Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Τροφοδοσια... stepper motor ή κάτι άλλο..

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή Τροφοδοσια... stepper motor ή κάτι άλλο..

    Γεια σας.
    Έχω πάρει ένα NEMA23 (2A),μαζι με έναν αντίστοιχο driver,και ένα module με ποτενσιόμετρο για stepper pwm για να τον ελέγξω χωρίς κάποιο microcontroler (arduino)κτλ.
    (αυτά ακριβώς https://www.youtube.com/watch?v=JJLy42uC1ik&t=60s για την ακρίβεια)

    Για την τροφοδοσία τώρα είχα ήδη ένα μετασχηματιστή 220V -15V (5A),μαζι με μια γεφυρα ανόρθωσης και σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω αυτόν.(μεσα στα πλαισια των volt είπα είμαι και στο driver και στο module,γιατί όχι)

    Στην αρχή για μερικα sec από λάθος μου σύνδεσα ανάποδα την πολικότητα στο module (και ΚΑΤ επέκταση και στο drive).αρχισε κάτι να μυρίζει,και να βγάζει καπνό και το κλεισα.
    Ο καπνός...ήταν από το L7805C2T του module!

    Συνδέοντας σωστά τη πολικότητα το όλο "σύστημα"δούλευει αλλα όχι και τόσο καλα...Διαπίστωσα ότι δεν μπορεί να ανεβάσει πολλές στροφές το μοτεράκι (μπερδεύει),και μετά από λίγη ώρα λειτουργια μπερδεύει εντελώς ,(δηλαδη ψιλοσκοτσαρη δεν γυρνάει ομαλα),

    Καθολη τη διάρκεια παρατήρησα ότι το L7805C2T στο module ζεματάει...Μόλις κρυώσει λίγο δουλεύει και πάλι για λίγο και μετά αρχίζει τα ιδια.

    Τι λέτε ότι φταίει...
    Υπάρχει περίπτωση η τροφοδοσία που αναφέρω παραπάνω να ειναι ακατάλληλη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 26-12-20 στις 20:57

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Αντε αφού κάθομαι και χαεύω Χριστουγεννιάτικα ας κάνω και κάτι χρήσιμο... Copy Paste....
    Χρόνια πολλά!!!

    Γεια σας.
    Έχω πάρει οΏ½*να NEMA23 (2A),μαζι με οΏ½*ναν αντίστοιχο driver,και οΏ½*να module με ποτενσιόμετρο για stepper pwm για να τον ελοΏ½*γξω χωρίς κάποιο microcontroler (arduino)κτλ.
    (αυτά ακριβώς https://www.youtube.com/watch?v=JJLy42uC1ik&t=60s για την ακρίβεια)


    Για την τροφοδοσία τώρα είχα οΏ½?δη οΏ½*να μετασχηματιστοΏ½? 220V -15V (5A),μαζι με μια γεφυρα ανόρθωσης και σκοΏ½*φτηκα να χρησιμοποιοΏ½?σω αυτόν.(μεσα στα πλαισια των volt είπα είμαι και στο driver και στο module,γιατί όχι)


    Στην αρχοΏ½? για μερικα sec από λάθος μου σύνδεσα ανάποδα την πολικότητα στο module (και ΚΑΤ εποΏ½*κταση και στο drive).αρχισε κάτι να μυρίζει,και να βγάζει καπνό και το κλεισα.
    Ο καπνός...οΏ½?ταν από το L7805C2T του module!


    ΣυνδοΏ½*οντας σωστά τη πολικότητα το όλο "σύστημα"δούλευει αλλα όχι και τόσο καλα...Διαπίστωσα ότι δεν μπορεί να ανεβάσει πολλοΏ½*ς στροφοΏ½*ς το μοτεράκι (μπερδεύει),και μετά από λίγη ώρα λειτουργια μπερδεύει εντελώς ,(δηλαδη ψιλοσκοτσαρη δεν γυρνάει ομαλα),


    Καθολη τη διάρκεια παρατοΏ½?ρησα ότι το L7805C2T στο module ζεματάει...Μόλις κρυώσει λίγο δουλεύει και πάλι για λίγο και μετά αρχίζει τα ιδια.


    Τι λοΏ½*τε ότι φταίει...
    Υπάρχει περίπτωση η τροφοδοσία που αναφοΏ½*ρω παραπάνω να εινα ακατάλληλη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Καταρχήν αφού κάτι κάπνισε, το πετάς και βάζεις άλλο, δεν νομίζω να θέλει και πολύ σκέψη.

    Αν θέλεις μπορείς να ελέγξεις αν το 7805 αν βγάζει σταθερά 5v καθόλη την διάρκεια λειτουργίας... Το να καίει θα μπορούσε να είναι και λογικό, αφού έχει 19Volt πτώση τάσης και παρόλο που λογικά περνάει λίγο ρεύμα, θα ζεσταινετε αρκετα.... Θα μπορούσε όμως να φταίνει και το κάψιμο...

    Τώρα το ότι ο κινητήρας μπερδεύεται, μπορεί να φταίει ότι ο controller του στέλνει μπούρδες (λόγω του BBQ του 7805) ή ότι έχεις λάθος συνδεμένα τα τυλίγματα του moter στον driver.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντε αφού κάθομαι και χαεύω Χριστουγεννιάτικα ας κάνω και κάτι χρήσιμο... Copy Paste....
    Χρόνια πολλά!!!
    Καλησπέρα και χρονια πολλά ,σε ευχαριστώ πολύ για το...Copy Paste...πραγματικά δεν ξέρω γιατί έγινε...και πως να το διόρθωνα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nkarama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν αφού κάτι κάπνισε, το πετάς και βάζεις άλλο, δεν νομίζω να θέλει και πολύ σκέψη.

    Αν θέλεις μπορείς να ελέγξεις αν το 7805 αν βγάζει σταθερά 5v καθόλη την διάρκεια λειτουργίας... Το να καίει θα μπορούσε να είναι και λογικό, αφού έχει 19Volt πτώση τάσης και παρόλο που λογικά περνάει λίγο ρεύμα, θα ζεσταινετε αρκετα.... Θα μπορούσε όμως να φταίνει και το κάψιμο...

    Τώρα το ότι ο κινητήρας μπερδεύεται, μπορεί να φταίει ότι ο controller του στέλνει μπούρδες (λόγω του BBQ του 7805) ή ότι έχεις λάθος συνδεμένα τα τυλίγματα του moter στον driver.

    Tα πηνία είναι σίγουρα σωστά ,καθως τα τσέκαρα πια είναι με πολύμετρο πριν.

    Μάλλον αυτό που λες πρέπει να είναι ...πρέπει να κάηκε το 7805 ,και να στέλνει pulse μπούρδες σε όχι 5V αλλα παραπάνω.(μέτρησα το com+ με gnd του module,και έδειχνε 15V αντί μάλλον 5V...)
    Ελπίζω να μην έπαθε κάτι και το drive...oπου στις εισόδους σημάτων του αντί για σήμα 5v πήρε μάλλον παραπάνω).Αν δεν κάνω λάθος έχει "απομόνωση"με οptocouple.

    Θα το δοκιμάσω και arduino να δω έτσι από περιέργεια.

    Σχετικά με την τροφοδοσία,που την κάνω με μετασχηματιστή/γεφυρα.(δηλαδή δεν είναι εντελώς γραμμική η τάση τροφοδοσίας),δεν σχετίζετε έτσι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Johnnyfive Εμφάνιση μηνυμάτων
    τροφοδοσία την κάνω με μετασχηματιστή/γεφυρα.(δηλαδή δεν είναι εντελώς γραμμική η τάση τροφοδοσίας),δεν σχετίζετε έτσι?
    Λογικα έχεις βάλει και καποιο μεγαλουτσικο 2200μF πυκνωτη ε?
    Επισεις, ναι, η πτωση τασης είναι μεγάλη και θα καψεις το 7805 απο την ισχυ που καταναλωνεται επανω του


    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικα έχεις βάλει και καποιο μεγαλουτσικο 2200μF πυκνωτη ε?
    Επισεις, ναι, η πτωση τασης είναι μεγάλη και θα καψεις το 7805 απο την ισχυ που καταναλωνεται επανω του


    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    @mikemtb όχι δεν έχω πυκνωτή στη τροφοδοσία μου...

    Σήμερα το δοκίμασα με arduino και δούλεψε μια χαρα!

    Άλλη μια ερώτηση,επειδη είμαι πρωτάρης στους βηματικους κινητήρες
    Αυτή τη στιγμή το drive το τροφοδοτώ με 15volt ,εαν το τροφοδοτήσω με όσο μεγαλύτερη τάση(εντός προδιαγραφών) λογικά θα είναι καλο και πιο δυνατό σωστά?

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. λαμπάκι ψείρα 220V AC ή κάτι άλλο
    By misterno in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-18, 14:48
  2. Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-16, 09:29
  3. Arduino ή κάτι άλλο;
    By xarda in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 06:55
  4. Βραχυκύκλωμα ή κάτι άλλο ;
    By invader7 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 22:12
  5. Yahoo, Gmail, Hotmail ή κάτι άλλο?
    By robotakias in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-10, 22:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας