 στην εξοδο του , που τα στελνει και στα 2 BD , και αυτα στις βασεις των 3055 (εκει φτανουν περιπου 6.4βολτ).
    τα αμπερ δε πανε πανω απο 2 για κανενα λογο ομως.
    εχω μετρησει ολες τις αντιστασεις και τα καλωδια στις πλακετες ειναι χρωματιστα για να μην γινει λαθος. τα 3055 ζεσταινονται ομοιομορφα και ολες οι τασεις στις πλακετες των τρανζιστορ ειναι ομοιομορφες. νομιζω κατι φταιει με την οδηγηση των 3055 και δεν οδηγουνται πληρως γιαυτο δεν παιρνω μεγαλυτερη ενταση ρευματος.

    EDIT : λαθος παραγγελια στα τουβλακια και δεν το ειχα παρει χαμπαρι.. λυθηκε το μυστηριο ολα δουλευουν μια χαρα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BeetleJuice : 08-04-24 στις 03:44

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Tεχνητό Φορτίο Dummy Load με RFP 250N50 TC 250W
    By Xailanter in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-18, 03:01
  2. Τεχνητό φορτίο 50Ohm
    By liat in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-15, 23:29
  3. Τεχνητό φορτίο Diconex 250W 50Ohm DC-3Ghz 17-0357
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-15, 23:06
  4. Κατασκευαστές Τροφοδοτικών
    By Vinion in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-15, 11:06
  5. Τεχνητό φορτίο 12v
    By manos423 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-15, 01:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας