Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Epever mppt 5420 + 3x400w

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ********
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    50200
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή Epever mppt 5420 + 3x400w

    Θέλω να αναβαθμίσω το σύστημα μου. Παρήγγειλα 3x400w πάνελ, epever tracer mppt 5420 ρυθμιστή και 4x120ah gel μπαταρίες. Τι σύνδεσμολογια να κάνω στα πάνελ, σε σειρα ή παράλληλα? Τι είναι καλύτερο? Πολλά volt ή πολλά amp?

    Τα πάνελ έχουν voc 49.8v και impp 9.5a.
    O ρυθμιστής είναι 50a και μέχρι 200v.
    Και οι μπαταρίες θα συνδεθούν 24v, 240ah.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsatsaras : 17-12-20 στις 16:50

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Σε σειρα τα πάνελ σίγουρα.
    Λιγότερα αμπερ, λιγοτερες απώλειες!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    μέγιστη τάση εισόδου του mptt ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μέγιστη τάση εισόδου του mptt ???
    Αδιάβαστο σε πιανω
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsatsaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα πάνελ έχουν voc 49.8v
    O ρυθμιστής είναι 50a και μέχρι 200v.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ********
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    50200
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Μπορώ να τα συνδέσω παράλληλα να έχω ~30a ή δεν συνιστάται λόγω πολλών amp?Αν ναι τι καλώδιο να χρησιμοποιησω?
    Ρωτάω γιατί έχω ήδη τον epever 4210 (40a και 100v) και σύμφωνα με το manual του μπορώ να του δώσω rated charge power 1040W/24V και max pv array power 1560W/24V. Άρα θα σηκώνει τα 1200w των πάνελ παράλληλα.

    Μέσα στο manual γράφει:
    According to β€œPeak Sun Hours diagram”, if the power of PV array exceeds the rated charging power of controller, then the charging time as per the rated power will be prolonged, so that more energy can be obtained for charging thebattery. However, in thepractical application, the maximum power of PV array shall be not greater than 1.5 x the rated charging power of controller. If the maximum power of PV array exceeds the rated charging power of controller too much, it will not only cause the waste of PV modules, but also increase the open-circuit voltage of PV array due to the influence of environmental temperature, which may make the probability of damage to the controller rise. Therefore, it is very important to configure the system reasonably
    .

    Αρα λέει ότι μπορώ να συνδέσω πάνελ με το πολύ μέχρι 1.5 φορά περισσότερα watt από το rated charging power of controller που είναι 1040w με 24v μπαταρίες.Σωστα?

    μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την παρακάτω φράση?
    then the charging time as per the rated power will be prolonged, so that more energy can be obtained for charging the battery

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsatsaras : 18-12-20 στις 09:17

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Μεταφράζω ελεύθερα από κινεζοαγγλικά . Λέει ότι αν η ονομαστική ισχύς των Φ/Β είναι μεγαλύτερη από την ονομαστική ισχύ φόρτισης του ρυθμιστή (50Α για τον συγκεκριμένο) τότε σε μία ημέρα με πλήρη ηλιοφάνεια θα παραταθεί ο χρόνος όπου ο ρυθμιστής θα λειτουργεί στην ονομαστική του ισχύ και αυτό θα φορτίσει "καλύτερα" ή "περισσότερο" την μπαταρία (αυθαίρετη άποψη του κατασκευαστή κατά την γνώμη μου).

    Επί της ουσίας κάθε φορά που θα συμβαίνει αυτό θα χάνεις ενέργεια γιατί τα Φ/Β θα μπορούν να δώσουν περισσότερο αλλά ο ρυθμιστής δεν θα μπορεί να το "μεταφράσει" σε υψηλότερο ρεύμα φόρτισης προς την μπαταρία.
    Θα πρότεινα η υπερ-διαστασιολόγηση των Φ/Β να μην ξεπερνάει το +20 ως +25%. Αλλιώς πάρε μεγαλύτερο ρυθμιστή.

    Σε κάθε περίπτωση πρέπει να προσέξεις ώστε η τάση Voc/Vmax των Φ/Β υπολογισμένη στην χαμηλότερη θερμοκρασία που έχει παρατηρηθεί στην συγκεκριμένη περιοχή, να μην ξεπερνά την μέγιστη τάση εισόδου του ρυθμιστή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ********
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    50200
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεταφράζω ελεύθερα από κινεζοαγγλικά . Λέει ότι αν η ονομαστική ισχύς των Φ/Β είναι μεγαλύτερη από την ονομαστική ισχύ φόρτισης του ρυθμιστή (50Α για τον συγκεκριμένο) τότε σε μία ημέρα με πλήρη ηλιοφάνεια θα παραταθεί ο χρόνος όπου ο ρυθμιστής θα λειτουργεί στην ονομαστική του ισχύ και αυτό θα φορτίσει "καλύτερα" ή "περισσότερο" την μπαταρία (αυθαίρετη άποψη του κατασκευαστή κατά την γνώμη μου).

    Επί της ουσίας κάθε φορά που θα συμβαίνει αυτό θα χάνεις ενέργεια γιατί τα Φ/Β θα μπορούν να δώσουν περισσότερο αλλά ο ρυθμιστής δεν θα μπορεί να το "μεταφράσει" σε υψηλότερο ρεύμα φόρτισης προς την μπαταρία.
    Θα πρότεινα η υπερ-διαστασιολόγηση των Φ/Β να μην ξεπερνάει το +20 ως +25%. Αλλιώς πάρε μεγαλύτερο ρυθμιστή.

    Σε κάθε περίπτωση πρέπει να προσέξεις ώστε η τάση Voc/Vmax των Φ/Β υπολογισμένη στην χαμηλότερη θερμοκρασία που έχει παρατηρηθεί στην συγκεκριμένη περιοχή, να μην ξεπερνά την μέγιστη τάση εισόδου του ρυθμιστή.
    Aρα μου φτάνει και ο 4210 (40a και 100v)που έχω,αλλά θα συνδέσω τα πάνελ παράλληλα για να διατηρήσω τα ~50v και να ανέβουν τα amp στα ~30?

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Αφου τελικα δεν εχεις 200volt αλλα 100 διαθεσιμα με 3 πάνελ των 48, αναγκαστικά θα μπουν παράλληλα!!!

    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    153

    Προεπιλογή

    καλησπέρα, θέλεις να αναβαθμίσεις λες το σύστημα και παρήγγειλες πράγματα που δεν ξέρεις πως να τα συνδέσεις;
    ποιό είναι το σύστημα; γιατί παρήγγειλες αυτά;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsatsaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να αναβαθμίσω το σύστημα μου. Παρήγγειλα 3x400w πάνελ, epever tracer mppt 5420 ρυθμιστή και 4x120ah gel μπαταρίες. Τι σύνδεσμολογια να κάνω στα πάνελ, σε σειρα ή παράλληλα? Τι είναι καλύτερο? Πολλά volt ή πολλά amp?

    Τα πάνελ έχουν voc 49.8v και impp 9.5a.
    O ρυθμιστής είναι 50a και μέχρι 200v.
    Και οι μπαταρίες θα συνδεθούν 24v, 240ah.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον stdio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (18-12-20)

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ********
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    50200
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή

    Τα μόνα που θα αναβαθμίσω είναι τα πανελ. Τα βρήκα σε καλή τιμή γιαυτό πήρα τα συγκεκριμενα. Ρυθμιστή, μετατροπέα και μπαταρίες τα έχω. Για την σύνδεσμολογια ήθελα να μάθω γιατί τα 30a παράλληλα μου φαίνονται πολλά και θέλω να ξέρω μήπως είναι προτιμότερο να αλλάξω και ρυθμιστή για να τα συνδέσω σε σειρά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. πόσα watt πανελ σε epever 4210an ?
    By tsatsaras in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-20, 23:31
  2. Παραλληλισμός pwm με mppt.
    By djnikosv in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-15, 23:38
  3. Προσαρμογή καταλλήλου πάνελ σε mppt ρυθμιστή
    By ios hellin in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-13, 11:57
  4. Σχεδιασμός αλγορίθμου MPPT με το πρόγραμμα PSIM
    By iRobot in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-12, 19:25
  5. mppt charger για μπαταρια Li-ion
    By maverick in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-10, 13:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας