Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 55

Θέμα: Κοχλιοφόρος αεροσυμπιεστής

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το πηρα ακριβως για σκραπ ουτε κοψοχρονια σκραπ σημαινει 0.15ε το κιλο αρα 100 ευρω ολο δεν το πηρα απο παλιατζη απο εμπορα το πηρα γιατι το βιαζομουνα.
    Απλα ειδα ενα κοχλιοφορο του 79 και ενα του 88 και λειτουργουσανε τζαμι οποτε
    με αυτη τη λογικη νομιζω οτι δεν θα εχουνε φθορα οι κοχλιες.
    Εξωτερικο αεροφυλακιο δεν εχει αλλα ενα 500αρι μου φτανει ισως και λιγοτερο γιατι εχει μεγαλη ροη.
    Τα service kits τι περιεχουνε μεσα και γιατι ειναι τοσο ακριβα και δεν μπορω να τα περασω μονος μου? Θελουνε ειδικα εργαλεια η ειδικες γνωσεις?
    Μια που το ξερεις το θεμα μπορεις να δωσεις παραπανω πληροφοριες?
    Oi κοχλίες κάθε 250000 ώρες περίπου 15 χρόνια (διαφέρει ανά μάρκα) θέλουν service kit του κοχλία αν δεν το κάνεις φθείρεται πολύ πιο γρήγορα. Το κιτ αυτό δεν μπορείς να το περάσεις από γνώσεις, με το παραμικρό λάθος στα διάκενα οι κοχλίες γίνονται ματζούνι.
    Το δοχείο δεν πάει με το τι θέλεις εσύ. Πάει ανάλογα με τον κοχλία, ένας τόσο μεγάλος κοχλίας θα γεμίζει το 500αρι σε ελάχιστο χρόνο με αποτέλεσμα να ανοιγοκλείνουν οι βαλβίδες συνεχώς με την φθορά που συνεπάγεται.
    Τ ανταλλακτικά για τέτοια μηχανήματα είναι πάντα ακριβά, δυσανάλογα ακριβά και κάποιες φορές δυσεύρετα, ελπίζω να μην είσαι σε αυτή την κατηγορία. Μετά από τόσα χρόνια σταματάνε και οι κατασκευάστριες εταιρίες να υποστηρίζουν σε ανταλλακτικά (τα παλιά μοντέλα, έχω παραδείγματα από διακοπή υποστήριξης σε πολύ νεότερα μοντέλα).

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Ακριβώς! Εμάς μια φορά δεν προσέξαμε τα λάδια του και μας πήρε η κάτω βόλτα. Δεν δούλευε στα διαστήματα που έπρεπε, μαζευόταν υγρασία και γινόντουσαν τα λάδια μαγιονέζα. Ανταλλακτικά φωτιά, μονοπώλιο του οίκου. Οι τεχνικοί "βεντέτες".... Κάποια βασικά είχαμε μάθει και τα κάναμε μόνοι μας, αλλά και πάλι... 800 η βαλβιδα, 500 το σετ ρουλεμαν, 1000 η επισκευή της κεφαλής.... Οπότε εμβολάκια και πάλι εμβολάκια

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    Αμα εχουνε ζημια οι κοχλιες παει σκουπιδια και μου μενει μονο το μοτερ των 37kw.
    Αλλα για ρουλεμαν φιλτρα λαδια βαλβιδες κτλπ δεν υπαρχουνε ανταλακτικα στην αγορα απο 3ους κατασκευαστες?
    Αφου και οι κατασκευαστες των κοχλιοφορων και αυτοι ετοιμα τα παιρνουνε..
    Καταλαβα οτι υπαρχει σοβαρος λογος που βρισκεις μεταχειρισμενα 20+ χρονων σε
    χαμηλες τιμες.
    Αυτο που πηρα λεει κατω απο 1000ωρες λειτουργιας το ρολοι του
    αλλα 99.9% ειναι σαν τα χιλιομετρα των μεταχειρισμενων αυτοκινητων(πειραγμενα)

    Αν τελικα λειτουργησει αξιζει να του βαλω ενα 37kw inverter που μου περισευει
    και να καταργησω το αστεροτριγωνο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα εχουνε ζημια οι κοχλιες παει σκουπιδια και μου μενει μονο το μοτερ των 37kw.
    Αλλα για ρουλεμαν φιλτρα λαδια βαλβιδες κτλπ δεν υπαρχουνε ανταλακτικα στην αγορα απο 3ους κατασκευαστες?
    Αφου και οι κατασκευαστες των κοχλιοφορων και αυτοι ετοιμα τα παιρνουνε..
    Φιλτρα και αναλώσιμα βρίσκεις, πιο εξειδικευμένα ανταλλακτικά δύσκολα (υπάρχουν από πολλές πηγές και δεν ταιριάζουν πάντα, αν τα βρεις κιόλας)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τελικα λειτουργησει αξιζει να του βαλω ενα 37kw inverter που μου περισευει
    και να καταργησω το αστεροτριγωνο?
    Δεν νομίζω να πετύχεις κάτι καλύτερο απλά καταργώντας το αστεροτρίγωνο, εκτός αν είναι για πέταμα τα ρελέ. Το inverter στους κοχλίες μπαίνει για να λειτουργεί με μεταβλητές στροφές ανάλογα με την ζήτηση ώστε να μην σταματάει καθόλου (οι κοχλίες έχουν πρόβλημα όταν σταματάνε συχνά). Δεν νομίζω να μπορέσεις να πετύχεις τέτοια μετατροπή μόνο με το inverter.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    Το inverter νομιζω εχει μεσα mini plc pid controller και εχω ψηφιακο πρεσομετρητη που μετραει πιεση βγαζοντας 4-20mA και 0-10V
    οποτε μπορει να αυξομειωνει στροφες αναλογα την πιεση που διαβαζει απο τον πρεσομετρητη.
    Αλλα και ενα εξωτερικο pid controller μπορω να του βαλω..
    Οι κοχλιες αμα ειναι μικρη και ομαλη η επιταχυνση/επιβραδυναση δεν θα εχουνε θεμα με ξεκινηματα/σταματηματα ?
    Αυτα βεβαια μετα που δω οτι ειναι οκ οι κοχλιες και λειτουργει σωστα αλλιως δεν ασχολουμε καν.
    Τα ετοιμα αεροφυλακια 500lt και 1000lt ποσο παχος λαμαρινας εχουνε περιπου ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ετοιμα αεροφυλακια 500lt και 1000lt ποσο παχος λαμαρινας εχουνε περιπου ?
    4-5-6 μμ (εξαρτάται από την σκληρότητα της λαμαρίνας)

    Αν σκέφτεσαι να το κατασκευάσεις, δεν θα μπορέσεις ακόμη και αν βρεις καπάκια. Αλλά και να το κατασκευάσεις δεν θα έχει πιστοποίηση, οπότε δεν θα περνάει κανένα έλεγχο.
    Αν το κατασκευάσεις και το πιστοποιήσεις θα σου βγει ακριβότερο από ένα του εμπορίου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    Την πιστοποιηση την κανουνε με πρεσαρισμα στα 16 bar.
    Μπορω να το πρεσαρω στα 20+ bar με νερο με υδραυλικη αντλια.
    Οποτε σκευτομαι να το φτιαξω μια που εχω τα εργαλεια.
    Αυτο δε με απασχολει ομως προς το παρον..

    Το παρελαβα και απο την εξωτερικη κατασταση φαινετε οτι εχει πολλες χιλιαδες ωρες.
    Το μοτερ ειναι 37kw 72A (δεν ειναι καμενο) σε συνδεσμολογια αστεροτριγωνου και η ασφαλεια που εχω στο ρολοι της δεη τηξεως 63A.
    Με inverter θα αντεξει η 63A ασφαλεια να το δουλεψω δοκιμαστικα?
    Επισης δεν ειδα καπου κοχλιες αλλα ενα σχετικα μικρο κουτακι και μαλλον
    ειναι scroll οχι screw

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την πιστοποιηση την κανουνε με πρεσαρισμα στα 16 bar.
    Μπορω να το πρεσαρω στα 20+ bar με νερο με υδραυλικη αντλια.
    Οποτε σκευτομαι να το φτιαξω μια που εχω τα εργαλεια.
    Αυτο δε με απασχολει ομως προς το παρον..

    Το παρελαβα και απο την εξωτερικη κατασταση φαινετε οτι εχει πολλες χιλιαδες ωρες.
    Το μοτερ ειναι 37kw 72A (δεν ειναι καμενο) σε συνδεσμολογια αστεροτριγωνου και η ασφαλεια που εχω στο ρολοι της δεη τηξεως 63A.
    Με inverter θα αντεξει η 63A ασφαλεια να το δουλεψω δοκιμαστικα?
    Επισης δεν ειδα καπου κοχλιες αλλα ενα σχετικα μικρο κουτακι και μαλλον
    ειναι scroll οχι screw

    https://www.youtube.com/watch?v=sm_F...ration_Racing-

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    Αυτο ειναι light σκασιμο τα πραματα μπορει να γινουνε πολυ χειροτερα.

    Στις φωτο αυτα που εχω κυκλωμενα με κοκκινο πρασινο μπλε τι ειναι ?
    Το μοτερ μεταδιδει την κινηση με 3 ιμαντες σε αυτο που ειναι κυκλωμενο κοκκινο.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 1.jpg (142,9 KB, 85 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 2.jpg (148,6 KB, 83 εμφανίσεις)
    • Τύπος Αρχείου: jpg 3.jpg (145,1 KB, 79 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Από αυτά που βλέπω δεν μου φαίνεται για 50ΗΡ μηχάνημα ασχέτως με το μοτέρ αλλά αυτό είναι άσχετο.
    Είναι κοχλίας και δεν είναι rotary (αν αυτό εννοείς με τη λέξη scroll).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την πιστοποιηση την κανουνε με πρεσαρισμα στα 16 bar.
    Είναι φανερό ότι δεν έχεις ιδέα τι είναι πιστοποίηση.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις φωτο αυτα που εχω κυκλωμενα με κοκκινο πρασινο μπλε τι ειναι ?
    Το μοτερ μεταδιδει την κινηση με 3 ιμαντες σε αυτο που ειναι κυκλωμενο κοκκινο.
    όπως είναι επίσης φανερό ότι δεν έχεις ιδέα για το μηχάνημα και πως δουλεύει.

    Μου αρέσει που θέλεις να κάνεις δοχείο και μετατροπή στο κομπρεσέρ σε inverter με οδηγίες από το ηλεκτρονικά.gr

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αεροσυμπιεστής LAM Vs TOROS
    By diamadiss in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-21, 14:12
  2. Επιλογή Αεροσυμπιεστής/Κομφλέρ Αέρος
    By diamadiss in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-15, 10:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας