Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Ερωτήσεις σχετικά με το Home Assistant

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Exclamation Ερωτήσεις σχετικά με το Home Assistant

    Εγκατέστησα το Home Assistant σε Virtual Box και ένα από τα πρώτα που παρατήρησα ήταν ότι δεν μπορούσα με τίποτε να το κάνω να δουλέψει με σύνδεση SSH. Δοκίμασα και τα δύο σχετικά add-ons αλλά η πόρτα 22 παρέμενε κλειστή. Τελικά προς το παρόν αναγκαστικά το δουλεύω με samba.

    Για αρχή είπα να πάρω το Sonoff RFR3. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το αν μπορώ να το συνδέσω στο HA χωρίς την ύπαρξη internet. Έχω αποκλείσει εκ των προτέρων την περίπτωση να φτιάξω έστω και προσωρινά λογαριασμό σε εξωτερικό cloud. Είμαι τελείως αντίθετος σε αυτό. Η ερώτηση είναι αν υπάρχει τρόπος να συνδεθεί με το λογισμικό της μαμάς του, χωρίς να χρειαστεί να μπλέξω με tasmota.

    Αν όλα πάνε καλά με αυτό, ποια άλλα μοντέλα σε Sonoff υπάρχουν με σύνδεση WiFi με RF στους 433 και με DIY mode που να ελέγχουν 2 και 4 συσκευές;

    Μια άλλη ερώτηση που θέλω να κάνω σε όποιον γνωρίζει είναι, με ποιον μηχανισμό συνδέονται αρχικά με WiFi όλες αυτού του τύπου οι συσκευές, όταν δεν γνωρίζουν ssid και password; Αυτός είναι και ο λόγος που δεν ασχολήθηκα ποτέ με το ESP8266.

    Και κάτι τελευταίο. Εδώ και κάτι χρόνια έχω φτιάξει 3 σταθμούς που ο καθένας ελέγχει μέχρι 8 συσκευές. Οι σταθμοί αυτοί επικοινωνούν στους 433 με ένα άλλο arduino που παίζει τον ρόλο του hab και το οποίο έχει δικτυακή σύνδεση. Όλες οι εντολές στέλνονται μέσω απλής κλήσης σε hhtp. Η ερώτηση είναι αν μπορώ να ενσωματώσω με κάποιο τρόπο αυτό το σύστημα πάνω στο HA.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Για τα sonoff με το δικό τους λογισμικό μπορείς να τα προσθέσεις στο ΗΑ με αυτό τον τρόπο. Να γνωρίζεις ότι θέλει σύνδεση internet του ΗΑ για να επικοινωνεί με το cloud της sonoff. Το MQTT είναι ένα πρόγραμμα που μπορεί να επικοινωνήσει με tasmota, με raspberry (python) και (δεν το έχω ψάξει) με Arduino .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Τυχαία βρήκα αυτή τη σελίδα SONOFF DIY Mode Overview και αν κατάλαβα καλά αναφέρει πως όταν είναι σε DIY mode η συσκευή, δεν χρειάζεσαι την εφαρμογή eWeLink αλλά δίνεις τα στοιχεία του WiFi με έναν απλό browser από το κινητό.

    Είναι έτσι ή λάθος κατάλαβα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Έχει δοκιμάσει κανείς να περάσει το Tasmota στο Sonoff basic R3 μέσω του Tasmotizer και να το έχει καταφέρει; Παρόλες τις προσπάθειες που έκανα δεν τα κατάφερα. Έχω δύο κομμάτια από το RFR3 μοντέλο, αλλά νομίζω ότι δεν έχει διαφορά στα φλασάρισμα σε σχέση με το απλό R3.

    Έχω βάλει την τελευταία version 3.60, και το έχω σετάρει σε DIY Mode. Δεν μπόρεσα να βρω που έχω βάλει το FTDI module και σαν USB to TTL bridge, χρησιμοποιώ το arduino uno με βγαλμένο το 328 chip. Επειδή δεν ήμουν σίγουρος αν το ESP8285 που φοράει μπορεί να δεχτεί 5V στα GPIO, χρησιμοποιώ ένα voltage level shift module. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν υπάρχει μια ξεκάθαρη ένδειξη στο Sonoff για το αν έχει πάει σε boot mode. Επίσης με το πολύμετρο δεν έχω δει να φτάνει πράγματι το GPIO0 στο button. Είναι σίγουρο ότι συνεχίζει να ισχύει αυτό και στη τελευταία του hardware version; Όταν συνδέω το USB με πατημένο το μπουτόν, στα 3 δευτ. ανάβει μια φορά το κόκκινο LED, και αν συνεχίσω να το πατάω στα 5 δευτ. αναβοσβήνει 2 φορές και σταματάει. Την ίδια όμως συμπεριφορά έχει το LED και όταν το πατάω μετά, ενώ είναι υπό τάση.

    Μου διαφεύγει κάτι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Τελικά το πρόβλημα ήταν μάλλον στις καλωδιώσεις που προκαλούσαν κάποια πτώση τάσης. Με το που σύνδεσα το FTDI πέρασα το tasmota με την πρώτη και στα δύο sonoff. Τους σύνδεσα και από έναν αισθητήρα DS18B20 στο GPIO 14 και έτσι έχω και ένδειξη θερμοκρασίας.

    Στο θέμα σχεδιασμού των dashboards έχω ακόμα αρκετές απορίες, αλλά σιγά-σιγά θα το προχωρήσω και αυτό. Το ποιο σημαντικό όμως που με απασχολεί είναι, αν το περιβάλλον του Home Assistant μπορεί να γίνει multiusers. Τι εννοώ. Να μπορεί ο κάθε χρήστης να έχει δικαίωμα ελέγχου και θέασης μόνο των δικών του συσκευών και να μην είναι τα πάντα προσβάσιμα από όλους. Αλλιώς θα πρέπει ο κάθε χρήστης να τρέχει και το δικό του host.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο θέμα σχεδιασμού των dashboards έχω ακόμα αρκετές απορίες, αλλά σιγά-σιγά θα το προχωρήσω και αυτό. Το ποιο σημαντικό όμως που με απασχολεί είναι, αν το περιβάλλον του Home Assistant μπορεί να γίνει multiusers. Τι εννοώ. Να μπορεί ο κάθε χρήστης να έχει δικαίωμα ελέγχου και θέασης μόνο των δικών του συσκευών και να μην είναι τα πάντα προσβάσιμα από όλους. Αλλιώς θα πρέπει ο κάθε χρήστης να τρέχει και το δικό του host.


    • Αν κάνεις logging στο HomeAssistant με username --> admin μπορείς να δημιουργήσεις νέους users όπως και να τους απενεργοποιείς όποτε θέλεις (Active στο OFF).

    Από το Configuration --> Users --> ADD USERS , δημιουργείς νέους users στους οποίους δεν δίνεις δικαιώματα Administrators (στο ADD user το κουμπάκι Administrator στο OFF και το Active στο ON)

    • Οι users δεν μπορούν να δημιουργούν νέους users, αυτό είναι προνόμιο του admin



    • O admin μπορεί να δημιουργήσει πολλά dashboards. Οι users δεν μπορούν να κάνουν edit τα dashboards.
    • Τα Dashboards με "Admin only" --> OFF, τα βλέπουν όλοι οι users ενώ με "Admin only" --> OΝ, μόνο ο admin
    • Ο κάθε user μπορεί να έχει τo δικό του dashboards σαν default.

    Απο το Configuration --> Lovelace Dashboards --> ADD DASHBOARD, δημιουργείς ένα νέο dashboard. ( "Show in sidebar" --> ON για να τo βλέπεις στην πλαινή μπάρα του Homeassistant)

    Συμπέρασμα: Οι users έχουν δικαίωμα πρόσβασης στις δικές τους συσκευές αλλά δεν έχουν δικαίωμα δημιουργίας ή τροποποίησης των dashboard. Αυτό είναι προνόμιο μόνο του administrator.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    O admin μπορεί να δημιουργήσει πολλά dashboards. Οι users δεν μπορούν να κάνουν edit τα dashboards.
    Αυτό είναι και το μεγάλο πρόβλημα. Δεν έχω καμία διάθεση να διαμορφώνω τα dashboards του κάθε χρήστη. Εξάλλου ο κάθε χρήστης έχει τις δικές του προτίμησης και το δικό του γούστο ως προς την εμφάνιση του dashboard.

    Οπότε χάσαμε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι και το μεγάλο πρόβλημα. Δεν έχω καμία διάθεση να διαμορφώνω τα dashboards του κάθε χρήστη. Εξάλλου ο κάθε χρήστης έχει τις δικές του προτίμησης και το δικό του γούστο ως προς την εμφάνιση του dashboard.

    Οπότε χάσαμε...
    Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο. Είναι θέμα ασφάλειας.
    Φαντάσου σε ένα server δικτύου Η.Υ. ο admin να αφήσει τους users να κάνουν ότι ρυθμίσεις θέλουμε. ......το λιγότερο ΜΠΑΧΑΛΟ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Μα το να φτιάξει ο κάθε χρήστης τα δικά του dashboards με πρόσβαση μόνο στις δικές του συσκευές, δεν έχει καμία σχέση με την ασφάλεια αφού δεν θα έχει δικαιώματα administrator. Το πολύ-πολύ να κάνει μπάχαλο το δικό περιβάλλον. Μικρό το κακό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα το να φτιάξει ο κάθε χρήστης τα δικά του dashboards με πρόσβαση μόνο στις δικές του συσκευές, δεν έχει καμία σχέση με την ασφάλεια αφού δεν θα έχει δικαιώματα administrator. Το πολύ-πολύ να κάνει μπάχαλο το δικό περιβάλλον. Μικρό το κακό.
    Δεν είναι έτσι ακριβώς. Οι συσκευές δηλ. τα Device και τα Entities του Home assistant είναι προσπελάσιμα απο όλους τους users δηλ. δεν ανήκουν στους users. π.χ. κάποιο sensor μπορούν να τον χρησιμοποιούν πολλοί users για να κάνει ο καθένας το δικό του σενάριο αυτοματισμού ή ένα switch μπορεί να ενεργοποιηθεί απο διαφορετικούς users κ.λ.π

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 2 Ερωτήσεις σχετικά με ένα θέμα
    By PaulEngineer in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-20, 10:46
  2. Ερωτήσεις σχετικά με το ARDUINO
    By aris285 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-18, 17:32
  3. Ερωτήσεις σχετικά με χρώματα φάσεων
    By dog80 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-15, 10:11
  4. ερωτήσεις σχετικά με το TDA7375
    By ninolas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-13, 12:34
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-07, 09:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας