Σελίδα 1 από 37 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 368

Θέμα: Ενισχυτής με STK4241II-Rebuild

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή Ενισχυτής με STK4241II-Rebuild

    Καλημερα,

    Ειχα φτιαξει πριν καμια 10αρια χρονια εναν ενισχυτη με 2 stk4241ii με σκοπο να τροφοδοτηθουν 4 ηχεια στα 120watt 8ohm.
    Δουλευε μια χαρα αν και με αρκετο θορυβο,λογω υποθετω κακων κολλησεων και καλωδιων.Καποια στιγμη σταματησε να δουλευει εξαιτιας μιας ψυχρης κολλησης,τη ξαναπατησα και ολα οκ,αλλα εμεινε για αρκετα χρονια μετα σε ντουλαπα.
    Πριν κατι μηνες ειπα να δω τι γινεται με αυτον και δε δουλευε.Υποθετω παλι καποια ψυχρη κολληση θα ειναι ,μιας και ηταν απο τα πρωτα προτζεκτ που εκανα και δεν ηξερα να κολλαω και ιδιαιτερα καλα.
    Οπως και να χει τον ξυλωσα,περασα ενα χερι ολες τις κολλησεις πανω στις πλακετες,εκανα καποιες βελτιωτικες ενεργειες και θελω να τον ξανα συναρμολογησω.
    Πηρα και καποια εξαρτηματα,ενω εκτυπωσα και σε 3d printer κομματια για στερεωση αλλα και προσοψη για το κουτι καθως τον ειχα βαλει προχειρα.

    Τωρα ποιο ειναι το θεμα.Τι πιστευετε οτι πρεπει να προσθεσω ως κυκλωμα για να διασφαλιστει μια καλη λειτουργια?Φυσικα δε περιμενω το τοπ ακουστικο αποτελεσμα αλλα πριν ειχε αρκετα θορυβο,κυριως οταν ηταν χαμηλα η ενταση.
    Βεβαια οπως ειπα τα καλωδια ειχαν περαστει μαζεμενα και ειχα βαλει και καποια μονοκλωνα ενω τωρα προφανως θα απομονωθουν και θα περαστουν πιο προσεκτικα.

    Ουσιαστικα αυτη τη στιγμη εχω εναν τοροειδη μετασχηματιστη,τις 2 πλακετες με τα stk και μια τροφοδοσια με 4 10000μF πυκνωτες.
    Ισως να αξιζε το κοπο να βαλω προενισχυση,αλλα θα κερδισω σε ποιοτητα?Ειχα βαλει ενα ποτενσιομετρο στην εισοδο και ρυθμιζα ενταση.
    Επισης πριν βαλω ηχεια πανω,πως μπορω να δω εαν λειτουργουν ολα οκ και να αποφυγω καποια ζημια ?
    Θυμαμαι πως ειχα φτιαξει ενα κυκλωματακι με αντιστασεις που μπαιναν παραλληλα στη τροφοδοσια για να αποφευγεται το γκουπ στα ηχεια στο ανοιγμα,αλλα δε δουλευε και ιδιαιτερα καλα οποτε και το αφαιρεσα.
    Τελος, ρευμα ηρεμιας και offset που μετραω και τι τιμες θα πρεπει να δω σε αυτα?
    Γενικα γνωσεις πανω στα κυκλωματα ενισχυτων δεν εχω ιδιαιτερες για αυτο και οι ερωτησεις μου.

    Ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Υποθέτω το κύκλωμά σου είναι σαν το παρακάτω. Αν προσέξεις όλες τις γειώσεις σου (είσοδοι, έξοδοι και τροφοδοσία) να είναι σε ένα σημείο τότε δεν θα έχεις θορύβους.

    To ρεύμα ηρεμίας εξαρτάται από τις αντοστάσεις στο 7 και 17 pin (από 20 ως 100 mA) και το μετράς σε σειρά με το 13. Εξαρτάται κα ιαπό την τάση τροφοδοσίας, την θερμοκρασία και τις αντιστάσεις.


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 744 : 27-12-20 στις 17:31

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω.Θα βαλω ολες τις γειωσεις μαζι ,καθως δε το ειχα κανει και θα μετρησω και το ρευμα εκει που μου ειπες.
    Καποιες αλλες συμβουλες σχετικα με τη συναρμολογηση εχεις?
    Γενικα τι καλωδια να χρησιμοποιησω για το εσωτερικο και τη τροφοδοσια?
    Προς το παρον σε κατι σημεια εχω βαλει πολυκλωνα 2,5μμ2.
    Το κυκλωμα που εχω φτιαξει ειναι οντως αυτο που εβαλες και απο τροφοδοσια εχω εναν τοροειδη 600VA 36V+36V.
    Ξερω οτι ειναι μικρος για 4 100αρια ηχεια αλλα δε πιστευω να χρειαστει να παιξει τερμα ποτε.
    Το offset πως το μετραω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Τα STK έχουν μεγάλο εύρος τάσης λειτουργίας και κατά συνέπεια μεταβάλλεται το σημείο ηρεμίας (ρεύμα ηρεμίας) αλλά και η ισχύς εξόδου. Αν σου φτάνει η ισχύς τότε δεν χρειάζεται καμιά αλλαγή στον Μ/Τ ούτε και στα καλώδια.

    Το offset της DC τάσης εξόδου υποθέτω. Με ένα πολύμετρο στην έξοδο και γείωση. Στο datasheet του STK έχει και ένα κύκλωμα για θερμική και dc προστασία που θα το συνιστούσα για το καλό των ηχείων σου κυρίως.

    Τα κλικ, ποπ κλπ ήχοι στην έξοδο μόνο με ρελέ και καθυστέρηση μπορείς να τα αποφύγεις με βέβαιη επιτυχία.

    Γενικά στη συναρμολόγηση, το σημαντικότερο στα κυκλώματα είναι να ΜΗΝ έχεις βρόχους γείωσης και να ορίσεις ένα κεντρικό σημείο, πχ μια χοντρή βίδα στο σασί, όπου θα καταλήγουν όλες οι γειώσεις. Από την τροφοδοσία (Μ/Τ, πυκνωτές) μέχρι και τα μπλεντάζ των ειδόδων και το - των ηχείων. Αλλιώς θα έχεις από θόρυβο, σφυρίγματα μέχρι ταλαντώσεις που μπορεί να είναι και σε πολλά KHz και να κάψεις ενισχυτή ή και tweeter.

    Τέλος έχει και καλύτερα STK από αυτό (και συμβατά στα pin), με χαμηλότερη παραμόρφωση. Αυτό που χρησιμοποιείς απέχει από το να ανήκει σε HiFi επίπεδο. Από την άλλη, αφού το έχεις, τι θα κάνεις? Θα το πετάξεις?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Θα κοιταξω να φτιαξω τοτε και τα κυκλωματα απο το datasheet.Ξερω πως ποιοτικα υπαρχουν και καλυτερα,αλλα ειχα φτιαξει τοτε με αυτα καθως ειχα βρει σχεδια που τα εξηγουσαν πιο καλα και δεδομενου οτι ειδικα τοτε δεν ειχα και γνωσεις,μου ηταν πιο ευκολο.Αφου δουλεψαν δηλαδη κιολας,παλι καλα.
    Σε ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dant3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω.Θα βαλω ολες τις γειωσεις μαζι ,καθως δε το ειχα κανει και θα μετρησω και το ρευμα εκει που μου ειπες.
    Καποιες αλλες συμβουλες σχετικα με τη συναρμολογηση εχεις?
    ......
    Να πω κι εγώ την μπούρδα μου.
    Στους ενισχυτές λυχνιών τους πυκνωτές τους συνδέουμε σε διάταξη φίλτρου με αντιστάσεις ανάμεσα τους και κάποιο πηνίο ανάμεσα. Σε αυτούς τους ενισχυτές δεν νομίζω ότι αλλάζει πολύ, κάτι τέτοιο θα το θέλουν.
    Εκτός από τον βόμβο του Ground Loop που σου είπαν πρίν είναι και ο θόρυβος του Ripple και έχει αντίστοιχο μούγκρισμα των 50 Hz. Δεν χάνεις τίποτα να φτιάξεις την πλακέτα σταθεροποίησης με φίλτρο και όχι απλά όλους τους πυκνωτές παράλληλα. Αν δεν σου κάνουν δουλειά καταργείς τις αντιστάσεις με ένα συρμα.
    Μην ξεχάσεις οπωσδήποτε αντιστάσεις bleeder για να μπορείς να ξαναπλησιάσεις τους πυκνωτές σε δοκιμές κλπ .....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Οσο αφορα τις προστασιες,εριξα μια ματια στο datasheet.
    Καποια απο τα κομματια που αναφερει,δε τα βρισκω με μια αναζητηση στο google για να δω περι τινος προκειται.
    Θα πηγαινα απο φανο με το datasheet ανα χειρας για να μου τα βρισκε αλλα δυσκολο τετοια εποχη.
    Επισης δεδομενου οτι τη πλακετα την εχω φτιαξει και συναρμολογησει,θα πρεπει καπως σφηνα να συνδεθουν στα πιν υποθετω,αφου τα φτιαξω σε αλλη πλακετιτσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Υπαρχει καπου λιστα υλικων για τις προστασιες?
    Στο datasheet η αναλυση ειναι κακη και δε βγαινουν καποιοι αριθμοι -γραμματα και δεν εχω και την εμπειρια να υποθεσω τι μπορει να βρισκεται εκει.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dant3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει καπου λιστα υλικων για τις προστασιες?
    Στο datasheet η αναλυση ειναι κακη και δε βγαινουν καποιοι αριθμοι -γραμματα και δεν εχω και την εμπειρια να υποθεσω τι μπορει να βρισκεται εκει.
    Αυτά που σου πρότεινα πιο πάνω δεν ειναι προστασίες απαραίτητα (εκτός της Bleeder στο κόκκινο περίγραμμα ) αλλά βελτιώσεις.
    Στο πράσινο περίγραμμα είναι η διάταξη φίλτρου (στοιχειώδους).
    Είπες ότι έχεις 4 πυκνωτές και τους έχωσα κι αυτούς. Οι αντιστάσεις που παρέμβαλα είναι οι μικρότερες δυνατές γιατί τα βαττ που αναπτύσονται είναι πάρα πολλά (είναι όλα της αρχικής τροφοδοσίας ). Καλύτερα να υπάρχει πρόβλεψη για αντιστάσεις σε αυτά τα σημεία παρά να φτιάχνεις πλακέτα ξανά. Αν δεν προσφέρουν τίποτα ή ζεσταίνονται τις αντικαθιστάς με ένα χοντρό σύρμα που θα αντέχει τα Αμπέρ που θα περάσουν.
    Ξέχασα να βάλω και μικρότερους της τάξης των 100-220nF / 250V στο τέλος της διάταξης μπας και μαζέψουν λίγο θόρυβο.

    STK.jpg
    Αυτά τα λίγα γνωρίζω και δεν ξέρω το υψος των Αμπερ που θα διαχειριστεί αυτό το κύκλωμα για να σου πω περισσότερα πράγματα. Εξάλλου δεν ξέρω και πολλά, αυτά τα λίγα.
    Καλή χρονιά !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Στη τροφοδοσια εχω βαλει αντιστασεις 390Ω 5W παραλληλα στους 2 πυκνωτες του + και τους 2 του - με τη γειωση.
    Ειναι φτιαγμενη ηδη η τροφοδοσια αλλα οχι με πλακετα,οποτε προς το παρον θα την αφησω ετσι και εαν δω οτι εχω θεμα,θα φτιαξω πλακετα με τις βελτιωσεις σου.
    Ηθελα να φτιαξω το thermal protection και τον protector για τα ηχεια αλλα οπως ειπα καποια στοιχεια δε τα βγαζω και δε βρισκω και καπου που να τις εχει φτιαξει καποιος για να δω πως υλοποιηθηκαν.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 37 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής & Προενισχυτής
    By georgelaskos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-11, 10:40
  2. ενισχυτής
    By loukianos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-10, 21:24
  3. Ενισχυτής
    By stratobastard in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-10, 16:16
  4. Ενισχυτής 16W/8ohm με χρήση OpAmp (Τελεστικού Ενισχυτή)
    By moutoulos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-10, 15:31
  5. Ενισχυτης Ακουστικων Συχνοτητων 4χ150Wστα 8ωμ (STK4241ii)
    By NUKE in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-07, 13:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας