Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Τις γνώσεις σας παρακαλώ για Punto mk1

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Τις γνώσεις σας παρακαλώ για Punto mk1

    Καλημέρα σε όλους...Είμαι νέος εδώ και να πω από τώρα πως εδώ και 4 μέρες διαβάζω ως επισκέπτης τις συζητήσεις σας και δεν καταλαβαίνω τίποτα από τα ηλεκτρονικά.... Το πρόβλημα μου τώρα....Έχω ένα φιατ πουντο μκ1 στο οποίο έχω βάλει τις πινελιές μου...Έχει κάτι όμως που όποιος έχει το ίδιο αυτοκίνητο το ξέρει και ίσως το έχει λύσει ήδη το πρόβλημα....Ο ΔΕΊΚΤΗΣ ΒΕΝΖΊΝΗΣ... Πραγματικά είναι ότι χειρότερο έχω δει σε αυτοκίνητο....Γεμάτο ντεπόζιτο και απότομη δεξιά στροφή πάει ο δείκτης κάτω από την μέση.....Στη μέση το ντεπόζιτο με αριστερή στροφή πάει στο φουλ.... πραγματικά δεν το αντέχω άλλο...είχα σκεφτεί να βάλω μια αντίσταση μετά την εντολή του φλοτερ αλλά διαβάζοντας εδώ είδα πως δεν είναι τόσο απλό...Γι'αυτό λοιπόν ζητώ την βοήθεια σας και την υπομονή σας καθώς έχω γνώσεις μόνο σε ηλεκτρολογία και όχι ηλεκτρονικά.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Βγάλε την αντλία να δεις αν έχει σπάσει το ποτηράκιΣαν ποτιρι είναι και έχει τρύπες είναι μαζί με την αντλία
    Αυτό δεν αφήνει τη βενζίνη να πάει δεξιά αριστερά όταν στρίβεις γιατί δεν προλαβαίνει να φύγει από τις τρύπες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγάλε την αντλία να δεις αν έχει σπάσει το ποτηράκιΣαν ποτιρι είναι και έχει τρύπες είναι μαζί με την αντλία
    Αυτό δεν αφήνει τη βενζίνη να πάει δεξιά αριστερά όταν στρίβεις γιατί δεν προλαβαίνει να φύγει από τις τρύπες.
    Είχα πρόβλημα στο ποτήρι στην αρχή όταν το πήρα....Στις δεξιές στροφές ξεπιανε η αντλία και έσβηνε το αμάξι...Είχε σπάσει ο πάτος και τον έκοψα ώστε να κολλήσω καινούριο....από το ποτήρι είναι πένα...όσους έχω ρωτήσει μου λένε πως είναι θέμα κατασκευής....Το ίδιο και στης δουλειάς το φιατ....Έχω τρελαθεί....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Δεν γεμίζει σωστά το ποτήρι
    Μήπως δεν είναι δική του η αντλία ή έχει πολλές ή μεγάλες τρύπες ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    σε ένα αρχαίο fiat είχα το ίδιο θέμα. όμως εκείνο ήταν με ένα φλοτερο-ποτενσιόμετρο. Οπότε έβαλα 2-3 πυκνωτές 10.000μ παράλληλα και λύθηκε το θέμα. Το ίδιο έγινε και στο φουσκωτό....

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ένα αρχαίο fiat είχα το ίδιο θέμα. όμως εκείνο ήταν με ένα φλοτερο-ποτενσιόμετρο. Οπότε έβαλα 2-3 πυκνωτές 10.000μ παράλληλα και λύθηκε το θέμα. Το ίδιο έγινε και στο φουσκωτό....
    Στράτο λογικά μιλάς για Fiat Uno...Έχουν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα...και από όσο θυμάμαι είναι όπως το είπες....έχει φλοτερ και ποτενσιόμετρο σε ένα....να ανεβάσω φώτο μήπως το λύσουμε το θέμα...????pleaaaaaaseeee.... 😁😁😁

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Για ενα του 1970-1980 μηλάω.... κατι 100κάτι... μηλάμε για αρχαίο... αλλά μάλλον δεν έχουν αλλάξει και πολύ τα πράματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ενα του 1970-1980 μηλάω.... κατι 100κάτι... μηλάμε για αρχαίο... αλλά μάλλον δεν έχουν αλλάξει και πολύ τα πράματα
    Ε μάλλον για κανένα 126 η 128 ....Και δυστυχώς μέχρι και το 1997 τους άρεσε και δεν το είχαν αλλάξει...

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Αν εντοπίσεις το καλώδιο που πάει προς το ταμπλό, και μετρήσεις τάση με πολύμετρο θα βεβαιωθούμε για το αν έχει όντως ποτενσιόμετρο. μετά εύκολα βάζεις πυκνωτή. Κανά φίλος με πρόσβαση στα ηλεκτρικά σχηματικά του αυτοκινήτου???

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Τη βοήθειά σας παρακαλώ
    By lcharal in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-12, 18:46
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-12, 09:47
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-12, 20:51
  4. Παρακαλώ, τη ψήφο σας για το σχολείο μας
    By ΠΕΤΡΟΣ Κ. in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-12, 11:44
  5. PAYPAL Παρακαλώ τα φώτα σας
    By jimka in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-11, 17:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας