Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 36 από 36

Θέμα: FM TRANSMITTER VDX 2N3866 FINAL

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrist sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια Πολλά!
    Το σχέδο έχει πολλά λάθη. Το 7908 είναι negative regulator και άρα στην είσοδο παίρνει αρνητική τάση. Οι led δίοδοι όπως και οι varicap είναι πολωμένες ανάποδα αν υπάρχει αρνητική έξοδος απο το 7908. Επίσης τα τρανζίστορ είναι ανάποδα αν είναι απνητική η τάση. Αν είναι βέβαια το 7808 αλλάζουν τα πράγματα. Την έχω ξαναδεί αυτήν την ιδέα με την φόρτιση του πυκνωτή για την ρύθμιση της συχνότητας, δεν ξέρω ξατα πόσο δεν τσουλάει και από αυτόν τον λόγο, αλλά είναι καλή ιδέα.
    Σάκης
    το έχω δει αυτό,άλλη απορία η χρήση του 7908....τα 2Ν παίρνουν αρνητική τάση....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη xrist sakis
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Το LM386 σωστά ειναι συνδεδεμένο, απλά το pinout του ολοκληρωμένου είναι από μC. Μήπως ο φίλος είχε την πλακέττα και έβγαλε το σχηματικό; πάντως και έτσι είναι καλή κατασκευούλα και αξίζει να την δοκιμάσεις!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Αν είσαι σούπερ τυχερός, ίσως η θερμική απόκλιση με την εκφόρτιση του πυκνωτή να είναι αντίθετες και τελικά να ισορροπεί λίγο όσον αφορά στη σταθερότητα της συχνότητας (αμφιβάλλω...).

    Αντί των button/MosFet και της επιπλέον πολυπλοκότητας, καλύτερα να μπει ένα απλό ποτενσιόμετρο για έλεγχο της συχνότητας μέσω DC τάσης στη Varicap.

    Για τα υπόλοιπα λάθη στο κύκλωμα νομίζω ότι έγινε αρκετή συζήτηση.

    Σήμερα πάντως (τέλος 2020 και αρχή 2021) υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι για σταθερή συχνότητα με PLL και με απλά σχετικά κυκλώματα. Πάνω κάτω κοντά στην δυσκολία του παρόντος κυκλώματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Νεκτάριε, δεδομένου ότι φιλοξενούμαστε σε forum που ονομάζεται hlektronika στο οποίο υποτίθεται ότι όσοι συμμετέχουμε έχουμε ενδιαφέρον για την επιστήμη/τέχνη της ηλεκτρονικής, καλό θα ήταν να είμαστε προσεκτικοί με τέτοιου είδους "λεπτομέρειες".
    Μου έχει τύχει πολλές φορές να παιδευτώ με ένα κύκλωμα ακριβώς γιατί είχε ένα "ασήμαντο" λάθος το οποίο μπορεί να ήταν εύκολο να βρεθεί από έναν έμπειρο και καταρτισμένο ηλεκτρονικό αλλά ήταν απολύτως αδύνατο για τον π.χ. 17χρονο άπειρο/μαθητευόμενο.
    Τα πολύ ωραία σχέδια και κατασκευές που ανεβάζεις εδώ είναι σίγουρο ότι προσελκύουν το ενδιαφέρον πολλών και είναι κρίμα να μην είναι σωστά και ολοκληρωμένα.

    Επειδή έχει τύχει να τα πούμε και προσωπικά νομίζω ότι αυτή είναι και η δική σου πρόθεση οπότε δεν βγάζω νόημα από την απάντησή σου στο #7, όταν σε ρωτάω συγκεκριμένα για τις Led. Λίγο παρακάτω στο #14 παραδέχεσαι ότι είναι πράγματι λάθος.
    Λάθη κάνουμε όλοι και είναι καλό να τα παραδεχόμαστε. Έτσι και αλλιώς μαθητευόμενοι είμαστε όλοι... Τα ηλεκτρονικά είναι πλέον χάος και εξελίσσονται με ιλιγγιώδη ρυθμό προς πολλές διαφορετικές κατευθύνσεις με νέα εξαρτήματα και τεχνοτροπίες. Αδύνατο να τα παρακολουθεί όλα κανείς...

    Για το συγκεκριμένο κύκλωμα (και για το προηγούμενο που είναι παρόμοιο) εξακολουθώ να έχω αμφιβολία για την θέση του πυκνωτή C5. Είσαι σίγουρος ότι είναι εκεί που τον έχεις σχεδιάσει? Θα θεωρούσα πιο λογικό να είναι μεταξύ Gate και Source.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Κώστα καλημέρα όσο για τον σχεδιασμό έχεις δίκιο αλλά και πάλι το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ τώρα το μαθενω και ειλικρινά δεν μου είναι καθόλου εύκολο.Πολλα εξαρτήματα αναγκάζομαι και τα τροποποιω γιατί δεν τα βρησκω στην βιβλιοθήκη του προγράμματος αλλά σιγά σιγά θα τα καταφέρω.Τωρα όσο αφορά το παρόν σχέδιο και συγκεκριμένα στο MOSFET η συνδεσμολογία είναι ως έχει στο σχέδιο η φώτιση και εκφωρτιση του πυκνωτή γίνεται με πόλωση μεταξύ G καιD. Δοκίμασε το σε μια απλή εφαρμογή με ένα λεντ σύνδεσε ένα πολύμετρο δες την σταθερά της τάσης και την αυξομείωση σε κάθε πάτημα των Μπουτόν και θα το καταλάβεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Γεια σου Άρη,
    προσεχέ λίγο τις διατάξεις στο ηλεκτρονικό σχέδιο σού,σίγουρα είναι δύσκολο να μάθεις κάποιο cad πρόγραμμα σχεδιασμού schematic/pcb.
    Απλά δημιουργούνται ένα κάρο απορίες κτλπ...
    Καλές κατασκεύες..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. FM TRANSMITTER VDX
    By aris52 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-20, 21:47
  2. VCO FM 3 WATT TLO 72 2N2219 SD339 13,8 Volt 1,2 Watt 24 Volt 3 Watt FINAL
    By aris52 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-19, 23:39
  3. am transmitter 2 watt final.
    By aris52 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-18, 21:23
  4. VCO FM 2 WATT FINAL
    By aris52 in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-18, 22:41
  5. V.C.O FM 3 Watt BF494 2N2219 and final SD339
    By aris52 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-18, 22:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας