Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 42 από 42

Θέμα: Τάση για Led σε αυτοκίνητο.

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη Rx/Tx
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    lepouras , Ιωάννη έχεις Τρανσάλπ? Είσαι γραμμένος στο φόρουμ η στην ομάδα στο ΦΒ? Είχα κ εγώ μια 650 του '02, αξέχαστο μηχανάκι , τώρα πήρα μια παπουδιέρα ενα
    CBF600 του '08.

    Στο θέμα μας έχεις βάλει 12 κόκκινα λεντ του 0.15 βατ για το πορείας και 9 του 1 βατ για το στοπ.
    Τώρα δεν μπορώ να φανταστώ την διάταξη , θα βοηθούσε πολύ μια φωτό η έστω ενα πρόχειρο σχέδιο. Το φανάρι το διαίρεσες εύκολα, η μήπως είσαι τυχερός και
    έχεις την 600 που είναι τετραγωνισμένο κ ξεβιδώνει ?
    Συνολικά δλδ έχεις 7 τριάδες κ τα οδηγείς με επτά 317 σε συνδεσμολογία σταθερού ρεύματος.
    Απο θερμοκρασία πως είναι? φριγανίζεις ψωμί?
    Ημιαγωγούς απο Κινέζο δεν ξαναπαίρνω , είχα παραγγείλει κάτι Μοτορόλα RF για ενα πομποδέκτη κ ηταν μούφα με πατημένο το νούμερο της Μοτορόλα.
    Το κατάλαβα όταν έκανε μπάμ . Λίγο αργά δλδ.




    744 , Γιάννη, το φανάρι απο το παπί δεν μπορεί να πάρει ας πουμε κανονική λάμπα Η4, Osram Night Breaker έχω στο μηχανάκι είναι όπως τα λές , σώθηκα .
    Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου κ όταν ερθει το κονβέρτερ θα επανέλθω στο θέμα .
    Παίζει κ να τυλίξω μόνος ενα πηνίο φωτισμού κ να το βάλω στην πηνιόπλακα , με δική μου κατασκευή ανορθωτή , αλλά αυτό είναι πρότζεκτ για τον επόμενο
    χειμώνα αν δεν μας την κάτσει ο κορόνας . Το πηνίο είναι έτοιμο :

    IMG_20200413_180832.jpg

    Και λέω να φτιάξω το 1/3 απο αυτό αφου έχω ένα πηνίο , ενώ η κατασκευή είναι για τριφασικό με τρία πηνία.
    https://www.instructables.com/How-to...tage-regulato/


    Βαγγέλη οταν λέμε πρόσεχε το ζέσταμα , μη ζεσταθεί το led σε λειτουργία τόσο ωστε να ξεκολήσει?
    Ωραία ιδέα τα MAX IC , δεν τα γνώριζα , θα την ψάξω , ετσι η αλλιώς δεν μπορώ να κάνω κ τπτ άλλο, ετσι κορονοποιημένος που είμαι.


    Προχωράω σε παραγγελιά κ βλέπουμε.

    Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια κ το χρόνο σας .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rx/Tx Εμφάνιση μηνυμάτων
    lepouras , Ιωάννη έχεις Τρανσάλπ? Είσαι γραμμένος στο φόρουμ η στην ομάδα στο ΦΒ? Είχα κ εγώ μια 650 του '02, αξέχαστο μηχανάκι , τώρα πήρα μια παπουδιέρα ενα
    CBF600 του '08.

    Στο θέμα μας έχεις βάλει 12 κόκκινα λεντ του 0.15 βατ για το πορείας και 9 του 1 βατ για το στοπ.
    Τώρα δεν μπορώ να φανταστώ την διάταξη , θα βοηθούσε πολύ μια φωτό η έστω ενα πρόχειρο σχέδιο. Το φανάρι το διαίρεσες εύκολα, η μήπως είσαι τυχερός και
    έχεις την 600 που είναι τετραγωνισμένο κ ξεβιδώνει ?
    Συνολικά δλδ έχεις 7 τριάδες κ τα οδηγείς με επτά 317 σε συνδεσμολογία σταθερού ρεύματος.
    Απο θερμοκρασία πως είναι? φριγανίζεις ψωμί?
    Ημιαγωγούς απο Κινέζο δεν ξαναπαίρνω , είχα παραγγείλει κάτι Μοτορόλα RF για ενα πομποδέκτη κ ηταν μούφα με πατημένο το νούμερο της Μοτορόλα.
    το 600 ειναι. οχι δεν είμαι σε κάποιο φορουμ με μηχανές.
    φωτογραφία θα βάλω αλλά ζητάω την επιείκεια του κόσμου γιατί έγινε τελείως πρόχειρα και στο χέρι με χάραξη γιατί ξεκίνησε να δω πως θα φαίνεται και αν δουλεύει πρόχειρα αλλά τελικά όπως πάντα τίποτε μονιμότερο του προσωρινού. θερμοκρασίες έχει συνολικά και όχι τόσο ατομικά σε κάθε LM. η πλακέτα ειναι διπλής όψης και άφησα σχεδόν όλο τον χαλκό για να βοηθάει στην ψύξη. στο αν εμπιστεύεσαι τα κινέζικα τσιπάκια είπα νωρίτερα τη και γιατί τα επέλεξα. όταν πάτε όμως να βρείτε από σταματημένες παραγωγές ή εξειδικευμένα πανάκριβα τσιπ σε τιμή χώμα απο κίνα τότε φυσικά το ρίσκο σας πολλαπλασιάζετε. αυτά που συνήθως επιλέγω ειναι με ρίσκο ίσως χαμηλότερης απόδοσης και γιαυτό είπα ότι τα πάω σε πολύ χαμηλότερο βαθμό λειτουργίας από ότι θα πήγαινα σε ένα γνησίου.

    https://photos.app.goo.gl/5dixNihr4VgiH8i86

    https://photos.app.goo.gl/UCPX32VPByENyrZ96

    από πάνω έχει σπρέι πλαστικοποίησης (ειναι μπλε δεν ειναι το διαφανές )και γιαυτό φαίνονται κάπως ακόμα ποιο χάλια οι πλακέτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση Led-Διακόπτη-Ρελέ σε αυτοκίνητο.
    By Kostas1992 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-20, 19:41
  2. Led σε μεταβλητή τάση
    By dimitris_p in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-18, 08:55
  3. led σε αυτοκίνητο
    By stavros34 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-14, 15:42
  4. Σύνδεση πλακέτας led σε αυτοκίνητο
    By Dragan in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 14:30
  5. Τάση σε led
    By Τρύφωνας Σταμ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-09, 16:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας