Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 38

Θέμα: inverter 48vDC/220vAC

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή inverter 48vDC/220vAC

    Χαιρετώ όλη την κοινότητα. Η κατασκευή που παρουσιάζω είναι ένας ημιτονικός μετατροπέας τάσεως 48VDC/220VAC. Έχει καιρό που ψάχνοντας για κάποιο σχέδιο τελικά βρήκα κάτι το έριξα μια ματιά και αποφάσισα να προχωρήσω. Η πρώτη μου σκέψη αλλά πιστεύω και όλων είναι να εντοπίσω εάν υπάρχουν υλικά που είναι δυσεύρετα. Εδώ για κάποιον που θέλει να κατασκευάσει τον μετατροπέα θα πρέπει πρώτα τα βρει τα δυο ολοκληρωμένα ΝΕ5521 και το LM3080 όλα τα υπόλοιπα θα βρεθούν εύκολα. Ένα δεύτερο είναι ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει παλμογράφος. Το σχέδιο που παραθέτω είναι διορθωμένο γιατί το πρωτότυπο είχε κάποια λάθη (ίσως τυπογραφικά) αλλά και λίγο τροποποιημένο (κατόπιν πολλών πειραματισμών). Τα Τ2,Τ4 και Τ3,Τ5 μπορούν να αντικατασταθούν(ίσως αυτό θα είναι και το καλύτερο) με τα BC337 και BC327 αντίστοιχα, σε αυτήν την περίπτωση οι αντιστάσεις R1,R2,R3,R4 που βρίσκονται στα Gate των mosfet θα πρέπει να γίνουν 10Ω. Η αντίσταση R31 στο πρωτότυπο σχέδιο ήταν 10KΩ αλλά όταν το φορτίο εξόδου ξεπερνούσε τα 250watt περίπου η τάση εξόδου έπεφτε κάτω από τα 200 volt για αυτό την αντικατέστησα με μικρότερη (7,5KΩ) εδώ κάποιος μπορεί ανάλογα να πειραματιστεί λίγο με την τιμή αυτής της αντίστασης. Πάντως εγώ δεν συνιστώ μικρότερη από 7KΩ. Ένα άλλο σημείο που χρειάζεται οπωσδήποτε να πειραματιστούμε είναι οι πυκνωτές του φίλτρου εξόδου. Πολλά θα μπορούσα να γράψω καθώς η κατασκευή με παίδεψε αρκετά αλλά προς το παρόν νομίζω το σχηματικό και μερικές φωτογραφίες αρκούν για να δώσουν μια καλή άποψη της κατασκευής. Υπάρχει και σχετικό βιντεάκι εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=TzpVXRoKR_0&t=4s
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  σχηματικό.GIF Εμφανίσεις:  494 Μέγεθος:  134,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  σχηματικο2.GIF Εμφανίσεις:  428 Μέγεθος:  45,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20191119_192904.jpg Εμφανίσεις:  425 Μέγεθος:  154,0 KB
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20191119_192714.jpg Εμφανίσεις:  1396 Μέγεθος:  151,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20191119_193558.jpg Εμφανίσεις:  1195 Μέγεθος:  149,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20191119_192742.jpg Εμφανίσεις:  1192 Μέγεθος:  152,3 KB  

    28 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 22-12-20 στις 22:34

  2. 15 μέλη ευχαρίστησαν τον ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (13-12-20), aktis (26-10-21), elektronio (13-12-20), ezizu (15-12-20), Gaou (15-12-20), Hulk (13-12-20), ΜαστροΤζεπέτο (14-12-20), lepouras (14-12-20), mikemtb (13-12-20), nestoras (13-12-20), Panoss (13-12-20), SeAfasia (23-12-20), selectronic (13-12-20), TSAKALI (15-12-20), vasilllis (13-12-20)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια για την κατασκευή σου!

    Μία ερώτηση, τα πηνία γιατί τα τύλιξες με λαστιχοταινία?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητήρια για την κατασκευή σου!

    Μία ερώτηση, τα πηνία γιατί τα τύλιξες με λαστιχοταινία?
    Τα πηνία τα τύλιξα με λαστιχοταινία για να είναι σταθερές οι σπείρες των πηνίων, και αυτό επειδή είναι από εύκαμπτο καλώδιο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (14-12-20)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Μπράβο! επαγγελματική δουλειά, καθαρά και όλα σε τάξη!
    Για τις πλακέτες πες καμία λεπτομέρεια, τις σχεδίασες εσύ; με ποιο πρόγραμμα;
    Μέχρι πόσα watt φορτίο έχεις δοκιμάσει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.045

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια για την όμορφη κατασκευή.

    Μια ανησυχία έχω για το αν τα driver των MosFet αλλά και τα ίδια τα MosFet άγουν κάποια στιγμή ταυτόχρονα, με αποτέλεσμα στην καλύτερη περίπτωση να έχουν απλώς μια απώλεια ισχύος ή στη χειρότερη να καταστραφούν.

    Αυτό σε κυκλώματα με MCU μπορεί να διασφαλιστεί εύκολα. Σε αναλογικά ίσως με καθυστερήσεις RC.

    Αν άγουν ταυτόχρονα θα φαίνεται από την αύξηση της θερμοκρασίας τους.

    Τέλος, πόση ισχύ μπορεί να δώσει το inverter?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο! επαγγελματική δουλειά, καθαρά και όλα σε τάξη!
    Για τις πλακέτες πες καμία λεπτομέρεια, τις σχεδίασες εσύ; με ποιο πρόγραμμα;
    Μέχρι πόσα watt φορτίο έχεις δοκιμάσει;
    Κατ αρχάς ορισμένα που θα πω ίσως να μην είναι ορθά και αυτό γιατί δεν είμαι καλός γνωστής ηλεκτρονικών. Τώρα, για τις πλακέτες τις έχω σχεδιάσει μόνος μου όλες με ένα πρόγραμμα που είναι το Sprint-Layout 4.0 της ABACOM (παραθέτω και μερικές φωτογραφίες). Εδώ θα μπορούσα να πω ότι η πλακέτα που συμπεριλαμβάνει το φίλτρο και τα mosfet πρέπει οπωσδήποτε να είναι ενισχυμένη (όπως φαίνεται και στην φωτογραφία) καθότι περνούν μεγάλα ρεύματα. Εγώ επέλεξα να την ενισχύσω με κομμάτια χαλκού που τα κόλλησα επάνω στο τυπωμένο. Ο χαλκός είναι πάχους 1mm και για να κολληθεί πιο εύκολα στο τυπωμένο πρώτα τον ζέστανα καλά με σεσουάρ μαλλιών και κατόπιν τον κόλλησα με μπιστόλι 100watt. Το προτείνω για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με την κατασκευή γίνεται εύκολα και σωστά η κόλληση και χωρίς να καταστρέψουμε την πλακέτα με μεγάλες θερμοκρασίες. Τα watt του φορτίου που έχω δοκιμάσει (φαίνεται και στο βιντεάκι) είναι περίπου 700 έχω δοκιμάσει και περισσότερη ισχύ γύρο στα 800watt αλλά εδώ παίζουν πολλά ρόλο. Στο βιντεάκι φαίνεται ότι δουλεύει μέσα σε όλα και ένα τρυπάνι 400watt αλλά αυτό δουλεύει στον αέρα, το ψυγείο του σπιτιού μου που δοκίμασα ενώ είναι 150watt, το ρεύμα που καταναλώνει ο μετατροπέας είναι περισσότερο, αυτό από ότι καταλαβαίνω συμβαίνει επειδή το ψυγείο δουλεύει πάντα υπό φορτίο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20190129_200432.jpg Εμφανίσεις:  325 Μέγεθος:  142,2 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG402.jpg Εμφανίσεις:  300 Μέγεθος:  138,7 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG420.jpg Εμφανίσεις:  296 Μέγεθος:  138,7 KB

    6 Not allowed! Not allowed!

  9. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (14-12-20), aktis (26-10-21), lepouras (14-12-20), mikemtb (14-12-20)

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    ΤΕΛΕΙΟ !!!!
    Να ρωτήσω και κάτι χαμηλού ενδιαφέροντος. Πόσο σου κόστισε ;;; (Αξία ανεκτίμητη είναι σίγουρα η προσωπική δουλειά και το ψάξιμο όλο) Ένας αντίστοιχος του εμπορίου πόσο μπορεί να κάνει ;;;
    Όχι τίποτα άλλο, αλλά επιμένω να θέλω να περνούν όλα από το χέρι μου, όταν αυτό είναι δυνατόν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΕΛΕΙΟ !!!!
    Να ρωτήσω και κάτι χαμηλού ενδιαφέροντος. Πόσο σου κόστισε ;;; (Αξία ανεκτίμητη είναι σίγουρα η προσωπική δουλειά και το ψάξιμο όλο) Ένας αντίστοιχος του εμπορίου πόσο μπορεί να κάνει ;;;
    Όχι τίποτα άλλο, αλλά επιμένω να θέλω να περνούν όλα από το χέρι μου, όταν αυτό είναι δυνατόν.
    Φίλε Δημήτρη το πόσο κόστισε δεν μπορώ να το πω με ακρίβεια γιατί δεν κράτησα εξ αρχής λογαριασμό. Πιστεύω ώμος ότι ένα τετρακοσάρι περίπου κοστίζουν όλα τα εξαρτήματα. Εγώ βέβαια ξόδεψα πολλαπλάσια γιατί πειραματίστηκα πολύ και οι πειραματισμοί χρειάζονται γερή τσέπη. Το πόσο κοστίζει ένα καινούργιο δεν το έψαξα και αυτό γιατί έχω και εγώ την ίδια άποψη με την δικιά σου ότι, οτιδήποτε περνάει από το χέρι μου να το φτιάχνω μόνος μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (14-12-20)

  13. #9
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητήρια για την όμορφη κατασκευή.

    Μια ανησυχία έχω για το αν τα driver των MosFet αλλά και τα ίδια τα MosFet άγουν κάποια στιγμή ταυτόχρονα, με αποτέλεσμα στην καλύτερη περίπτωση να έχουν απλώς μια απώλεια ισχύος ή στη χειρότερη να καταστραφούν.

    Αυτό σε κυκλώματα με MCU μπορεί να διασφαλιστεί εύκολα. Σε αναλογικά ίσως με καθυστερήσεις RC.

    Αν άγουν ταυτόχρονα θα φαίνεται από την αύξηση της θερμοκρασίας τους.

    Τέλος, πόση ισχύ μπορεί να δώσει το inverter?
    Για τα είμαι ειλικρινής αυτήν την ανησυχία είχα και εγώ αλλά θα έπρεπε να ασχοληθώ περεταίρω και είχα ήδη ξοδέψει αρκετό χρόνο με αποτέλεσμα να έχω την γκρίνια από την γυναίκα μου (πάλι με αυτά ασχολείσαι) οπότε από ένα σημείο και μετά είπα να τελειώνω. Αυτά τραβάνε οι παντρεμένοι. Πάντως δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να διορθωθεί και εκ των υστέρων. Γνωρίζεις εάν φαίνεται με κάποια μέτρηση; Γιατί με την θερμοκρασία μάλλον δεν θα βγάλω συμπέρασμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.045

    Προεπιλογή

    Παλμογράφο στο κοινό σημείο των εκπομπών και μπορείς να χρησιμοποιήσεις δικάναλο παλμογράφο για να δεις ταυτόχρονα τι διαφορά έχουν οι δύο driver.

    Κανονικά δεν θέλουμε crossover παραμόρφωση σε ενιχυτές ήχου που έχουν παρόμοια συνδεσμολογία. Εδώ επιβάλλεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετασχηματιστής 220vac/220vac
    By mariosinsuex in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-12, 15:33
  2. Παλμοτροφοδοτικό 220vAC -> +/- 60vDC
    By Danza in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-11, 14:38
  3. 220VAC/50Hz TO 120VAC/400Hz Converter
    By dovegroup in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-09, 15:32
  4. Οδήγηση μοτέρ 48VDC και αναστροφή
    By suicida in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-09, 15:46
  5. Converter (12Vdc -> 220Vac)
    By moutoulos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-06, 09:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας