Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 46

Θέμα: Προβλημα με πλακετα μονοφασικου μοτερ!

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    mike
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    NAXOS ISLAND
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή Προβλημα με πλακετα μονοφασικου μοτερ!

    Καλησπέρα! Πιστεύω να είναι στη σωστή ενότητα!
    Καραντίνα λοιπόν και υπάρχει χρόνος να ασχοληθούμε με πράγματα που έχουμε αφήσει!
    Έχω αυτό το μοτέρ μονοφασικό το οποίο είναι σε μια υδραυλική πρέσα. Συνήθως αυτά τα μηχανήματα βγαίνουν με τριφασικά μοτέρ, ωστόσο τα βγάζουν και με μονοφασικά από το εργοστάσιο!
    Στα μονοφασικά επειδή το μοτέρ γυρίζει ένα βολάν καμιά 50αρια κιλά έχει 2 πυκνωτές για να ξεκινήσει! Αυτό που έχω, ξεκινάει κανονικά και λειτουργεί κανονικά! Ωστόσο διαβάζοντας το εγχειρίδιο τις εταιρείας (ιταλική) αναφέρει ότι υπάρχει ένα LED (όντως υπάρχει και το έχω δοκιμάσει ότι ανάβει με μια μπαταριά 3V) το οποίο ανάβει όταν ξεκινάει αλλά και όταν ζορίζεται το μοτέρ για 15-20 sec και μετά, κανονικά, σβήνει! Εάν δεν σβήσει αναφέρει ότι πρέπει να κλείσουμε το μηχάνημα και να δούμε γιατί παραμένει αναμμένο!
    Στη δικιά μου πρέσα δεν ανάβει όταν ξεκινάει και αυτό που φοβάμαι είναι ότι δεν θα ανάψει ποτέ και ίσως κάποια στιγμή κάψω το μοτέρ!
    Με τις λίγες γνώσεις που έχω πιστεύω ότι το LED ανάβει όταν το μοτέρ τραβάει αρκετά αμπέρ!
    Το μοτέρ έχει ένα κουτάκι πάνω του και μέσα βρίσκονται οι 2 πυκνωτές και μια πλακέτα!
    Στο καπάκι του κουτιού έχει και ένα σχεδιάγραμμα με τις συνδέσεις! Σύμφωνα με αυτό όταν ξεκινάει το μοτέρ για να ανάψει το LED θα πρέπει στις θέσεις 11 και 12 βάζοντας το πολύμετρο να δούμε κάποια τάση! Μικρή μεν αλλά υπαρκτή! Το δοκίμασα αλλά δεν έδειξε τίποτα! Οι γνώσεις μου φτάνουν μέχρι εδώ! Πιστεύω ότι κάποιο θέμα έχει η πλακέτα! Για καινούρια έχω στείλει μείλ στην εταιρεία και περιμένω απάντηση αλλά μήπως υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που να μπορεί να ελέγξει την πλακέτα και ίσως να την επισκευάσει?
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Οπότε το LED ανάβει όταν ζορίζεται το μοτέρ.Γι αυτό πρέπει να ανάψει στην εκκίνηση και στα χοντρά ζόρια.Βλέπω πάνω στην πλακέτα μία αντίσταση ισχύος η οποία λογικά θα είναι λίγα Ωμ και κατά πάσα πιθανότητα λειτουργεί σαν sunt για τον έλεγχο του ρεύματος. Αν όμως δεν υπάρχει κάποιο σχέδιο του κυκλώματος είναι λίγο δύσκολο οποιαδήποτε διαπίστωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    mike
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    NAXOS ISLAND
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς δεν έχω άλλα σχέδια! Περιμένω να απαντήσει η ιταλική εταιρεία κατασκευής του μοτέρ! Με μια γρήγορη αναζήτηση για εταιρεία επισκευής πλακετών βρήκα μερικές οπότε αύριο θα τηλεφωνήσω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Ξεκίνα ξεσκονίζοντας την πλακέτα απαλά με μαλακή βουρτσα ξυρίσματος.Θα; δεις γύρω από τους ηλεκτρολυτικούς να υπάρχει περρισότερη βρώμα (σημαίνει τρέξαν υγρά) ή κολλα(δεν σημαίνει τίποτα).Συνήθεις ύποπτοι αν η πλακέτα δουλέυει πάνω από 15 έτη οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές(αν έχουν αλλάξει τιμή μετράμε και τα τρανσίστορ) και ο μετασχηματιστής(τετργωνο μαύρο).Με μετρήσεις με πολύμετρο πως τα πάς;Αν είναι πάνω από 20 έτη χρήσης πολλά πράγματα μπορεί να θέλουν άλλαγμα π.χ ρελές.

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    mike
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    NAXOS ISLAND
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Θα δοκιμάσω ξεσκόνισμα! Είναι σίγουρα 15-20 ετών! Δεν είμαι ηλεκτρονικός οπότε δεν ξέρω και πολλά από πολύμετρα ! Ξέρω να μετρήσω τάση, ένταση, και εάν υπάρχει συνέχεια σε ένα καλώδιο! Μέχρι εκεί! Αντίσταση δεν έχω μετρήσει ποτέ!
    Αύριο θα πάρω τηλ τον Ιταλό γιατί αυτοί εκεί δεν έχουν ανακαλύψει ακόμα πως να ελέγχουν τα εισερχόμενα στο email τους!
    Μίλησα και με μια εταιρεία στην Αθήνα που αναλαμβάνει επισκευή σε πλακέτες και μου είπαν να τη στείλω!Βλέποντας και κάνοντας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Αύριο θα πάρω τηλ τον Ιταλό γιατί αυτοί εκεί δεν έχουν ανακαλύψει ακόμα πως να ελέγχουν τα εισερχόμενα στο email τους!
    Μίλησα και με μια εταιρεία στην Αθήνα που αναλαμβάνει επισκευή σε πλακέτες και μου είπαν να τη στείλω
    Ο κατασκευαστής είναι πιθανό να έχει καταργήσει την παραγωγή αυτής της πλακέτας και ίσως στη καλύτερη περίπτωση να σου προτείνει την αντικατάστασή της με κάποια άλλη συμβατή νεότερου σχεδιασμού.
    Από την φωτο που ανέβασες φαίνεται καθαρά ότι πρόκειται για μια απλή κατασκευή και απόλυτα επισκευάσιμη. Θεωρώ ότι εύκολα ένας τεχνικός μπορεί να βρει αν έχει βλάβη και να την αντιμετωπίσει.
    Ίσως όμως να ήταν ωφέλιμο να δυσκολέψεις εσύ τον κινητήρα κατά την εκκίνηση για να βεβαιωθείς αν πραγματικά λειτουργεί η προστασία αυτή και στον μονοφασικό κινητήρα και δεν αφορά μόνο τις μηχανές με τριφασικούς σε περίπτωση που η πλακέτα είναι η ίδια και για τις 2 εκδόσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gep58 : 12-11-20 στις 20:44
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από miker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα δοκιμάσω ξεσκόνισμα! Είναι σίγουρα 15-20 ετών! Δεν είμαι ηλεκτρονικός οπότε δεν ξέρω και πολλά από πολύμετρα ! Ξέρω να μετρήσω τάση, ένταση, και εάν υπάρχει συνέχεια σε ένα καλώδιο! Μέχρι εκεί! Αντίσταση δεν έχω μετρήσει ποτέ!
    Αύριο θα πάρω τηλ τον Ιταλό γιατί αυτοί εκεί δεν έχουν ανακαλύψει ακόμα πως να ελέγχουν τα εισερχόμενα στο email τους!
    Μίλησα και με μια εταιρεία στην Αθήνα που αναλαμβάνει επισκευή σε πλακέτες και μου είπαν να τη στείλω!Βλέποντας και κάνοντας!
    στο νησί δεν εχει κανέναν να ασχολείται?? πολύ βασικά πράγματα εχει η πλακέτα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Βάλε έναν ηλεκτρολόγο να σου μετρήσει με αμπεροτσιμπίδα τι ρεύματα εμφανίζει το μοτέρ όταν ζορίζεται;Ζεσταίνεται καθόλου όταν ζορίζεται;ή γενικά είναι πολύ ζεστό;Μιλάω και με εμπειρικούς τρόπους γιατί το να επισκευάσεις την πλακεττα εσύ είναι δύσκολο.Ρώτα πόσο θα κοστίσει η επισκευή μη σου βγει δέκα φορές η καινούρια.Το καλύτερο είναι να αλλαχτεί ίσως πρώτα ο( άσπρος τεράστιος κύλινδρος) πυκνωτής AC από εκέι θα γίνει η μεγάλη ζημιά αν έχει παλιώσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    mike
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    NAXOS ISLAND
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Υπαρχουν στο νησι 2-3 ηλεκτρονικοι αλλα δεν τους βρισκεις ποτε! Θα μιλησω πρωτα με Ιταλο! Εχω βρει και εναν αγγλο που εχει τετοια μηχανηματα (υποδειγματικη αντιμετωπιση οχι σαν τους μακαροναδες! Απανταει στα email ακομα και τα μεσανυχτα παρολο που δεν εξυπηρετει εκτος αγγλιας). Θα προσπαθησω με τους ντοπιους πρωτα, μετα θα ρωτησω για καινουρια και τελος θα την στειλω αθηνα! Εγω να την επισκευασω δεν προκειται γιατι δεν εχω ιδεα!
    Το μοτερ παντως ζεσταινεται αρκετα! 2-3 φορες το εκκινησα τη μερα που δοκιμαζα για το LED και ζεσταθηκε αρκετα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Το άσπρο βαρελάκι, πυκνωτής 25uf, αλλαγή.
    Μόνο 4-5 € και θα δεις περεταίρω.
    Εννοείται ότι το μοτέρ δεν είναι φρακαρισμένο, γυρνάει ελεύθερα με το χέρι, και αερίζεται (δεν έχει κλείσει η είσοδος αέρα).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 13-11-20 στις 00:22 Αιτία: 8->25

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. εκκινηση μονοφασικου μοτερ
    By marios003 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-18, 08:23
  2. συνδεση μοτερ μονοφασικου
    By greg-2 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-15, 22:54
  3. Μοτερ νερου και πλακετα μετρητη
    By info@kalarakis.com in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-13, 23:38
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΛΑΚΕΤΑ
    By ervis893 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-11, 17:51
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΛΑΚΕΤΑ
    By manlifts in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-10, 19:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας