Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Διπλός κόκκινος διακόπτης ράγας.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    DiS
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή Διπλός κόκκινος διακόπτης ράγας.

    Κλεισμένος σπίτι ψάχνω υπέροχους δημιουργικούς τρόπους να γεμίσω το πρόγραμμά μου, όπως για παράδειγμα να εκτυπώσω ετικέτες για τους διακόπτες του πίνακα....

    2A6CAD41-3029-42A5-9116-E22163443006.jpg

    Τι είναι αυτό στον κόκκινο κύκλο ;

    Ο πίνακας είναι Pilux, μεταλλικός. Με τι να καλύψω το κενό στην πάνω ράγα ; Τα πλαστικά που βρίσκω από άλλες εταιρίες είναι συνήθως μεγαλύτερα.


    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Paulos
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    καπου
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Εάν είναι κατεβασμένο και έχεις ρεύμα τότε είναι πολύ πιθανό να είναι bypass στο ΔΔΕ, πράγμα που απαγορεύεται από την νομοθεσία. Βγάλτο, ή τουλάχιστον άστο κλειστό.

    Τα πλαστικά είναι μεγαλύτερα αλλά στηρίζονται εκεί και καλύπτουν το κενό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.947

    Προεπιλογή

    Λογικά για Θερμοσίφωνο θα είναι. Δεν βλέπω τέτοια ετικέτα στους στους υπόλοιπους διακόπτες. Και λογικά το λαμπάκι δίπλα πρέπει να είναι ενδεικτικό αναμμένου θερμοσίφωνου.

    Μοιάζει κε με κετρικό διακόπτη (μια που είναι στο κέντρο )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    DiS
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Α μάλιστα. Μου είχε διαφύγει εντελώς ότι δεν υπάρχει θερμοσίφωνας (έχει ζεστό 24/7 από boiler), οπότε λογικά θα υπάρχει αναμονή για ενδεχόμενη εγκαταστασή του. Αν τα χαρακτηριστικά της ασφαλείας ταιριάζουν σε θερμοσίφωνα τότε αυτό είναι. Η λυχνία είναι αναμμένη και είναι του γενικού. Η 16A που γράφω AC, έχω μια αμφιβολία μιας και ούτε αυτό είναι εγκατεστημένο, δεν είναι κατάλληλη για θερμοσίφωνα, σωστά ;

    Εγκυκλοπαιδικά για ποιο λόγο γίνεται παράκαμψη του ΔΔΕ ; Τον συγκεκριμένο δεν τον έχω δοκιμάσει ποτέ. Να τον δοκιμάσω ; Νομίζω ότι τα πολλά test τον χαλάνε. Κάνω λάθος; Πως ξέρω ότι λειτουργεί ;

    Όλα τα πλαστικά ταιριάζουν δλδ όσο ψηλά κι αν είναι ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiS83 Εμφάνιση μηνυμάτων

    2A6CAD41-3029-42A5-9116-E22163443006.jpg

    Τι είναι αυτό στον κόκκινο κύκλο ;

    Και εμένα για bypass στο ΔΔΕ μου φαίνεται , λόγω του σημείου τοποθέτησης , και επειδή είναι 45 Α

    Και αν είναι κάτι τέτοιο , το λιγότερο που θα έπρεπε να έχει είναι μία σήμανση με έντονα κεφαλαία γράμματα , το σωστότερο , να μην υπάρχει καθόλου

    Στα περισσότερα σπίτια που έχουν τέτοια bypass , είναι ενεργοποιημένα εν αγνοία των ενοίκων (εγκληματική ενέργεια του εγκαταστάτη που τα τοποθέτησε , και το χειρότερο χωρίς να ενημερώσει τη χρήση τους )

    Αν και μου ζητήθηκε πολλές φορές να τοποθετήσω τέτοιο , δεν το έκανα ποτέ

    2 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    DiS
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Αν και δεν είναι bypass, μπορείτε να εξηγήσετε για ποιο λόγο γίνεται αυτό ;

    Μόλις αναφέρθηκε προηγουμένως ο θερμοσίφωνας, θυμήθηκα και την αναφορά του ιδιοκτήτη πριν χρόνια κατά την ενοικίαση «Αυτό είναι για το θερμοσίφωνα που δεν υπάρχει οπότε μην το χρησιμοποιείς».

    Αλλά τι είναι το bypass ; Τι θα γίνει αν το σηκώσω και ήταν bypass ; Να δοκιμάσω ΔΔΕ ή δεν κάνει ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    451

    Προεπιλογή

    Να μου επιτρέψεις να συνεχίζω να πιστεύω πως είναι bypass

    Τέρμα δεξιά που γράφεις ΦΟΥΡΝΟΣ είναι μικροαυτόματος + ουδέτερος αν το βλέπω καλά

    Το υποτιθέμενο bypass στον πίνακα σου είναι διπολικός διακόπτης 45Α , και δε φαίνεται στον πίνακα να υπάρχει ξεχωριστή ασφάλεια θερμοσίφωνα 20 Αμπέρ

    Τα bypass τα τοποθετούσαν και τα τοποθετούν ακόμη , σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο σφάλμα στην ηλ. εγκατάσταση Ή σε συσκευή και ενεργοποιηθεί (πέσει) ο ΔΔΕ , τότε σηκώνουμε το bypass και συνεχίζουμε να έχουμε ρεύμα στο σπίτι (υποτίθεται μέχρι να έλθει ο τεχνικός)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα φίλε μου!

    το bypass είναι στην ουσία η παράκαμψή του ΔΔΕ (ρελέ) ειναί παράνομο από κάθε άποψη και εγκληματικό είναι σαν να μην έχεις κάν ρελέ βασικά είναι ακόμα χειρότερο γιατί πάει ο ιδιοκτήτης βλέπει κατεβασμένο το διακόπτη και κλασικά τον ανεβάζει χωρίς κάν να ξέρει τι είναι , αυτόματα καταργεί εν αγνοία του το ρελέ , οπότε σε ενδεχόμενή διαρροή το ρελε δεν πέφτει ποτέ και αν έρθει σε επαφή με το ηλεκτρισμένο μεταλλικό μερος μιας χαλασμένης συσκευής π.χ. παθαινει ηλεκτροπληξία και είναι απροστάτευτος

    δέν γνωρίζω για ποιό λόγο το τοποθετούσαν αλλά είμαι βέβαιος πως το κάναν για τους εξής λόγους

    όταν άρχισαν να βάζουνε ρελε στα σπίτια τα πιο πολλά είχαν μικρές διαρροές πχ πλυντήριο λέμε τώρα , οπότε ήταν η "λύση" θα τους έλεγε ο μάστορας "όταν ανάβεις πλυντήριο βάλε και αυτό για να μην πέφτει"

    σε περίπτωση που κάποιος είχε πρόβλημα πχ από μια πρίζα με υγρασία τσουυπ πάλι βρήκαμε την "λύση"

    καμία εγκατάσταση δεν έχει ανάγκη από bypass τα πράγματα είναι απλά πέφτει το ρελε? ψάχνεις να βρείς τι φταίει... σε μία σωστή εγκατάσταση με υγιείς συσκευές το ρελε δεν εχει λόγο να πέφτει απο μόνο του , είναι σαν να σου ανάβει το λαμπάκι του αερόσακου στο αμάξι και αντί να φτιάξεις τον αερόσακο να πας και να αποσυνδέσεις το λαμπάκι

    για να καταλάβεις αν λειτουργεί το ρελε σου πάτα το κουμπάκι που γράφει test ή Τ πρέπει να πέσει το ρελε (μάλιστα κανονικά πρέπει να κανεις αυτό το τεστ κάθε μήνα) αν δεν πέσει τότε μάλλον έχεις πρόβλημα , αν πέσει και πάλι έχεις ρεύμα (με τον "άγνωστο" διακόπτη ανεβασμένο) έχεις bypass

    6 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billtsig : 17-11-20 στις 00:59

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον billtsig για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (17-11-20)

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    DiS
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Καταρχάς ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

    Ο διπλός αυτός κόκκινος διακόπτης τα 8-9 χρόνια που μαι εδώ είναι μονίμως κατεβασμένος. Δοκίμασα να το σηκώσω και δεν παρατηρώ κάποια διαφορά.

    «Παράξενη» συμπεριφορά όλα αυτά τα χρόνια δεν έχω παρατηρήσει σε καμία πρίζα ή συσκευή.

    Το τεστ του ρελέ λειτουργεί κανονικά.

    Άρα, αν αυτό είναι bypass, και είναι κατεβασμένο είναι οκ ; Λειτουργεί ο ΔΔΕ κανονικά ; Απ ότι κατάλαβα όπου χρειάζεται είναι ανεβασμένο για να λειτουργεί. Άρα κατεβασμένο είναι σαν να μην υπάρχει ;

    Μόνο ηλεκτρολόγος μπορεί να επιβεβαιώσει ότι είναι bypass ;

    Μήπως τα βάζανε απλώς για να υπάρχουν χωρίς να υφίσταται πραγματικός λόγος ; Δλδ μαζί με το ρελέ βάλε ένα bypass να υπάρχει αν κάποτε κάποια συσκευή το ρίχνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.483

    Προεπιλογή

    << Μόνο ηλεκτρολόγος μπορεί να επιβεβαιώσει ότι είναι bypass ; >>
    Θα μπορούσες και εσύ: Με κατεβασμένο το ΔΔΕ (ρελέ) και κάτω ο
    ¨κόκκινος διακόπτης¨ Δεν έχεις ρεύμα σ΄όλο το σπίτι, πάνω ο ¨κόκκινος διακόπτης¨ έχεις ρεύμα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-20, 00:47
  2. Διακόπτης ράγας 1P Vs Διακόπτης ράγας 2P
    By diamadiss in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-19, 20:00
  3. Διπλές πινοσειρές γωνία 2.0mm pitch (βήμα)
    By ikonsgr in forum [Πωλούνται] Διάφορα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-18, 15:18
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-17, 19:29
  5. Διπλές ασφάλειες
    By patridas595 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-10, 10:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας