Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Static ram

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stevstav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλο θα ηταν να αλλαζατε και την μπαταρια (αληθεια,εχει ταση επανω της)?
    Οι Eprom μετα απο τοσα χρονια, μπορει να εχουν χασει το προγραμμα.
    Την έχω αλλάξει την μπαταρία με νέα , επίσης τις eprom τις έχω τσεκάρει με programmer και τις έχω διαβάσει κανονικά όπως και τις έχω κάνει verify αλλά έχω γράψει και 2 καινούργιες απο αντιγραφή άλλων λειτουργικών eprom , αλλα το πρόβλημα πιθανών επικεντρόνεται στις sram που ειναι και αυτές πολλά χρόνια επανω και το πρόβλημα έγινε χειρότερα όταν τις έβγαλα απο το slot τους και τις ξανα έβαλα . Λογικά βάζοντας 2 νέες sram θα παίξει το σύστημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    βάζοντας καινούριες δεν βοηθάει σε τίποτα... το πρόβλημα είναι ότι χάθηκαν παράμετροι που ήταν αποθηκευμένοι στις sram. αυτές οι παράμετροι δεν θα υπάρχουν στις νέες sram. πρέπει να επικοινωνήσετε με τον κατασκευαστή ή με τον εγκαταστάτη της πλακέτας ώστε να ξαναπεράσει (στις υπάρχουσες μνήμες) τις παραμέτρους αυτές. (πιθανόν θα υπάρχει κάποιο χειριστήριο που περνάς τις παραμέτρους ή κάποια σειριακή σύνδεση... που φυσικά και να υπάρχει δεν μπορεί να περάσει κάποιος τις παραμέτρους εφόσον δεν ξέρει τις τιμές τους)

    1 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Οι sram δηλαδή προγραματιζονται και αυτές? Δεν λαμβάνουν τα δεδομένα από τις eprom που είναι πριν από αυτές?

    Ταυτόχρονα όμως έχω διαβάσει και το παρακάτω... :

    SRAM is Static RAM. It is a volatile memory. It only holds it's content as long as the AVR is powered. You do not "program" it as you do with FLASH and EPROM and fuses. SRAM is used for variables that your program uses while it is running.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stkontos : 18-12-20 στις 19:14

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΑΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Ισχυει αυτο που εχεις διαβασει. Εκεινη την εποχη, αυτη ηταν η μεθοδος για να σωζονται παραμετροι λειτουργιας (μπαταρια που κραταει το περιεχομενο των SRAM που τα "σωζει" η CPU οταν λειτουργει).
    Μετα βγηκαν οι EEPROM και σταματησαν τις μπαταριες.
    Δες μηπως ο EPROM Programmer εχει λειτουργια που να ελεγχει Static Ram.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    οι sram δεν προγραμματίζονται από προγραμματιστή. Ο επεξεργαστής αποθηκεύει data σε αυτές. όταν σταματήσει η τροφοδοσία τα χάνουν όλα. Σε κάποιες περιπτώσεις (όπως φαίνεται οτι ειναι η δική σου) εκεί κρατιόνται κρίσημες παράμετροι που δεν χάνονται αφού υπάρχει μπαταρία για να έχει πάντα τροφοδοσία η μνήμη. Αυτές οι παράμετροι μάλλον θα έχουν να κάνουν με τη λειτουργία του μηχανήματος.. πχ αν ήταν μια πλακέτα που έλεγχε ένα ασανσέρ θα μπορούσε εκεί να έχει αποθηκεύσει ο τεχνικός ποσους ορόφους έχει το κτίριο, πόσοι όροφοι είναι στο υπόγειο, πόσο είναι το μέγιστο βάρος που μπορεί να δεχθεί ο θάλαμος. Αν λοιπόν χαθούν αυτοί οι παράμετροι ο επεξεργαστής το καταλαβαίνει και θεωρεί οτι δεν μπορεί να ελέγξει το ασανσέρ με ασφάλεια οπότε σταματά τη λειτουργία του....

    0 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Ποσες πλακετες εχεις; ποσες λειτουργουν; εχουν καποιας μορφης πληκτρολόγιο και καποια οθονη;
    Ειναι πανομοιότυπες οι ςγγαταστασεις;
    Υγ αν δεν το καταλαβες ακομα: μη βγαζεις γις μνημες απο τα socket. Φροντισε να μην αδειαζουν οι μπταριες.
    Υγ2: υπαρχει τροπος να διαβαστουν κ να γραφτουν οι μνημες πανω στην πλακετα αλλα ισως να μην αξιζει το κοστος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Έχω αρκετές που δουλεύουν αλλα το μόνο που έχω κάνει είναι να τους βγάλω τις eprom και να τις αντιγράψω γιατί βρήκα ίδιες άδειες και τις έγραψα με αυτό που διάβασα από τις λειτουργικές. Πληκτρολόγιο και άλλα δεν υπάρχουν, είναι μια κάρτα που ονομάζεται CPP MU-3 όπου οδηγεί μια σειρά από αναλογικές και ψηφιακές κάρτες....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Στα παλια μηχανηματα αυτες οι μνημες κρατουσανε παραμετρους με μπαταρια και οταν χανοτανε η τροφοδοσια(ρευμα και μπαταρια ταυτοχρονα)
    επρεπε να βαλεις χειροκινητα τις παραμετρους ξανα απο καποιο χαρτι.
    Την μπαταρια την αλλαζες οταν το μηχανημα ειτανε στην τροφοδοσια για να μη χαθουνε οι παραμετροι.
    Εχω μαζεψει καλο μηχανημα απο σκραπ(με το κιλο) γιατι χαθηκανε οι παραμετροι του και δεν υπηρχε το χαρτι να τις ξαναβαλουνε(το ειχανε χασει).
    Λογικα καπου θα υπαρχει το χαρτι με τις παραμετρους αν το βρεις τις περνας και τελος.
    Μου εχει τυχει βεβαια σε αλλο μηχανημα να χαθουνε οι παραμετροι και μετα να λειτουργει με τις default παραμετρους.
    Αν δεν ανοιγει καθολου μαλλον ειναι βλαβη και οχι οι παραμετροι στη ram.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Οχι ανοίγει κανονικά, απλά όταν έχω πάνω τις eprom μαζί με τις sram δεν ξεκινάει και μένει ας το πω ετσι κολλημένη, αλλά όταν έχω εκτός μόνο τις sram ξεκινάει κανονικά αλλά βγάζει σφάλμα σε 2 ενδεικτικά led . Το ένα είναι Hault Fault και το άλλο watch dog fault.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jun 2018
    Περιοχή
    Σαλαμίνα
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παρόμοια βλάβη έγινε και σε μια λειτουργική πλακέτα που βγήκαν μόνο οι sram εκτός και όταν ξανά μπήκαν έβγαλε σφάλμα Hault και watch dog .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μνημη ram
    By mixos2 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 15:46
  2. ram update
    By sotos761 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-12, 21:50
  3. pc ram 135
    By kostas bourazanis in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-11, 12:51
  4. RAM
    By xrhstos1978 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-09, 02:59
  5. ram
    By xampos in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-09, 20:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας