Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Ηλεκτρονικό κύκλωμα LED

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή Ηλεκτρονικό κύκλωμα LED

    Καλησπέρα! Είμαι αρχάριος στα ηλεκτρονικά κυκλώματα και θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι που θέλω να κάνω!! Θέλω να κατασκευάσω 2 σειρές με LED που η πρώτη θα είναι μόνιμα στο ρεύμα και να αναβει και η δεύτερη θέλω να ανάβει χειροκίνητα με το πάτημα ενός button για όση ώρα θα το έχω πατημένο! Μέχρι εδώ όλα καλά και εύκολα!! Από εδώ και πέρα όμως... Θα ήθελα να έχει την ιδιαιτερότητα την στιγμή που θα πατήσω το button και θα ανάψει η δεύτερη σειρά να σβήσει ταυτόχρονα η πρώτη! Και όταν αφήνω το button και σβήνει η δεύτερη να επανέρχεται η πρώτη σειρά με καθυστέρηση 1-2 δευτερολέπτων!! Είναι εφικτό κάτι τέτοιο; Και αν είναι εφικτό τι εξαρτήματα θα χρειαστώ;; Να προσθέσω ότι το κύκλωμα θα τροφοδοτείται με DC~13.8v

    Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnny_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! Είμαι αρχάριος στα ηλεκτρονικά κυκλώματα και θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι που θέλω να κάνω!! Θέλω να κατασκευάσω 2 σειρές με LED που η πρώτη θα είναι μόνιμα στο ρεύμα και να αναβει και η δεύτερη θέλω να ανάβει χειροκίνητα με το πάτημα ενός button για όση ώρα θα το έχω πατημένο! Μέχρι εδώ όλα καλά και εύκολα!! Από εδώ και πέρα όμως... Θα ήθελα να έχει την ιδιαιτερότητα την στιγμή που θα πατήσω το button και θα ανάψει η δεύτερη σειρά να σβήσει ταυτόχρονα η πρώτη! Και όταν αφήνω το button και σβήνει η δεύτερη να επανέρχεται η πρώτη σειρά με καθυστέρηση 1-2 δευτερολέπτων!! Είναι εφικτό κάτι τέτοιο; Και αν είναι εφικτό τι εξαρτήματα θα χρειαστώ;; Να προσθέσω ότι το κύκλωμα θα τροφοδοτείται με DC~13.8v

    Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    εύκολο είναι.
    θα βάλεις ένα ρελέ που θα το χειρίζεσαι με το button. θα συνδέσεις την μόνιμα αναμμένη σειρά στην ΝC (norlal closed) επαφή και την δεύτερη σειρά στην NO Normal open) επαφή.
    Μόλις πατάς το button θα ανάβει η δεύτερη και ταυτόχρονα θα σβήνει η πρώτη. Μόλις το αφήνεις θα γίνεται το αντίστροφο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    εύκολο είναι.
    θα βάλεις ένα ρελέ που θα το χειρίζεσαι με το button. θα συνδέσεις την μόνιμα αναμμένη σειρά στην ΝC (norlal closed) επαφή και την δεύτερη σειρά στην NO Normal open) επαφή.
    Μόλις πατάς το button θα ανάβει η δεύτερη και ταυτόχρονα θα σβήνει η πρώτη. Μόλις το αφήνεις θα γίνεται το αντίστροφο.
    Έχω λίγο χορό εκεί που θα μπει το κύκλωμα και θα ήθελα κάτι μαζεμένο! Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Αλλά ακόμα και να αν το έκανα έτσι με ρελέ έχεις κάποιο τρόπο στο πώς να βάλω καθηστερηση κατα το άναμμα 1-2 δευτερολέπτων στη πρώτη σειρά LED;;

    Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnny_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω λίγο χορό εκεί που θα μπει το κύκλωμα και θα ήθελα κάτι μαζεμένο! Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; Αλλά ακόμα και να αν το έκανα έτσι με ρελέ έχεις κάποιο τρόπο στο πώς να βάλω καθηστερηση κατα το άναμμα 1-2 δευτερολέπτων στη πρώτη σειρά LED;;

    Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Πόσο περιορισμένος; δώσε κάποια στοιχεία, διαστάσεις κάτι τις, μην περιμένετε να μαντεύουμε!

    Με ένα delay on timer. 0-5sec

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Θα μπούνε πάνω σε ένα πλακέτακι 15x70mm να φανταστείς! Τα LED θα είναι smd 1206

    Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    το μέγεθος της πλακέτας είναι υπέρ αρκετό για την κατασκευή, υποθέτω δεν θα υπάρχει κύκλωμα τροφοδοσίας από 230VAC σε χαμηλή τάση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μέγεθος της πλακέτας είναι υπέρ αρκετό για την κατασκευή, υποθέτω δεν θα υπάρχει κύκλωμα τροφοδοσίας από 230VAC σε χαμηλή τάση.
    Η τροφοδοσία θα είναι DC~13.8v! Αν υπάρχει τόσο μικρό ρελεδακι θα δοκιμάσω με κάτι τέτοιο! Πώς λέγεται όμως ακριβώς; Πώς το βρίσκω; Αυτά που ξέρω εγώ είναι αρκετά μεγάλα!! Η πλακετιτσα όπως προείπα θα είναι max 15χιλιοστα*70χιλιοστα

    Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Λάθος έκανα, δεν το πρόσεξα καλά, νόμισα 150*70.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Σε χρονικό 2 sec ότι λιγότερο είναι ένα τρανζίστορ ένας πυκνωτής και μία αντίσταση. Φυσικά το ρελεδάκι χρειάζεται.Από κει και πέρα σχεδίασε και αν δεν χωράει στην πλακέτα σου βάλτο σε δεύτερο επίπεδο από πάνω .
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε χρονικό 2 sec ότι λιγότερο είναι ένα τρανζίστορ ένας πυκνωτής και μία αντίσταση. Φυσικά το ρελεδάκι χρειάζεται.Από κει και πέρα σχεδίασε και αν δεν χωράει στην πλακέτα σου βάλτο σε δεύτερο επίπεδο από πάνω .
    Φαίνεται υλοποιήσιμη η σκέψη σου! Θα πειραματιστώ και θα επανέλθω!! Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παράσιτα μοτέρ σε ηλεκτρονικό κύκλωμα
    By bill.lask in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-16, 17:42
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-16, 06:04
  3. Βοήθεια για ηλεκτρονικό κύκλωμα σε ηχεία.
    By Πατέντες in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-14, 22:10
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-11, 12:36
  5. Έφτιαξα το πρώτο μου ηλεκτρονικό κύκλωμα!!!!
    By SSJ5 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-06, 17:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας