Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 44

Θέμα: Είδος θέρμανσης - Αντλία Θερμότητας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή Είδος θέρμανσης - Αντλία Θερμότητας

    Χαιρετίζω το forum και τα μέλη του καθώς και τους επισκέπτες του καθότι νέο μέλος εδώ που όμως συχνά μπαίνω και διαβάζω πολλά θέματα του.
    Δεν γνωρίζω αν το θέμα που ανοίγω υπάρχει ήδη ή κάποιο παρόμοιο του οπότε θα μπορείτε να με στείλετε να διαβάσω το ανάλογο post...
    Δεν θέλω να κουράσω και θα είμαι όσο γίνεται πιο περιεκτικός.
    Είμαι ιδιώτης και ετοιμάζω μια νέα κατοικία απο την αρχή. Πρόκειται για διαμέρισμα 2ου ορόφου σε μονοκατοικία στα Μεσόγεια Αττικής 110μ2
    Επειδή πλησιάζει ο καιρός να αποφασίσω τι θέρμανση να βάλω και επειδή με ελκύει η λύση της αντλίας θερμότητας θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά.
    Ξέρω πως πρέπει να καλέσω μηχανολόγο για μετρήσεις και απώλειες και θα γίνει. Αλλά θα ΄θελα και τη δική σας γνώμη σχετικά.
    Το διαμέρισμα έχει ας πούμε μελετηθεί να έχει 10 σώματα σε μονοσωλήνιο ανά 2 σώματα. Τα 2 εκ των οποίων είναι πετσετοκρεμάστρες.
    Επίσης διαθέτει ένα τζάκι μαντεμένιο ανοικτού τύπου πιο πολύ για ντεκόρ και ατμόσφαιρα και όχι σαν κύριο μεσον θέρμανσης...(όχι πως δεν θα λειτουργεί)
    Τα υπόλοιπα 8 σκεφτόμουν αν είναι εφικτό με την αντλία να τα συνδύαζα με fan coil....δηλαδή 3 fan coil και 5 σώματα panel. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να επιλέξω αντλία ψύξης-θέρμανσης φαντάζομαι. Τα fan coil εννοείται σε δική τους γραμμη προς και απο κολεκτέρ.
    Επίσης σαφώς μιλάμε και για ζεστό νερό. Απευθείας μόνο αντλία? boiler? ή τοποθέτηση και ηλιακού?
    Εν κατακλείδι....Τι είδους αντλία επιλέγω? Πόσα kw περίπου με βάση τα μ2? Είναι σωστός ο συνδυασμός fan coil με σώματα? Σώματα με υπερδιαστασιολόγηση?
    Να τονίσω πως δεν είμαι κρυουλιάρης και πρέπει να έχει πολύ κρύο για να φουλάρω θέρμανση, όπου και πάλι κάποιο παράθυρο θα είναι κάπως ανοικτό.
    Θα χαρώ για τις απαντήσεις σας.....ελπίζω να μην κούρασα....!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Όλα αυτά θα στα απαντήσει ο μηχανολόγος αφού δει το χώρο / κατόψεις, κάποια δε και αφού κάνει τη μελέτη απωλειών, όπως το πόσα kW αντλία. Από εδώ μόινο καφενειακού επιπέδου συζήτηση μπορεί να γίνει.
    Το μόνο που μπορεί να πει κανείς με την ασφάλεια ότι ισχύει σε κάθε περίπτωση, είναι το ναι στον ηλιακό θερμοσίφωνα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Joker7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρετίζω το forum και τα μέλη του καθώς και τους επισκέπτες του καθότι νέο μέλος εδώ που όμως συχνά μπαίνω και διαβάζω πολλά θέματα του.
    Δεν γνωρίζω αν το θέμα που ανοίγω υπάρχει ήδη ή κάποιο παρόμοιο του οπότε θα μπορείτε να με στείλετε να διαβάσω το ανάλογο post...
    Δεν θέλω να κουράσω και θα είμαι όσο γίνεται πιο περιεκτικός.
    Είμαι ιδιώτης και ετοιμάζω μια νέα κατοικία απο την αρχή. Πρόκειται για διαμέρισμα 2ου ορόφου σε μονοκατοικία στα Μεσόγεια Αττικής 110μ2
    Επειδή πλησιάζει ο καιρός να αποφασίσω τι θέρμανση να βάλω και επειδή με ελκύει η λύση της αντλίας θερμότητας θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά.
    Ξέρω πως πρέπει να καλέσω μηχανολόγο για μετρήσεις και απώλειες και θα γίνει. Αλλά θα ΄θελα και τη δική σας γνώμη σχετικά.
    Το διαμέρισμα έχει ας πούμε μελετηθεί να έχει 10 σώματα σε μονοσωλήνιο ανά 2 σώματα. Τα 2 εκ των οποίων είναι πετσετοκρεμάστρες.
    Επίσης διαθέτει ένα τζάκι μαντεμένιο ανοικτού τύπου πιο πολύ για ντεκόρ και ατμόσφαιρα και όχι σαν κύριο μεσον θέρμανσης...(όχι πως δεν θα λειτουργεί)
    Τα υπόλοιπα 8 σκεφτόμουν αν είναι εφικτό με την αντλία να τα συνδύαζα με fan coil....δηλαδή 3 fan coil και 5 σώματα panel. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να επιλέξω αντλία ψύξης-θέρμανσης φαντάζομαι. Τα fan coil εννοείται σε δική τους γραμμη προς και απο κολεκτέρ.
    Επίσης σαφώς μιλάμε και για ζεστό νερό. Απευθείας μόνο αντλία? boiler? ή τοποθέτηση και ηλιακού?
    Εν κατακλείδι....Τι είδους αντλία επιλέγω? Πόσα kw περίπου με βάση τα μ2? Είναι σωστός ο συνδυασμός fan coil με σώματα? Σώματα με υπερδιαστασιολόγηση?
    Να τονίσω πως δεν είμαι κρυουλιάρης και πρέπει να έχει πολύ κρύο για να φουλάρω θέρμανση, όπου και πάλι κάποιο παράθυρο θα είναι κάπως ανοικτό.
    Θα χαρώ για τις απαντήσεις σας.....ελπίζω να μην κούρασα..
    ..!!
    Για μένα το τζάκι πρέπει να καταργηθεί, μεγάλες απώλειες θερμότητας θα έχεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ηλιας Α για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (07-12-20)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Την ιδια αντλία για fan coils και σώματα? δεν το γνωρίζω αλλά δεν θα το έκανα. Αλλα ας μιλήσει κάποιος που γνωρίζει παραπάνω.
    Απλά για την ιστορία, μεγαλύτερη απόδοση θα έχεις με αντίλα θερμότητας χαμηλών θερμοκρασιών (την συνδιάζεις με fan coil) και όχι υψηλών (για τα σώματα).
    Και αφού έχεις στα υπόψιν τα fan coils γιατί να ταλαιπωρηθείς με σώματα?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    ....................

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MacGyver : 07-12-20 στις 10:54

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Αφού ετοιμάζεις νέα κατοικία από την αρχή , ίσως πρέπει να ψάξεις και για παθητικό σπίτι , βιοκλιματική αρχιτεκτονική κλπ . Βελτιώνεις την αεροστεγανότητα και τις μονώσεις , χρησιμοποιείς γεωθερμία , ηλιακά .... ακόμα και ο προσανατολισμός των παραθύρων , τα δέντρα γύρω σου , πράσινες στέγες κλπ παίζουν ρόλο . Αλλιώς θα έχεις ένα καινούριο μεν σπίτι , αλλά ενεργειακό σουρωτήρι δε ... Εξάλλου , αν δεν το κάνεις τώρα θα αναγκαστείς να το κάνεις σε μερικά χρόνια !

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ιδια αντλία για fan coils και σώματα? δεν το γνωρίζω αλλά δεν θα το έκανα. Αλλα ας μιλήσει κάποιος που γνωρίζει παραπάνω.
    Απλά για την ιστορία, μεγαλύτερη απόδοση θα έχεις με αντίλα θερμότητας χαμηλών θερμοκρασιών (την συνδιάζεις με fan coil) και όχι υψηλών (για τα σώματα).
    Και αφού έχεις στα υπόψιν τα fan coils γιατί να ταλαιπωρηθείς με σώματα?

    Καλημέρα και ευχαριστώ...
    Ναι την ίδια αντλία σκεφτόμουν...Καταρχήν σκεφτόμουν για αντλία μεσαίων θερμοκρασιών και όχι υψηλών... Φαντάζομαι πως γίνεται να έχεις σώματα και fan coil απο την στιγμή που δεν είναι στις ίδιες γραμμές του κολεκτέρ...
    Τα fan coil θέλω να τα βάλω για να έχω και ψύξη αλλά δεν με ενδιαφέρει να τα βάλω σε όλο το σπίτι (τουλάχιστον αρχικά) και λόγω κόστους
    Απλά βάζοντας και 3 fan coil (2 σε σαλόνι και 1 στο Υ/Δ) δεν θα χρειαστεί να βάλω aircondition.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    [QUOTE=aktis;903758Αφού ετοιμάζεις νέα κατοικία από την αρχή , ίσως πρέπει να ψάξεις και για παθητικό σπίτι , βιοκλιματική αρχιτεκτονική κλπ . Βελτιώνεις την αεροστεγανότητα και τις μονώσεις , χρησιμοποιείς γεωθερμία , ηλιακά .... ακόμα και ο προσανατολισμός των παραθύρων , τα δέντρα γύρω σου , πράσινες στέγες κλπ παίζουν ρόλο . Αλλιώς θα έχεις ένα καινούριο μεν σπίτι , αλλά ενεργειακό σουρωτήρι δε ... Εξάλλου , αν δεν το κάνεις τώρα θα αναγκαστείς να το κάνεις σε μερικά χρόνια ![/QUOTE]

    Ευχαριστώ....αλλά ψιλά γράμματα όλα αυτά....οπότε μέχρι να βρεθούν τα "ψιλά" προχωράμε όσο και όπως μπορούμε....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αυτά θα στα απαντήσει ο μηχανολόγος αφού δει το χώρο / κατόψεις, κάποια δε και αφού κάνει τη μελέτη απωλειών, όπως το πόσα kW αντλία. Από εδώ μόινο καφενειακού επιπέδου συζήτηση μπορεί να γίνει.
    Το μόνο που μπορεί να πει κανείς με την ασφάλεια ότι ισχύει σε κάθε περίπτωση, είναι το ναι στον ηλιακό θερμοσίφωνα.
    Καλημέρα και ευχαριστώ για το μήνυμα! Απο τα καφενεία και τις συζητήσεις εκεί έχουν πέσει κυβερνήσεις και κυβερνήσεις....Και όσα μπορούμε να συζητήσουμε εδώ και να αντλήσουμε γνώμες και εμπειρίες δεν θα τα βρούμε πουθενά αλλού....αλλιώς δεν έχει νόημα το φόρουμ....Πόσες φορές μας έχει τύχει να έχουμε κάποιο θέμα υγείας και να το πούμε σε φίλο όπου μας κατευθυνε στο τι να κάνουμε απο παρόμοια εμπειρία? Και πόσες φορές έχουμε πάει κατευθείαν στον γιατρό? Και μάλιστα πολλές φορές όχι σε έναν για να έχουμε πολλές γνώμες? Το φόρουμε δεν είναι η Βίβλος απλά κουβέντα κάνουμε....!
    Σε κάποιο site που είχα βρεί είχα βάλει κάποιες παραμέτρους που ζητούσε και μου έβγαλε κατά προσέγγιση τις απώλειες...όσο για ηλιακό είμαι μεγάλος υποστηρικτής!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    δεν μπορώ να καταλάβω πως έχει μελετηθεί η τοποθέτηση 10 σωματων,χωρίς μελέτη
    συζητήσεις καφενείου ,οταν γινονται συνηθως καταλήγεις με μια θερμανση σαν αυτές που εχει το 95% των καινούργιων κατοικιων με κοστος 10€/ωρα ειδικα η α/θ θελει προσεκτικη μελετη και ρυθμιση.Ο μηχανολογος θα πει ποσα σωματα θελει,διαστασεις και τι Α/Θ να προτιμησεις.Μην ξεχνας οτι ενα σωμα υψηλων θερμοκρασιων εχει την μιση διάσταση απο ενα χαμηλων...οποτε τιποτα δεν γίνεται στην τυχη(οπως και η μικρη αποδοση της πετσετοκρεμαστρας).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντλία θερμότητας με Φ/Β ή φυσικό αέριο
    By VassilisPelio in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-20, 15:36
  2. Μετρητής kwh για Αντλία Θερμότητας
    By Geo777 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-20, 23:59
  3. είδος ολοκληρωμενου
    By paulos2610 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-17, 18:44
  4. Αντλία θερμότητας Daikin Altherma δεν κάνει defrost
    By stdio in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 16:34
  5. Άγνωστο είδος Ποτενσιομετρου
    By pit21 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-13, 15:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας