Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 49

Θέμα: Datasheet "+-150μV" vs "300μV"

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι κανένα έτοιμο δεν δίνει τόσα mA. Πάλι όρκο δεν παίρνω.

    Θα πρέπει να το κάνεις μόνος σου με ένα Voltage reference και έναν τελεστικό στα mA που θέλεις σαν buffer.

    Πρόσφατα έλαβα ένα REF3440-Q1 (στα 4.096, 0,05%) το οποίο βγαίνει και σε 5.000 με ρεύμα εξόδου 10mA.

    Πάντως νομίζω τα UNI-T του 50άρικου μια χαρά μετράνε mV στην κλίμακα 0-4 ή 0-6 ανάλογα ποιο έχεις.

    Τώρα αν είναι σωστά διακριβωμένο, αυτό είναι άλλο θέμα. Σίγουρα όμως θα δεις τα παραπάνω φαινόμενα στο #7

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω βρει το REF195FSZ στα 4.2€ (5V, 0.1%/5ppm 30mA Vin=18Vmax SO8 SMD) αλλά με 30mA "absolute maximum" δεν ξέρω αν 10-15mA θα τα αντέξει ή θα γίνει ψητό, ακόμα και με μικρή διαφορά Vout/Vin...
    https://www.tme.eu/gr/en/details/ref...nalog-devices/
    Θες να διαβασεις καποιον ADC? Για ποιο λόγο θες τοσο πολυ ρευμα σε reference? Μπορεις να το περάσεις από έναν καλό buffer (πχ LTC2057). Μην παίζεις πολυ κοντα στα όρια τροφοδοσιας με τους τελεστικους ούτε στο πάνω ούτε στο κάτω.
    Θες να τροφοδοτησεις και κάτι άλλο πέρα από το να δώσεις τάσεις αναφοράς? Αν θες περιέγραψε καλύτερα αυτό που έχεις στο μυαλό σου, σίγουρα θα υπάρχει εναλλακτική λύση (δεν είναι τυχαίο που τα voltage references μπορούν να δώσουν μόνο μερικά mA).

    Σε εφαρμογες με ADC πολυ χρησιμα ειναι και τα references που δίνουν και Vbias=Vref/2 (πχ REF2033)

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #13
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Γιαννη (744) απάντησα πριν δω αυτά που έγραψες εσύ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι κανένα έτοιμο δεν δίνει τόσα mA. Πάλι όρκο δεν παίρνω.

    Θα πρέπει να το κάνεις μόνος σου με ένα Voltage reference και έναν τελεστικό στα mA που θέλεις σαν buffer.

    Πρόσφατα έλαβα ένα REF3440-Q1 (στα 4.096, 0,05%) το οποίο βγαίνει και σε 5.000 με ρεύμα εξόδου 10mA.

    Πάντως νομίζω τα UNI-T του 50άρικου μια χαρά μετράνε mV στην κλίμακα 0-4 ή 0-6 ανάλογα ποιο έχεις.

    Τώρα αν είναι σωστά διακριβωμένο, αυτό είναι άλλο θέμα. Σίγουρα όμως θα δεις τα παραπάνω φαινόμενα στο #7


    Δεν το βλέπω να κάτω κύκλωμα ολόκληρο για αυτή τη δουλειά, απλά θα βάλω κάτι σε 0.1%/0.2% regulator (όχι voltage reference) και θα συμβιβαστώ με την μεγαλύτερη διαφορά ανάλογα με την θερμοκρασία κτλ.

    Το αστείο είναι ότι εγώ είχα βάλει τρίμμερ 100Ω για να έχω δεν θυμάμαι αλλά ας πούμε 50-300μV πάνω-κάτω και να δω τι μετράει ο ADC και όντως μέτραγε πάνω-κάτω ας πούμε 100μV και το ADC και το πολύμετρο, αλλά σε σχέση με την γη το πολύμετρο μέτραγε ας πούμε σύνολο 100.05mV και το ADC μέτραγε 102.00mV, οπότε ναι έβλεπα την διαφορά μερικών μV αλλά τι να το κάνεις αν δεν ξέρεις αν η πραγματική τιμή είναι mV πιο πάνω ή πιο κάτω...

    Εντάξει βέβαια γι' αυτό θες όργανα καλιμπραρισμένα σε εργαστήριο και πάλι δεν θα είσαι σίγουρος 1000%, απλά ήθελα να θίξω το θέμα accuracy vs precision...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 06-02-21 στις 23:47

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες να διαβασεις καποιον ADC? Για ποιο λόγο θες τοσο πολυ ρευμα σε reference? Μπορεις να το περάσεις από έναν καλό buffer (πχ LTC2057). Μην παίζεις πολυ κοντα στα όρια τροφοδοσιας με τους τελεστικους ούτε στο πάνω ούτε στο κάτω.
    Θες να τροφοδοτησεις και κάτι άλλο πέρα από το να δώσεις τάσεις αναφοράς? Αν θες περιέγραψε καλύτερα αυτό που έχεις στο μυαλό σου, σίγουρα θα υπάρχει εναλλακτική λύση (δεν είναι τυχαίο που τα voltage references μπορούν να δώσουν μόνο μερικά mA).

    Σε εφαρμογες με ADC πολυ χρησιμα ειναι και τα references που δίνουν και Vbias=Vref/2 (πχ REF2033)
    Θέλω να παίξω με ένα ACS758 50A Hall-Effect current sensor που βγάζει 40mV ανά 1Α (1V διαφορά 0-50Α) αλλά με μία τάση offset που είναι περίπου Vcc/2, δηλαδή για 0-50Α ρεύμα βγάζει 2.5-3.5V στην έξοδο αν η Vcc είναι 5.0V.
    Αυτό σημαίνει ότι η τάση τροφοδοσίας πχ από ένα LT1086-5 αλλάξει 5-10mV, τότε η τάση offset = τάση εξόδου του ACS758 θα ανέβει-κατέβει κι αυτή 2.5-5mV που σημαίνει σφάλμα 50-100mA.
    Και το IC καταναλώνει 10-15 mA τουλάχιστον (βάση του datasheet) οπότε κάτι σε 20-30mA "absolute maximum" δεν κάνει μάλλον...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 06-02-21 στις 23:55

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Εδώ η αγγλική έχει δύο λέξεις (σπάνια περίπτωση) ενώ στην ελληνική μόνο ακρίβεια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι εύκολο να κάνεις μετρήσεις αυτής της τάξης ακόμη και καλιμπραρισμένο πολύμετρο να έχεις. Ο θόρυβος, το pcb, τα καλώδια, παίζουν ρόλο στην τελική τιμή που θα δείξει το όργανο. Αν προσέξεις αυτού του είδους οι πλακέττες έχουν bnc κοννεκτορες, προσεγμενο layout, via stitches κτλ. Σε breadboard ειναι απίθανο να μετρήσεις σωστά τα 50uV. Επίσης, τις δοκιμές ακριβείας να τις κάνεις με τροφοδοσία από μπαταρία!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι εύκολο να κάνεις μετρήσεις αυτής της τάξης ακόμη και καλιμπραρισμένο πολύμετρο να έχεις. Ο θόρυβος, το pcb, τα καλώδια, παίζουν ρόλο στην τελική τιμή που θα δείξει το όργανο. Αν προσέξεις αυτού του είδους οι πλακέττες έχουν bnc κοννεκτορες, προσεγμενο layout, via stitches κτλ. Σε breadboard ειναι απίθανο να μετρήσεις σωστά τα 50uV. Επίσης, τις δοκιμές ακριβείας να τις κάνεις με τροφοδοσία από μπαταρία!
    Ναι το ξέρω, δεν γίνεται και 25Α μέγιστο ρεύμα εξόδου σε τροφοδοτικό και mA "ακρίβεια", απλά προσπαθώ να πετύχω το καλύτερο που μπορώ, το ξέρω πάντως ότι στην πράξη θα υπάρχουν μεγάλες διαφορές.
    Δεν περιμένω να μετρήσω μV με ακρίβεια, ούτε σε κύκλωμα που έχω φτιάξει εγώ ούτε με τα όργανα που έχω, απλά με καίει το πως μπορεί να γίνει, έστω και στη θεωρία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να παίξω με ένα ACS758 50A Hall-Effect current sensor που βγάζει 40mV ανά 1Α (1V διαφορά 0-50Α) αλλά με μία τάση offset που είναι περίπου Vcc/2, δηλαδή για 0-50Α ρεύμα βγάζει 2.5-3.5V στην έξοδο αν η Vcc είναι 5.0V.
    Αυτό σημαίνει ότι η τάση τροφοδοσίας πχ από ένα LT1086-5 αλλάξει 5-10mV, τότε η τάση offset = τάση εξόδου του ACS758 θα ανέβει-κατέβει κι αυτή 2.5-5mV που σημαίνει σφάλμα 50-100mA.
    Και το IC καταναλώνει 10-15 mA τουλάχιστον (βάση του datasheet) οπότε κάτι σε 20-30mA "absolute maximum" δεν κάνει μάλλον...
    Θα πρεπει να βρεις τρόπο να μετατρέψεις το σήμα σου σε διαφορικό σήμα πριν το πας για μέτρηση. Θα αυξηθεί πολύ η ακρίβεια, επίσης αν δε θες μεγάλη δειγματοληψία θα πάρεις πολλες τιμές του ADC και θα βγάλεις τον Μ.Ο. των τιμών αυτών για να πάρεις την τελική τιμή. Ο τυχαίος θόρυβος έχει την τάση να αναιρείται όταν πάρεις πολλά δείγματα (στην πράξη ο θόρυβος κάθεται σαν AC σήμα υψηλής συχνότητας επάνω στο DC (ή στο AC αργό σήμα) οπότε καταλαβαίνεις ότι με τον Μ.Ο. θα τον περιορίσεις αρκετά.

    Αν πάλι έχεις πολύ γρήγορα σήματα που θες να διαβάσεις τότε πας σε ADC με διαφορική είσοδο και με διάβασμα και δοκιμές το προσπαθείς.

    Οι καμπύλες θερμοκρασίες, drift κτλ των ολοκληρωμένων δίνονται από τους κατασκευαστές οπότε ξέρεις πάνω κάτω τι θα πρέπει να περιμένεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρεπει να βρεις τρόπο να μετατρέψεις το σήμα σου σε διαφορικό σήμα πριν το πας για μέτρηση. Θα αυξηθεί πολύ η ακρίβεια, επίσης αν δε θες μεγάλη δειγματοληψία θα πάρεις πολλες τιμές του ADC και θα βγάλεις τον Μ.Ο. των τιμών αυτών για να πάρεις την τελική τιμή. Ο τυχαίος θόρυβος έχει την τάση να αναιρείται όταν πάρεις πολλά δείγματα (στην πράξη ο θόρυβος κάθεται σαν AC σήμα υψηλής συχνότητας επάνω στο DC (ή στο AC αργό σήμα) οπότε καταλαβαίνεις ότι με τον Μ.Ο. θα τον περιορίσεις αρκετά.

    Αν πάλι έχεις πολύ γρήγορα σήματα που θες να διαβάσεις τότε πας σε ADC με διαφορική είσοδο και με διάβασμα και δοκιμές το προσπαθείς.

    Οι καμπύλες θερμοκρασίες, drift κτλ των ολοκληρωμένων δίνονται από τους κατασκευαστές οπότε ξέρεις πάνω κάτω τι θα πρέπει να περιμένεις.
    Χα, εγώ μίλαγα για αναλογικό έλενχο από pot, υπάρχει η ιδέα για Arduino meter (τάση/ρεύμα/ισχύ κτλ) αλλά είναι πολύυυ μακριά, είχα δοκιμάσει πιο παλιά κάτι κυκλώματα αλλά φάνηκε ότι ακόμα και για κάτι τόσο "απλό" σαν την μέτρηση τάσης, πρέπει να αφιερώσεις πολύ χρόνο (αν δεν ξέρεις προγραμματισμό), ακόμα και κάτι απλό όπως το flicker στην LCD δεν μπορούσα να το λύσω μόνος μου...

    Αυτό που είχα στο μυαλό μου ήταν ένας καλός (σχετικά) διπλός τελεστικός, ένας για CV και ένας για CC που θα μετράει το ρεύμα μέσω του ACS758.
    Κάτι σαν το παρακάτω ας πούμε το κομμάτι CC:



    Ας πούμε ότι οι R2/R3 στο παραπάνω κύκλωμα θα είναι δύο τρίμμερ που θα ρυθμίζουν το μέγιστο και ελάχιστο ρεύμα (περίπου 2.5V για μηδέν Iout), μόνο αυτά τι temp drift έχουνε? Βάλε και το pot, βάλε και τα καλώδια μέχρι την πρόσοψη του κουτιού ας πούμε (αν και μπορεί να μπει στο PCB και άξονας μέχρι μπροστά), ακόμα και καλά pot/trimmer θα έχουνε ένα πάνω-κάτω ανάλογα με την θερμοκρασία και θα τσιμπάνε θόρυβο από το PCB κτλ κτλ κτλ...
    Τα ξέρω αυτά και δεν γίνεται αλλιώς και δεν προσπαθώ να πετύχω ακρίβεια 10mA ή κάτι τέτοιο, αλλά σκεύτομαι όλα αυτά τα σημεία που θα εισάγουν σφάλμα και προσπαθώ να "κόψω" από όπου μπορώ:

    Όχι πχ LM358 αλλά τουλάχιστον LM833/NE5532 (ή και κάτι ακόμα καλύτερο) για τελεστικό, όχι TL431 με 2% ακρίβεια για τάση αναφοράς αλλά ένα MCP1501 με 0.1% (και μόλις 9ppm tempco), όχι 7805 αλλά LT1086-5 ή κάτι ακόμα καλύτερο για την τροφοδοσία του sensor (με ένα LM317 σαν pre-regulator για όσο γίνεται πιο σταθερή τάση εισόδου) κτλ.

    Τώρα τι θα γίνει στην πράξη, ΑΝ υπάρχει και πράξη γιατί ποτέ δεν τελειώνω τίποτα ποτέ, δεν ξέρω, η νεκροψία θα το δείξει που λένε!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Τώρα με βλέπεις... Τώρα όχι! Ο αόρατος "φύλακας" μας ή ο "μεγάλος αδελφός" ?
    By SRF in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 16:27
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας