Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: 3d εκτυπωτής και θερμοκρασία βηματικών κινητήρων..

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Question 3d εκτυπωτής και θερμοκρασία βηματικών κινητήρων..

    Καλησπέρα παιδιά... εχω εναν Creality Ender 3 και γενικά είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση του.. πρόσφατα έβαλα αντικραδασμικα σαν αυτακαι ενω ολα δουλεύουν πολύ πιο ήσυχα παρατήρησα οτι πλέον ζεσταινόταν ο ενας απο τους 2 βηματικους κινητήρες σε σημείο που οριακά μπορούσα να εχω το χερι μου πανω, αφού έλεγξα πρώτα αν κατι ζορίζει την κίνηση δεν βγήκα κατι και μπορώ να πω ότι ίσως είναι και λιγο πιο εύκολη η κίνηση τώρα, κατέβασα λίγο το ρεύμα λειτουργείας του μοτέρ από την πλακέτα και πλέον δεν ανεβάζει θερμοκρασία το μοτέρ και δείχνει να τυπώνει και σωστά ... εχει κανένας καμία ιδέα για το που μπορεί να οφείλεται αυτό?

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Nemmesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (17-02-21)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... ... εχει κανένας καμία ιδέα για το που μπορεί να οφείλεται αυτό?
    δεδομένου ότι οι βηματικοι μπορει να επιτυχανουν πολύ μεγάλες ταχύτητες και ροπες οπου εδώ δεν χρειαζονται ( ταχύτητες καθότι τα υλικα fusion δεν αρέσει η ταχύτητα, και ροπές καθότι δεν εχουν αντισταση) μπορείς να τους δουλευεις και με χαμηλότερο ρεύμα και με χαμηλότερη τάση.... μπορεις κατεβάζοντας και τα δύο ή οποιο απο τα δύο να κάνεις δοκιμές κινησης μεχρι να δεις τους βηματικους να χάνουν βήματα . τοτε τους αυξάνεις λιγο και τελείωσες...

    τώρα οσο αφορά το θέμα της ζέστης. οι οδηγοι που κυκλοφορούν στους εκτυπωτε΄ς ειναι φτωχοι όσο αφορά τον σχεδιασμο. για να ευλογήσω τα γένια μου αν πάρεις μια πλακέτα απο το duet3d και συγκρινεις θερμοκρασίες με τις ιδιες ρυθμίσεις θα δεις ότι της καλής πλακέτας θα δουλευουν πολύ πιο κρύοι.

    τέλος όταν εκτυπωνα εγώ δεδομένου ότι ήταν σε κλειστα κουτιά με τραπέζια 700w και 500w ειχα θερμοκρασία μεσα στο κουτι 65c - 80c. αμα εκεινην την στιγμή ακουμπαγες το χέρι σου στους βηματικούς του z πάθαινες εγκαυμα. Φαντασου αν ζεστενονται τα δικά σου σε θερμοκρασίες δωματιου τι γινοταν σε θερμοκρασίες σαν αυτες. ποτε ομως δεν αντιμετώπισα λογο αυτου καποιο θέμα με τους βηματικούς. φυσικά εγώ ειχα πλακέτες duet... θέλω να σου πώ ότι δεν ειναι ασυνήθιστο οι βηματικοι να ανεβάζουν μεγάλες θερμοκρασίες. να ξέρεις ότι οι βηματικοι κανουν κατανάλωσει ρευματος αρα ενέργειας και όταν δεν κινουνται και εκει θέλει καποια πιο ειδική προσέγγιση σε μεγάλα μηχανήματα....

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    το θεμα ειναι οτι πριν την αλλαγη δεν ζεστενοταν καθολου... μετα την αλλαγη ζεστενοταν μονο ο αξονας X, ο Y ειναι οπως και πριν την αλλαγη... απλα μου κανει εντυπωση γιατι να ζεστενεται χωρις να αλλαξω κατι αλλο... μηχανικο θεμα δεν υπαρχει και αυτο φαινεται και απο οτι κατεβασα το ρευμα και δουλευει κανονικα χωρις να χανει βηματα οπως λες... παντος ειδα τεραστια διαφορα στον ηχο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    το μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ότι η βάση που εβαλες λειτουργεί και σαν μονωτικό..

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    ετσι ειναι οι βηματικοι απο κατασκευης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ναι βρε παιδιά το ξερω ... δεν ειναι η πρωτη μου ενασχοληση με βηματικα... απλα ομως ηδη εχω πει ΠΡΙΝ την αλλαγη με τα αντικραδασμικα δεν ανεβαζε θερμοκρασια ακομα και μετα απο 8ωρες δεν ηταν πανω απο 40 βαθμους και μετα σχεδον δεν πιανοταν μεσα στο μισαωρο χωρις βεβαια κανενα προβλημα και απλα μου εκανε εντυπωση αυτη η αλλαγη ΜΟΝΟ στον εναν απο τους δυο βηματικους....

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Στράτος
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα ειναι οτι πριν την αλλαγη δεν ζεστενοταν καθολου... μετα την αλλαγη ζεστενοταν μονο ο αξονας X, ο Y ειναι οπως και πριν την αλλαγη...
    Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μου παρουσιάστηκε και εμένα μετά την αλλαγή με τα ίδια (μάλλον) αντικραδασμικά και έκανα ακριβώς τις ίδιες ενέργιες (ρεύμα λειτουργείας) αλλά πάλι είναι πιο ζεστό από τα άλλα. Δεν έβγαλα συμπέρασμα γιατί. Έβαλα ένα ανεμιστηράκι και δεν έχω πρόβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    δεν θα το ειχες παρατηρησει βγαλε τα αντικραδασμικα και κανε την ιδια εκτυπωση να δεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.962

    Προεπιλογή

    λογικά....
    o crealiy έχει σασί από αλουμίνιο που ψύχει το μοτέρ. το ηχομονωτικό εμποδίζει την ψύξη.


    είναι σα να βάλεις ένα 7805 και να του δώσεις 20V και να τροφοδοτήσεις στην έξοδο μερικά Led οπότε και θα ζεματίσει... αν βάλεις μία μικρή ψύκτρα αλουμινίου θα είναι παγωμένο.. αν τώρα ανάμεσα στο 7805 και την ψύκτρα βάλεις πχ λιγο μονωτική ταινία η θερμότητα δεν θα απορροφάται από την ψύκτρα και πάλι θα ζεματίζει το 7805....

    0 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.869

    Προεπιλογή

    Τα αντικραδασμικά είναι μεταξύ μοτέρ και σκελετού;

    ΕΝΤΙΤ: απ' ότι βλέπω στις φωτό στα ίντερνετς, όχι.


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 17-02-21 στις 19:27
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-21, 08:15
  2. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-20, 07:28
  3. 3D Printer εκτυπωτής ΑΝΕΤ Α8 με πολλά extra και ABS filament
    By ipago in forum [Πωλούνται] Διάφορα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-18, 11:18
  4. ΔΕΔΔΗΕ και ρεύματα εκκίνησης κινητήρων
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-17, 23:51
  5. Μέτρηση βηματικών τάσεων υποσταθμού
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-17, 21:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας