Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ηλεκτροκολληση - αγορα ΚΙΤ για μετατροπη σε TIG.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή Ηλεκτροκολληση - αγορα ΚΙΤ για μετατροπη σε TIG.

    Καλησπερα,εχω την ηλεκτροκολληση TELWINTECNICA 171/S ,έστειλα μυνημα στην εταιρια αν μπορει να γινει απο κλασικη με ηλεκτρόδιο σε TIG ,μου απαντησαν θετικα και προτειναν ενα kit που εχει η εταιρια&nbsp
    Dear Mr. Georgios, the welding machine "TECNICA 171/S" can be also use as a TIG DC welding machine by connecting to the minus pole of the the machine the tig torch and to the plus the earth cable. Of sure you'll need the kit here below and a gas bottle of ARGON 100%, if you want you can buy from us our throwaway gas bottle of 1l."
    το θεμα ειναι οτι το συγκεκριμένο κανει στα 170 ευρω, εχω βρει απο διαφορά σαιτ εχω βρει κιτακια για TIG πχ:
    https://www.banggood.com/WP-17F-12Fo...p;rmmds=search
    και ενα μετρητής πίεσης
    https://www.banggood.com/Argon-CO2-G...p;rmmds=search
    ενα 50ρικο περιπου ολα μαζι.
    Η ερωτηση μου ειναι αν μου κανει το οικονομικο πακετο??
    παρατήρησα οτι υπαρχει μια "σκανδάλη "στο οικονομικο πακέτο ,αυτο σε χρησιμεύει?
    όπως επίσης και περα απο τα κλασικα καλωδια (τα χοντρα καλωδια )υπαρχει και ενα αλλο πιο ψιλο ,μαλλον ειναι εντολη,ξερουμε τι ρολο παιζει αυτο?
    δεν την θελω για επαγγελματικη χρηση ,ειναι καθαρά ερασιτεχνική
    Ευχαριστω πολυ και να εχουμε καλες γιορτες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Αυτά τα κινέζικα είναι για ..........
    Φιάλη έχεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Αυτό που δείχνεις στο πρώτο λινκ δεν είναι κιτάκι. Είναι σκέτη τσιμπίδα. Χρειάζεσαι και διαχείριση αερίου τουλάχιστον. Ηλεκτροβαλβίδα, βύσματα για την σύνδεση της τσιμπίδας, ηλεκτρική εντολή, κλπ.
    Επιπλέον το ξεκίνημα του τόξου σε μια κανονική tig γίνεται με υψίσυχνο κύκλωμα. (δεν ξέρουμε αν το περιλαμβάνει το κιτ της εταιρίας). Έχει και άλλες μεθόδους (scrats tig, lift tig) που είναι πιο απλές /ερασιτεχνικές.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Η τσιμπίδα που δείχνεις στο πρώτο Link έχει σκανδάλη εντολής όμως η μηχανή δεν έχει τέτοια υποδοχή για να συνδεθεί, γι αυτό το λόγο δεν κάνει η τσιμπίδα αυτή. Κανονικά θέλεις τσιμπίδα με βάνα στο πάνω μέρος όπως αυτή στη φωτογραφία για συγκόλληση scrats αφού η μηχανή δεν έχει μονάδα H/F.Το μανόμετρο στο 2ο Link είναι μια χαρά για αυτό που θέλεις να κάνεις.Επίσης θα χρειαστείς μπουκάλα με Argon.Πάντως η γνώμη μου είναι ακόμη και για ερασιτεχνική χρήση καλύτερα να αγοράσεις μία Tig DC H/F ολοκληρωμένη γιατί δεν πρόκειται να κάνεις σωστή δουλειά με ημίμετρα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg tig.jpg (10,6 KB, 29 εμφανίσεις)

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    σωστο δε γινετε με ημιμετρα το δοκιμασα με απλη mma να την κανω tig γινετε και δουλευει
    αλλα δεν ειναι οπως κανονικη tig.
    Μαλιστα υπαρχει και πατεντα χωρις αεριο να εχεις τσιμπιδα σκετη με ακιδα βολφραμιου
    και αντι απλη βεργα να βαζεις για υλικο κανονικο ηλεκτροδιο ετσι μπορει να δουλεψει χωρις αργο και η ποιοτητα
    ειναι σαφως χειροτερη της κανονικης tig με αεριο αλλα καλυτερη απο mma με ηλεκτροδιο γιατι εχεις καλυτερο ελεγχο του τοξου και του υλικου.
    Εδω δειχνει τη πατεντα https://www.youtube.com/watch?v=FNiKJZkdDTA

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα κινέζικα είναι για ..........
    Φιάλη έχεις?
    επειδη οπως ειπα δεν ειμαι επαγγελματίας θα αγορασω για αρχη αυτες της μιας χρήσης, αν "κολλήσω "αρχιζω και ψαχνω για φιαλη.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δείχνεις στο πρώτο λινκ δεν είναι κιτάκι. Είναι σκέτη τσιμπίδα. Χρειάζεσαι και διαχείριση αερίου τουλάχιστον. Ηλεκτροβαλβίδα, βύσματα για την σύνδεση της τσιμπίδας, ηλεκτρική εντολή, κλπ.
    Επιπλέον το ξεκίνημα του τόξου σε μια κανονική tig γίνεται με υψίσυχνο κύκλωμα. (δεν ξέρουμε αν το περιλαμβάνει το κιτ της εταιρίας). Έχει και άλλες μεθόδους (scrats tig, lift tig) που είναι πιο απλές /ερασιτεχνικές.
    διαχειριστή αεριου βρηκα εναν απο εκει παλι, φτηνοδουλειά, οσο για την ηλεκτροβαλβιδα μαλλον θα κοιταξω να εχει ρυθμιστη πανω στην τσιμπιδα .


    ξερω με ημίμετρα δεν θα εχω ενα σοβαρο αποτεσμα αλλα πιστευω οτι ισως ειναι καλυτερα απο ΜΜΑ, αλλα δεν νομιζω να αξιζει να παρω το κιτι της εταιριας για 170 ευρω,και η ερωτηση μου ειναι :με το προτεινομενο της εταιριας θα ειναι ημιμετρα ή ενα αξιοπρεπες αποτεσμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosxristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη οπως ειπα δεν ειμαι επαγγελματίας θα αγορασω για αρχη αυτες της μιας χρήσης, αν "κολλήσω "αρχιζω και ψαχνω για φιαλη.

    διαχειριστή αεριου βρηκα εναν απο εκει παλι, φτηνοδουλειά, οσο για την ηλεκτροβαλβιδα μαλλον θα κοιταξω να εχει ρυθμιστη πανω στην τσιμπιδα .


    ξερω με ημίμετρα δεν θα εχω ενα σοβαρο αποτεσμα αλλα πιστευω οτι ισως ειναι καλυτερα απο ΜΜΑ, αλλα δεν νομιζω να αξιζει να παρω το κιτι της εταιριας για 170 ευρω,και η ερωτηση μου ειναι :με το προτεινομενο της εταιριας θα ειναι ημιμετρα ή ενα αξιοπρεπες αποτεσμα?
    Αν δεν γνωρίζουμε το ΚΙΤ της εταιρίας τι περιφερειακά συμπεριλαμβάνει είναι δύσκολο να απαντήσουμε.Πάντως και χωρίς HF γίνεται μια χαρά δουλειά με scrats......αρκεί να το χεις......Εχθές Παρασκευή παρέδωσα 2 μηχανές και μετά την επίδειξη της μηχανής ο συγκολητής βούτηξε την Tig του σύνδεσε 10 μέτρα σωλήνα αερίου μέχρι τις μπουκάλες του και με τσιμπίδα van type χωρίς H/F έκανε κάτι γαζιά ...απλά τέλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 19-12-20 στις 22:32

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Πάρε μια τσιμπίδα με βάνα, αργότερα μπορείς να φτιάξεις ένα pre-post flow timer με ηλεκτροβαλβίδα, είναι πολύ απλό.
    Νομίζω ότι στις φιάλες μιας χρήσης δεν ταιριάζουν οι ρυθμιστές των κανονικών φιαλών.
    Δες το δεν είμαι σίγουρος.
    Η μηχανή σου είναι scratch tig οπότε δεν έχεις πρόβλημα.
    Μόλις της πάρεις λίγο τον αέρα δεν θα ξαναπιάσεις ηλεκτρόδιο (εκτός βέβαια εκεί που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις tig για άλλους λόγους).

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Η μεθοδος με σκρατς εχει το προβλημα οτι "μολυνει" την ακιδα του βολβραμιου με προσμιξη απο το υλικο και το τοξο μετα δεν ειναι τοσο καλο.
    Επισης στο ξεκινημα αφηνει καποιο σημαδι εκτος και εχεις dummy υλικο να ξεκινας το τοξο και να το συνεχιζεις μετα αλλα αυτο ειναι πρακτικο μονο σε γαζι.
    Γενικα αυτο ειναι το σοβαρο προβλημα για μετατροπη της mma σε tig οτι δεν εχει κυκλωμα HF/HV να ξεκιναει το τοξο.

    Αραγε πως θα μπορουσαμε να βαλουμε τετοιο κυκλωμα (HF/HV) χωρις ομως να καψουμε την mma ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μεθοδος με σκρατς εχει το προβλημα οτι "μολυνει" την ακιδα του βολβραμιου με προσμιξη απο το υλικο και το τοξο μετα δεν ειναι τοσο καλο.
    Επισης στο ξεκινημα αφηνει καποιο σημαδι εκτος και εχεις dummy υλικο να ξεκινας το τοξο και να το συνεχιζεις μετα αλλα αυτο ειναι πρακτικο μονο σε γαζι.
    Γενικα αυτο ειναι το σοβαρο προβλημα για μετατροπη της mma σε tig οτι δεν εχει κυκλωμα HF/HV να ξεκιναει το τοξο.

    Αραγε πως θα μπορουσαμε να βαλουμε τετοιο κυκλωμα (HF/HV) χωρις ομως να καψουμε την mma ?
    Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο που έγραψες δεν ενδείκνυται και ούτε συστήνεται το ποντάρισμα Tig με scrats.Η ίδια η πελατεία το λέει δεν είναι μυστικό. Αν π.χ γίνει γαζί 1 μέτρο και μάλιστα σε χοντρή λαμαρίνα δεν υπάρχει πρόβλημα.Στο ερώτημά σου αν μπορεί να μπει H/F ναι μπορεί να μπει σε οποιαδήποτε μηχανή αφού δεν επηρεάζει καθόλου την έξοδο της μηχανής ούτε τα κυκλώματα της μηχανής. Είναι κάτι συμπληρωματικό και ουσιαστικά ΄΄ φορτώνουμε επαγωγικά H/F '' πάνω στην τάση εξόδου.Εν τω μεταξύ το H/F το χρειαζόμαστε στο DC μόνο για 1 δευτερόλεπτο για το ξεκίνημα .... μετά βγαίνει εκτός λειτουργίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. μετατροπη arc welding σε TIG
    By marios7 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-17, 19:47
  2. Πρόβλημα με AC/DC TIG Inverter
    By toneless in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-15, 19:20
  3. απορια για ηλεκτροκολληση χαλκου και ινβερτερ
    By giannaras13 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-14, 21:35
  4. Ηλεκτροσυγκοληση με TIG
    By p_stama in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-13, 12:47
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-09, 11:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας