Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Εκμάθηση PIC

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή Εκμάθηση PIC

    Καλησπέρα σε όλους.
    Θα ήθελα την γνώμη σας. Είμαι 27 ετών εχω τελειώσει ΤΕΙ Πειραιά τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών.
    Δουλεύω ως ηλεκτρονικός σε επίπεδο πλακέτας σε βιομηχανικούς αυτοματισμούς drivers, inverters και γενικά πλακέτες. Κάνω κατασκευές ή τροποποιήσεις σε πλακέτες και μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει το arduino το οποίο δεν είμαι μάστερ εννοείται, αλλά τις περισσότερες φορές βρίσκω λύσεις για να φτιάξω κάτι που χρειάζομαι. Το κακό είναι ότι δεν μου αρέσει και δεν το θεωρώ σοβαρό, αν και έχει εξελιχθεί η όλη φάση. Στη σχολή δεν έκανα μικροελεγκτές δυστυχώς, αλλά στα μαθήματα που κάναμε στους μικροεπεξεργαστές, κάναμε πραγματάκια με τον Ζ80 σε assembly εννοείται. Είχα πάντα καημό να μάθω τους PIC και να μπορώ μελλοντικά να φτιάχνω κάποια σοβαρά προτζεκτ. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ PIC με τον XC8 του MPLAB εννοείται. Ξεκίνησα εδώ και μια βδομάδα και διαβαζω ένα βιβλίο του Αλατσαθιανού (σε συνεργασία με το datasheet) για τους PIC με assembly και αγόρασα ενα Pickit3 και εναν 16F877.Διαβάζω για την αρχιτεκτονική, γράφω κάποια προγραμματάκια αρκετά βασικά, γιατί παίζω με το κομμάτι της αρχιτεκτονικής να καταλάβω απόλυτα κάθε τι που έχει να κάνει με PORTS, INTOSC, HS, OSCCON register ,ADCON κλπ. Τώρα διαβάζω για τους ADC και σε κάποια σημεία δυσκολεύομαι και δεν έχω βρεί κάποιο βιβλίο ή κάτι ώστε να γίνεται ανάλυση, σε σχέση με τη C κατά προτίμηση και χάνω χρόνο. Αυτό που είδα στο google εχτές βράδυ είναι μια σελίδα picmicrocontroller Αξίζει κάτι τέτοιο έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία; Και αν μπορεί να μου προτείνει κάποια βήματα.
    Ευχαριστώ πολύ

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Radonio : 20-02-21 στις 14:51

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Radonio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.
    Θα ήθελα την γνώμη σας. Είμαι 27 ετών εχω τελειώσει ΤΕΙ Πειραιά τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών.
    Δουλεύω ως ηλεκτρονικός σε επίπεδο πλακέτας σε βιομηχανικούς αυτοματισμούς drivers, inverters και γενικά πλακέτες. Κάνω κατασκευές ή τροποποιήσεις σε πλακέτες και μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει το arduino το οποίο δεν είμαι μάστερ εννοείται, αλλά τις περισσότερες φορές βρίσκω λύσεις για να φτιάξω κάτι που χρειάζομαι. Το κακό είναι ότι δεν μου αρέσει και δεν το θεωρώ σοβαρό, αν και έχει εξελιχθεί η όλη φάση. Στη σχολή δεν έκανα μικροελεγκτές δυστυχώς, αλλά στα μαθήματα που κάναμε στους μικροεπεξεργαστές, κάναμε πραγματάκια με τον Ζ80 σε assembly εννοείται. Είχα πάντα καημό να μάθω τους PIC και να μπορώ μελλοντικά να φτιάχνω κάποια σοβαρά προτζεκτ. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ PIC με τον XC8 του MPLAB εννοείται. Ξεκίνησα εδώ και μια βδομάδα και διαβαζω ένα βιβλίο του Αλατσαθιανού (σε συνεργασία με το datasheet) για τους PIC με assembly και αγόρασα ενα Pickit3 και εναν 16F877.Διαβάζω για την αρχιτεκτονική, γράφω κάποια προγραμματάκια αρκετά βασικά, γιατί παίζω με το κομμάτι της αρχιτεκτονικής να καταλάβω απόλυτα κάθε τι που έχει να κάνει με PORTS, INTOSC, HS, OSCCON register ,ADCON κλπ. Τώρα διαβάζω για τους ADC και σε κάποια σημεία δυσκολεύομαι και δεν έχω βρεί κάποιο βιβλίο ή κάτι ώστε να γίνεται ανάλυση, σε σχέση με τη C κατά προτίμηση και χάνω χρόνο. Αυτό που είδα στο google εχτές βράδυ είναι μια σελίδα picmicrocontroller Αξίζει κάτι τέτοιο έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία; Και αν μπορεί να μου προτείνει κάποια βήματα.
    Ευχαριστώ πολύ
    Να κοιταξω αν εχω καποιο βιβλιο;δεν ενδιαφερει;

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Η συζήτηση μπορεί να γίνει με 2 κατευθύνσεις:

    Επαγγελματικά:
    Καταρχάς γιατί PIC; Γενικά έναν μΕ να ξέρεις, είναι σα να τους γνωρίζεις όλους με τη λογική ότι η μετάβαση είναι ομαλότερη αλλά καλύτερα να πας σε μΕ που πλέον χρησιμοποιείται κατά κόρον σε νέα project πχ STM32, Infineon, TE, Cypress κτλ.

    Εάν έχεις μικρή εμπειρία καλύτερα να πας σε κάποιον 8bit με μεγάλη κοινότητα και πληροφορίες όπως είναι οι AVR.

    Το Arduino είναι για χομπίστες.

    Εάν θέλεις απλά να παίξεις:
    Καλό είναι το Arduino.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .Θέλω σε pic γιατί μου είχαν κάνει δώρο απο παλιά το βιβλίο αυτό που γράφω και το είχα ξεκινήσει παλαιότερα, απλά τώρα έχω αρκετό χρόνο για μελέτη. Αρα θεωρώ ότι έχω κάτι για αρχή.Επίσης με εχει βοηθήσει σε λίγες μέρες και έχω κάνει κάποια πράγματα που αν δεν το είχα μπορει να ήμουν και πιο πίσω στην κατανόηση κάποιων πραγμάτων. Το avr freaks ειναι όντως καλύτερη κοινότητα απο της microchip αν και τώρα τα έχει όλα η microchip. Από την άλλη, έχω και στη συλλογή μου αρκετούς επεξεργαστές Pic και 16fxx και 18fxx.Οι βασικοί μου είναι ο 16f877a και ο 18f4620 που δουλεύω τωρα. Σε ότι αφορά τους arm είχα πάρει μια πλατφόρμα stm32 nucleo παλαιότερα, αλλά δεν έκατσα να ασχοληθώ και το χάρισα, αν και κάνεις πάρα πολλά πράγματα και είναι έτσι όπως τα λες σε ότι αφορά τα νέα πρότζεκτς.
    Τώρα αν μάθεις έναν καλά, τότε όπως λες πας εύκολα και στα άλλα με τις ιδιαιτερότητες που μπορεί να συναντήσεις βέβαια σε κάθε πλατφόρμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Radonio : 20-02-21 στις 22:05

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    228

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SProg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συζήτηση μπορεί να γίνει με 2 κατευθύνσεις:

    Επαγγελματικά:
    Καταρχάς γιατί PIC; Γενικά έναν μΕ να ξέρεις, είναι σα να τους γνωρίζεις όλους με τη λογική ότι η μετάβαση είναι ομαλότερη αλλά καλύτερα να πας σε μΕ που πλέον χρησιμοποιείται κατά κόρον σε νέα project πχ STM32, Infineon, TE, Cypress κτλ.

    Εάν έχεις μικρή εμπειρία καλύτερα να πας σε κάποιον 8bit με μεγάλη κοινότητα και πληροφορίες όπως είναι οι AVR.

    Το Arduino είναι για χομπίστες.

    Εάν θέλεις απλά να παίξεις:
    Καλό είναι το Arduino.

    Καλησπέρα, έχεις κάποια βιβλία - πήγες να προτείνεις για AVR και γενικά για μΕ για κάποιον αρχάριο που να καλύπτει και την hardware - αρχιτεκτονική τους αλλά και το προγραμματισμό τους;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Για AVR το καλύτερο που είχα διαβάσει ήταν το AVR Microcontroller and Embedded Systems: Using Assembly and C

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SProg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sdouze (21-02-21)

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη xrist sakis
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε αυτό το οποίο είναι απλό και γρήγορο και κάνεις σχεδόν ότι θέλεις. Έχω κάνει αρκετές κατασκευές με PIC και μου έλυσε τα χέρια.
    Σάκης

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xrist sakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (21-02-21)

  10. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2020
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    xrist sakis σε ευχαριστώ πάρα πολύ, δεν το είχα ούτε ακουστά, να σαι καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Radonio Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα έχω χρησιμοποιήσει το arduino το οποίο δεν είμαι μάστερ εννοείται, αλλά τις περισσότερες φορές βρίσκω λύσεις για να φτιάξω κάτι που χρειάζομαι. Το κακό είναι ότι δεν μου αρέσει και δεν το θεωρώ σοβαρό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrist sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε αυτό το οποίο είναι απλό και γρήγορο και κάνεις σχεδόν ότι θέλεις. Έχω κάνει αρκετές κατασκευές με PIC και μου έλυσε τα χέρια.
    Σάκης
    Μιλάμε για το ίδιο θέμα ή κάπου το έχασα εγώ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη xrist sakis
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Πού είναι η διαφορά στο θέμα; Προγραμματίζεις PIC αλλά και arduino γρήγορα και εύκολα. Έχει και simulator και είναι και φθηνό σχετικά...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εκμάθηση Ηλεκτρολογικών
    By zoran in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-16, 12:48
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-14, 15:33
  3. Κόληση SMD - Εκμάθηση
    By The_Control_Theory in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-14, 13:01
  4. arduino εκμάθηση προγραμματισμού για αρχάριους.
    By phevtron in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-11, 23:55
  5. Ερώτηση: Εκμάθηση ηλεκτρονικών
    By orestis1987 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-05, 02:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας