Εγκατέστησα το Home Assistant σε Virtual Box και ένα από τα πρώτα που παρατήρησα ήταν ότι δεν μπορούσα με τίποτε να το κάνω να δουλέψει με σύνδεση SSH. Δοκίμασα και τα δύο σχετικά add-ons αλλά η πόρτα 22 παρέμενε κλειστή. Τελικά προς το παρόν αναγκαστικά το δουλεύω με samba.

Για αρχή είπα να πάρω το Sonoff RFR3. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το αν μπορώ να το συνδέσω στο HA χωρίς την ύπαρξη internet. Έχω αποκλείσει εκ των προτέρων την περίπτωση να φτιάξω έστω και προσωρινά λογαριασμό σε εξωτερικό cloud. Είμαι τελείως αντίθετος σε αυτό. Η ερώτηση είναι αν υπάρχει τρόπος να συνδεθεί με το λογισμικό της μαμάς του, χωρίς να χρειαστεί να μπλέξω με tasmota.

Αν όλα πάνε καλά με αυτό, ποια άλλα μοντέλα σε Sonoff υπάρχουν με σύνδεση WiFi με RF στους 433 και με DIY mode που να ελέγχουν 2 και 4 συσκευές;

Μια άλλη ερώτηση που θέλω να κάνω σε όποιον γνωρίζει είναι, με ποιον μηχανισμό συνδέονται αρχικά με WiFi όλες αυτού του τύπου οι συσκευές, όταν δεν γνωρίζουν ssid και password; Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ασχολήθηκα ποτέ με το ESP8266.

Και κάτι τελευταίο. Εδώ και κάτι χρόνια έχω φτιάξει 3 σταθμούς που ο καθένας ελέγχει μέχρι 8 συσκευές. Οι σταθμοί αυτοί επικοινωνούν στους 433 με ένα άλλο arduino που παίζει τον ρόλο του hab και το οποίο έχει δικτυακή σύνδεση. Όλες οι εντολές στέλνονται μέσω απλής κλήσης σε hhtp. Η ερώτηση είναι αν μπορώ να ενσωματώσω με κάποιο τρόπο αυτό το σύστημα πάνω στο HA.