Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 50

Θέμα: Ups για router

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulk Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο τροφοδοτικό με ενσωματωμένο ups?
    Αυτό το τροφοδοτικό θα έχει έξοδο πάνω απο 12v σαν αυτό που έχω στις κάμερες?
    Ναι τα meanwell που έχει σειρά τροφοδοτούν με ενσωματωμένο ups. ΑΝ θυμάμαι καλά κανα 40ρι έχουν . (Meanwell 55A είναι 12V 3.5Α)



    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 24-02-21 στις 12:34

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι τα meanwell που έχει σειρά τροφοδοτούν με ενσωματωμένο ups. ΑΝ θυμάμαι καλά κανα 40ρι έχουν . (Meanwell 55A είναι 12V 3.5Α)



    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Το βρήκα, ακριβώς γύρο στα 40 ευρώ είναι. Θα το παραγγείλω μαζί με μια μπαταρία csb.
    Έτσι θα έχω μεγάλη αυτονομία στο router, έιναι και πιο αξιόπιστο απο αυτό που μου έδωσε ο οτε.
    Και είναι ωραίο επειδή έχει χωριστεί τροφοδοσία για την μπαταρία ενώ το τροφοδοτικό που έχω στις κάμερες το τριμεράκι ρυθμίζει την τάση για την μπαταρία και για τις εξόδους ταυτόχρονα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Επίσης να κάνω μια ακόμη ερώτηση.

    Όταν είχα πάρει το καταγραφικό και το τροφοδοτικό για τις κάμερες, είχα ρωτήσει αν μπορώ να δώσω ρεύμα στο καταγραφικό απο το τροφοδοτικό, στο κατάστημα που τα αγόρασα μου είπαν οτι δεν το συνιστούν επειδή πέφτει η τάση πιο γρήγορα και μπορεί να τα παίξει ο σκληρός δίσκος και μου πρότειναν να το βάλω σε ups που δίνει σταθερά 220v ως που να κλείσει.
    Το έχει δοκιμάσει κάποιος να μου πει τι ισχύει και αν είναι ασφαλές να δώσω ρεύμα απο ένα τέτοιο τροφοδοτικό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Κι εγώ στα ρουτερ / switch / + τη βλακεία του ΟΤΕ που τη χρησιμοποιώ μόνο ως μόντεμ έχω βάλει ένα τέτοιο (55Α) και απ ότι είδα στο γενικό blackout που είχε γίνει κράτησε μέχρι να ρθει το ρευμα (και έχω πανω το ρουτερ του ΟΤΕ μόνο ως μόντεμ, ένα ρουτερ της xiaomi, και 2 ethernet switches)Τώρα για κατά γραφικό, σωστά σου είπαν να βάλεις ένα κανονικό 220 ώστε να καλυψει την ανάγκη σε χρόνο (εγώ για κατά γραφικό έχω φτιάξει ένα παλιο laptop που η μπαταρια του είναι σκυλι). Όσον αφορά το ups του Γερμανου για να μη παει χαμένο το χω σε μια κάμερα. Πολυ κατανάλωση δεν έχει οπότε μάλλον κραταει

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mitsus78 (06-04-21)

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγώ στα ρουτερ / switch / + τη βλακεία του ΟΤΕ που τη χρησιμοποιώ μόνο ως μόντεμ έχω βάλει ένα τέτοιο (55Α) και απ ότι είδα στο γενικό blackout που είχε γίνει κράτησε μέχρι να ρθει το ρευμα (και έχω πανω το ρουτερ του ΟΤΕ μόνο ως μόντεμ, ένα ρουτερ της xiaomi, και 2 ethernet switches)Τώρα για κατά γραφικό, σωστά σου είπαν να βάλεις ένα κανονικό 220 ώστε να καλυψει την ανάγκη σε χρόνο (εγώ για κατά γραφικό έχω φτιάξει ένα παλιο laptop που η μπαταρια του είναι σκυλι). Όσον αφορά το ups του Γερμανου για να μη παει χαμένο το χω σε μια κάμερα. Πολυ κατανάλωση δεν έχει οπότε μάλλον κραταει

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ευχαριστώ για την απαντησή σου.
    Μόλις μπορέσω οικονομικά θα πάρω το meanwell και μια μπαταρία csb και θα βάλω το ρούτερ πάνω του.
    Προς το παρών το ρουτερ το έχω βάλει πάνω στο ups που έχω το καταγραφικό.
    Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο τροφοδοτικό που έχει 2 ξεχωριστές τάσης, και πραγματικά βολεύει.

    Για το καταγραφικό hikvision (ds-7208hqhi-k1) έχω αυτό το ups που κρατάει περίπου 30-35 λεπτά. https://www.skroutz.gr/s/2401452/Pow...ive-850VA.html
    Το θέμα είναι ότι όταν κόβεται το ρεύμα μερικές φορές κάνει και μια ώρα να επανέλθει οπότε δεν μου φτάνουν τα 30-35 λεπτά.
    Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω?
    Να πω οτι στο ups έχω μόνο το καταγραφικό και μια οθόνη 17" που την περισσότερη ώρα είναι κλειστή κατα την διάρκεια της ημέρας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paulk : 25-02-21 στις 21:41

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Τι άλλο να κάνεις? ΑΝ το χεις με τα ηλεκτρονικά θα μπορουσες να προσθεσεις μπαταρίες στο ups αλλά θέλει μια ειδική διαδικασία για να το κάνεις, δεν βάζεις απλώς παραλληλα (θελει κυκλώματακι μεταγωγής φορτισης ώστε να φορτίζει ένα σετ τη φορα, είτε με έλεγχο φόρτισης είτε απλα με αποια χρονικά steps, κυκλωματακι παραλληλισμου όταν δεν έχεις ρευμα, και προστασια αντιστροφης εκφορτισης με γρήγορες διόδους). Με αυτό τον τρόπο πρακτικα βάζεις κυριολεκτικά όσα σετ μπαταριών θες ( sky is the limit) αλλά θέλει να φτιάξεις κάποιες κατασκευουλες. ΑΝ έχεις σχετικές γνώσεις καταλαβαίνεις τι ακριβώς πρέπει να κάνεις (στα κυκλώματα μπορουμε να βοηθήσουμε στο σχεδιασμό, δεν είναι κάτι ιδιεταιρο, αλλά μετά πρεπει να κατασκευασεις την πλακετα, να τη μονταρεις και να την προσαρμοσεις). Το κόστος σε αυτή την περιπτωση είναι το κόστος των μπαταριών συν γυρω στα 10-15 ευρώ περιπου, αλλά με την προυποθεση πως θα φτιάξεις εσυ το τυπωμένο

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.339

    Προεπιλογή

    Κατι τετοιο εκανα εγώ, σε ενα apc εβγαλα τις δύο 7,2Ah και εβαλα εξωτερικα δύο 18ah......
    Το αποτέλεσμα... Το πηρα στο χέρι μετά απο κάποια ωρα λειτουργίας.
    Οταν το ανοιξα καταλαβα το γιατι...
    Η ψύκτρες ήταν χοντρά κομμάτια αλουμινιο υπολογισμενες να μην ανεβασουν θερμοκρασια πανω απο ενα όριο μεχρι να τελειωσει η 7άρα μπαταρία...

    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι τετοιο εκανα εγώ, σε ενα apc εβγαλα τις δύο 7,2Ah και εβαλα εξωτερικα δύο 18ah......
    Το αποτέλεσμα... Το πηρα στο χέρι μετά απο κάποια ωρα λειτουργίας.
    Οταν το ανοιξα καταλαβα το γιατι...
    Η ψύκτρες ήταν χοντρά κομμάτια αλουμινιο υπολογισμενες να μην ανεβασουν θερμοκρασια πανω απο ενα όριο μεχρι να τελειωσει η 7άρα μπαταρία...

    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ακριβώς το ίδιο είχε κάνει γνωστός μου πριν 15+ χρόνια, έβαλε αντί 7-9Ah μπαταρία σε UPS μία αυτοκινήτου και απλά σκάσανε τα MOSFET αφού βράσανε τις μικροσκοπικές ψύκτρες τους...
    Το συμπέρασμα ήταν το ίδιο, οι ψύκτρες είναι τόσο μικρές γιατί θα μείνει από μπαταρία το εργαλείο πριν προλάβουν να βράσουν αυτές και τα MOSFET, οπότε για να βάλεις μεγαλύτερη μπαταρία θέλει κι άλλες μετατροπές το κύκλωμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (26-02-21)

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Το χω κάνει 4 φορές χωρίς προβλημα, απλά ΔΕΝ παραλληλιζεις τις μπαταρίες αλλά τις βάζεις να φορτίζουν ξεχωριστά (όταν φορτίσει ένα σετ πεφτει το επόμενο). Αν βάλεις απλά μπαταρίες παραλληλα εννοείται θα σκάσουν. Το θέμα δεν είναι τόσο στην διάρκεια της κατανάλωσης αλλά στη διάρκεια της φόρτισης. Επισεις τα σετ πρεπει να απομονώνονται με διοδακια πτος την καταναλωση. Ένα apc smart 1400ρι μάλιστα λειτουργεί με 4 σετ από το 12

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Μπορεί το APC να είναι μελετημένο "πληθωρικά", με μεγάλες ψύκτρες, ανεμιστήρες κτλ, πάντως σε κάτι της πλάκας σαν το Κινέζικο που έχω εγώ δεν αντέχουν πάνω από 5-10 άντε 15 λεπτά με φορτίο...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. DC UPS για το router ή κάτι άλλο;
    By innova in forum Internet / Δίκτυα / VOIP Τηλεφωνία
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-20, 21:27
  2. σύνδεση router σε router μέσο ethernet
    By paulos2610 in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-14, 17:05
  3. Αγορά UPS | TV-Monitor & PC & Router & Laptop-if_possible
    By abstract3d in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-10, 23:44
  4. ups για modem/router
    By oxide in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-09, 17:44
  5. modem router to wirless router
    By antonis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-07, 01:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας