Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Επιλογή ρυθμιστή στροφών - ινβερτερ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή Επιλογή ρυθμιστή στροφών - ινβερτερ

    Γεια σας.
    Έχω ένα μοτέρ το οποίο γράφει στο ταμπελάκι 3ps , 2.2kw , 380v σε τρίγωνο , 5.4A

    Το μοτέρ αυτό οδηγεί μια διάταξη με μια αντλία λαδιού και δημιουργεί υδραυλική πίεση σε ένα σύστημα το οποίο θα δουλέψει ως Υδραυλικος ανελκυστήρας .

    Επειδή πρέπει να δουλέψει σε χώρο με μονοφασική παροχή , είμαι καλυμμένος με επιλογή μονοφασικού ινβερτερ στα 2.2 kw για το συγκεκριμένο μοτέρ βλέποντας τα χαρακτηριστικά του;

    Να σημειώσω ότι δεν με ενδιαφέρει να αλλάζω φορά περιστροφής καθώς η αντλία δουλεύει μόνο από την μια πλευρά .

    Οποιαδήποτε πρόταση για ινβερτερ δεκτή καθώς βλέπω υπάρχουν αρκετά ... Schneider , Siemens , ABB , LS , Toshiba ...
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasgree
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    425

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας.
    Έχω ένα μοτέρ το οποίο γράφει στο ταμπελάκι 3ps , 2.2kw , 380v σε τρίγωνο , 5.4A

    Το μοτέρ αυτό οδηγεί μια διάταξη με μια αντλία λαδιού και δημιουργεί υδραυλική πίεση σε ένα σύστημα το οποίο θα δουλέψει ως Υδραυλικος ανελκυστήρας .

    Επειδή πρέπει να δουλέψει σε χώρο με μονοφασική παροχή , είμαι καλυμμένος με επιλογή μονοφασικού ινβερτερ στα 2.2 kw για το συγκεκριμένο μοτέρ βλέποντας τα χαρακτηριστικά του;

    Να σημειώσω ότι δεν με ενδιαφέρει να αλλάζω φορά περιστροφής καθώς η αντλία δουλεύει μόνο από την μια πλευρά .

    Οποιαδήποτε πρόταση για ινβερτερ δεκτή καθώς βλέπω υπάρχουν αρκετά ... Schneider , Siemens , ABB , LS , Toshiba ...
    Ευχαριστώ
    Πάρε μια γεύση στο παρακάτω η σειρά ACS είναι καλή και δοκιμασμένη
    https://library.e.abb.com/public/069..._AC_Drives.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Τριγωνο στα 380V(ξανα τσεκαρε το γιατι μαλλον τα 380V σε αυτη την ισχυ ειναι αστερας και οχι τριγωνο και τοτε τα πραματα ειναι απλα)
    σημαινει οτι θες ειδικου τυπου inverter που να κανει το μονοφασικο 230V -> τριφασικο 380V.
    Αυτο που ψαχνεις ειναι σπανιο (αν και υπαρχει) και δεν ξερω κατα ποσο λειτουργει καλα.
    Ποιο πολυ σε κοβω να παινεις μοτερ που να παιζει σε τριγωνο 230VAC

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    DE308B71-05D0-4A2F-9389-1A5B0B8E438C.jpgΤο ταμπελάκι είναι αυτό και η σύνδεση μέσα στο μοτέρ όταν το άνοιξα ήταν με τα 3 λαμπάκια κάθετα μεταξύ τους . Το δοκίμασα και σε χώρο με τριφασικό και δουλεύει κανονικά όπως ήταν συνδεδεμένο από προηγούμενη χρήση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Ψάχνοντας λίγο βλέπω ότι ίσως συμφέρει να πάρω ένα νέο μονοφασικο μοτέρ 3 ίππων με τα λεφτά που θα έπαιρνα το ινβερτερ.
    Εχω μια απόρροια βρίσκω με έναν πυκνωτής και με δυο πυκνωτές μοτέρ , ποια η διαφορα και ποιο να προτιμήσω ;
    απο ότι βλέπω μέγιστο ρεύμα λειτουργίας δίνει 16Α όποτε νομίζω ότι δεν θα έχω θέμα υπερφόρτωσης του δικτύου του σπιτιού σωστά; Εξάλλου πρόκειται για έναν μηχανισμό ο οποίος θα δουλεύει 7-8 φορές την ημέρα για ένα λεπτό περίπου το πολύ .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Ta 16 A που τα βλέπεις ; Κανονικά υπάρχει το ρεύμα εκκίνησης που ειναι 7 χ ρεύμα λειτουργίας .

    Αφου φτιάχνεις υδραυλικό ανελκυστηρα πάντως, θεωρώ , οτι ειναι χρήσιμο το ινβερτερ για να σταματας και να ξεκινάς προδευτικά .
    Επίσης και τα υδραυλικά θα εχουν πρόβλημα αμα τα συμπιέζεις απότομα ( υδραυλικο πλήγμα ) , και εκει ο ινβερτερ δίνει μακροζωία .

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνοντας λίγο βλέπω ότι ίσως συμφέρει να πάρω ένα νέο μονοφασικο μοτέρ 3 ίππων με τα λεφτά που θα έπαιρνα το ινβερτερ.
    Εχω μια απόρροια βρίσκω με έναν πυκνωτής και με δυο πυκνωτές μοτέρ , ποια η διαφορα και ποιο να προτιμήσω ;
    απο ότι βλέπω μέγιστο ρεύμα λειτουργίας δίνει 16Α όποτε νομίζω ότι δεν θα έχω θέμα υπερφόρτωσης του δικτύου του σπιτιού σωστά; Εξάλλου πρόκειται για έναν μηχανισμό ο οποίος θα δουλεύει 7-8 φορές την ημέρα για ένα λεπτό περίπου το πολύ .
    στην ουσια δεν εχουν διαφορα.Η ισχυς ειναι ιδια και η καταναλωση επίσης.Μεγαλη διαφορα το ρευμα εκκινησης που θα κανει αισθητες βυθισεις στην ταση.Θέλει οπωσδηποτε αυτοματισμο εκκινησης ανευ φορτιου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ta 16 A που τα βλέπεις ; Κανονικά υπάρχει το ρεύμα εκκίνησης που ειναι 7 χ ρεύμα λειτουργίας .

    Αφου φτιάχνεις υδραυλικό ανελκυστηρα πάντως, θεωρώ , οτι ειναι χρήσιμο το ινβερτερ για να σταματας και να ξεκινάς προδευτικά .
    Επίσης και τα υδραυλικά θα εχουν πρόβλημα αμα τα συμπιέζεις απότομα ( υδραυλικο πλήγμα ) , και εκει ο ινβερτερ δίνει μακροζωία .
    οι κινητηρες αναφερουν ρευμα λειτουργιας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Καθετα τα λαμακια ειναι συνδεση τριγωνου.
    Ασε το μονοφασικο παρε καλυτερα τριφασικο 230V + inverter 230V 2.2kw
    θα σου βγει ποιο φτηνα αν παρεις κινεζικο inverter απο μονοφασικο.
    Σκεψου το ρελέ που θα γλιτωσεις..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Με ένα delay on ειναι ευκολο να κανω τον αυτοματιισμο εκκινησης ανευ φορτίου.
    Το ρεύμα λειτουργίας ενα παράδειγμα φαίνεται εδώ για τα 16Α
    https://www.valiadis.gr/?viewp=1057.

    Με ασφάλεια Κ20 λογικά θα ειμαι ενταξει και με καλώδιο 3χ6?

    Σε οτι αφορά το αρχικό σενάριο τελικα προκειται για ποιο ειδικο ινβερτερ και οχι απλα με μονοφασική εισοδο και τριφασικη εξοδο που θα χρειαστει?
    εννοω επειδη το μοτερ ειναι 380 σε τριγωνο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos : 03-02-21 στις 21:18

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Σοφοκλής
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Αρχικά , σύμφωνα με το ταμπελάκι όντως το μοτέρ σου είναι 380Δ στα 2,2KW. Αν και στην ισχύ αυτή συνήθως είναι 230Δ. Το ινβερτερ με μονοφασική είσοδο 230V βγάζει τριφασική 230Δ, οπότε δεν μπορείς να δουλέψεις το μοτέρ. Η μία λύση είναι να πάρεις ένα μονοφασικό στα 2,2kw και τελειώνει εκεί το πρόβλημα. Αν δεν δημιουργεί πρόβλημα στο υδραυλικό σύστημα από τις απότομες εκκινήσεις είναι η πιο οικονομική λύση. Αν χρειάζεται ρύθμιση στροφών τότε αναγκαστικά πας σε μοτέρ 3ph 230Δ με ινβέρτερ 1Χ230V - 3Χ230V. Η εφαρμογή σου είναι οδήγηση αντλίας οπότε δεν χρειάζεται vector control , οπότε μπορείς να πάρεις απλό-επώνυμο ινβερτερ της αγοράς (ACS150-ABB, V20-Siemens, ATV12-Schneider κ.τ.λ.).
    Τέλος για 1Φ παροχή και 3Χ2,5 καλώδιο σου κάνει και δεν θα βάλεις ασφάλεια παρα μόνο ένα θερμομαγνητικό που θα το ρυθμίσεις στα Α που γράφει το ταμπελάκι και περνώντας την βάση σου και από τους 3 πόλους του θερμ/κου.
    Αν επιλέξεις να βάλεις ινβερτερ μια απλή ασφάλεια C16 και είσαι μια χαρά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-14, 22:15
  2. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-14, 16:18
  3. Αναζήτηση κυκλώματος ρυθμιστή στροφών για ηλεκτρικό κατσαβίδι 12ν
    By Τρελος Επιστημονας... in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-12, 21:28
  4. Απλό ινβερτερ
    By spyropap in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-12, 21:33
  5. Κατασκευή ρυθμιστή στροφών ανεμιστήρα CPU
    By vvasilis in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-07, 16:34

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας