Σελίδα 27 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 17 25 26 27 28 29 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 261 έως 270 από 368

Θέμα: Ενισχυτής με STK4241II-Rebuild

  1. #261
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    Οταν ακουγEς το γκουπ ενω συνδεεις ξεσυνδεεις το σημα,τον 2.2UF τον ειχες βγαλει? αν οχι μαλλον το ακουγες επειδη ειχες βγαλει το ποτενσιομετρο στην εισοδο και η εισοδος δεν ειχε καποια αντισταση παραλληλα της .

    Οσον αφορα την ποιοτητα του ειναι απλος ηλεκτρολυτικός? Μπορεις να βαλεις 4.7-10uf ηλεκτρολυτικο audio η WIMA,Mkp οπως σου ειπανε. αν εχεις χωρο στην πλακετα σου γιατι ειναι μεγαλυτερη οι ΜΚP κ Wima σε διαστασεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #262
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ακουγEς το γκουπ ενω συνδεεις ξεσυνδεεις το σημα,τον 2.2UF τον ειχες βγαλει? αν οχι μαλλον το ακουγες επειδη ειχες βγαλει το ποτενσιομετρο στην εισοδο και η εισοδος δεν ειχε καποια αντισταση παραλληλα της .

    Οσον αφορα την ποιοτητα του ειναι απλος ηλεκτρολυτικός? Μπορεις να βαλεις 4.7-10uf ηλεκτρολυτικο audio η WIMA,Mkp οπως σου ειπανε. αν εχεις χωρο στην πλακετα σου γιατι ειναι μεγαλυτερη οι ΜΚP κ Wima σε διαστασεις.
    Το γκουπ ακουγοταν και με το πυκνωτη και χωρις.Και με το - στη πλακετα η στη γειωση.Ηταν επειδη ειχα βγαλει το ποτενσιομετρο.
    Ναι ηλεκτρολυτικος ηταν αυτος που ειχε.Θα παρω καποιον MKP.Να δω βεβαια οπως ειπες απο χωρο,αν και θα βγαλω ακρη πιστευω.
    Προς το παρον θα δω να βρω κανα STK...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #263
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    329

    Προεπιλογή

    Σιγουρα FAKE ηταν το ειχα παθει και εγω με ενισχυτη Technics δυο φορες, εκαψε το ενα καναλι μετα απο επισκευη , μαλιστα το ειχα παρει το STK απο γνωστο μαγαζι , τα περισσοτερα αν οχι ολα τα καινουρια STK ειναι ψευτικα , μπορεις να το καταλαβεις και χωρις να το ανοιξεις απο μεσα , στην πισω πλευρα , πανω στο αλουμινιο ψυξης εχει πρασινα γραμματα ! .

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #264
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Οκτώ γνήσια 4241ΙΙ έχει στην Electronics-Direct (Ην. Βασίλειο):

    https://www.electronics-direct.com/c...Submit1=Search

    Προσοχή γιατί σαν 4241 έχει και άλλα πράγματα. Σαν Sanyo σειρά ΙΙ μόνο 8.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #265
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimitris AR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σιγουρα FAKE ηταν το ειχα παθει και εγω με ενισχυτη Technics δυο φορες, εκαψε το ενα καναλι μετα απο επισκευη , μαλιστα το ειχα παρει το STK απο γνωστο μαγαζι , τα περισσοτερα αν οχι ολα τα καινουρια STK ειναι ψευτικα , μπορεις να το καταλαβεις και χωρις να το ανοιξεις απο μεσα , στην πισω πλευρα , πανω στο αλουμινιο ψυξης εχει πρασινα γραμματα ! .
    Θα δειξει η νεκροψια.Θα το ανοιξω να δω αλλα αν θυμαμαι καλα και εμενα πρασινα γραμματα εχει απο πισω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκτώ γνήσια 4241ΙΙ έχει στην Electronics-Direct (Ην. Βασίλειο):

    https://www.electronics-direct.com/c...Submit1=Search

    Προσοχή γιατί σαν 4241 έχει και άλλα πράγματα. Σαν Sanyo σειρά ΙΙ μόνο 8.
    Θα δοκιμασω τη τυχη μου με ενα απο εδω για δοκιμη και εαν ειναι fake (που θα ειναι πιστευω) και εφοσον ειναι fake και αυτα που εχω ηδη,θα παρω ενα ζευγαρακι απο εκει.
    Με ψηνει πολυ βεβαια και το προτζεκτακι που εβαλα απο το diyaudio αλλα ισως να ειναι παραβαθια νερα για μενα μιας και θα πρεπει να βγαλω διπλη πλακετα,να κολλησω smd που δεν εχω κολλησει ποτε κτλ.Αλλα αν τα καταφερω πιστευω θα ειναι σκυλια εφοσον θα ειναι με επωνυμα υλικα...

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #266
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Αν είναι να μπεις στη διαδικασία να κάνεις ένα δικό σου STK σε πλακέτα που θα κολήσεις μετά σε άλλη πλακέτα, δεν κάνεις έναν καλό ενισχυτή από την αρχή? Ποιος ο λόγος να κάνεις τον Φρανκενστάιν?

    Θα είχε νόημα αν διέθετες ένα καλό μηχάνημα και έπρεπε να αντικαταστήσεις το υλικό μόνο...

    4 Not allowed! Not allowed!

  7. #267
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι να μπεις στη διαδικασία να κάνεις ένα δικό σου STK σε πλακέτα που θα κολήσεις μετά σε άλλη πλακέτα, δεν κάνεις έναν καλό ενισχυτή από την αρχή? Ποιος ο λόγος να κάνεις τον Φρανκενστάιν?

    Θα είχε νόημα αν διέθετες ένα καλό μηχάνημα και έπρεπε να αντικαταστήσεις το υλικό μόνο...

    Δεν εχεις αδικο.
    Βεβαια εδω που εχω φτασει πλεον μπαινει και το για εγκυκλοπαιδικους σκοπους μεσα(ηδη και με τη βοηθεια σας εχω μαθει πολλα πραγματα,που αν βαλω μπροστα να φτιαξω αλλον πιστευω θα πετυχω πολυ καλο αποτελεσμα),αλλα ναι αμα ειναι να φτιαξω πλακετα ισως να φτιαξω εξαρχης κατι πιο ποιοτικο που απλα να δουλευει με τη τροφοδοσια που εχω ηδη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #268
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    329

    Προεπιλογή

    Εαν θες την γνωμη μου, καλυτερα φτιαξε εναν ενισχυτακο με το TDA7294 που ειναι και με μοσφετ στην εξοδο και θα εχεις καλυτερο ηχο ακομα και απο το LM3886 , διοτι τα μοσφετ λογω ταχυτητας εχουν καλυτερη συμπεριφορα και αποκριση στις υψηλες συχνοτητες απο τα τρανζιστορ ! .

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #269
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Αν ειχα μονο μια πλακετα με STK θα το εκανα,αλλα εχω 2 και η αλλη ειναι μια χαρα λειτουργικη και θα μου ξεμεινει.Για αυτο επιμενω στο STK.
    Αλλιως αλλο που δεν ηθελα,καθως θελω να τροποποιησω και το 3d printer να σχεδιαζει σε πλακετες ωστε να ειναι ετοιμες για αποχαλκωση μετα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #270
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Το 7294 είναι πολύ καλή περίπτωση, αφού μπορεί να σχεδιαστεί να λειτουργήσει και σε τάξη G για απόδοση σχεδόν 50% με διπλή τροφοδοσία (+/- 20 και +/- 40 Volt).

    Πέρα από τα πολύ καλά χαρακτηριστικά του ως ΑΒ τάξης ενισχυτής.

    Πάντως ο πειρασμός να πάρει κανείς κινέζικξο module υπάρχει και εδώ και μάλλον θα καταστρέψει το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

    Ιδού και μια καλή σχεδίαση σε τάξη G, βασισμένη στο ΑΝ της SΤ, με πλακέτα έτοιμη για παραγγελία από την JlcPcb:

    https://www.elcircuit.com/2021/02/st...efficient.html

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 27 από 37 ΠρώτηΠρώτη ... 17 25 26 27 28 29 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής & Προενισχυτής
    By georgelaskos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-11, 10:40
  2. ενισχυτής
    By loukianos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-10, 21:24
  3. Ενισχυτής
    By stratobastard in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-10, 16:16
  4. Ενισχυτής 16W/8ohm με χρήση OpAmp (Τελεστικού Ενισχυτή)
    By moutoulos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-10, 15:31
  5. Ενισχυτης Ακουστικων Συχνοτητων 4χ150Wστα 8ωμ (STK4241ii)
    By NUKE in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-07, 13:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας