Σελίδα 2 από 37 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 368

Θέμα: Ενισχυτής με STK4241II-Rebuild

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Ουσιαστικα το κυκλωμα τροφοδοσιας που προτεινει το datasheet ειχα φτιαξει απλα με + 2 πυκνωτες λογω του οτι εχω 2 STK.Και 390Ω αντι για 500.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dant3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει καπου λιστα υλικων για τις προστασιες?
    Στο datasheet η αναλυση ειναι κακη και δε βγαινουν καποιοι αριθμοι -γραμματα και δεν εχω και την εμπειρια να υποθεσω τι μπορει να βρισκεται εκει.
    Φαντάζομαι έχεις κατεβάσει το pdf του 4241. Περιγράφει τα πάντα μέσα, μόνο ήχο δεν ακούς διαβάζοντας το. Έχει πλακέτα και οδηγίες για τι κάνουν οι κρίσιμες αντιστάσεις και οι πυκνωτές. Πρωτο σχέδιο έχει τις Bleeder που σου είπα.
    supply.jpg
    Προτείνει ένα μετασχηματιστή 200 Βαττ ενω εσύ έχεις ήδη 600. Αυτό σημαίνει ότι η τάση που θα έχεις θα είναι άκαμπτη από την κατανάλωση, δηλαδή καθόλου άσχημα. Παρακάτω εξηγεί τα πάντα και δίνει διαγράμματα απόδοσης κλπ. Το μόνο που θα έλεγα είναι οι πυκνωτές να είναι στις τιμές που γράφει αλλά όσο πιο πάνω γίνεται σε βολταζ, όχι στα 100 αλλά στα 150 και 200 Βολτ. Οι ενισχυτές αυτό το θέλουν πάρα πολύ.
    Πάρε και το pdf μήπως προέκυψε καλύτερη έκδοση. Αν έχω χρόνο μπορεί να κάνω τη λίστα με κάθε επιφύλαξη ....
    STK4241II.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dant3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουσιαστικα το κυκλωμα τροφοδοσιας που προτεινει το datasheet ειχα φτιαξει απλα με + 2 πυκνωτες λογω του οτι εχω 2 STK.Και 390Ω αντι για 500.
    Χαχαχα, μαζί γράφαμε !!! Δεν χρειάζεται να είναι τόσο μικρής τιμής, απλά δεν αφήνουν να γίνει υπερφόρτωση τάσης και αιμορραγούν (Bleed) συνεχώς με αποτέλεσμα την αποφόρτιση μετά από αρκετά δευτερόλεπτα όταν κλείνει η τροφοδοσία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάζομαι έχεις κατεβάσει το pdf του 4241. Περιγράφει τα πάντα μέσα, μόνο ήχο δεν ακούς διαβάζοντας το. Έχει πλακέτα και οδηγίες για τι κάνουν οι κρίσιμες αντιστάσεις και οι πυκνωτές. Πρωτο σχέδιο έχει τις Bleeder που σου είπα.
    supply.jpg
    Προτείνει ένα μετασχηματιστή 200 Βαττ ενω εσύ έχεις ήδη 600. Αυτό σημαίνει ότι η τάση που θα έχεις θα είναι άκαμπτη από την κατανάλωση, δηλαδή καθόλου άσχημα. Παρακάτω εξηγεί τα πάντα και δίνει διαγράμματα απόδοσης κλπ. Το μόνο που θα έλεγα είναι οι πυκνωτές να είναι στις τιμές που γράφει αλλά όσο πιο πάνω γίνεται σε βολταζ, όχι στα 100 αλλά στα 150 και 200 Βολτ. Οι ενισχυτές αυτό το θέλουν πάρα πολύ.
    Πάρε και το pdf μήπως προέκυψε καλύτερη έκδοση. Αν έχω χρόνο μπορεί να κάνω τη λίστα με κάθε επιφύλαξη ....
    STK4241II.pdf
    Οι 10000 που εχω βαλει ειναι στα 63V ,τετοιους μου ειχαν προτεινει τοτε που εφτιαχνα τον ενισχυτη.
    Τωρα αν καταφερεις να ριξεις μια ματια και βγαλεις ακρη με τα χαρακτηριστικα στις προστασιες,θα με βοηθησεις αρκετα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dant3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι 10000 που εχω βαλει ειναι στα 63V ,τετοιους μου ειχαν προτεινει τοτε που εφτιαχνα τον ενισχυτη.
    Τωρα αν καταφερεις να ριξεις μια ματια και βγαλεις ακρη με τα χαρακτηριστικα στις προστασιες,θα με βοηθησεις αρκετα!
    Τα 36 Βολτ ανορθωμένα, σταθεροποιημένα σου δίνουν ~49, άρα οι πυκνωτές στα 63 είναι οριακοί για μένα. Βέβαια δεν ξέρω τι υπάρχει στην αγορά και με τι κόστος. Οι υπόλοιποι που είναι στο κυρίως κύκλωμα καλό θα ήταν να είναι σε διπλάσια τάση, ανταπεξέρχονται καλύτερα στα κυκλώματα ήχου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.037

    Προεπιλογή

    Οι 390 είναι αρκετά μικρές και θα καταναλώνουν αρκετή ισχύ (πάνω από 3W η κάθε μια). Αφού ο ενισχυτής θα είναι μόνιμα συνδεμένος δεν βλέπω λόγο να βάλεις αυτές ως bleeder. Ούτε επίσης τις 0,1 στην σειρά τροφοδοσίας. Βόμβο δεν θα βγάλει ο ενισχυτής. Τζάμπα ζέστη και από εκεί.

    Τα τρανζιστορ του κυκλώματος προστασίας είναι 2SA1207, 2SA1209 και 2SA2911
    Οι αντιστάσεις από αριστερά 220ωμ, 0,22ωμ/5W, 39Κ, 1,8Κ, 5,6Κ, 1Κ, 1,8Κ, 39Κ, 0,22ωμ/5W, 220ωm

    Πυκνωτές: 0,027μ ή 27nF, 1μF, 0,027μF ή 27nF.

    Δίοδοι D8442 νομίζω μια 1Ν4148 θα σου κάνει.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 744 : 02-01-21 στις 23:04

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 36 Βολτ ανορθωμένα, σταθεροποιημένα σου δίνουν ~49, άρα οι πυκνωτές στα 63 είναι οριακοί για μένα. Βέβαια δεν ξέρω τι υπάρχει στην αγορά και με τι κόστος. Οι υπόλοιποι που είναι στο κυρίως κύκλωμα καλό θα ήταν να είναι σε διπλάσια τάση, ανταπεξέρχονται καλύτερα στα κυκλώματα ήχου.
    Ηταν αρκετα ακριβοι οι πυκνωτες παντως,κανα 10αρικο ο καθενας(η οι 2,δε θυμαμαι) ,οποτε θα μεινουν εκει
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι 390 είναι αρκετά μικρές και θα καταναλώνουν αρκετή ισχύ (πάνω από 3W η κάθε μια). Αφού ο ενισχυτής θα είναι μόνιμα συνδεμένος δεν βλέπω λόγο να βάλεις αυτές ως bleeder. Ούτε επίσης τις 0,1 στην σειρά τροφοδοσίας. Βόμβο δεν θα βγάλει ο ενισχυτής. Τζάμπα ζέστη και από εκεί.

    Τα τρανζιστορ του κυκώματος προστασίας είναι 2SA1207, 2SA1209 και 2SA2911
    Οι αντιστάσεις από αριστερά 220ωμ, 0,22ωμ/5W, 39Κ, 1,8Κ, 5,6Κ, 1Κ, 1,8Κ, 39Κ, 0,22ωμ/5W, 220ωm

    Πυκνωτές: 0,027μ ή 27nF, 1μF, 0,027μF ή 27nF.

    Δίοδοι D8442 νομίζω μια 1Ν4148 θα σου κάνει.
    Ωραια ευχαριστω πολυ!Σε τι V ειναι οι πυκνωτες αυτοι?Πως το διαπιστωνω δηλαδη κιολας,για να το μαθω και να μη ψαχνω καθε φορα.Πρεπει να δω τι ταση ειναι στο συγκεκριμενο σημειο του κυκλωματος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dant3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηταν αρκετα ακριβοι οι πυκνωτες παντως,κανα 10αρικο ο καθενας(η οι 2,δε θυμαμαι) ,οποτε θα μεινουν εκει


    Ωραια ευχαριστω πολυ!Σε τι V ειναι οι πυκνωτες αυτοι?Πως το διαπιστωνω δηλαδη κιολας,για να το μαθω και να μη ψαχνω καθε φορα.Πρεπει να δω τι ταση ειναι στο συγκεκριμενο σημειο του κυκλωματος?
    Καλά που εμφανίστηκαν οι Γιάννηδες !!! Έβγαλα τα μάτια μου και φαντάστηκα αυτά που έγραψα στο σχέδιο. Τα τρανζίστορ της προστασίας πρέπει να είναι ΡΝΡ γενικής χρήσης (τα δυο πιθανόν BC557 αλλά τα άλλα δύο ουτε αν ειναι ΡΝΡ δεν βγάζω) Κάποιος μάγκας εδώ θα σου πει τι πιθανότατα είναι. Δεν είναι και το πιο τρελό κύκλωμα, αν δει κοντά στα 3Α στην 0,22 ενεργοποιεί το τρανζιστοράκι κλπ .....
    στο μασκάρεψα δεόντως .....
    STK4241sch.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Τα τρανζίστορ γράφουν "2SA1207" αν δεν κάνω λάθος....
    Τα πιο πάνω ίσως είναι 2SA1209 / 2SC2911.
    Οπότε μπορεί να θέλει τρανζίστορ με μεγάλη Vce το κύκλωμα (όχι BC557).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 02-01-21 στις 19:06

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Μπράβο Γιάννη ! Καλή χρονιά !
    Για δες, έχει τίποτα άλλο περίεργο ;;;
    οπότε Γιώργο, πλην της μεγάλης τάσης δεν νομίζω ότι κάνουν κάτι ιδιαίτερο, είναι και χαμηλών Βαττ.
    2SA1207.jpg
    με αυτά τα χαρακτηριστικά θα βρεις κάποιο στον Φανό, αν δεν πνίγεται σε εξυπηρετεί σχεδόν πάντα !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 37 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής & Προενισχυτής
    By georgelaskos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-11, 10:40
  2. ενισχυτής
    By loukianos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-10, 21:24
  3. Ενισχυτής
    By stratobastard in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-10, 16:16
  4. Ενισχυτής 16W/8ohm με χρήση OpAmp (Τελεστικού Ενισχυτή)
    By moutoulos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-10, 15:31
  5. Ενισχυτης Ακουστικων Συχνοτητων 4χ150Wστα 8ωμ (STK4241ii)
    By NUKE in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-07, 13:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας