Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: Μπαταρία Ποδηλάτου 48v

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή Μπαταρία Ποδηλάτου 48v

    Καλησπέρα , έχω μία μπαταρία ποδηλάτου 48v λιθίου η οποία έχει χρησιμοποιηθεί πολύ λίγες φορές ( υπολογίζω 20 κύκλους φόρτισης ) .

    Το πρόβλημα είναι ότι έλειπα για ένα χρονικό διάστημα από την οικία μου οπότε έχω να την φορτίσω περίπου 2 χρόνια ! Τώρα την βάζω να

    φορτίσει και δεν ανταποκρίνεται . Υπάρχει κάποιος τρόπος να την επαναφέρω ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Αν έμεινε τόσο μεγάλο διάστημα ακίνητη κι αφόρτιστη ίσως να χάλασε. Μέτρα τι τάση δείχνει, ο φορτιστής μπορεί να έχει κάποια προστασία και να μην την βλέπει τόσο πολύ αφόρτιστη που είναι. Δεν ξέρω αν δοκίμαζες με άλλο τρόπο να ξυπνήσει αλλά δεν ξέρω τις δυνατότητες σου και τις γνώσεις σου κι ούτε εγώ έχω πείρα τέτοιας μπαταρίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έμεινε τόσο μεγάλο διάστημα ακίνητη κι αφόρτιστη ίσως να χάλασε. Μέτρα τι τάση δείχνει, ο φορτιστής μπορεί να έχει κάποια προστασία και να μην την βλέπει τόσο πολύ αφόρτιστη που είναι. Δεν ξέρω αν δοκίμαζες με άλλο τρόπο να ξυπνήσει αλλά δεν ξέρω τις δυνατότητες σου και τις γνώσεις σου κι ούτε εγώ έχω πείρα τέτοιας μπαταρίας.
    Αυτό σκέφτηκα και εγω , μήπως εχει κύκλωμα ασφαλείας που εμποδίζει την φόρτιση της μπαταρία αν αποφορτιστεί πλήρως όπως συμβαίνει με τις μπαταρίες των Laptop . Γενικά με τα ηλεκτρονικά ασχολούμαι , έχω και τον βασικό εξοπλισμό .

    Ο φορτιστής βγάζει 41,4 v .

    Πώς όμως θα μάθω αν ευθύνεται κάποια πλακέτα ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Πολλά ολοκληρωμένα για λιθίου μετράνε την τάση της μπαταρίας και αν δουν ότι είναι πολύ χαμηλή, δεν ξεκινάνε την φόρτιση (χαλασμένη μπαταρία).

    Αυτό μπορείς να το επιβεβαιώσεις μετρώντας τα στοιχεία της μπαταρίας (αν μπορείς), και αυτό είναι το πρόβλημα ίσως θα μπορούσες με πολύ μεγάλη προσοχή και μόνο αν ξέρεις τι κάνεις, να δώσεις λίγο τάση εσύ "εξωτερικά" στην μπαταρία ώστε να φορτίσει λίγο (με περιορισμό ρεύματος ΠΟΛΥ χαμηλά για παν ενδεχόμενο), ίσα-ίσα για να την δει σαν "καλή" ο φορτιστής, μπας και την φορτίσει.
    Αυτό όμως είναι πολύ επικίνδυνο, ιδιαίτερα με μία μεγάλη μπαταρία σαν την δική σου (κίνδυνος φωτιάς/έκρηξης κτλ) και επίσης δεν εγγυάται ότι όντως θα συνέλθει η μπαταρία (και αν θα σκάσει κατά την φόρτιση ή ακόμα χειρότερα μετά κατά την εκφόρτιση όταν είσαι εσύ πάνω γιατί έχει πρόβλημα), το καλύτερο είναι να πάρεις απλά μία άλλη...


    Υπάρχει λόγος που δεν ξεκινά να την φορτίσει ο φορτιστής, οι προστασίες υπάρχουν για κάποιο λόγο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από music_world Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό σκέφτηκα και εγω , μήπως εχει κύκλωμα ασφαλείας που εμποδίζει την φόρτιση της μπαταρία αν αποφορτιστεί πλήρως όπως συμβαίνει με τις μπαταρίες των Laptop . Γενικά με τα ηλεκτρονικά ασχολούμαι , έχω και τον βασικό εξοπλισμό .

    Ο φορτιστής βγάζει 41,4 v .

    Πώς όμως θα μάθω αν ευθύνεται κάποια πλακέτα ;
    Με 41.4 δε φορτίζεις μπαταρία 13cell. Θέλει 54v.
    Ποιος είναι ο φορτιστής σου?

    Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 41.4 δε φορτίζεις μπαταρία 13cell. Θέλει 54v.
    Ποιος είναι ο φορτιστής σου?

    Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    SANS --> Sans Electronic co

    Model : SSLC084V42

    OUTPUT : 42.0 V 2.0 A

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά ολοκληρωμένα για λιθίου μετράνε την τάση της μπαταρίας και αν δουν ότι είναι πολύ χαμηλή, δεν ξεκινάνε την φόρτιση (χαλασμένη μπαταρία).

    Αυτό μπορείς να το επιβεβαιώσεις μετρώντας τα στοιχεία της μπαταρίας (αν μπορείς), και αυτό είναι το πρόβλημα ίσως θα μπορούσες με πολύ μεγάλη προσοχή και μόνο αν ξέρεις τι κάνεις, να δώσεις λίγο τάση εσύ "εξωτερικά" στην μπαταρία ώστε να φορτίσει λίγο (με περιορισμό ρεύματος ΠΟΛΥ χαμηλά για παν ενδεχόμενο), ίσα-ίσα για να την δει σαν "καλή" ο φορτιστής, μπας και την φορτίσει.
    Αυτό όμως είναι πολύ επικίνδυνο, ιδιαίτερα με μία μεγάλη μπαταρία σαν την δική σου (κίνδυνος φωτιάς/έκρηξης κτλ) και επίσης δεν εγγυάται ότι όντως θα συνέλθει η μπαταρία (και αν θα σκάσει κατά την φόρτιση ή ακόμα χειρότερα μετά κατά την εκφόρτιση όταν είσαι εσύ πάνω γιατί έχει πρόβλημα), το καλύτερο είναι να πάρεις απλά μία άλλη...


    Υπάρχει λόγος που δεν ξεκινά να την φορτίσει ο φορτιστής, οι προστασίες υπάρχουν για κάποιο λόγο!

    Η μπαταρία όπως ανέφερα έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστα , οπότε και τα στοιχεία δεν έχουν φθαρεί . Οταν λές να δώσω λίγο τάση "εξωτερικά" στην μπαταρία τι ακριβώς εννοείς ; Από τροφοδοτικό πάγκου ; πχ σε κάθε στοιχείο μεμονωμένα ;

    Σίγουρα η καλύτερη λύση είναι η αγορά νεας μπαταρίας αλλά ποιος δίνει 450 ευρώ ιδικά στην κατάσταση που είμαστε τώρα ; Επίσης κρίμα να την στείλω για ανακύκλωση χωρίς να κάνω μια προσπάθεια να την επαναφέρω .

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    SSLC084V42 Ο φορτιστής λέει οτι είναι για 36V μπαταρίες ,μάλλον 10 cell

    https://www.ebay.co.uk/itm/SANS-Char...-/333600078176

    Δεν μας λες και τι λέει η μπαταρία σου να δούμε γιατι κάνει 450 ευρώ ; Από τι ποδήλατο είναι ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέτρα τι τάση δείχνει, ο φορτιστής μπορεί να έχει κάποια προστασία και να μην την βλέπει τόσο πολύ αφόρτιστη που είναι.
    Τελικα ενα απλο τροφοδοτικό ειναι 42v/2A..
    Ομως, Θελει μετρησεις, οπως ειπες...


    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Έχει μόνο 13 μπαταρίες; Και κάνει 450 ευρώ;
    Δεν νομίζω, πρέπει να έχει πολύ περισσότερες, μάλλον θα έχει πολλές παράλληλα.

    Αντί να την πετάξεις (ΜΗΝ την πετάξεις αλλά αν αποφασίσεις να το κάνεις στείλε μου πμ να 'ρθω να την πάρω ), άνοιξέ τη και:
    -μέτρα τάση ανά μπαταρία (πολύ πιθανό να είναι και συνδεδεμένες παράλληλα, αυτές αποκόλλησέ τες και μέτρα τες ξεχωριστά)
    -όσες έχουν πολύ χαμηλή τάση, ας πούμε κάτω από 3V, ξεχώρισέ τες από τις υπόλοιπες και προσπάθησε να τις 'επαναφέρεις' (γκούγκλαρέ το)
    -στη χειρότερη περίπτωση αντικαθιστάς τις χαλασμένες (που λογικά πρέπει να είναι πολύ λίγες)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Voip 48v
    By mikemtb in forum Internet / Δίκτυα / VOIP Τηλεφωνία
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-20, 23:17
  2. isolated 48v 20a
    By mtzag in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-19, 11:23
  3. Μπαταρία ποδηλάτου
    By tao in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-19, 11:56
  4. ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ switch 48V
    By staurosv in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-15, 15:23
  5. -48V power supply
    By leosedf in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 11:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας