Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Επισκευή αρμόνιου - Technics SX-KN800

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Μηνύματα
    9

    Question Επισκευή αρμόνιου - Technics SX-KN800

    Καλησπέρα σε όλους,
    Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την επισκευή ενός αρμόνιου που έχω Technics SX-KN800 παλιό μεν, αλλά ένεκα καραντίνας μπορεί να εξυπηρετήσει μια χαρά το σκοπό κατασκευής του ! Ενώ λειτουργεί κανονικότατα, (το έχω κάνει και reset) δυναμώνοντας την ένταση του ήχου ακούγεται όλο και εντονότερα ένα βουητό. Το ίδιο ακριβώς το κάνει και αν συνδέσεις ακουστικά στην θύρα των ακουστικών. Οι μεμβράνες των ηχείων του δεν είναι στην καλύτερη φάση τους, αλλά μιας και το πρόβλημα παρουσιάζεται και στα ακουστικά , φαντάζομαι δεν έχει καμία σχέση.

    Χωρίς να είμαι ηλεκτρονικός, αλλά με βασικές γνώσεις επισκευών (έχω κολλητήρι, πολύμετρο, κτλ) να υποθέσω ότι είναι κάποιο πρόβλημα του ενισχυτή του ?

    Για αρχή, το άνοιξα και κοίταξα τυχόν φουσκωμένους πυκνωτές στην πλακέτα του ενισχυτή ή λοιπά σημάδια σε εξαρτήματα χωρίς όμως να εντοπίσω κάτι.
    Έχω βρει το service manual το οποίο μπορώ να "ανεβάσω" αν έχει κάποιος την διάθεση βοηθήσει μπας και ξαναπάρει πνοή το οργανάκι ! Κάποια ιδέα ή τι θα μπορούσα να κοιτάξω ?

    Ευχαριστώ πολύ ,
    Νάσος

    inside (Medium).jpgamplifier (Medium).jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Garfieldakos : 18-02-21 στις 19:11 Αιτία: Photos

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    437

    Προεπιλογή

    Αφού ακούγεται και στα ακουστικά ,μάλλον θέμα ενισχυτή μοιάζει. βγάλε και ξαναβάλε φίσσες διάφορες ,μήπως και δεν πατάει κάποια καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από d.antonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού ακούγεται και στα ακουστικά ,μάλλον θέμα ενισχυτή μοιάζει. βγάλε και ξαναβάλε φίσσες διάφορες ,μήπως και δεν πατάει κάποια καλά.
    Το εχω δοκιμάσει αυτό ήδη...Να δοκιμάσω να αλλάξω τους 2 μεγάλους πυκνωτές ή όλους ή δεν θα βοηθήσει σε τίποτα ? Η σκέτη πλακέτα που έχω ανεβάσει είναι του ενισχυτή. Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Μπορεί να είναι θέμα ηλεκτρολυτικών του τροφοδοτικού.

    Με μπαταρίες δουλεύει αυτό το όργανο?

    Αν ναι δοκίμασε και δες αν έχει αυτό τον θόρυβο πάλι. Αν το έχει ψάχνεις αλλού. Αν εξαφανίζεται είναι καθαρά θέμα τροφοδοτικού. Ξεκινάς από πυκνωτές ίσως και διόδους ή γεφυρα ανόρθωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Τώρα είδα ότι θέλει 70W τροφοδοσία, άρα μπαταρίες δεν...

    Αν έχεις σχετική εμπειρία τότε ίσως δώσεις την τάση που θέλει από άλλο τροφοδοτικό.

    Προσοχή όμως μην δώσεις αλλού ή ανάποδα και τελικά το καταστρέψεις...

    Line έξοδο έχει να δεις εκεί αν ακούγεται αυτό ο θόρυβος? Ο οποίος τί είναι? βόμβος 50 ή 100 Hz ή κάτι άλλο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,
    Όχι μπαταρίες δεν παίρνει, για την δοκιμή με το Line Out για να είμαι ειλικρινείς δεν το έχω δοκιμάσει αλλά θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω ! Αν μπορέσω θα ηχογραφήσω και θα το ανεβάσω . Ο θόρυβος που βγαίνει δεν είναι σταθερός σε ένταση , σε μεσαία ένταση ίσα ίσα ακούγεται, σε πιο δυνατή ακούγεται έντονα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Πόσα χρόνια λειτουργίας έχει; Έχει εισόδους ήχου για να δοκιμάσεις τι γίνεται και από εκεί;
    Σκοπός αυτού που λέω να εντοπίσουμε μικρότερη περιοχή ύποπτου πυκνωτή
    Έχεις καλή εξοικειωση με το κολλητήρι; οι πλακέττες του είναι ευαίσθητες.Το service manual πάντα βοηθάει δίνει σημεία ελέγχου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 19-02-21 στις 11:43

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή :

    Καλησπέρα,
    Είναι μοντέλο '90 περίπου και το αγόρασα δεύτερο χέρι. Εξαρχής είχε αυτό το θέμα , και ο πωλητής μου το είχε πει αλλά έπαιζα σε χαμηλή ένταση και δεν με ενοχλούσε ιδιαίτερα. Εγώ το έχω στην κατοχή μου 10 χρόνια τουλάχιστον αλλά έχω παίξει λίγο τότε και τώρα αυτό το διάστημα της καραντίνας ξανάρχισα. Εισόδους ήχου δεν έχει, εξόδους μόνο (ακουστικών , και L & R για σύνδεση με εξωτερικό ενισχυτή πέρα των ενσωματωμένων ηχείων του (2x10w) ).

    To βουητό το παρουσιάζει στη μέση έντασης και πάνω και στα ακουστικά και συνδέοντας εξωτερικά ηχεία-ενισχυτή.

    Έχω κάποιες γνώσεις και εννοείται το άνοιξα αφού αποφορτίστηκα και το μόνο που έκανα είναι να καθαρίσω με ένα πινελάκι την σκόνη που είχε μαζέψει και να τσεκάρω τις φύσες σύνδεσης πλακετών οι οποίες είναι μια χαρά και διαθέτουν κλιπς "κλειδώματος" . Διαθέτω και σταθμό θερμού αέρα καθώς και ένα καπασιτόμετρο.

    Παραθέτω και το Link του service manual, καθώς και τις σελίδες που σχετίζονται με το κύκλωμα του ενισχυτή.
    https://www.deepsonic.ch/deep/docs_m...600_manual.pdf

    Η πλακέτα του ενισχυτή εμφανίζεται ως (AS) και στις παρακάτω σελίδες θα την δείτε :

    Σελίδα 8 amp - power supply pcb AS
    Σελίδα 18 diagram
    Σελίδα 30-31 amp & power circuit board - headphones

    Ευχαριστώ !

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Το όργανο είναι φανταστικό - φοβερό και σίγουρα αξίζει επισκευή. Το μάνουαλ έχει και σημεία ελέγχου με παλμογράφο.
    99% πυκνωτής είναι.Είναι πολλά τα χρόνια για πυκνωτές.Βάζεις το operation manual και όχι το service manual αν καταλαβα καλά. το service manual είναι:
    https://www.deepsonic.ch/deep/docs_m...ice_manual.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 19-02-21 στις 20:39

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το όργανο είναι φανταστικό - φοβερό και σίγουρα αξίζει επισκευή. Το μάνουαλ έχει και σημεία ελέγχου με παλμογράφο.
    99% πυκνωτής είναι.Είναι πολλά τα χρόνια για πυκνωτές.Βάζεις το operation manual και όχι το service manual αν καταλαβα καλά. το service manual είναι:
    https://www.deepsonic.ch/deep/docs_m...ice_manual.pdf
    Ναι, έχεις δίκιο τα είχα και τα 2 ανοικτά και κατά λάθος έβαλα το operation manual και όχι το service manual που σωστά έβαλες ! Οι αναφορές μου με τις σελίδες βασιζόταν στο αρχείο του service manual... Οπότε με τι να αρχίσω ? αποκόλληση και μέτρηση όλων των πυκνωτών και αντικατάσταση όσων έχουν μεγάλες αποκλίσεις ? (στην πλακέτα του ενισχυτή) ή έχεις να προτείνεις κάποιο σημείο να επικεντρωθώ ?

    Ευχαριστώ πολύ και πάλι !

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. TECHNICS SL-CH9
    By GM1 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-19, 09:31
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-18, 21:47
  3. Technics SL-PG490
    By pas2007 in forum [Πωλούνται] Είδη Εικόνας & Ήχου
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-18, 13:13
  4. Technics SA-AX730
    By Phatt in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-12, 00:53
  5. technics SB-CS95
    By achaniotis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-10, 20:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας