Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 72

Θέμα: Ερώτηση για αντίσταση

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Άστο αυτό με την χοντρή γραμμή, όσο για τα χρώματα δεν έχουν πάει και στην σχολή καλών τεχνών !!! Τα έχω δει όλα πάνω τους, και γι'αυτό πάντα πολύμετρο !!! Θέλει μεγάλη εμπειρία να αναγνωρίζεις τα χρώματα, εγώ δεν την έχω.
    Την διαβάζεις ανάποδα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Λοιπόν αναγκάστηκα και έβγαλα ορισμένα εξαρτήματα οπως μετ/τη, ρελε, και την ψήκτρα για να δω λίγο το κύκλωμα. Εκανα ένα πρόχειρο σχεδιασμό. Συγγνώμη αλλα δεν τα πάω καλά από σχέδια αλλα γράφω και με το αριστερό και δεν ξέρω αν βιάζεται άκρη!.

    Η αντίσταση που καίγεται ειναι η R18. Ο Μ/Τ2 ειναι αυτός που φαίνεται στης φώτο που εχω ανεβασει πριν και υπάρχει σε αυτόν μια εξωτερική σπύρα καλωδίου που ειναι αυτή που εχω στο σχέδιο.

    Ο Μ/Τ1 ειναι αυτός που τροφοδοτείτε όταν ανοίξει ο διακόπτης on/off


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris_p : 03-12-20 στις 19:47

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Κοντά είσαι, αλλά δεν καταλαβαίνω την συνδεσμολογία του Μ/Τ-2 (ποιος είναι στις πρώτες φώτο) και την δίοδο αριστερά της R18. Το άλλο άκρο του πηνίου του relay που πάει ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Ο MT/2 ειναι αυτος που ειναι μπροστά απο το πηνίο, που εχει το δεματικό πάνω του.Το καλώδιο με την 1 σπύρα ειναι αυτό που ειναι στο καφέ μακαρόνι και πάει δεξιά δίπλα στο ρελε. Δυστυχώς η αλλη άκρη του ρελε περναει ενδιάμεσα από τα mosfet και δεν φαίνεται, (ειναι η αριστερή επαφή στην πρώτη εικόνα εδώ). Θα πρέπει να τα βγάλω όλα, να βγάλω ψήκτρα και μπαίνουμε σε μεγάλη διαδικασία.





    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Ο relay τι τάση λειτουργίας γράφει; Πόση αντίσταση έχει το πηνίο του;
    Με συνδεδεμένα όλα επάνω, πόση τάση μετράς στο πηνίο;
    Ο ηλεκτρολυτικός 22μ δείχνει σημάδια καταπόνησης;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν αναγκάστηκα και έβγαλα ορισμένα εξαρτήματα οπως μετ/τη, ρελε, και την ψήκτρα για να δω λίγο το κύκλωμα. Εκανα ένα πρόχειρο σχεδιασμό. Συγγνώμη αλλα δεν τα πάω καλά από σχέδια αλλα γράφω και με το αριστερό και δεν ξέρω αν βιάζεται άκρη!.

    Η αντίσταση που καίγεται ειναι η R18. Ο Μ/Τ2 ειναι αυτός που φαίνεται στης φώτο που εχω ανεβασει πριν και υπάρχει σε αυτόν μια εξωτερική σπύρα καλωδίου που ειναι αυτή που εχω στο σχέδιο.

    Ο Μ/Τ1 ειναι αυτός που τροφοδοτείτε όταν ανοίξει ο διακόπτης on/off

    Κάτι δεν είναι σωστό στο σχέδιο, έτσι όπως φαίνεται η R18 είναι παράλληλα με τον 1000μF/35V στην έξοδο DC της γέφυρας (χονδρικά). Αν υποθέσουμε ότι η τάση στον πυκνωτή είναι πχ 24V, τότε μία 2.2Ω θα τραβήξει περίπου 11Α (~260W dissipation), θα καιγόταν σε 5μS...
    Εκτός και αν η μία σπείρα στον μετ/στη κάνει περιορισμό ρεύματος, που δεν το νομίζω αλλά από την άλλη δεν ξέρω τι ρόλο παίζει αυτή η συνδεσμολογία...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    To πηνίο του ρελε δουλεύει με 12v dc και μετράω αντίσταση 210Ωμ. Δεν μπορώ να κανω μετρήσεις τάσεων αφού εχω αφαιρεσει τον μετ/τη. Ο ηλεκτρολυτικός δείχνει οκ αλλα θα τον αλλάξω προληπτικά.

    Με μέτριση με πολυμετρο στην άλλη άκρη του ρελε μετράω 1ωμ περίπου με το - της μεταλλικής γέφυρας.

    Θα κοιτάξω αν έκανα καποιο λάθος αν και δεν το νομιζω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Για να μην παιδεύεσαι αυτό είναι το κύκλωμα της τροφοδοσίας αυτής της μηχανής

    Psu.jpeg

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gep58 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (03-12-20)

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gep58 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην παιδεύεσαι αυτό είναι το κύκλωμα της τροφοδοσίας αυτής της μηχανής

    Psu.jpeg

    Άρα η μία σπείρα χρησιμοποιείτε σαν AC τροφοδοσία, αν και δεν ξέρω γιατί κάνει την σύνδεση με το υπόλοιπο κύκλωμα μέσω D2...
    Το πηνίο του ρελέ (που μετράς ~210Ω) θα έπρεπε να κάνει περιορισμό ρεύματος στα περίπου 60mA max (λογικά πιο κάτω), που σημαίνει μόλις ~8mW dissipation στην R18, μήπως ο 22μF/63V είναι βραχυκυκλωμένος ή υπάρχει κάπου αλλού βραχυκύκλωμα?
    Αν το ρεύμα που διαρρέει την R18 είναι αρκετά μεγάλο για να την κάψει (τουλάχιστον 300-400mA για 1/4W αλλά εξαρτάτε από αν καίγεται σε λεπτά/ώρες/μέρες), τότε μπορεί να καεί και το καλώδιο που κάνει την σπείρα στον μετ/στη και ίσως και η D1 (1Α max), πρόσεξε...

    Edit:
    Σκεφτόμουνα τώρα πως μπορεί η μία σπείρα να δίνει τόσο πολύ ρεύμα ώστε να καίει την 2.2Ω, αφού πέραν της R57 (μηδέν Ωμ) δεν υπάρχει αντίσταση περιορισμού ρεύματος, άρα στην "νορμάλ" λειτουργία το ρεύμα από την σπείρα είναι αρκετά μικρό ώστε να αργεί να φορτίσει τον 22μF/63V (το "soft" του soft-start), και τώρα μου ήρθε: αν έχει βραχυκυκλώσει η D2, τότε η τάση από την έξοδο της γέφυρας (C5) θα τροφοδοτεί "ανάποδα" το κύκλωμα του soft-start, κοίτα μήπως αυτό είναι το πρόβλημα.
    Ακόμα δεν καταλαβαίνω γιατί ενώνει τα δύο κυκλώματα με την D2, λογικά το soft-start κομμάτι θα παίζει μια χαρά χωρίς την D2 στο κύκλωμα, όπως και το άλλο κομμάτι με το LM317 αφού τροφοδοτείτε από τον μετ/στη 20.4V......

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 03-12-20 στις 23:49

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Ας πω κι εγώ την μπούρδα μου, (άλλωστε με μπούρδες κρατάω το ερώτημα ψηλά εδώ και δύο 24ώρα).
    Η μία στροφή σύρματος παράγει AC που ημιανορθώνεται από την D1 και σχεδόν σταθεροποιείται από τον 22μF πυκνωτή.
    Η D2 διώχνει περίσσεια ρεύματος προς το υπόλοιπο κύκλωμα και τίποτα άλλο.
    Η μία στροφή σύρματος δίνει πιθανόν 200-250mV ΑC με κάποιο ρεύμα ικανό να διεγείρει το πηνίο που θέλει 12V * 0,057A = 0,684 W.
    Σε τόσο χαμηλό βολτάζ μόνο η ένταση μπορεί να διεγείρει το πηνίο (γίνεται ;;; ) αλλά αυτή είναι που φθείρει την προβληματική αντίσταση.
    Εδώ να υπενθυμίσω ότι χρησιμοποιούμε αντιστάσεις 4 και 5 φορές πάνω από την ονομαστική Βαττική αξία αλλιώς ζεσταίνονται, εδω έχουμε ένα τρανό παράδειγμα.
    Μήτσος , συγγνώμη για την ενόχληση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 04-12-20 στις 01:36

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντίσταση για CCFL Inverter
    By mdenax in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-16, 20:50
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-12, 13:49
  3. Αντίσταση για LED σε 220V
    By jami in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-12, 11:53
  4. αντίσταση για LED για 24vdc
    By tzitzikas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-11, 16:35
  5. Απορία για εκπομπή (αντίσταση κεραίας)
    By Zener_ in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-09, 00:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας