Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: Ηλεκτρονικό κύκλωμα LED

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    το ρελε δεν χρειαζετε.
    θα παρεις εναν mpoyton ON,ON. Στην περιπτωση που θελεις να υπαρχει καθυστερηση για το αναμα του λεντ τα τροφοδοτεις απο delay on με εναν 555.
    Οποτε ενα μπουτον και ενα 555 gia to delay on.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ρελε δεν χρειαζετε.
    θα παρεις εναν mpoyton ON,ON. Στην περιπτωση που θελεις να υπαρχει καθυστερηση για το αναμα του λεντ τα τροφοδοτεις απο delay on με εναν 555.
    Οποτε ενα μπουτον και ενα 555 gia to delay on.
    Έχω παραγγείλει ήδη 555 και μέσα στην εβδομάδα θα μου έρθουν! Θα πειραματιστω και με αυτόν τον τρόπο!

    Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Έφτιαξα προχειρα το παρακάτω, πρέπει να δουλεύει. Με υλικά επιφανειακης στηριξης θα χρειαστεις πολυ μικρη πλακετα για τον έλεγχο.
    2021-01-17_14h43_31.png

    Αν έχεις απορίες ρώτησε με γιατί δεν έχω πολύ χρόνο για ανάλυση αυτή τη στιγμή.
    Η R2 και η R1 να είναι 250mW. Η R9 μπορεί να μεγαλώσει κατα βούληση (πχ 47Κ). Η R7 καλό θα ήταν να είναι 1W.

    Η λογική του κυκλώματος είναι σχετικά απλή:

    Η πάνω λεντοσειρά (D1, D2, D3, D4) λειτουργεί διαρκώς από τη στιγμή που τροφοδοτηθεί με 13.8V.
    Όταν πατηθεί ο SW1 το Q2 άγει και φέρνει αμέσως σε αποκοπή το Q1 οπότε σβήνει η πάνω λεντοσειρά. Ταυτόχρονα ο C1 φορτίζει μέσω της μικρής αντίστασης R7 και της διόδου D9 (χαμηλή σταθερά χρόνου οπότε θα φορτίσει πολύ γρήγορα). Την ίδια στιγμή κι όσο είναι πατημένος ο SW1 ανάβει αμέσως και η κάτω λεντοσειρά (D5, D6, D7, D8 ).
    Μόλις αφήσουμε τον SW1 σβήνει αμέσως η κάτω λεντοσειρά (έρχεται σε αποκοπή το Q3) και ταυτόχρονα ο C1 αρχίζει να εκφορτίζει μέσω της R6 και της βάσης του Q2 το οποίο και κρατάει σε αγωγή μέχρι η τάση του πυκνωτή να γίνει μικρότερη από 0.65V. Όση ώρα το Q2 είναι σε αγωγή η πάνω λεντοσειρά παραμένει σβηστή. Μόλις πάψει να άγει το Q2 ξεκινά να άγει το Q1 και ξαναανάβει η πάνω λεντοσειρά.

    Για να αλλάξεις το χρόνο μετά απο τον οποίο θα ξανανάψει η πάνω λεντοσειρά μπορείς να πειραματιστείς με την R6 και τον C1.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nestoras : 17-01-21 στις 15:59
    FreeBsD For Ever

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (17-01-21)

  5. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έφτιαξα προχειρα το παρακάτω, πρέπει να δουλεύει. Με υλικά επιφανειακης στηριξης θα χρειαστεις πολυ μικρη πλακετα για τον έλεγχο.
    2021-01-17_14h43_31.png

    Αν έχεις απορίες ρώτησε με γιατί δεν έχω πολύ χρόνο για ανάλυση αυτή τη στιγμή.
    Η R2 και η R1 να είναι 250mW. Η R9 μπορεί να μεγαλώσει κατα βούληση (πχ 47Κ). Η R7 καλό θα ήταν να είναι 1W.

    Η λογική του κυκλώματος είναι σχετικά απλή:

    Η πάνω λεντοσειρά (D1, D2, D3, D4) λειτουργεί διαρκώς από τη στιγμή που τροφοδοτηθεί με 13.8V.
    Όταν πατηθεί ο SW1 το Q2 άγει και φέρνει αμέσως σε αποκοπή το Q1 οπότε σβήνει η πάνω λεντοσειρά. Ταυτόχρονα ο C1 φορτίζει μέσω της μικρής αντίστασης R7 και της διόδου D9 (χαμηλή σταθερά χρόνου οπότε θα φορτίσει πολύ γρήγορα). Την ίδια στιγμή κι όσο είναι πατημένος ο SW1 ανάβει αμέσως και η κάτω λεντοσειρά (D5, D6, D7, D8 ).
    Μόλις αφήσουμε τον SW1 σβήνει αμέσως η κάτω λεντοσειρά (έρχεται σε αποκοπή το Q3) και ταυτόχρονα ο C1 αρχίζει να εκφορτίζει μέσω της R6 και της βάσης του Q2 το οποίο και κρατάει σε αγωγή μέχρι η τάση του πυκνωτή να γίνει μικρότερη από 0.65V. Όση ώρα το Q2 είναι σε αγωγή η πάνω λεντοσειρά παραμένει σβηστή. Μόλις πάψει να άγει το Q2 ξεκινά να άγει το Q1 και ξαναανάβει η πάνω λεντοσειρά.

    Για να αλλάξεις το χρόνο μετά απο τον οποίο θα ξανανάψει η πάνω λεντοσειρά μπορείς να πειραματιστείς με την R6 και τον C1.
    Ήσουν κατατοπιστικότατος!! Χίλια ευχαριστώ! Θα το υλοποιήσω και θα επανέλθω!! Μια ερώτηση μόνο!! Έχω Transistor BC547B NPN, μπορώ αντι για 2N3904 να χρησιμοποιήσω αυτά;;

    Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnny_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήσουν κατατοπιστικότατος!! Χίλια ευχαριστώ! Θα το υλοποιήσω και θα επανέλθω!! Μια ερώτηση μόνο!! Έχω Transistor BC547B NPN, μπορώ αντι για 2N3904 να χρησιμοποιήσω αυτά;;

    Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ναι μια χαρα ειναι τα BC547 (σχεδον αντιστοιχα με τα 3904).
    Προβλημα θα εχεις μονο αν εχεις καμια περιεργη λεντοσειρα που τραβα πανω απο 50-100 mA.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μια χαρα ειναι τα BC547 (σχεδον αντιστοιχα με τα 3904).
    Προβλημα θα εχεις μονο αν εχεις καμια περιεργη λεντοσειρα που τραβα πανω απο 50-100 mA.
    LED θα βάλω μάλλον 1206 smd (ή ίσως diode led 3mm) και η κάθε σειρά τα έχει 8-10 led

    Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnny_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    LED θα βάλω μάλλον 1206 smd (ή ίσως diode led 3mm) και η κάθε σειρά τα έχει 8-10 led

    Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Με 13.8 V δε μπορεις να αναψεις πανω απο 6-7 κοκκινα leds εν σειρα. Αν εχεις αλλο χρωμα τοτε ο αριθμος γινεται ακομη μικροτερος οποτε θα πρεπει να τα σπασεις στη μεση και να παραλληλισεις (με δυο διαφορετικες αντιστασεις). Αν τα δουλεψεις στα 20mA την καθε σειρα δε θα εχεις προβλημα και με 3 παραλληλες. Αν θες να φτιαξεις κατι πιο γενικο για πιο πολυ ρευμα, κρατα αυτο το κυκλωμα οπως εχει και οδηγησε PNP τρανζιστορς απο τους συλλεκτες των BC547 (θα κανεις high side switch στις λεντοσειρες).

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 13.8 V δε μπορεις να αναψεις πανω απο 6-7 κοκκινα leds εν σειρα. Αν εχεις αλλο χρωμα τοτε ο αριθμος γινεται ακομη μικροτερος οποτε θα πρεπει να τα σπασεις στη μεση και να παραλληλισεις (με δυο διαφορετικες αντιστασεις). Αν τα δουλεψεις στα 20mA την καθε σειρα δε θα εχεις προβλημα και με 3 παραλληλες. Αν θες να φτιαξεις κατι πιο γενικο για πιο πολυ ρευμα, κρατα αυτο το κυκλωμα οπως εχει και οδηγησε PNP τρανζιστορς απο τους συλλεκτες των BC547 (θα κανεις high side switch στις λεντοσειρες).
    Θα τα σπάσω τα LED δεν θα τα βάλω όλα μαζι! Θα το δοκιμάσω έτσι όπως το σχεδίασες με τα led που θα βάλω και αν δω ότι έχω πρόβλημα θα ενημερώσω!

    Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έφτιαξα προχειρα το παρακάτω, πρέπει να δουλεύει. Με υλικά επιφανειακης στηριξης θα χρειαστεις πολυ μικρη πλακετα για τον έλεγχο.
    2021-01-17_14h43_31.png

    Αν έχεις απορίες ρώτησε με γιατί δεν έχω πολύ χρόνο για ανάλυση αυτή τη στιγμή.
    Η R2 και η R1 να είναι 250mW. Η R9 μπορεί να μεγαλώσει κατα βούληση (πχ 47Κ). Η R7 καλό θα ήταν να είναι 1W.

    Η λογική του κυκλώματος είναι σχετικά απλή:

    Η πάνω λεντοσειρά (D1, D2, D3, D4) λειτουργεί διαρκώς από τη στιγμή που τροφοδοτηθεί με 13.8V.
    Όταν πατηθεί ο SW1 το Q2 άγει και φέρνει αμέσως σε αποκοπή το Q1 οπότε σβήνει η πάνω λεντοσειρά. Ταυτόχρονα ο C1 φορτίζει μέσω της μικρής αντίστασης R7 και της διόδου D9 (χαμηλή σταθερά χρόνου οπότε θα φορτίσει πολύ γρήγορα). Την ίδια στιγμή κι όσο είναι πατημένος ο SW1 ανάβει αμέσως και η κάτω λεντοσειρά (D5, D6, D7, D8 ).
    Μόλις αφήσουμε τον SW1 σβήνει αμέσως η κάτω λεντοσειρά (έρχεται σε αποκοπή το Q3) και ταυτόχρονα ο C1 αρχίζει να εκφορτίζει μέσω της R6 και της βάσης του Q2 το οποίο και κρατάει σε αγωγή μέχρι η τάση του πυκνωτή να γίνει μικρότερη από 0.65V. Όση ώρα το Q2 είναι σε αγωγή η πάνω λεντοσειρά παραμένει σβηστή. Μόλις πάψει να άγει το Q2 ξεκινά να άγει το Q1 και ξαναανάβει η πάνω λεντοσειρά.

    Για να αλλάξεις το χρόνο μετά απο τον οποίο θα ξανανάψει η πάνω λεντοσειρά μπορείς να πειραματιστείς με την R6 και τον C1.
    2021-01-17_14h43_31_2.png
    Το ΣΚ βρήκα χρόνο να υλοποιήσω το σχέδιο! Λειτουργεί όπως ακριβώς θέλω και μου εξήγησες! Ευχαριστώ! Έκανα όμως κάποιες τροποποιήσεις με τα υπάρχων υλικά που είχα και αλλάζοντας λίγο το σχέδιο! Φαίνεται να δουλεύει χωρίς πρόβλημα για 2-3 ώρες που το χρησιμοποιούσα αλλά θα ήθελα και τη άποψη κάποιου που το κατέχει!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Τα R8, R9 και Q3 έχουν λόγο ύπαρξης?

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παράσιτα μοτέρ σε ηλεκτρονικό κύκλωμα
    By bill.lask in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-16, 17:42
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-16, 06:04
  3. Βοήθεια για ηλεκτρονικό κύκλωμα σε ηχεία.
    By Πατέντες in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-14, 22:10
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-11, 12:36
  5. Έφτιαξα το πρώτο μου ηλεκτρονικό κύκλωμα!!!!
    By SSJ5 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-06, 17:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας