Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: <<Γονάτισμα>> κινητήρα

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Μέτρησε κρύα την μπαταρία σου.
    1) ποια είναι η τάση κρύα (αν είναι 12V είναι στο 25%)
    2) ποια είναι η τάση στο μιζάρισμα (Αν πέφτει κοντά στα 9V είναι ψόφια)
    3) ποια είναι η τάση όταν δουλεύει στις 2000 στροφές (Αν δεν δίνει 14,4V έχεις θέμα με το δυναμό)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα τα αυτοκίνητα της γενιάς που ανήκει και το δικό σου, προκειμένου να πληρούν τις αυστηρές προδιαγραφές εκπομπής ρύπων, διαθέτουν ηλεκτρονικό σύστημα διαχείρισης του κινητήρα το οποίο παρακολουθεί σχεδόν τα πάντα.
    Υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός αισθητήρων σε διάφορα σημεία, ώστε ο "εγκέφαλος" να αποφασίζει κάθε στιγμή πόσο καύσιμο θα ψεκάσει και πότε θα δώσει σπινθήρα ώστε να επιτυγχάνει την βέλτιστη απόδοση με την χαμηλότερη κατανάλωση και εκπομπή ρύπων.
    Για να πάρει αυτήν τη απόφαση ο "εγκέφαλος" έχει στην μνήμη του "χάρτες" που προσδιορίζουν το ακριβές σημείο λειτουργίας βάσει των δεδομένων που έρχονται από τους διάφορους αισθητήρες.
    Το ίδιο ισχύει και για τη φάση του ρελαντί όπου ο "εγκέφαλος" γνωρίζει πόσες στροφές πρέπει να διατηρεί ο κινητήρας για να λειτουργεί σωστά.
    Όπως προανέφερε και κάποιος άλλος φίλος, όταν κάτι πάει να "ρίξει" τις στροφές του κινητήρα, ο εγκέφαλος το αντιλαμβάνεται αμέσως μέσω των αισθητήρων του και αντιδρά έτσι ώστε να διατηρήσει τις στροφές εκεί που πρέπει να είναι.
    ........
    Λογικά, ένας έμπειρος μηχανικός που γνωρίζει καλά το συγκεκριμένο μοντέλο μπορεί εύκολα να ελέγξει την λειτουργία του κινητήρα μέσω του διαγνωστικού μηχανήματος του κατασκευαστή που συνδέεται και επικοινωνεί με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.
    Θα σου πρότεινα να επισκεφθείς ένα εξουσιοδοτημένο service για το οποίο έχεις πληροφορίες ότι κάνουν καλή δουλειά (οι αξιολογήσεις πελατών που μπορείς να βρεις στο internet είναι πολύ χρήσιμες) και να τους εξηγήσεις με λεπτομέρειες τι ακριβώς συμβαίνει.
    Σωστά. Έχω την εντύπωση δεν ειπώθηκε τίποτα για OBD2.

    - Αυτόν τον γνώστη - έμπειρο ψάχνουμε όλοι !!!!
    - Πού κρύβεται;
    - Στην αντιπροσωπεία στο service (απο τις μεγάλες) πήγαν να μου αλλάξουν το υδραυλικό υγρό, και αφαίρεσαν με ένα μηχανισμό αναρρόφησης μόνο το υγρό από το ποτήρι!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ahis
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων

    - Αυτόν τον γνώστη - έμπειρο ψάχνουμε όλοι !!!!
    - Πού κρύβεται;
    Έλα ντε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ahis
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πατέντες Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέτρησε κρύα την μπαταρία σου.
    1) ποια είναι η τάση κρύα (αν είναι 12V είναι στο 25%)
    2) ποια είναι η τάση στο μιζάρισμα (Αν πέφτει κοντά στα 9V είναι ψόφια)
    3) ποια είναι η τάση όταν δουλεύει στις 2000 στροφές (Αν δεν δίνει 14,4V έχεις θέμα με το δυναμό)
    Θα το κάνω και θα σου πω. Αν και δεν νομίζω ότι φταίει η μπαταρία. Το έχουμε δοκιμάσει και με καινούργια ισχυρότερη μπαταρία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ahis
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός από την εγκατάσταση αερίου είναι και η αλλαγή του κινητήρα που μερικές φορές είναι πηγή τέτοιου είδους προβλημάτων.
    Είναι γνωστή η προέλευση του κινητήρα? Σε τι κατάσταση ήταν? Πόσα χλμ. είχε? Είναι απολύτως όμοιος με τον αρχικό ή είναι της τάδε έκδοσης που είχε λίγο διαφορετικές προδιαγραφές και συνεπώς κάποιες μικροδιαφορές π.χ. στο σύστημα εισαγωγής ή στον τρόπο εμπλοκής του κλιματιστικού? Έχει γίνει επακριβώς η αντικατάσταση ή χρειάστηκαν πατέντες?
    Μια μικρή λεπτομέρεια αρκεί συχνά για να έχεις ένα τέτοιου είδους σύμπτωμα.
    Να σου πω. Μου το έκανε και με τον παλιό κινητήρα. Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα που σχετίζεται με το αέριο αποκλειστικά. Απλώς με το αέριο είναι πιο έντονο! Κακά τα ψέματα. Το αέριο είναι μόνο για οικονομία. Ομαλότερη λειτουργία ο κινητήρας έχει με την βενζίνη. Όσον αφορά τώρα τον καινούργιο κινητήρα θεωρητικά είναι εγγυημένος. Με λίγα χιλιόμετρα και πολύ καλή κατάσταση 🤷🤷🤷. Εδώ κολλάει που λένε: ο Θεός να βάλει το χέρι του!!! Όχι δεν χρειάστηκαν πατέντες. Ο παλιός βγήκε και μπήκε ο καινούριος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ahis
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μια μεγάλη και απότομη ανηφόρα πως συμπεριφέρεται ο κινητήρας σου; (χωρίς να ανοίξεις τίποτα ηλεκτρικό από αυτά που ανέφερες.)ανεβαίνει κανονικά; χωρίς πρόβλημα;
    Σκοπός της ερώτησης μου να κατευθυνθούμε στα ηλεκτρολογικά-δυναμό ή σε προβλημα κινητήρα -καυσίμου -νερό στο καύσιμο-νερό στο ρεζερβουάρ.Καθε πόσα χιλιόμετρα αλλάζεις μπουζί;Δυστυχώς το ποιο απλό που μπορείς να κάνεις εσύ είναι να βγάλεις όλα τα μπουζί αριθμώντας τον κύλινδρο-μπουζί και βάλε κοντινή φωτό του μπουζί. Θα μας πουν αρκετά πράγματα για την κατάσταση πολλών πραγμάτων.
    Επίσης δώσε χιλόμετρα αλλαγής λαδιών -φίλτρου λαδιών και μπουζί τελευταίας φοράς και προτελευταίας φοράς ή καλύτερα μια φωτό του βιβλίου εργασιών service.Όταν συμβαίνει η πτώση στροφών ακούς κάποιν ήχο;
    Συγνώμη για τα πολλά ερωτήματα.Αλλά χωρίς να δεις το αμάξι;κάτι πρέπει να δεις.
    Ναι ανεβαίνει κανονικά. Τα σέρβις του είναι στην ώρα τους. Γύρω στα 8.000 km. Βέβαια καμιά φορά η αλήθεια είναι ότι μπορεί να ξεφύγω λίγο λόγο φόρτου εργασίας αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλο θέμα αυτό. Όσο για τα μπουζί μου το έχει κάνει και με καινούργια! Φωτογραφία δεν μπορώ να έχω άμεσα. Δεν έχω μπουζόκλειδο! Σε πρώτη ευκαιρία όμως (σύντομα) θα βγάλω και θα στείλω.
    Και όχι δεν ακούω κανένα ήχο όταν συμβαίνει αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Άρα κατευθυνόμαστε σε βλάβη ηλεκτρολογικών.
    Ξεχνάμε τον κινητήρα και τη βενζίνη είναι όλα ΟΚ
    Με ένα πολύμετρο κάνε τις μετρήσεις που σου είπε ο Παναγιώτης(Πατέντες) και βλέπουμε.
    Κατανοείς είναι δύσκολο επισκευή από απόσταση,πρέπει να έχουμε κάποια ένδειξη να αρχίσουμε.
    Ο κινητήρας αλλάχτηκε το δυναμό αλλάχτηκε;μήπως ήταν και αυτό κάποιο μεταχειρισμένο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Με μετρήσεις τάσης πάνω στην μπαταρία δεν βγαίνει άκρη, μόνο αν η μπαταρία είναι ετοιμοθάνατη.
    Πολύ πιθανόν να υπάρχει στο distribution box, σε γείωση κλπ.
    Πρακτικά, πάρκαρε απέναντι από τοίχο νύχτα, άναψε τα φώτα και κάνε τις δοκιμές.
    Παρατηρώντας την ένταση του φωτός θα έχεις οπτικό μόνιτορ του τι γίνεται με την τάση.
    Ποιο επιστημονικά , θα πρέπει να κοιταχτεί ο πίνακας και να ελεγχθούν οι ρελέδες, καθώς και οι βάσεις τους.
    Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι περιγράφεις σωστά το πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    καλησπέρα , μήπως φταίει κάποιος ενεργοποιητης , βαλβίδα που δίνει παραπάνω αέρα για να ανεβάσει στροφές η ακόμα και ο tps ή το βηματηκό πεταλούδας αν εχει τέτοιο , οταν ειναι κρύο το αυτόματο τσοκ δουλεύει ? κρατά παραπάνω στροφές ? εκεί κάνει το πρόβλημα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ahis
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας μετά από καιρό!!! Καταρχάς θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους σας που μπήκατε στον κόπο να ασχοληθείτε με το πρόβλημά μου. Θα ήθελα λοιπόν να σας ενημερώσω ότι το πρόβλημα που αντιμετώπιζα πιθανότατα λύθηκε!!! Και το πρόβλημα ήταν η γεννήτρια το δυναμό δηλαδή. Παρόλο που έχει γίνει δύο φορές επισκευή σε αυτό τα τελευταία χρόνια, ανακαλύψαμε ότι τελικά το πρόβλημα ήταν στον μηχανισμό αυτό καθεαυτό. Λεπτομέρειες να σας πω την αλήθεια δεν γνωρίζω. Ήταν τόσο μεγάλη η ανακούφισή μου που λύθηκε το πρόβλημα που ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ να μάθω λεπτομέρειες!!! Ελπίζω να με καταλαβαίνετε τι εννοώ. Κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του κινητήρα έδειχνε ότι δούλευε σωστά. Η παραγωγή ρεύματος ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα. Όταν όμως αυξάνονταν οι απαιτήσεις για το ρεύμα για κάποιο περίεργο λόγο η γεννήτρια δεν μπορούσε να ανταποκριθεί "έσφιγγε" και γονάτιζε τον κινητήρα. Όλα αυτά τα γράφω μήπως και κάποιος Χριστιανός με αντίστοιχο πρόβλημα βοηθηθεί. Και πάλι σας ευχαριστώ όλους μέσα από την καρδιά μου!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ahis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (11-12-20)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ισχύς κινητήρα
    By alesgeo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-18, 22:30
  2. Ψάχνω κινητήρα Σ.Ρ.
    By XALOULIS90 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-16, 15:44
  3. Επιλογή κινητήρα
    By kinezaras in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-11, 14:26
  4. Ισχύ σε Κινητήρα
    By GREG11 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-10, 23:24
  5. οδήγηση ac κινητήρα
    By ironman in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-10, 15:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας