Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: USB μικροσκόπιο σε windows 7

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Cool USB μικροσκόπιο σε windows 7

    Καλησπέρα στη παρέα...καλή καραντίνα!!!

    Βρήκα ενα USB μικροσκόπιο (μου το χάρισαν μου ειπαν πως τα εφερνε μια δόση το γνωστό γερμανικό σουπερ μαρκετ) Λειτουργεί άψογα σε windows 10 παροτι είναι αρκετά παλιο (εποχής XP) αλλά στο εργαστήριο έχω ένα λάπτοπ του φτωχού που τρέχει windows 7 ultimate. Εγκατέστησα drivers όλα κομπλε και συνοδεύεται απο προγραμμα διαχείρησης της Ulead. παω να δω,αναβει το μικροσκοπιο και ενδεικτικό και φως τράπεζας, αλλά μου βγάζει το παρακάτω μηνυμα...

    "Connect smart tee to preview AVI detocompressor error..." και αφου πατάω ΟΚ μου βγάζει.."Cannot Preview"

    εψαξα πολύ το θεμα στο internet αλλά αρχίζω και κουράζομαι....κάποια βοήθεια παιδια Κατεβασα ενα windows codec pack να δω αν θα δει το μικροσκοπιο....το λαπτπάκι είναι ενα φτωχό πλην τιμιο toshiba satellite, με 3GB RAM....με βολεύει πολύ για το εργαστήριο....παρακαλω τα φώτα σας....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    windows 10 32 /64 bit? windows 7 32/64 bit?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε να μας πεις το μοντέλο μιας και είναι εποχής pentium III αλλά δοκίμασες να τρέξεις το πρόγραμμα αλλάζοντας την συμβατότητα του σε win Xp? Αν και πιστέυω ότι θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ένα άλλο πρόγραμμα ή ακόμα μήπως μπορέσεις και το δεις σαν απλή συσκευή ήχου και εικόνας από τις ρυθμίσεις των windows. Το ulead έχει σταματήσει και έχει εχει αντικατaσταθεί από άλλα όπως το videostudio και το paintshop pro της Corel
    https://www.paintshoppro.com/en/page...hoto-explorer/

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη MAIK721
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Και επειδή τα corel είναι και λιγο βαρια τα πρώτο που θα δοκίμαζα θα ήταν πχ από το vlc να το ανοίξει σαν συσκευή σύλληψης γιατί έχει και την δυνατότητα εγγραφής και μετά από τις συσκευές των windows

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MAIK721 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (10-11-20)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Υπάρχει ειδικός λόγος που το κρατάς με 7ρια? Όλα μα όλα τα 7ρια αναβαθμίζονται σε 10ρια κανονικότατα και δωρεάν (βασικά ακόμα κι αν δεν έχεις καποια 7 η 8 τα 10 ειναι ετσι κι αλλιώς δωρεάν με μοναδική έκπτωση ένα μπανεράκι κάτω δεξιά το οποίο φαίνεται μόνο στην επιφάνεια εργασίας, όπως επισεις τέλος βρίσκεις κλειδιά ακόμα και με 2-3 ευρώ)
    Απ όσο γνωρίζω ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ πραγμα που δεν τρέχει σωστά σε 10 και τρέχει σε 7 είναι αποκλειστικά ένα μόνο συγκεκριμένο παιχνιδι (force unleased 2) ενώ αν αυτό που φοβάσαι είναι το βάρος του λειτουργικότητα, τα 10 ΔΕΝ είναι σε καμία πετιπτωση πιο βαριά απ τα 7 .

    Codecs έχεις περασει η χρησιμοποιείς κάποιο τρίτο προγραμμα που τους περιλαμβανει?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Την εγκατάσταση του προγράμματος πρέπει να την κάνεις με δικαιματα διαχειριστή
    Και την εκτέλεση του προγράμματος πάλι με δικαίωμα διαχειριστή.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον info@kalarakis.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (10-11-20)

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την εγκατάσταση του προγράμματος πρέπει να την κάνεις με δικαιματα διαχειριστή
    Και την εκτέλεση του προγράμματος πάλι με δικαίωμα διαχειριστή.
    Του δουλευει σε 10ρια λεει και δε δουλευει σε 7ρια, οχι το αναποδο, οποτε δε νομιζω να χει να κανει με δικαιωματα αφου τα 7ρια ηταν πιο χαλαρα. Βεβαια δε χανει τιποτα αλλα πιο πολυ για codecs μοιαζει να ναι το θεμα (και να μην εχει περασει στα 10ρια εχουν καμποσους ενσωματωμενους ενω τα 7ρια ειχαν μονο μερικους πολυ βασικους )

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Καλημέρα...να σας δώσω μερικά συμπληρωματικά στοιχεία

    Το λαπτοπ τρεχει οπως είπα windows 7 ultimate 32bit. Αυτό που δουλεύω στο συγκεκριμένο λάπτοπ είναι. 5-6 φόρουμ που κυκλοφορώ, web email, arduino interface, python, c, κλπ προγραμματισμού, 4 βάσεις δεδομένων δικές μου που αφορούν εργαστήριο, απόθεμα, κυκλώματα, τρέχουσες εργασίες. Αυτές οι βάσεις αποθηκεύονται στο cloud ως backup μετά το πέρας των εργασιών... παλιότερα δούλευα σε linux Ubuntu 15 αλλά το άλλαξα και έβαλα τα παράθυρα. Όπως είπα το μικροσκόπιο δοκιμάστηκε αρχικά σε άλλο laptop σύγχρονο με i7 επεξεργαστή και 8GB μνήμη με παράθυρα 10 δουλεύει άψογα....το θέμα είναι να μπορώ να το λειτουργήσω στο λάπτοπ του εργαστηρίου που είναι ίσως p4 ή centrino κάτι τέτοιο. Δοκίμασα ένα windows codec pack δεν δουλεύει. κατέβασα και άλλα προγράμματα πχ ένα που δουλεύει με java runtime δεν έχω αποτέλεσμα....αναζήτησα στο google το πρόβλημα δεν είδα κάτι παρόμοιο. Επίσης ξέχασα τα σημαντικότερα, το λαπτοπ τρέχει κάποια script με σύνδεση με μηχάνημα εμφάνισης φωτογραφιών που έχω ως χόμπι, άνευ προβλήματος....διάλεξα τα 7αρια λόγω του CMD που μου λύνει τα χέρια.....

    συμειωτέων μόνο τα παραθυρα αλλαξαν η συνθεση δοκιμαστηκε στα 10 με το Ulead που εχει και τρεχει μια χαρά

    δώστε οτι συμβουλές νομίζετε....ακούω προτάσεις...θα δοκιμάσω και τα προγράμματα που λέτε...για μένα το πρόβλημα εντοπίζεται στο acquiring source!!! ενω ενα scanner το βλέπει κανονικά ως πηγή εδώ έχω θέμα...δεν εχω δοκιμάσει άλλη κάμερα και το λάπτοπ αυτό δεν διαθέτει δική του κάμερα!!!



    LAST UPDAΤΕ
    1.....το λαπτοπ είναι αρκετα παλιο satellite m70-122 με intel centrino M processor 740 με σχεδιασμό για ΧP αλλά εχει πανω αυτοκολλητο με windows 8 τεσπα ήρθε στα χέρια μου οτι δεν δουλευε το εφτιαξα και δεν ήρθε ποτε να το πάρει το παιδί οπότε τοκρατησα για το εργαστηριο αλλαζοντας δίσκο και μνημη....

    2...την καμερα την εχει βαλει στους εκτυπωτες και δουλευει σωστα ως hardware παραμένει θέμα με επισκόπηση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agis68 : 10-11-20 στις 12:42
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MAIK721 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επειδή τα corel είναι και λιγο βαρια τα πρώτο που θα δοκίμαζα θα ήταν πχ από το vlc να το ανοίξει σαν συσκευή σύλληψης γιατί έχει και την δυνατότητα εγγραφής και μετά από τις συσκευές των windows

    ok αυτό είναι το πρώτο που θα κάνω...


    ENHMEΡΩΣΗ

    VLC ανοίγει την κάμερα ανοιγουν led τραπεζας και ενδεικτικο αλλά πάλι δεν έχω εικόνα!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agis68 : 10-11-20 στις 12:52
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Στα 10ρια μια χαρά ενεργοποιεις το cmd

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. usb μικροσκόπιο
    By picdev in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-15, 11:02
  2. Βάση για το κινέζικο USB μικροσκόπιο
    By SV1JRT in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 00:16
  3. Windows XP δεν αναγνωριζει USB
    By mariosm in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 18:21
  4. STK 500 ... μετατροπη USB? ... windows Vista ?
    By ΓΙΑΟΥΤΣ in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-11, 14:47
  5. Install Windows 7 from USB Flash disk !
    By KOKAR in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-09, 16:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας