Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: Ηλεκτρική κουζίνα ρίχνει το ΔΔΕ

  1. #21
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Κινεζικη ειναι η κουζινα ; πχ United ; Στο πατρικο μου μια τετοια (κοστους 200 ευρω) , ενεργειακης κλασης Α , στα λιγα σχετικα χρονια και με λιγη χρηση
    αρχισε να ριχνει το ρελε στην κινηση 1- 2 περιστροφικων διακοπτων των ματιων κυριως στο κατεβασμα πχ οταν γυριζει απο το το 6 (μαξ) στο 3 ...
    Ξεκινησε να το κανει σε εναν και τωρα σε 2 . Εκτιμω οτι ευθυνεται συνολικα η ποιοητητα κατασκευης . Απο το ιδο σπιτι περασαν
    εγχωριες Elco , Eskimo με δεκαετιες λειτουργιας χωρις προβληματα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    DiS
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κινεζικη ειναι η κουζινα ; πχ United ; Στο πατρικο μου μια τετοια (κοστους 200 ευρω) , ενεργειακης κλασης Α , στα λιγα σχετικα χρονια και με λιγη χρηση
    αρχισε να ριχνει το ρελε στην κινηση 1- 2 περιστροφικων διακοπτων των ματιων κυριως στο κατεβασμα πχ οταν γυριζει απο το το 6 (μαξ) στο 3 ...
    Ξεκινησε να το κανει σε εναν και τωρα σε 2 . Εκτιμω οτι ευθυνεται συνολικα η ποιοητητα κατασκευης . Απο το ιδο σπιτι περασαν
    εγχωριες Elco , Eskimo με δεκαετιες λειτουργιας χωρις προβληματα .
    Eskimo κι όχι από της φτηνές τους αν θυμάμαι καλά, χωρίς βέβαια να έχω γνώση αν είναι καλές ή όχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nepomuk Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρχισε να ριχνει το ρελε στην κινηση 1- 2 περιστροφικων διακοπτων των ματιων κυριως στο κατεβασμα πχ οταν γυριζει απο το το 6 (μαξ) στο 3 ...
    Τίποτα δεν είναι βέβαιο , πριν λίγο είχαμε θέμα με πτώση ρελέ (4 τεχνικοί δεν μπορούσαν να βρουν γιατί έπεφτε το ρελέ μετά από αγορά νέου πλυντηρίου , και που έπεφτε ευκολότερα το ρελέ κάθε φορά που ήθελες να το βάλεις στην πρίζα )
    Τελικά μας ενημέρωσε ο θεματοθέτης ότι δεν είχε δίκιο για τις υποψίες του ότι φταίει το νέο πλυντήριο αλλά μας επιβεβαίωσε ότι λύθηκε το πρόβλημα με την αντικατάσταση του ρελέ που είχε ως φαίνεται πρόβλημα ευαισθησίας .
    Όταν τροφοδοτείς οτιδήποτε φαίνεται ότι έχει κάποιες κορυφές κατά την σύνδεση ή την αποσύνδεση , αλλά αυτό δεν σημαίνει απόλυτα ότι φταίει ένας διακόπτης ή την ώρα που τοποθετείς το φις στην πρίζα.

    Εκτιμω οτι ευθυνεται συνολικα η ποιοητητα κατασκευης
    Σιγουρότατο και στοχευμένο από τους κατασκευαστές . (οι ίδιες πάσης φύσεως εταιρίες έφτιαχναν αντιστάσεις παλιότερα πολύ αξιόπιστες , τα τελευταία χρόνια βρίσκεις και αντιστάσεις που είναι οι πρώτες του κατασκευαστή δηλ όπως την αγόρασες την συσκευή με την δική του αντίσταση , και η αντίσταση καίγεται με το καλημέρα , συνήθως στις φθηνές συσκευές χωρίς να αποκλείω και τις ακριβότερες συσκευές . Αυτό αν δεν είναι στοχευμένο , τότε τι είναι?
    Επίσης έχουν κάνει πονηρούς αυτοσχεδιασμούς και αλλαγές έτσι ώστε να προκαλούν συντομότερα τις βλάβες , ενώ στο παρελθόν ήταν πιο αξιόπιστοι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (27-11-20)

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων


    Αρχικό μήνυμα από Οδυσσεας <<Είχα κι εγώ μια κουζίνα που την είχα αχρησιμοποιητη για 10 χρόνια και μου έκανε το ίδιο πρόβλημα. Αποσυνδεσα τη γείωση ώστε να μην πέφτει το ρελε και την έβαλα να δουλέψει για κάποιες ώρες. Οταν στέγνωσε η υγρασία που είχαν οι αντιστάσεις συνέδεσα τη γείωση και έκτοτε δουλεύει-μέχρι σήμερα που έχουν περάσει άλλα 12 χρόνια-κανονικότατα>>


    ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
    <<Πάρα πολύ καλά έκανες είναι αυτό κάνουμε σε κουζίνες που έχουν καιρό να χρησιμοποιηθούν, το ίδιο να κάνει και ο φίλος μας με το πρόβλημα, το έχω κάνει πολλές φορές. >>

    Ο τρόπος αυτός φυσικά και είναι επικίνδυνος και θα πρέπει να γίνεται με όλα τα μέτρα ασφαλείας όποιος το κάνει θα πρέπει για το διάστημα της μισής ώρας (όσο η κουζίνα θα είναι χωρίς γείωση) να είναι δίπλα στη κουζίνα να μην την αγγίξει κανείς αν δεν μπορεί να μην το ΚΑΝΕΙ!!!

    -Ο τρόπος αυτός εφαρμόζεται και απο τεχνικούς εταιρειών και καινούργιες κουζίνες είχαν αυτό πρόβλημα απο αποθήκευση σε χώρο με υγρασία και οι τεχνικοί τους έκανα ακριβώς αυτό.
    -Εδώ προσπαθούμε να βοηθήσουμε, κάποιος που ρωτάει υποτίθεται ότι έχει γνωση επι του θέματος αλλοιώς ας απαγορέψουν οι διαχειριστές είναι θέμα που έχει δύο όψεις και θέλει συζήτηση.
    Καλά κάνατε κάτι που είναι επικίνδυνο, είναι ανάγκη να το δημοσιεύεται;
    Το νερό βρέχει το ρεύμα σκοτώνει!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    -Φίλε DiS δεν ξέρω πως θα ξεμπλέξεις με το θέμα του ρελέ διαφυγής δίαβασε το προηγούμενο post και ότι βοήθεια θέλεις εδώ είμαστε, άφησα τελευταίο το θέμα της σύνδεσης οι κουζίνες αυτές είναι χαμηλής ποιότητας από τη γειτονική εξ ανατολών χώρα και το κουτί που συνδέονται τα τα καλώδια είναι ''για το γα΄ι΄δαρο καβάλα''. Το αριστερό καλώδιο η φάση πρέπει να συνδεθεί ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ στη μέση μεταξύ τω δυο γεφυρών πιθανόν να μην χωράει ας κοπούν λίγες ίνες (και μην ακούσω σχόλια θα αδυνατίσει κ.λ.π), Ο λόγος είναι να μοιράζεται το ρεύμα μεταξύ των δύο γεφυρών γιατί τωρα όπως είναι περνάει απο τη μία με αποτέλεσμα να υπερθερμαίνεται ( η γέφυρα ) και να καίγεται το κουτί χώρια που μπορεί να πάρει φωτιά και τα καλώδια λίγο πιο κοντά γιατί είναι μικρό το κουτί, έχω αλλάξει δεκάδες κουτία σε τέτοιες κουζίνες απο κακή σύνδεση επιφυλάσσομαι να ανεβάσω και καμιά φωτογραφία αν πάω στη δουλειά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    DiS
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Φίλε DiS δεν ξέρω πως θα ξεμπλέξεις με το θέμα του ρελέ διαφυγής δίαβασε το προηγούμενο post και ότι βοήθεια θέλεις εδώ είμαστε, άφησα τελευταίο το θέμα της σύνδεσης οι κουζίνες αυτές είναι χαμηλής ποιότητας από τη γειτονική εξ ανατολών χώρα και το κουτί που συνδέονται τα τα καλώδια είναι ''για το γα΄ι΄δαρο καβάλα''. Το αριστερό καλώδιο η φάση πρέπει να συνδεθεί ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ στη μέση μεταξύ τω δυο γεφυρών πιθανόν να μην χωράει ας κοπούν λίγες ίνες (και μην ακούσω σχόλια θα αδυνατίσει κ.λ.π), Ο λόγος είναι να μοιράζεται το ρεύμα μεταξύ των δύο γεφυρών γιατί τωρα όπως είναι περνάει απο τη μία με αποτέλεσμα να υπερθερμαίνεται ( η γέφυρα ) και να καίγεται το κουτί χώρια που μπορεί να πάρει φωτιά και τα καλώδια λίγο πιο κοντά γιατί είναι μικρό το κουτί, έχω αλλάξει δεκάδες κουτία σε τέτοιες κουζίνες απο κακή σύνδεση επιφυλάσσομαι να ανεβάσω και καμιά φωτογραφία αν πάω στη δουλειά.
    Σαφής.

    Η ασφάλεια παραμένει κατεβασμένη μέχρι να έρθει να ελέγξει τεχνικός.

    Παρόλα αυτά καλοδεχούμενη η φωτογραφία για να έχω μέτρο σύγκρισης για τη δουλειά του.

    Σε ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jeronimo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ αυτή την αμφιβολία είχα, αλλά από ότι μου είπαν αυτοί που κατασκευάζουν αντιστάσεις η υγρασία εμφανίζεται στην άκρη εκεί που είναι στεγανοποιημένη με σιλικόνη
    https://www.in-parts.gr/dso/smbantal...e=2&pgroup=197

    δεν κλεινουν με σιλικονη αλλα με μονωτικο υλικο.Θα συμφωνησουμε οτι δεν ειναι στεγανο και αμα το βουτηξεις στο νερο θα παρει νερο-υγρασια.Ομως δεν μπορει να φυγει απο εκει ωστε να εξατμιστει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 27-11-20 στις 23:52
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος SV2DXJ
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    367

    Προεπιλογή

    Βασίλη συμφωνούμε μερικές αντιστάσεις μετά το άσπρο μονωτικό που σταθεροποιεί το σύρμα για το φις έχουν και κόκκινη ελαστική (υποθέτω να είναι σιλικόνη).

    Τώρα ανάλογα με της συνθήκες που βρίσκετε η αντίσταση με της μεγάλες μεταβολές θερμοκρασίας απορροφά υγρασία από την ατμόσφαιρα, πχ η ψησταριά μου που βρίσκετε σε εξωτερικό χώρο.

    Αλλά και πίσω από τον φούρνο της κουζίνας μερικές φορές δημιουργούνται υδρατμοί όταν δεν έχει καλό εξαερισμό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Ειχα κι εγω καποτε (2005) αυτο το θεμα.
    Τελικα ηταν η διαρροη απο κατασκευης της κουζινας.... Ολα τα συγκεκριμενα μοντελα σαν αυτο που ειχα το εριχναν ή αμεσως ή μετα απο λίγο.
    Η λυση μου ειπε ενας τεχνικος που ήρθε ήταν να βάλω ρελέ που άφηνε λιγο παραπάνω διαρροη 50mA νομίζω.... ή να αλλάξω κουζινα.
    Μπακαλολύση δηλαδη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.952

    Προεπιλογή

    Το λιγο παραπανω ΔΔΕ δεν ειναι λυση ειναι επικυνδινο ηδη τα 30mA ειναι πολλα.
    Η λυση ειναι να σουταρεις την αντισταση η οτι αλλο εχει διαρροη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. περίεργη ηλεκτρική κουζίνα
    By johnyb98 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-20, 20:20
  2. λαμπα οικονομιας ριχνει το δδε
    By ioannis_83 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-16, 00:30
  3. Παλμογράφος ρίχνει ΔΔΕ
    By giorgos77 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 06:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας