Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Ανακατασκευή του λαμπάτου μου ενισχυτή

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή Ανακατασκευή του λαμπάτου μου ενισχυτή

    Καλησπέρα!
    μετά από μεγάλη μου χαρά σας παρουσιάζω την ανακατασκευή του λαμπάτου μου ενισχυτή (EL 34 PP elektor) που είχα παρουσιάσει εδώ

    οι αλλαγές γίναν σαν αναβάθμιση τόσο εμφανισιακή όσο και λειτουργική συγκεκριμένα έγιναν:


    • επένδυση του κουτιού με καπλαμά (παλίσανδρος ινδίας)
    • βερνίκωμα του κουτιού με πιστόλι
    • μεγαλύτερη πρόσοψη φλάτ πλέων με το ξύλο (σκάψιμο με router)
    • τρίψιμο σε όλα τα αλουμίνια και βερνίκωμα (modip spray)


    Στα ηλεκτρονικά:
    • κατασκευή πλακετών (του kentar ) από μαγαζί ( jlc pcb)
    • αντικατάσταση όλων των πυκνωτών σύζευξης με wima 5% ανοχή (mouser)
    • αντικατάσταση όλων των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών με nichicon (mouser)
    • αντικατάσταση όλων των αντιστάσεων με vishey 1% και 0,1% σε κάποια σημεία στα 100ppm όλες
    • κατασκευή ενός μικρού pcb σαν πολύμπριζο για τα νήματα (η ιδέα είναι απο του Σάββα HULK)
    • προσθήκη αντίστασης στην βάση του τρανζίστορ απο το χρονοκύκλωμα (δεν υπήρχε και έκλεγε το transistor όταν πήγαινε το τρίμερ στο μικρότερο δυνατό χρόνο
    • προσθήκη 555module ώστε να αναβοσβήνει το power button μέχρι να πάρει υψηλή τάση ο ενισχυτής
    • ρύθμιση του phase spliter με παλμογράφο
    • μερίσεις με παλμογράφο γεννήτρια
    • καλωδίωση με καλώδιο 1mm^2 και χρήση ακροχιτωνίων
    • επένδυση όλου του σασί εσωτερικά με φίλο αλουμινίου και γείωμα του με το star ground


    τα αποτελέσματα:
    • μηδενικός βόμβος , θόρυβος ακόμα και με το αφτί κολλημένο στο μεγάφωνο
    • πολύ πιο διαυγής ήχος (παιδιά τα υλικά τελικά παίζουν ρόλο δεν το περίμενα σε τέτοιο βαθμό)


    μετρήσεις:
    το μόνο σημείο που φοβόμουνα μπορώ να πω ότι έτρεμα αλλά το αποτέλεσμα με δικαίωσε
    • Frequency response (-3db) ~12Hz - 68.2Khz (δεν το πίστευα 3 φορές το μέτρησα)
    • 20Hz-20Khz (0.54db) μία μέτρηση οι άλλες είναι στα 0,3db (μπορεί να υπάρχει σφάλμα η γεννήτρια με το xr δεν βοηθάει
    • Rms power 8ohm 40.8Wrms
    • input sensitivity 600mV
    • clip ταυτόχρονα σε θετική και αρνητική ημιπερίοδο

    σας ανεβάζω μερικές φωτογραφίες και θα βάλω λίνκ με όλες τις μετρήσεις και τις υπόλοιπες φωτογραφίες


    για περισσότερα + μετρήσεις μπορείτε να μπείτε εδώ

    ευχαριστώ πολύ όλα τα Μέλλοι για την βοήθεια οπός και τον πατέρα μου για την κατασκευή του κουτιού με την λίμα

    https://www.youtube.com/watch?v=uHWH...nel=billtsig96

    το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι όταν παίρνει υψηλή τάση κάνει ένα μικρό τσαφ στην αρχή δοκίμασα να παρεμβάλω και εξωτερικό διακόπτη στο ac χωρίς αποτέλεσμα ρίξτε καμιά ιδέα
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20200424_185511.jpg Εμφανίσεις:  666 Μέγεθος:  150,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20200425_192043.jpg Εμφανίσεις:  644 Μέγεθος:  135,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20200425_193544.jpg Εμφανίσεις:  634 Μέγεθος:  140,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20210112_155605.jpg Εμφανίσεις:  721 Μέγεθος:  156,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20210112_155602.jpg Εμφανίσεις:  657 Μέγεθος:  151,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20210114_233216.jpg Εμφανίσεις:  730 Μέγεθος:  146,0 KB  


    15 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 07-02-21 στις 22:00

  2. 9 μέλη ευχαρίστησαν τον billtsig για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (26-01-21), AKHS (31-01-21), angel_grig (04-02-21), Hulk (26-01-21), ΜαστροΤζεπέτο (26-01-21), nick1974 (15-02-21), Τρελός Επιστήμονας (29-01-21), SeAfasia (31-01-21), selectronic (26-01-21)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραία αναβάθμιση καινούριο τον έκανες ουσιαστικά.Έχω δυο ερωτήσεις μια που βρήκες την ωραία λαμαρίνα αλουμινίου ( αν θες στείλε ΠΜ) και δεύτερη πως μέτρησες το εύρος ζώνης?
    Με γεια και καλές ακροάσεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον radiofonias για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    billtsig (26-01-21)

  5. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Νοικοκυρεμενη δουλεια, αξιος!

    Τον καπλαμα δεν καταλαβα που τον εβαλες. Το βερνικι ειναι χρωματισμενο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billtsig Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... και η πρόσοψη είναι έτοιμο sandwitch αλουμίνιο - πλαστικό - αλουμίνιο για εύκολη κατεργασία (μου τα είχε δώσει κάποιος γνωστός άλλα μπορώ να το κοιτάξω αν ενδιαφέρεσε)
    Απο τον Γιωργο θα το πηρες φανταζομαι , Αν ναι το υλικο λεγεται Etalbond

    Καλες ακροασεις να εχεις

    1 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον spirakos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    billtsig (26-01-21)

  7. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, η εσωτερική λαμαρίνα είναι από το max stores σε τιμή περίπου 2-3ε το Α4 , το καπάκι είναι αλουμίνιο 3mm και η πρόσοψη είναι έτοιμο sandwitch αλουμίνιο - πλαστικό - αλουμίνιο για εύκολη κατεργασία (μου τα είχε δώσει κάποιος γνωστός άλλα μπορώ να το κοιτάξω αν ενδιαφέρεσε)

    για το εύρος ζώνης έδωσα 300mV είσοδο (έξοδος 20Watt) στο 1KHz αυτό είναι το σημείο αναφοράς και ανέβηκα/κατέβηκα συχνότητα μέχρι να δω την τάση εξόδου κατά: τάση αναφοράς * 0,707 που αντιστοιχεί σε (-3db)

    ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια
    ότι χρειαστείς μου λες
    Βασίλης

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billtsig : 26-01-21 στις 16:44

  8. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    καλησπέρα Σπύρο! νάσε καλά για τα καλά σου λόγια και για την βοήθεια που μου είχες δώσει μέσω του forum , ο καπλαμάς μπέικε σαν επένδυση πάνω από το ξύλο του κουτιού για να πετύχει την φυσική απόχρωση (δοκίμασα με διάφορα χρώματα ξύλου αλλά δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα) το βερνίκι είναι διάφανο το χρώμα είναι από τον καπλαμά που είναι πραγματικό ξύλο και όχι πλαστικό

    το υλικό μου το έδωσε κάποιος φίλος του πατέρα μου που δεν γνωρίζω από που μπορεί να το προμηθεύτηκε Πάντος είναι ακριβός αυτό που δείχνεις

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billtsig : 26-01-21 στις 16:46

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Σαν εργοστασιακός έγινε Βασίλη! Δείχνει αλλιώς όταν έχει έτοιμα pcb...
    Καλές ακροάσεις να έχεις και εις ανώτερα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    Νάσε καλά Σάββα και ο δικός σου είναι άξιος συγχαρητηρίων!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    ωραια δουλεια, ναι αυτο που περιγραφεις ειναι το etalbond, δεν ειναι πολυ ευκολο να βρεις ρεταλι γιατι εχει σχετικα περιορισμενες χρησεις και το φυλο δεν το λες και παμφθηνο.
    βεβαια υπαρχουν πολλα ωραια υλικα που μπορει να χρησιμοποιησει καποιος οποτε λιγο φαντασια και γουστο αν εχει καποιος κανει οτι θελει (χαλκο, αλουμινιο, μπρουτζο, inox, λαμαρινα με βαφη, ξυλο, γυαλι, βαφες κιμωλιας, μεταλλικες βαφες γυαλισμα με υγρο γυαλι η ριτηνες, κτλ κτλ κτλ και το αγαπημενο μου: αλουμινο με ηλεκτροστατικη ματ).
    Εκει που εκανες πολυ καλη δουλεια ειναι το στρωσιμο του καπλαμα, ΜΠΡΑΒΟ! Απ αυτο που βλεπω στη φωτο ειναι ο φυσικος καπλαμας που τον στρωνεις με βενζινοκολλα κι οχι αυτος που εχει ηδη ετοιμη κολλα απο πισω (τον δευτερο τον εχω χρησιμοποιησει σε καποιες κατασκευες ασχετες με τα ηλεκτρονικα, αλλα αυτον που δεν εχει κολλα τον φοβηθηκα γιατι νομιζω αν κανεις πατατια θρυματιζεται ευκολα) Αν δε σου κανει κοπο πες 2 λογια ετσι περιληπτικα τις εντυπωσεις σου με το κολλημα του καπλαμα.


    1 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtsig
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    602

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και για την βοήθεια σου σε ότι απορίες είχα!

    Ο καπλαμάς είναι φυσικός και κολλήθηκε με ατλακολ (σε αυτό το σημείο με βοήθησε και ο πατέρας μου που πιάνουν πιο πολύ τα χέρια του στο κατασκευαστικό κομμάτι) υπάρχουν κάποιες ατέλειες αλλά είναι σε αποδεκτό βαθμό

    ο καπλαμάς ήταν πάχους 0.5mm και είναι αυτός σημαδεύοντας κόβετε με κοπίδι αλλά προτείνω ένα καλό ψαλίδι για να μην "ξεφτίζει", ο συγκεκριμένος όταν ήρθε ήταν αρκετά ξερός με αποτέλεσμα ενώ είχε μια μικρή ελαστικότητα

    όταν πήγαινες να τον κόψεις με το κοπίδι από το "τράβηγμα" σκίζονταν στα νερά του ξύλου το ίδιο συνέβαινε και όταν το λύγιζες πολύ σε κάποια γωνία η άκρη στο ξύλο

    με μια λεπτή λίμα μπορείς να φας μικρές ατέλειες εκεί που ενώνονται οι 2 καπλαμάδες και κάνουν την γωνία αλλά θέλει πολύ προσοχή γιατί αν δεν έχει κολλήσει πολύ καλά είναι εύκολο να σπάσει πάλι στα νερά του

    το σφίξιμο έγινε με τα κλασικά σφιχτηράκια αλλά και με την τοποθέτηση βάρους από πάνω (εδώ να πω πως από το φόβο μου μην δεν κολλήσει καλά το παραέκανα με αποτέλεσμα από τους πόρους του ξύλου να βγει κόλλα...) με ένα νωπό πανάκι κείνη την ώρα έφυγε (με βενζινόκολλα δεν νομίζω να έφευγε)


    επιλέξαμε ατλακολ αντί για βενζινόκολλα για να μπορούμε να το μετακινούμε λίγο (πριν στεγνώσει η κολλά) αλλά και εδώ αν κολλήσεις το καπλαμά ενώ μετακινείτε λίγο δεξιά αριστερά και να το φέρεις εκεί που θέλεις σίγουρα δεν μπορείς να το ξεκολλήσεις θα σπάσει 100% το φύλλο

    όταν στέγνωσε η κόλλα σου έδινε μια αίσθηση αξιοπιστίας αλλά χωρίς το βερνίκομα δεν φαίνονταν ωραίο θα έλεγα ότι δεν αξίζει να βάλει καπλαμά κάποιος αν σκοπεύει να μην το βερνικώσει

    το βερνίκι είναι απλό βερνίκι για ξύλα και περάστηκε με πιστόλι

    ότι άλλο θέλει να ρωτήσει οποιοσδήποτε ευχαρίστως να του απαντήσω

    ευχαριστώ πολύ

    2 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billtsig Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Βασιλη ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ετσι οπως τον ειδες μια και πηρες λιγο το βαπτισμα του πυρος, για χρηση τετοιου ειδους καπλαμα που θα χρειαστει και εννωσεις, ετσι οπως τον ειδες πιστευεις οτι ο λεπτος του 0.5mm ειναι πιο ευκολος στα κοψιματα ακριβειας η ενας χοντρος, πχ 2 η και 2.5 mm ? (υποθετω τα κοψιματα θα γινουν με καλη φαλτσετα και μεταλλικο χαρακα. Δε ρωταω ποιος κοβεται ευκολοτερα, αυτο ειναι προφανες, αλλα ως προς το θρυματισμο).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανακατασκευή Ολοκληρωμένου Ενισχυτή 2Χ25watt...
    By RNR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-14, 10:34
  2. Δημιουργία λαμπάτου ενισχυτή
    By xazopartalos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-11, 21:26
  3. Λαμπάτος Ενισχυτής στα μέτρα μου
    By DacOm in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-10, 11:19
  4. Τροφοδοτικό λαμπάτου ενισχυτή
    By luhe98922 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-09, 23:20
  5. Κατασκευή λαμπάτου ενισχυτή.
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-07, 20:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας