Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 44

Θέμα: Είδος θέρμανσης - Αντλία Θερμότητας

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορώ να καταλάβω πως έχει μελετηθεί η τοποθέτηση 10 σωματων,χωρίς μελέτη
    συζητήσεις καφενείου ,οταν γινονται συνηθως καταλήγεις με μια θερμανση σαν αυτές που εχει το 95% των καινούργιων κατοικιων με κοστος 10€/ωρα ειδικα η α/θ θελει προσεκτικη μελετη και ρυθμιση.Ο μηχανολογος θα πει ποσα σωματα θελει,διαστασεις και τι Α/Θ να προτιμησεις.Μην ξεχνας οτι ενα σωμα υψηλων θερμοκρασιων εχει την μιση διάσταση απο ενα χαμηλων...οποτε τιποτα δεν γίνεται στην τυχη(οπως και η μικρη αποδοση της πετσετοκρεμαστρας).
    Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα.....
    Όταν λέω έχει μελατηθεί για 10 σώματα δεν είναι η ακριβής λέξη.....σόρρυ...
    Στην τριπλοκατοικία για την οποία γίνεται λόγος για το ένα διαμέρισμα του 2ου τα διαμερίσματα και τα 3 είναι πανομοιότυπα ως χώροι και κατασκευή...τα ίδια σώματα σε ποσότητα είχαν μπεί παλιότερα στο ισόγειο....τα ίδια στον 1ο πιο πρόσφατα και τώρα οι σωληνώσεις υπάρχουν αντίστοιχα για 10 στο νέο διαμέρισμα του 2ου....αυτό εννοούσα σαν μελέτη ή πιο καλά σαν πρόβλεψη αφού είναι ίδιοι οι χώροι.....
    Το ισόγειο λειτουργεί κλασικά με πετρέλαιο....ο1ος πρόσφατα έβαλε αέριο και παίζει....απλά εγώ θέλω αντλία....θέρμανση - ψύξη - ζεστό νερό...
    Τα σώματα στο διαμέρισμα δεν εχουν τοποθετηθεί....ουτε καν αγοραστεί και εννοείται δεν θα είναι ιδίου μεγέθους με τα άλλα διαμερίσματα....
    Σε ένα site για απώλειες θερμικές είχα βάλει αρκετές παραμέτρους που ζητούσε και μου έβγαλε ένα νούμερο 19,706watt ή 16947 Kcal/h...
    Η κουβέντα γίνεται για να έχω περισσότερες γνώμες και να μην χάψω κατευθείαν ότι μου πεί ο μηχανολόγος εταιρείας ή ιδιώτης που θα πληρώσω για μελέτη που δεν μου λέει κανείς αν θα ασχοληθεί και ιδιαίτερα και δεν με ξεπετάξει καθώς δεν έχω και την δυνατότητα οικονομική αλλά και διάθεση να καλέσω 2 ή 3 και να συγκρίνω όσα μου πούν....
    π.χ. για ενα υδραυλικό μερεμέτι....κάλεσα 3 υδραυλικούς για τιμή....ο ένας μπήκε και βγήκε σε 5 λεπτά....χωρίς καν να βγάλει μέτρο να μετρήσει η οτιδήποτε....τιμή τρελλή ας πούμε χ ευρώ....ο δεύτερος μπήκε μετρούσε και μιλούσε για 25 λεπτά....μισή σχεδόν τιμή....και ο τρίτος μπήκε μέτρησε και έδωσε το 1/4 της πρώτης τιμής....μιλάμε για ακριβώς για την ίδια δουλειά....
    Ξέρω πως δεν έχει να κάνει με την αντλία το ίδιο και με την μελέτη....αλλά π.χ. μπαίνει ένας και λέει τάδε δυναμικής αντλία και τάδε μεγέθους σώματα.....είναι η Βίβλος ότι πεί??
    Συγνώμη αν κούρασα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    δεν θα συνεργαστεις με τον μηχανολογο της εταιριας ππυ θα ερθει σπιτι να "μέτρησει" και η πληρωμη του,θα γινει απο την πώληση της αντλιας.Θα πας σε εναν ανεξαρτητο μηχανικο,που θα ερθει με μετρο να μετρησει τα ανοιγματα,τον ογκο ,τον προσανατολισμο ,τα υλικα κατασκευης και μονωσης.Αυτος θα πληρωθει την μελετη του και θα στην παραδωσει στα χερια. Επισης θα σου προτείνει και το οικονομικοτερο μέσο , βάση κοστους αγορας-χρησης κλπ.Προφανως και συνεργαζεται με εταιριες ,θες να συνεχίσεις με αυτον ;Θες να προχωρησεις μονος σου;
    Στην θεση σου θα επελεγα ΕΓΩ την μαρκα που εμπιστευομαι/ακουω οτι ειναι καλη,και ο μηχανολογος θα ειναι μεχρι και την εκκινηση της Α/θ παρων!!!.
    Τοποθετηση και προγραμματισμος απο υδραυλικό απο το τηλ.8 στις 10 ειναι λαθος.
    Ακομα και ολα αυτα που συζηταμε φτασαμε τοσα μηνυματα και μας αναφερεις οτι οι σωληνωσεις ειναι ηδη τοποθετημενες και ακαταλληλες για ψυξη και φανκοιλ.

    ΥΓ1.Επελεξε τον μηχανολογο .Ενημερωσου για το κοστος γραπτης μελετης και ΤΙ θα περιλαμβάνει αυτη, πάρε τιμες απο 2-3 και τα συζηταμε.Η τιμη που θα σου δωσει περιλαμβανει σιγουρα σχεδια, υπολογισμους και τις εργατοώρες του.

    ΥΓ2. Χωρις να θελω να υπονοησω οτι υπάρχουν τεχνιτες που ψαρεύουν θυματα να σου αναφερω πλεον οτι το φτηνοτερο δεν ειναι και το καλυτερο.το να φερει ο υδραυλικός μετρο να μετρησει δεκα μετρα μηκος σπιτιου δεν λεει κατι .Λεει το τι υλικα θα βαλει και το μερακι που εχει για αυτο που κανει.
    Σε ηλεκτρολογικη προσφορα εβγαινε ηλεκτρολογος 50€ ακριβοτερος σε εγκατασταση καλωδιου για ηλεκτρική πορτα ,γιατι ηταν ο μονος που επεμενε στην εγκατάσταση rcbo ,μια και ο πινακας δεν ειχε ουτε ρελε(πινακας κοινοχρηστων) .30% ακριβοτερος ο τύπος ,απο το να συνεχισει το εργο των προηγουμενων και να βαλει μια CHINT.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 08-12-20 στις 08:02
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι ειδικός, αλλά εκ πείρας έχω τις ακόλουθες συμβουλές.
    Μη τσιγκουνευτείς σε ποιότητα και μέγεθος τον ηλιακό και ότι είδους boiler εγκαταστήσεις, ειδικά αν έχεις γυναίκες στο σπίτι.
    Βάλε καλή θερμοπρόσοψη (η οποία ούτως ή άλλως κοστίζει όσο και το απλό σοβάτισμα), και τα κέρδη θα είναι μεγαλύτερα από την επιλογή της Χ ή της Υ μεθόδου θέρμανσης.
    Βάλε καλά κουφώματα, ει δυνατόν με κρύσταλλα θερμοδιακοπής.
    Βάλε αναμονές για παροχή ρεύματος και περάσματα σωληνώσεων όπου φαντάζεσαι οτι μπορεί να θες να κάνεις κάποια εγκατάσταση σε 20 χρόνια. Γιατί θα την κάνεις σε λίγα χρόνια.
    Μην εξαρτάσαι αποκλειστικά από το ηλεκτρικό ρεύμα για τη θέρμανση.
    Ασε τους πολλούς αυτοματισμούς στην άκρη

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θα συνεργαστεις με τον μηχανολογο της εταιριας ππυ θα ερθει σπιτι να "μέτρησει" και η πληρωμη του,θα γινει απο την πώληση της αντλιας.Θα πας σε εναν ανεξαρτητο μηχανικο,που θα ερθει με μετρο να μετρησει τα ανοιγματα,τον ογκο ,τον προσανατολισμο ,τα υλικα κατασκευης και μονωσης.Αυτος θα πληρωθει την μελετη του και θα στην παραδωσει στα χερια. Επισης θα σου προτείνει και το οικονομικοτερο μέσο , βάση κοστους αγορας-χρησης κλπ.Προφανως και συνεργαζεται με εταιριες ,θες να συνεχίσεις με αυτον ;Θες να προχωρησεις μονος σου;
    Στην θεση σου θα επελεγα ΕΓΩ την μαρκα που εμπιστευομαι/ακουω οτι ειναι καλη,και ο μηχανολογος θα ειναι μεχρι και την εκκινηση της Α/θ παρων!!!.
    Τοποθετηση και προγραμματισμος απο υδραυλικό απο το τηλ.8 στις 10 ειναι λαθος.
    Ακομα και ολα αυτα που συζηταμε φτασαμε τοσα μηνυματα και μας αναφερεις οτι οι σωληνωσεις ειναι ηδη τοποθετημενες και ακαταλληλες για ψυξη και φανκοιλ.

    ΥΓ1.Επελεξε τον μηχανολογο .Ενημερωσου για το κοστος γραπτης μελετης και ΤΙ θα περιλαμβάνει αυτη, πάρε τιμες απο 2-3 και τα συζηταμε.Η τιμη που θα σου δωσει περιλαμβανει σιγουρα σχεδια, υπολογισμους και τις εργατοώρες του.

    ΥΓ2. Χωρις να θελω να υπονοησω οτι υπάρχουν τεχνιτες που ψαρεύουν θυματα να σου αναφερω πλεον οτι το φτηνοτερο δεν ειναι και το καλυτερο.το να φερει ο υδραυλικός μετρο να μετρησει δεκα μετρα μηκος σπιτιου δεν λεει κατι .Λεει το τι υλικα θα βαλει και το μερακι που εχει για αυτο που κανει.
    Σε ηλεκτρολογικη προσφορα εβγαινε ηλεκτρολογος 50€ ακριβοτερος σε εγκατασταση καλωδιου για ηλεκτρική πορτα ,γιατι ηταν ο μονος που επεμενε στην εγκατάσταση rcbo ,μια και ο πινακας δεν ειχε ουτε ρελε(πινακας κοινοχρηστων) .30% ακριβοτερος ο τύπος ,απο το να συνεχισει το εργο των προηγουμενων και να βαλει μια CHINT.
    Καλησπέρα Βασίλη και σε ευχαριστώ πολύ!

    Δεν ανέφερα πουθενά πως οι σωληνώσεις είναι ακατάλληλες.....είναι μέν τοποθετημένες (πολυστρωματική valsir φ16) και απλά δεν έχουν αγορατεί και τοποθετηθεί τα σώματα...επίσης και το κολεκτέρ έχει τοποθετηθεί....

    Ξέρουμε πόσο περίπου κοστίζει η μελέτη? Τελείως ενδεικτικά τάξη μεγέθους....

    Σαφώς το φθηνότερο δεν είναι το καλύτερο....

    Πάντως αυτό κυρίως που με ενδιαφέρει είναι τι χρειάζεται για να μπορώ να έχω όπως είχα πεί αρχικά θέρμανση με σώματα και να βάλω 2 fan coil στο σαλόνι και 1 fan coil στο υπνοδωμάτιο για ψύξη καθώς και να έχω ζεστό νερό χρήσης....
    Δηλαδή μεσαίων θερμοκρασιών? εκεί προσανατολίζομαι? να μπεί και ηλιακός? για μεγάλα ή μικρά σώματα καθώς και πόσα kw αντλία αυτά σίγουρα ο μηχανολόγος....αλλά για να έχω ένα μπούσουλα γίνεται όλη η κουβέντα!!!
    Και πάλι ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    To ανααφερω εγω για τις σωληνωσεις ,γιατι τα fan coil θελουν 3/4" σωληνες και αν τα δουλεψεις ψυξη θελουν και μονωση .
    100€ 150€ αναλογα τι θα ζητησει..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Μόνο fan coil σε ένα χώρο χωρίς κλασικά καλοριφέρ;
    Όταν θα λειτουργούν θα ζεστένεσαι και όταν σταματούν θα κρυώνεις.
    Από προσωπική εμπειρία μιλώ.
    Τα κλασικά θα σου κόβουν τις διακυμάνσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Joker7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Η κουβέντα γίνεται για να έχω περισσότερες γνώμες και να μην χάψω κατευθείαν ότι μου πεί ο μηχανολόγος εταιρείας ή ιδιώτης που θα πληρώσω για μελέτη που δεν μου λέει κανείς αν θα ασχοληθεί και ιδιαίτερα και δεν με ξεπετάξει καθώς δεν έχω και την δυνατότητα οικονομική αλλά και διάθεση να καλέσω 2 ή 3 και να συγκρίνω όσα μου πούν....
    Δημήτρη, είναι πολύ δύσκολο να αποκτήσεις ο ίδιος το απαιτούμενο τεχνικό κριτήριο για ένα τόσο δύσκολο, πολύπλευρο και πολύπλοκο αντικείμενο.
    Το πρόβλημα είναι γνωστό και ισχύει για πολλά άλλα αντικείμενα και ειδικότητες.

    Αυτό που εγώ προτείνω είναι να απευθυνθείς σε επαγγελματίες (μπορεί να είναι μηχανικοί οι ίδιοι μπορεί και όχι και να συνεργάζονται με μηχανικούς δικούς τους ή ως εξωτερικούς συνεργάτες - δεν σε ενδιαφέρει επί της ουσίας) που έχουν την δυνατότητα να αναλάβουν "κάθετα" όλη την δουλειά, από την ανάλυση - μελέτη μέχρι την τελική εγκατάσταση και υποστήριξη/συντήρηση σε βάθος χρόνου.
    Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει ο επαγγελματίας να σε πείθει συνολικά και είναι σημαντικό να μπορεί (ζήτησέ το αν δεν το προτείνει ο ίδιος) να σου δείξει ολοκληρωμένες δουλειές του και να έχεις την δυνατότητα να μιλήσεις εσύ με τους χρήστες τους.
    Θα πρέπει να του κάνεις σαφές από τη αρχή ότι δεν σε ενδιαφέρει μόνο η αγορά και εγκατάσταση αλλά και η παρακολούθηση/συντήρηση σε βάθος χρόνου όπου θα αποδεικνύεται σε πραγματικές συνθήκες λειτουργίας η σωστή και αποδοτική λειτουργία του συστήματος.
    Λογικά, οι "πρόχειροι" θα λακίσουν από μόνοι τους όταν αρχίσεις να ζητάς τα παραπάνω.
    Αν όλα αυτά αναφέρονται γραπτώς στην τελική προσφορά, ακόμη καλύτερα.

    Εννοείται βέβαια ότι ένας σοβαρός και ευσυνείδητος επαγγελματίας ή εταιρεία που προσέχει τις λεπτομέρειες, χρησιμοποιεί καλής ποιότητας εξοπλισμό/υλικά, ενδιαφέρεται να είναι όλα σωστά και να λειτουργούν σωστά, ακόμη και αυτά που εσύ δεν γνωρίζεις, ΔΕΝ γίνεται να είναι φθηνός και σίγουρα όχι ο φθηνότερος.
    Έχε επίσης υπόψη ότι λάθη και μικρο-αστοχίες είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα συμβούν. Ο καλός επαγγελματίας κρίνεται από το πως τις αντιμετωπίζει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ανααφερω εγω για τις σωληνωσεις ,γιατι τα fan coil θελουν 3/4" σωληνες και αν τα δουλεψεις ψυξη θελουν και μονωση .
    100€ 150€ αναλογα τι θα ζητησει..
    Καλημέρα και ευχαριστώ

    Οι σωληνώσεις έχουν μόνωση....και οι αναμονές είναι 1/2'' ...μπορεί να παίξει συστολή / αντάπτορας?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThanosGr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο fan coil σε ένα χώρο χωρίς κλασικά καλοριφέρ;
    Όταν θα λειτουργούν θα ζεστένεσαι και όταν σταματούν θα κρυώνεις.
    Από προσωπική εμπειρία μιλώ.
    Τα κλασικά θα σου κόβουν τις διακυμάνσεις.
    πλεον υπάρχουν και inverter ,ακομα και φανκοιλ με αποδοση με φυσικο αερισμό..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Καλημέρα παιδιά....Βασίλη - Κώστα - Θανάση σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις....
    Κώστα δεν επιθυμώ και δεν επιδιώκω να αποκτήσω απόλυτα το απαιτούμενο τεχνικό κριτήριο ούτε φυσικά να υποκαταστήσω μηχανολόγους και επαγγελματίες ειδικά ακριβώς για ένα τόσο πολύπλευρο και πολύπλοκο θέμα όπως φαίνεται με την αντλία....αλλά ακριβώς επειδή πρόκειται για ένα τόσο πολύπλευρο και πολύπλοκο θέμα πρέπει να έχω μια στοιχειώδη άποψη ίσως και γνώση μέχρι ένα σημείο ώστε να καταλαβαίνω και τι θα μου λέει ή τι θα προτείνει ή τι θα ρυθμίσει ο εκάστοτε μηχανολόγος ή τοποθέτης....απλά με όσα έχω διαβάσει για τις αντλίες και με βάση τι θέλω αφενός γεννιούνται εύλογα απορίες και αφετέρου δεν ξέρω αν είναι υλοποιήσιμα τα θέλω μου...καλοπροαίρετα τα αναφέρω όλα αυτά όπως και εσύ αναλυτικά και ευχαριστώ πολύ μου δείχνεις τον δρόμου που πρέπει να ακολουθήσω....δείξε όμως και καμιά λακούβα μην πέσω μέσα....χαχα ή πες μου σε ποιά πλευρά του δρόμου να κοιτάω....μαγαζιά και απο τη μια μαγαζιά και απο την άλλη....

    Τα δεδομένα είναι τα εξής....έχω αποφασίσει να βάλω αντλία....ο λόγος είναι η οικονομία, και επειδή δεν θέλω πετρέλαιο αλλά ούτε και αέριο μιας και η περιοχή δεν το υποστηρίζει...επίσης με την αντλία θεωρώ και έτσι "λένε" πως μπορώ να έχω ψύξη και θέρμανση αλλά και ζεστο νερό....
    το άλλο δεδομένο είναι πως έχω τοποθετήσει σωλήνες και κολεκτέρ...μονοσωλήνιο ανά 2 σημεία για 10 σημεία...

    Στο σαλόνι έχω 3 σημεία....τα 2 είναι στην ίδια γραμμή και σε αυτά έλεγα να βάλω fan coil ώστε να μην βάλω aircondition στο συγκεκριμένο σημείο. το ίδιο και στο υπνοδωμάτιο....τα υπόλοιπα σημεία του σπιτιού με σώματα πάνελ και 2 πετσετοκρεμάστρες στα μπάνια εκ των οποίων η μία είναι στην ίδια γραμμή με το σημείο του υπνοδωματίου...

    Οι απορίες ερωτήματα είναι και πάντα με γνώμονα αν ξέρει κάποιος...κουβέντα κάνουμε...

    χαμηλών - μεσαίων ή υψηλών η αντλία? αυτό που λέω με σώματα και fan coil γίνεται ή έχει τεράστια δυσκολία και υπερβολικό κόστος?

    ζεστό νερό...μόνο με την αντλία ή και υποβοήθηση με ηλιακό?

    όσον αφορά kw αντλίας και διάσταση σωμάτων ξέρω πως είναι θέματα μηχανολόγου όπως βέβαια και τα παραπάνω ερωτήματα απλά μιλάμε για να έχω μια άποψη αν ζητάω πολλά ή ακατόρθωτα πράγματα...

    η πολλή εύκολη λύση που έχω είναι να συνδεθώ με το ισόγειο (2ος εγώ) που έχει πετρέλαιο και να βάλω και έναν ηλιακό...αλλά δεν μιλάμε για αυτονομία και οικονομία...

    επίσης μια άλλη παράμετρος που βάζω είναι πως τώρα αυτή την εποχή ακόμη δεν κατοικείται το σπίτι....ούτε βέβαια κάνει πολύ κρύο ακόμα....με όλα κλειστά (πόρτες - παράθυρα) είχα στις 22:00 17 βαθμούς αν ίσως λέει και αυτό κάτι περί μονώσεων, τοίχων κλπ...ψέμματα...η μπαλκονόπορτα ελαφρώς ίσα ανοικτή για αέρα μη σκάσουμε κιόλας αλλά και λόγω τσιγάρου....χαχα

    αυτά και μη σας ζαλίζω άλλο....ξέρω...ξέρω...μηχανολόγο να βρώ..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντλία θερμότητας με Φ/Β ή φυσικό αέριο
    By VassilisPelio in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-20, 15:36
  2. Μετρητής kwh για Αντλία Θερμότητας
    By Geo777 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-20, 23:59
  3. είδος ολοκληρωμενου
    By paulos2610 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-17, 18:44
  4. Αντλία θερμότητας Daikin Altherma δεν κάνει defrost
    By stdio in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 16:34
  5. Άγνωστο είδος Ποτενσιομετρου
    By pit21 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-13, 15:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας