Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Εγκατάσταση Φούρνου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή Εγκατάσταση Φούρνου

    Καλημέρα σας,

    Σε παλιό κατάστημα το οποίο μετατρέπω σε σπίτι, θα χρειαστεί να βάλω μια κουζίνα (θα αγοραστεί καινούργια, αν παίζει ρόλο)
    Στο σημείο αυτό, φτιάνουν 3 ξεχωριστές παροχές ρεύματος, από τριφασικό πίνακα.
    Η κάθε πρίζα είναι και άλλη φάση
    Η ασφάλεια είναι 16Α, μπορώ να ελέγξω και την διατομή των καλωδίων για να είμαι σίγουρος
    Μπορώ να βάλω την κουζίνα σε μια παροχή, και τα "μάτια" σε μια δεύτερη παροχή;

    Εν ολίγοις, η κουζίνα μόνη της θέλει πάνω από 3600W? όπως και τα μάτια, θέλουν πάνω από 3600W?


    Σας ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΚΛΗΚΟΣ
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Εννοείται ξεχωριστά τα μάτια ξεχωριστά ο φούρνος , έχω δει φούρνο με φις για σουκο πρίζα 3χ1.5 διατομή. Σκέψου έχεις 16 αμπέρ ασφάλειες δηλαδή σηκώνει τουλάχιστον 230volt Χ 16amber = τουλάχιστον 3600watt ωμικο φορτίο ( σπάνια υπάρχει 100%) ταυτοχρονισμος φορτίου


    Στάλθηκε από το Redmi 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JimKarvo
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Θα τα βάλω ξεχωριστά εννοείται. Και επειδή θα είναι για προσωπική χρήση τα μάτια πχ δεν θα δουλεύουν όλα μαζί ταυτόχρονα με τπτ.
    Το θέμα είναι αν τα 16Α είναι οκ για μια κουζίνα ή αν όχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Ωραίο θέμα ανοίξατε.... Γενικά στον βώμό της "φιλικότητας" έχουμε βρεθεί με "κουτσές" συσκευές.

    Ας πάρουμε για παράδειγμα την κλασική κουζίνα , φούρνος + 4 μάτια. Έχω μια τέτοια. Συνολική ισχύ (μέγιστη) τα 10kW. Ωραία θα πει κάποιος , ας δούμε πως συνδέεται: Ιδανικά σε τριφασικό με 16Α ανά φάση (αυτό έχει σαν πρώτη επιλογή το manual της δικής μου). Ένα 5Χ2.5 λοιπόν και ξεμπερδέψαμε. Και αν δεν έχω τριφασικό ρε Bosch? A, απλά πράματα, συνδέεις και ώς μονοφασική με 40Α ασφαλειοδιακόπτη και ενα 3Χ10 !!! καλώδιο


    Πάμε τώρα στην ελληνική πραγματικότητα που σχεδόν κανείς εργολάβος δεν ρίχνει τριφασικό για την κουζίνα. Τι βρίσκουμε λοιπόν? Ένα 3Χ6 (στις καλές κατασκευές, γιατί έχω δει και 3Χ4) με μια ασφάλεια 25Α. δλδ έχουμε διαθέσιμη ~5.5kW ισχύ. Δλδ χρυσοπληρώσαμε special φουρνο με ματάρες για να ψήνουμε ένα ταψί και να βράζουμε 1 κατσαρόλα, ενώ το τιγάνι να περιμένει την σειρά του!! (ή να βγούμε έξω στο γκάζι) .

    Τι σκεφτήκαν λοιπόν οι EU φωστήρες? Να χωρήσουμε τα μάτια από τον φούρνο. 4 εστίες με σούκο (max 3.2kw) για να ανάβεις μέχρι δυο μάτια full από τα 4 (και ρυζάκι και πατάτες έχουμε!!!) ενώ ο φούρνος σου παραδίπλα στην 25 γραμμή (έλα θα φας και αρνάκι). Ωραία θα πείτε?? ναι, αρκεί κάθε σούκο στην κουζίνα να ασφαλίζει στην δική της 25Α (αλλιώς μην βάλεις προς κανα βραστήρα ή καμια φρυγανιέρα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Mε το σκεπτικο το δικο σου:
    ΠΛυντηριο ρουχων
    πλυντηριο πιατων
    4 ματια κουζινα
    1 φουρνος
    1 φουρνακι για το κεικ
    1 βραστηρας
    1 φρυγανιερα
    1 αντλια θερμοτητας

    να φερουμε γραμμη απο πτολεμαιδα

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Όλα όσα έβαλες, 4AC αντί για αντλία, 2 τουμπανο pc 24/7 , ψυγειο + καταψύκτης και τούμπανο κουζίνα. Παροχή με 3Χ35Α στα 120τ.μ + γραμμή αποθήκη / πάρκινγκ
    Ταυτοχρονισμός + σωστή εγκατάσταση / κατανομή φορτίων και δεν χρειαζόμαστε καμιά πτολεμαίδα. Μέχρι να έρθει το ηλεκτρικό τουτούνι βέβαια.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Ερωτηση
    Η τιμη της kwh(με τη μεταφορα,τα οικολογικα τελη και τα παγια της) στο τριφασικο ειναι μεγαλυτερη απο το μονοφασικο η το ιδιο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Ίδια είναι. Αλλάζει όμως το πάγιο από 1.69 σε 5.32. Τα τελευταία χρόνια όμως η ΔΕΗ δεν τα χρεώνει

    Όμως στις ρυμιζόμενες έχουμε και χρέωση €/kVA*ΣΙ/έτος. Άρα πληρώνεις παραπάνω σύμφωνα με την εγκατεστημένη σου ισχύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα όσα έβαλες, 4AC αντί για αντλία, 2 τουμπανο pc 24/7 , ψυγειο + καταψύκτης και τούμπανο κουζίνα. Παροχή με 3Χ35Α στα 120τ.μ + γραμμή αποθήκη / πάρκινγκ
    Ταυτοχρονισμός + σωστή εγκατάσταση / κατανομή φορτίων και δεν χρειαζόμαστε καμιά πτολεμαίδα. Μέχρι να έρθει το ηλεκτρικό τουτούνι βέβαια.....
    Ανεφερες την σωστή λεξη."ταυτοχρονισμος"
    Ο σωστός ηλεκτρολογος τώρα ,θα πρεπει να ασφαλισει οπως απαιτειται την συσκευή αυτη και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Ταυτοχρονισμός μεταξύ των συσκευών, όχι μεταξύ των λειτουργειών της ίδιας συσκευής.
    Το παράπονό μου είναι οτι για να ασφαλίσεις σωστά μια κουζίνα μονοφασικά συνδεμένη θες 40Α ασφάλεια με 10τχ καλώδιο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Ζητείται / Μεταχειρισμένο] Μ/Τ φούρνου μικροκυμάτων.
    By mitsnas in forum [Ζητούνται]
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-20, 00:41
  2. Σύνδεση αντίστασης φούρνου
    By αλπινιστης in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-19, 12:40
  3. μετασχηματιστής φούρνου
    By ryk in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-15, 20:46
  4. φούρνος μικροκυμάτων
    By stelef in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-14, 16:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας