Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 42

Θέμα: Τάση για Led σε αυτοκίνητο.

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη airgeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους.
    Εγώ έχω χρησιμοποιήσει αυτά τα step down σε led 1w (υπάρχουν και για 3w) σε σειρά και σε φωτιστικά στον πάγκο μου και στο αυτοκίνητο.
    Στο αμάξι τα έχω σε τετράδα. Αν θέλεις οπωσδήποτε πέντε βάλε σε δύο και τρία led από ένα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV2HVA

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Επειδή αυτά τα ρημάδια όταν καίγονται βραχυκυκλώνουν ( σε λίγες περιπτώσεις κάνουν διακοπή) και επειδή εγώ θέλω το ένα λεντ να μην παρασύρει και το άλλο και σβήσουν και τα δύο γι αυτό τα έβαλα ξεχωριστά κι όχι σε σειρά.Και φυσικά δεν ενοχλεί κάποια απώλεια σε ρεύμα αφού αυτά λειτουργούν όταν το αυτοκίνητο είναι σε λειτουργία.Ομως το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι η τάση του αυτοκινήτου είναι από 12v έως 14,5v οπότε ήθελα και στα 12βολτ και στα 14,5 βολτ να έχω ίδια απόδοση. Για όλους αυτούς τους λόγους με το step uo/down και δύο βατικές για σασί καθάρισα .Είναι περίπου 1 χρόνος που τα έχω βάλει, είναι και το αυτοκίνητο κάνα 5 μηνο σε ακινησία αλλά λειτουργούν θαυμάσια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (19-02-21)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Rx/Tx
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους , ενα ευχαριστώ κ απο εδώ για το χρόνο κ τις προτάσεις σας,

    Είναι ένα φανάρι πίσω για Χοντα Τρανσάλπ 650 ενός φίλου , κ είναι δίσκαλο δλδ θέσης κ στόπ. Η σκέψη να γίνει led δεν ήταν για λόγους εφέ κ μοδέρνας εμφάνισης
    αλλά γιατί αν καεί η λάμπα , κ καίγεται συχνά η ρημάδα , πρέπει να λύσεις το μισό μηχανάκι για να την αλλάξεις κ δεύτερον λόγω συνεχούς λειτουργίας τα ντουί δεν είναι κ στην καλύτερη κατάσταση με αποτέλεσμα να επιδεινώνουν το πρόβλημα ενώ δεν υπάρχουν σαν ανταλλακτικό κ δίνονται μαζί με ολοκληρη την πλεξούδα .

    Το φανάρι είναι αυτό :

    p.jpg

    Εκοψα το πλαστικό τμήμα με το ντουί κ προσάρμοσα μια λαμαρίνα σε σχήμα ''Π", εκεί κόλησα με θερμοαπαγωγό σιλικόνη τρείς σειρές led , η μεσαία σειρά είναι θέσης κ
    στο στοπ ανάβουν κ οι άλλες δύο.
    Η τάση που δίνει ο ανορθωτής είναι 15V στις 5000στρ/λ χωρίς φορτίο όμως , με μονιμα αναμένα τα φώτα δίνει 14,4V για λίγο στο ξεκινημα οταν η μπαταρία μετά
    την μιζιά ζητάει φόρτιση κ μετα απο λίγο δεν ξεπερνά τα 14V , μην πώ οτι παραμένει στα 13,5.
    Η τοποθέτηση είναι αυτή :

    q.jpg

    Ενώ στην κάτω μεριά έχω μια πλακέτα με 10 smd led 5050 ανά πέντε σε σειρά , εδώ δεν με ενδειαφέρει η φωτεινότητα απλά το αναφέρω , ούτε σαν κατανάλωση ρεύματος παίζουν κάποιο ρόλο αφού τροφοδοτούνται πριν τα μεγαλύτερα led.

    r.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Rx/Tx
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Tώρα που ξέρετε για τι ακριβώς πρόκειται κ έχετε μια εικόνα , θα προσπαθήσω να απαντήσω στα ποσταρίσματά σας.

    Ξεκινώντας να σας πώ οτι δεν βρίσκω προδιαγραφές για αυτά τα led , o Σχιστομάτης που τα παράγγειλα ισχυρίζεται οτι είναι 1W , σε μια ψαχτική βρήκα ένα .pdf που δίνει τάση τα 5V και ρεύμα τα 350mA αλλά αν θυμάμαι καλά οι τάσεις /ρεύματα παίζουν ανάλογα κ με το χρώμα συνήθως τα λευκά έχουν παραπάνω απαιτήσεις, δεν ξέρω αν αντέχουν εκεί , ισως ψηθούν , αν είναι δλδ να ανεβασω ρεύμα κ να μπλέξω με καμμένα led η απαιτήσεις σε ψύξη δε λέει .

    Εκανα μερικές μετρήσεις κ έχουν ως εξής :

    1 led στα 3.02V διαρρέεται απο 79.8mA
    1 led στα 3.19V διαρρέεται απο 131.3mA
    1 led στα 3.50V διαρρέεται απο 213.5mA
    1 led στα 3.80V διαρρέεται απο 320.5mA
    1 led στα 3.90V διαρρέεται απο 350.0mA

    Ολα αυτά με μηδενική αύξηση της θερμοκρασίας του , δλδ ακουμπώντας το χερι πίσω απο το αστέρι στην μεταλική επιφάνεια δεν καταλαβαίνεις διαφορά ,
    κ οι μετρήσεις εγιναν σε led εκτός της κατασκευής δλδ στον αέρα χωρίς την όποια ψύξη απο την λαμαρίνα .

    @ 744 Συνεχώς διαβάζω και ακούω το ίδιο πράγμα. Τάση στα LED...

    Δεν θα γλυτώσω εύκολα απο εσένα έτσι?

    @ selectronic Ένα φτηνό switch-mode DC/DC buck converter

    Αυτό το σκέφτηκα απο την αρχή κ δεν ήθελα να μπλέξω με ''κάπως πολύπλοκες '' κατασκευές , αλλά βλέπω οτι είναι η μόνη λύση η εστω η πιο
    σωστή, αρκεί να γίνει σωστή επιλογή του εξαρτήματος.

    @ 744 Αν δεν βρεθεί πηγή ρεύματος ρυθμιζόμενη, εναλλακτικά:


    1. βάζεις ένα 317 σαν πηγή ρεύματος με αντίσταση στην έξοδο με adj στα 3,125 ωμ (δηλαδή 2x6,2ωμ παράλληλα). Αλλά θα χρειαστεί ψύξη και στο 317 και μια αντίσταση > 1W.
    2. Χρησιμοποιείς ένα step-down με ρύθμιση τάσης και ρεύματος και ορίζεις τάση λίγο παραπάνω από αυτή που θέλεις, π.χ. στα 10volt και το ρεύμα εξόδου στα 400mA. Σαν αυτό https://www.aliexpress.com/item/32666515229.html που απαιτεί μόνο 1,5volt διαφορά εισόδου εξόδου.

    Σε αυτά τα ρεύματα δλδ 350.0mA με πτώση τάσης 3-6 V μάλλον η λύση του 317 σα να μην είναι εφικτή . Επειδή θα πρέπει την πεντάδα να την ''κόψω'' σε τριάδα κ ζευγάρι θα θέλω με μια μέση τάση 3.5V ανά led , αρα 14-7=7V για το ζευγάρι κ 14-10.5 =3.5 V για την κάθε τριάδα.
    Οπότε (λέμε τώρα ) θέλω δύο 317 για την σειρά θέσης κ άλλα δύο για το στοπ που όμως θα έχει διπλάσιο ρεύμα .
    Και δεν έχω θέμα να το κάνω , τις θερμοκρασίες σκέφτομαι θα επιβιώσουν τα 317 ?
    Δε θυμάμαι κ πώς βγαζουμε την θερμοκρασία απο την αποροφούμενη ισχύ , στο στοπ θα εχω 7V * (2x0.35A) για τα δυο ζευγάρια .

    Ολο αυτό τώρα πώς μπορεί (αν μπορεί ) να υλοποιηθεί με την χρήση DC/DC buck converter ?? ΟΕΟ?


    @ airgeorge Εγώ έχω χρησιμοποιήσει αυτά τα step down σε led 1w (υπάρχουν και για 3w) σε σειρά και σε φωτιστικά στον πάγκο μου και στο αυτοκίνητο.
    Στο αμάξι τα έχω σε τετράδα. Αν θέλεις οπωσδήποτε πέντε βάλε σε δύο και τρία led από ένα.


    Δλδ όταν λέμε σε τετράδα ? εχεις 4 απο αυτά ένα για κάθε φωτιστικό ?

    Και αν θέλεις οπωσδήποτε πέντε βάλε σε δύο και τρία led από ένα. δλδ? θα χρειαστώ 4 converter ? δεν έχω κ πολύ χώρο 10*5εκ είναι η επιφάνεια.

    @ chipakos-original Ομως το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι η τάση του αυτοκινήτου είναι από 12v έως 14,5v οπότε ήθελα και στα 12βολτ και στα 14,5 βολτ να έχω ίδια απόδοση. Για όλους αυτούς τους λόγους με το step uo/down και δύο βατικές για σασί καθάρισα .Είναι περίπου 1 χρόνος που τα έχω βάλει, είναι και το αυτοκίνητο κάνα 5 μηνο σε ακινησία αλλά λειτουργούν θαυμάσια.

    Δεν το καταλαβαίνω σαν συνδεσμολογία , οι βατικές που μπήκαν ?


    Το είδα εγώ οτι δεν θα ξεμπλέξουμε εύκολα απο δαύτο .... ατιμη καραντίνα .

    Σημ: Τώρα το εμπέδωσα ο selectronic έγραψε για τριάδες, δεν είναι κ ασχημη ιδέα δλδ μια τριάδα σαν θέσης κ τα υπολοιπα 12 σε στοπ? Σε κατι τέτοιο αυτό https://www.aliexpress.com/item/32666515229.html που πρότεινε ο 744 θα κάνει δουλειά?
    Θα φαινεται όμως τπτ με μονο τρία led? πρέπει να βρεθεί κ ο καταλληλος συνδοιασμός .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rx/Tx : 19-02-21 στις 14:25

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.037

    Προεπιλογή

    Αν θέλεις να γλιτώσεις, κανένα πρόβλημα! Σταματώ άμεσα!

    Ναι, τα 317 δεν είναι για τόσα ρεύματα... Βάλε ψύκτρες κλπ, καθίσταται ασύμφορο με μεγάλα φορτία.

    Άρα σου μένει ή να σχεδιάσεις μόνο σου ένα buck (άστο καλύτερα...) ή να πάρεις τα φτηνά κινέζικα και να κάνεις τη δουλειά σου.

    Θα τα ρυθμίσεις λίγο παραπάνω σε τάση από αυτή που υπολογίζεις να λειτουργούν τα LED (π.χ. 2x3,6 +1=8,2 και 9 καλά είναι). Το σημαντικό μετά είναι να ρυθμίσεις το ρεύμα σωστά. Βάλτα και παράλληλα όσα αντέχουν τα buck. Με μικρή αυτοκόλλητη ψύξη και 1,5Α μια χαρά θα σου δώσουν αν η διαφορά τάσης (εισόδου εξόδου) δεν είναι μεγάλη.

    Μην ξεχάσεις ότι το - της εξόδου σε πολλά ΔΕΝ είναι το - της εισόδου. Έχει μια shunt εκεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Μην ξεχάσεις ότι το - της εξόδου σε πολλά ΔΕΝ είναι το - της εισόδου. Έχει μια shunt εκεί...
    Σωστά, μην γίνει κανένα μπέρδεμα του στυλ "όλα τα μείον στο σασί" γιατί δεν θα μπορεί να μετρήσει ρεύμα το module!
    https://i.imgur.com/6bCXbNa.png

    Btw αναρωτιέμαι πόσο καλά μετράει το ρεύμα και κάνει έλενχο το κύκλωμα με μόλις 10mΩ shunt και LM358...


    Έχεις βάλει 15 LED βλέπω οπότε και για "μόνο" 250-300mA το καθένα μιλάμε για 4Α ρεύμα που είναι μπόλικο... Βέβαια η διαφορά τάσης εισόδου-εξόδου δεν θα είναι μεγάλη και τα 10 από τα 15 LED που είναι για το στοπ δεν θα ανάβουν για μεγάλα διαστήματα, οπότε θεωρητικά ας πούμε θα μπορούσε να παίξει και ένα απλό κύκλωμα current mirror με 3-4 εξαρτήματα, μεγάλο τρανζίστορ και αρκετά ογκώδη ψύκτρα (όταν μιλάμε για τον χώρο που έχεις στην μηχανή) αλλά δεν θα έχεις προστασία από βραχυκύκλωμα (ΜΠΟΥΜ τα τρανζίστορ αν κάτι πάει στραβά) και άλλα τέτοια οπότε γιατί να μην πάρεις έτοιμο και να είσαι ήσυχος που λέει ο λόγος (γιατί με τους Κινέζους ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος), buck converter είναι η μόνη σωστή λύση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.037

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Btw αναρωτιέμαι πόσο καλά μετράει το ρεύμα και κάνει έλενχο το κύκλωμα με μόλις 10mΩ shunt και LM358...
    Ακρίβειες μην περιμένεις. Δουλεύει πάντως και ο σκοπός είναι να μη καταστραφεί το κύκλωμα. Πέντε πάνω, πέντε κάτω δε χάλασε ο κόσμος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη airgeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Rx/Tx όταν λέμε σε τετράδα ? εχεις 4 απο αυτά ένα για κάθε φωτιστικό ?



    Όχι μιλάω για ένα module κάθε τέσσερα led για τάση (αμάξι-μηχανή) 12-14.5v


    0 Not allowed! Not allowed!
    SV2HVA

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Rx/Tx
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις να γλιτώσεις, κανένα πρόβλημα! Σταματώ άμεσα!




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή να πάρεις τα φτηνά κινέζικα και να κάνεις τη δουλειά σου.
    Aυτό και θα κάνω , απλά επειδή ΔΕΝ έχω ασχοληθεί με αυτά ξανά , να παραγγείλω αυτά απο τον alli που πρότεινες?
    Input Voltage: 7-35VRated Output Current: 3A
    Output Voltage: Continuously adjustable from 1.25 V to 30V



    Πάντα υπολογίζοντας οτι τα 3Α ρεύμα στην έξοδο είναι προσφιλείς πόθοι?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τα ρυθμίσεις λίγο παραπάνω σε τάση από αυτή που υπολογίζεις να λειτουργούν τα LED (π.χ. 2x3,6 +1=8,2 και 9 καλά είναι). Το σημαντικό μετά είναι να ρυθμίσεις το ρεύμα σωστά. Βάλτα και παράλληλα όσα αντέχουν τα buck. Με μικρή αυτοκόλλητη ψύξη και 1,5Α μια χαρά θα σου δώσουν αν η διαφορά τάσης (εισόδου εξόδου) δεν είναι μεγάλη.
    (π.χ. 2x3,6 +1=8,2 και 9 καλά είναι) μάλλον εννοείς (π.χ. 2x3,6 +1=7,2 και 8 καλά είναι) , 1.5Α να δίνουν τα buck η να το έχω σαν όριο? κ οταν λέμε μικρή αυτοκόλητη ψύξη ? πάνω στο ολοκληρωμένο?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχάσεις ότι το - της εξόδου σε πολλά ΔΕΝ είναι το - της εισόδου. Έχει μια shunt εκεί.
    Οκ το σημείωσα κ αυτό , είναι βασικό .

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Rx/Tx
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έχεις βάλει 15 LED βλέπω οπότε και για "μόνο" 250-300mA το καθένα μιλάμε για 4Α ρεύμα που είναι μπόλικο...
    Οπως μέτρησα,

    1 led στα 3.80V διαρρέεται απο 320.5 mA
    1 led στα 3.90V διαρρέεται απο 350.0 mA

    και επειδη θεωρώ τα 350 mA ανώτατο όριο , λέω να μην το ξεπεράσω, ασχετα με την τάση που θα απαιτηθεί.

    Τα led είναι ανά πεντάδα σε σειρά αρα το ρεύμα δεν θα ξεπερνά τα 350*3 mA , όμως εάν τα κάνω ζευγαρια κ τριάδες, θα έχω τρείς τριάδες κ τρία ζευγάρια που απο αυτα οι δύο τριάδες κ τα δυο ζευγαρια θα ανάβουν μαζί σαν στοπ αρα θα χρειαστώ 4 συνολικά buck που τα δύο απο αυτά θα διαχειρίζονται ρεύμα 350 mA κ τα άλλα δύο (2*350)
    κάτι που δεν είναι κ τρομερό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rx/Tx : 19-02-21 στις 19:39

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση Led-Διακόπτη-Ρελέ σε αυτοκίνητο.
    By Kostas1992 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-20, 19:41
  2. Led σε μεταβλητή τάση
    By dimitris_p in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-18, 08:55
  3. led σε αυτοκίνητο
    By stavros34 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-14, 15:42
  4. Σύνδεση πλακέτας led σε αυτοκίνητο
    By Dragan in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 14:30
  5. Τάση σε led
    By Τρύφωνας Σταμ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-09, 16:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας