Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 49 από 49

Θέμα: Datasheet "+-150μV" vs "300μV"

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Έχουμε πει τόσα για τα κινέζικα μαϊμού ημιαγωγά στοιχεία και πάλι εκεί γυρίζετε...

    ΟΧΙ από εκεί!

    ΠΟΤΕ από εκεί!

    H Allegro δίνει για το ACS712: 1.5% at TA = 25°C. Για τα δικά της εξαρτήματα όμως. ΟΧΙ για τις μπούρδες των κινέζων (ακόμα και τα πλακετάκια της SparkFun δεν τα εμπιστεύομαι)....

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Έχεις απόλυτο δίκιο, και εμένα από eBay είναι ο αισθητήρας αλλά ενώ ξέρω από άλλες μπούρδες είχα ελπίδες ότι δεν θα είχαν βγάλει κάλπικα οι Κινέζοι...

    Επειδή τα κοίταξα τα πλακετάκια της SparkFun (και της hellasdigital), 100% ίδια με τα Κινέζικα μοιάζουν, όπως και πχ και τα Arduino Nano modules που έχουν... Εκτός αν οι Κινέζοι αντιγράφουν το PCB των σωστών και γι' αυτό είναι ίδια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Αντιγράφουν ΚΑΙ τα λογότυπα! Τα πάντα, μεταξοτυπίες, τσιπάκια όλα! Δεν παίζονται...

    Απόλυτη εκμετάλευση του κλικ away σε τιμές χώμα! Οπότε όλοι μπαίνουν στον πειρασμό για αυτά τα μαγικά τσιπάκια που με 2 κλικ είναι στην πόρτα τους και τζάμπα!

    Ενώ από Mouser θα κόστιζε το τριπλάσιο και ΔΕΝ θα ήταν κολημμένο το TSOP σε πλακέτα, αλλά μόνο εξάρτημα.

    Στο τέλος μόνο τζάμπα δεν είναι αφού χαΌ€νεις χρόνο, χρήμα (έστω και λιγότερο) και την δουλειά σου δεν κάνεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε πει τόσα για τα κινέζικα μαϊμού ημιαγωγά στοιχεία και πάλι εκεί γυρίζετε...

    ΟΧΙ από εκεί!

    ΠΟΤΕ από εκεί!

    H Allegro δίνει για το ACS712: 1.5% at TA = 25°C. Για τα δικά της εξαρτήματα όμως. ΟΧΙ για τις μπούρδες των κινέζων (ακόμα και τα πλακετάκια της SparkFun δεν τα εμπιστεύομαι)....
    Μα τα ACS712 που πηρα 1 ευρω απο το ebay τα κινεζικα παιζουνε τζαμι εχουμε μεγαλη ακριβεια και τα 2 τα ACS758 ειναι αλλα ντι αλλων.
    Το ξερουμε οτι τα γνησια εξαρτηματα ειναι τα σωστα αλλα πεφτουμε στην παγιδα της χαμηλης τιμης απο τους κινεζους με την ελπιδα οτι ειναι surplus
    οτι ξεμεινε σε κανα κινεζικο pcba η οτι επεσε στο πατωμα απο το pick n place μηχανημα.

    Γενικα εχω παρει διαφορα κινεζικα σε χαμηλες τιμες και λειτουργουνε εκτος λιγων εξαιρεσεων δεν ειναι ο κανονας να μην λειτουργουνε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Εγώ νομίζω ότι το ανάποδο συμβαίνει, σπάνια έως ποτέ θα πετύχεις surplus (ευσεβείς πόθοι), το 99.9% είναι αντιγραφές, απλά υπάρχουν και τα Arduino Nano των 2ευρώ (ή Mega των 7ευρώ), φτηνές LCD οθόνες και τίποτα modules, από εξαρτήματα δεν παίζει να βρεις κάτι σωστό το 1/20 της τιμής του κανονικού, για τρανζίστορ πχ Toshiba που έχουν να παραχθούν από το 1980 αλλά βρίσκεις με το κιλό από Κίνα δεν το συζητάω...

    10pcs 2N3773 με 3.7ευρώ (free shipping!):
    https://www.ebay.com/itm/10-PCS-2N37...w/392320605111

    5pcs AD620ARZ με 2.9ευρώ (free shipping!):
    https://www.ebay.com/itm/5-PCS-AD620...W/124026393143

    Είναι ποτέ δυνατόν να είναι αυθεντικά αυτά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    μπορει να ειναι λειτουργικες αντιγραφες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Τότε θα είχε φαλιρίσει η ST, η IXYS και η Analog Devices, μπούρδες είναι...
    Τα 2Ν3773 θα καούν στα 10-20W και ο AD620 θα είναι τίποτα 741, αποκλείετε να έχει τα ίδια specs, ούτε καν κοντά...
    Ότι θα πιν θα είναι "λειτουργικά" και οκ, Εκπομπός-Βάση-Συλλέκτης και Vcc/In/Out/GND θα έιναι εκεί που πρέπει, απλά αν αντικαταστήσεις καμένο τελεστικό με τέτοιον από Κίνα, πάει το όργανο/sensor/κτλ, δεν θα μετρήσει ποτέ ξανά σωστά...

    Απλά εγώ έχω ακόμα σαβούρα από χρόνια πριν που τα είχα πάρει, και ήλπιζα ότι ίσως δεν θα έχουν βγάλει τέτοιο αισθητήρα αντιγραφή, αλλά τελικά τζίφος... :/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 09-02-21 στις 15:40

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορει να ειναι λειτουργικες αντιγραφες
    Με τις προδιαγραφές του 1,5% σφάλμα?? Δεν νομίζω...

    Στην εικόνα είναι 3 κοινά τρανζίστορ. Το πρώτο ΠΟΛΥ κακή απομίμηση αγνώστου μάρκας και μάλιστα ενώ λέει BC546 οι εκπομπός και συλλέκτης είναι αντίστροφα!!!

    Σε αντιπαράθεση τα γνήσια Philips και Motorola.

    Μην πω για τα άλλα χαρακτηριστικά τους με κυριότερο το hfe που στο 546 αδύνατον να βρεις 2 κοντά (δεν λέω ίδια...!)
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Σε σαβούρα που έχω πάρει εγώ δεν έχει τύχει να είναι λάθος τα ποδαράκια, απλά είναι πεταμένα λεφτά γιατί δεν ξέρεις τι χαρακτηριστικά έχουν πετύχει οι Κινέζοι, μόνο ότι δεν θα είναι τα σωστά...
    Είχα πάρει κάτι σακουλάκια 78L05/12, TL431, LM358, TΟ-92 τρανζιστοράκια (όπως BC546 lol) και τέτοια με 1-2 ευρώ το ένα, ενώ και τα σωστά πχ από ΤΜΕ δεν έχουν πρακτικά διαφορά στην τιμή, αλλά δεν τολμώ να τα βάλω κάπου:
    Ναι μπορεί το 7805 να βγάλει "5V" αλλά με τι load regulation, μήπως η τάση θα πέσει 200mV με ένα LED φορτίο? Μήπως θα κάνει ΜΠΑΜ με τάση εισόδου πάνω από 10-15V? Κτλ κτλ κτλ...

    Τι να κάνουμε, παθαίνεις και μαθαίνεις XD

    Αν μπορούσε ο Κινέζος να βγάλει (σε τιμή χώμα) σωστά 2Ν3773 και 47Ν60 κτλ, τότε θα έκλεινε η ST, γιατί να πληρώσεις παραπάνω για τα ίδια χαρακτηριστικά?
    Και γιατί να βάλει πάνω "Motorola" ο Κινέζος, θα έγραφε υπερήφανα "Huang-Lo-Chi"!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Τώρα με βλέπεις... Τώρα όχι! Ο αόρατος "φύλακας" μας ή ο "μεγάλος αδελφός" ?
    By SRF in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 16:27
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας