Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: vias με solder mask

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή vias με solder mask

    Εχω μια πλακετα χαλασμενη με ενα bga chip και απο κατω απο το bga εχει vias τα οποια ειναι καλυμενα με solder mask
    Πχ φευγει απο το μπιλακι του bga ο χαλκοδιαρομος παει στο via στο οποιο συνδεετε χαλκοδιαδρομος εσωτερικου layer
    γιατι στην κατω πλευρα δεν υπαρχει χαλκοδιαδρομος να συνεχιζει.
    Κατι δεν μου αρεσε στο vias(σαν να ειτανε ελαχιτα φουσκωμενο) και εξυσα προσεκτικα λοιπον απο την κατω πλευρα το solder mask του vias και δεν υπαρχει συνεχεια με το pad του bga
    Δεν ξερω ομως αμα εχει συνεχεια το pad του bga με τον χαλκοδιαδρομο που ειναι στο εσωτερικο layer και ειναι αυτο που με ενδιαφερει.
    Εξυσα δειγματοληπτικα μερικα αλλα vias και αυτα ειχανε συνεχεια τα top-bottom layers ... οποτε μαλλον αυτο ειναι το προβλημα της πλακετας και δε λειτουργει...
    Το θεμα ειναι πως επισκευαζω ενα ψιλο through vias καλυμενο με solder mask ...
    Υπαρχει ελπιδα να βαλω μικροτρυπανακι να βγαλω τη solder mask να το γεμισω με κολληση
    η πρεπει να σκαψω τριγυρω την πλακετα να βρω το εσωτερικο layer ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    .... νομίζω με απλό γεφυράκι που θα κάνεις εσυ με καλωδιάκι ή συρματάκι γυμνό ή όχι εξωτερικά όμως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Εχει via in pad το bga?
    Πώς εισαι σιγουρος ότι τεσταρες το σωστο bga pad?
    Μπορει να πηγαινει σε καποιο αλλο pad και να βολεψε στον σχεδιαστη να βαλει εκει το via.

    Δες αν αναμεσα απο τα bga pads (στη μερια του bga) υπαρχουν τα through hole via.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Το pad παει με χαλκοδιαδρομο σε ενα via (δεν ειναι το via στο pad) το οποιο ειναι διαμπερες στην πλακετα αλλα ενωνετε σε εσωτερικο layer γιατι απο κατω δε βγαινει χαλκοδιαδρομος και δεν ειναι γειωση.
    Το 10πλο-τσεκαρα οτι ελεγχω το σωστο via με τσιμπιδακι και laser.
    Επισης στο beep το πολυμετρο δε σφυριζει οταν κανω ελεγχο συνεχειας την πανω με την κατω πλευρα του via(εχω ξυσει ελαφρα λιγο τη solder mask στο πλαι και εχω ακροδεκτες με μυτερες ακιδες).
    Το via ειναι πολυ μικρο και ειναι καλυμενο με solder mask.

    H πλακετα ειτανε χαλασμενη εκανα αρχικα reflow στο bga και λειτουργησε για λιγο και ξαναχαλασε ΑΛΛΑ αυτο το bga δεν ειναι bga που ανεβαζει θερμοκρασια ουτε εχει σοβαρο TDP
    αρα απο την αρχη δεν ειχε βλαβη το bga αλλα το via κατω απο το bga και με το reflow μαλλον εκανε επαφη και λειτουργησε λιγο..
    Στο 2ο reflow δε λειτουργησε και τωρα την 3η φορα που σηκωσα το bga chip για να κανω reballing ειδα οτι οι κολλησεις του bga ειτανε τζαμι και μαλλον φταιει το via κατω απο το bga.
    Το bga ειναι ελαχιστο tdp δεν ανεβαζει θερμοκρασια καθολου σε κανονικη λειτουργια.. οποτε μαλλον στο via ειναι το προβλημα
    ειδα 2 via που δεν μου αρεσανε τα ελεγξα και δεν ειχανε συνεχεια πανω με κατω(δεν ξερω αν εχουνε στο χαλκοδιαδρομο του εσωτερικου layer και αυτο ειναι που εχει σημασια)
    ελεγξα αλλα 3 via δειγματοληπτικα που μου αρεσανε και αυτα ειχανε συνεχεια...

    Το θεμα ειναι τωρα πως μπορω να τα επισκευασω γιατι εχω 2 προβληματα να αντιμετωπισω
    1) οτι πανε σε χαλκοδιαδρομο εσωτερικου layer οποτε αν βαλω συρματακι με κολληση δεν ξερω οτι θα πιασει με τον εσωτερικο χαλκοδιαδρομο..
    2) οτι η τρυπα του via εχει πρασινη solder mask το via ειναι ψιλο και φοβαμε οτι οτι και να βαλω μεσα για να βγαλω τη solder mask θα παρω παραμαζωμα
    το via barrel και επισης η κολληση δεν θα πιασει αν δεν φυγει 100% η solder mask

    ΝΑ δοκιμασω να βγαλω τη solder mask απο το via και να βαλω κολληση με κλωνο η να σκαψω παραδιπλα να βρω το χαλκοδιαδρομο στο εσωτερικο layer ωστε να γινει σιγουρα η ενωση ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Τι παχος εχει η πλακετα? Τα through hole via σε hdi πλακεττες μπορει να ειναι απο 0.1mm εως 0.25mm αναλογα με το pitch του ολοκληρωμενου και τις δυνατοτητες του κατασκευαστη. Μια εκτιμηση για το μεγεθος της τρυπας μπορει να γινει μετρωντας το δαχτυλιδι του via και μετα να αφαιρεσεις 2x0.125 ή 2x0.15.

    Υπαρχει και το σενάριο να βλεπεις microvia και στις δυο πλευρες αν και δεν ειναι πολυ συνηθισμενο (στο bottom layer κατω απο το bga).

    Τι pitch εχει το bga και ποσο μεσα απο τις περιμετρικες μπαλες ειναι το χαλασμενο via? Αν ειναι στην ακρη ισως επισκευαζεται απο το top layer με jumper wire απευθειας στι pin που καταληγει το σημα.

    Οποιοδηποτε τρυπανακι και να βαλεις, ακομη και 0.1mm (με ακριβεια τοποθετησης 0.1mm) θα χαλασεις το via plating. Δεν υπαρχει βαρελακι για να βγαλεις (στις συγχρονες πλακετες τουλαχιστον), η επιμεταλλωση εσωτερικα των via γινεται με χημικο τροπο.

    Δευτερη λυση ειναι να καταφερεις να τρυπησεις με 0.1-0.2 τρυπανακι, να περασεις κλωνο, να τον κολλησεις στο top layer και να οδηγησεις τον κλωνο στο σημειο που καταληγει το σημα. Αν ειναι μεγαλο το pitch του bga ισως πετυχει. Αν ειναι καποιο high speed σημα θα πρεπει να λαβεις υποψη σου κι αλλες παραμετρους (μηκος, return path κτλ).

    Το να σκαψεις την πλακετα δεν ειναι πολυ καλη ιδεα. Ακομη και 6 layers να ειναι, το layer 2 θα ειναι ground (αν σκαψεις απο το top). Αν σκαψεις απο το bottom απο τη στιγμη που εχει σηματα στο bottom το layer 5 θα ειναι ground κατα 99%. Το γεγονος αυτο σημαινει οτι θα βραχυκυκλωσεις το σημα σου με τα εσωτερικα ground planes γιατι αντιστοιχα το σημα θα ειναι ειτε στο l3 ειτε στο l4 (ενα απο τα l3 ή l4 θα ειναι power plane).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nestoras : 01-03-21 στις 01:44 Αιτία: Επιπλεον προσθηκες
    FreeBsD For Ever

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Το pitch ειναι 0.76mm και τα vias through hole αλλα εχουνε solder mask και πανε σε εσωτερικα layers
    πανω-κατω απο τα εσωτερικα layers εχει ground lanes οποτε ναι σωστα δεν μπορω να σκαψω..
    Λιγο χλωμο το βλεπω να ειναι microvia .
    Μπορω να τρυπησω να βαλω κλωνο αλλα το θεμα ειναι πως θα κολλησει ο κλωνος στον χαλκοδιαδρομο
    του εσωτερικου laser γιατι κατω δεν εχει χαλκοδιαδρομο πανω εχει χαλκοδιαδρομο που παει στο bga pad
    και μετα με το via παει σε εσωτερικο layer οποτε το προβλημα μου ειναι πως θα κολλησει στο εσωτερικο χαλκοδιαδρομο..

    Αν κανω μεγαλυτερη τρυπα κατα 0.1mm με τρυπανακι καρβιδιου σε 30k rpm και μετα βαλω πρεσαριστο σφηνωτο
    χοντρο κλωνο και τον πρεσαρω πανω κατω υπαρχει ελπιδα να κανει μηχανικη επαφη με το εσωτερικο pad ?
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 01-03-21 στις 11:47

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Ψάξε καλύτερα να βρείς που πάει το πινάκι για να το γεφυρώσεις εξωτερικά. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη μπορεί να είναι μια τέτοια σύνδεση που σκέφτεσαι (προφανώς δεν το έχω δοκιμάσει) αλλά σκέψου ότι το εσωτερικό δαχτυλίδι έχει πάχος 0.35um και θα πρέπει να κάνεις "επαφή" με αυτό αλλά πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι κατά το τρύπημα θα φτιάξεις κι ένα πολύ λεπτό στρώμα FR4 και soldermask γύρω από την τρύπα (το υλικό αυτό αφαιρείται με χημικό τρόπο στην κανονική παραγωγή) οπότε θα πρέπει να το καθαρίσεις με κάποιο τρόπο πριν πρεσσάρεις τον χαλκό.

    Το καλό της υπόθεσης είναι οτι το via βρίσκεται στο κέντρο και δεν εχει αλλα πολυ κοντά του κι ότι η πλακέτα είναι σχετικά αραιή οπότε μάλλον δε θα κάνεις ζημιάμε το τρυπανάκι. Αυτο που χρειάζεται πολύ πολυ προσοχή είναι να μη βραχυκυκλώσεις κάποιο εσωτερικό plane με το τρύπημα.

    Δεν ξέρω αν μπορώ να προσθέσω κάτι άλλο στην υπόθεση, απόψη μου είναι να πας εξωτερικά.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Ετσι που λες πρεπει να γινει εξωτερικα αλλα για να παω
    εξωτερικα πρεπει να βρω που παει αυτο και για να βρω πρεπει να κανει επαφη ο εσωτερικος χαλκοδιαδρομος
    η με την κατω η με την πανω πλευρα του via.
    Αν δεν κανει επαφη δεν θα βρω ποτε που παει αλλα μου εβαλες μια πολη καλη ιδεα να βρω μια ιδια πλακετα λειτουργικη και να βρω απο την αλλη πλακετα που παει..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι που λες πρεπει να γινει εξωτερικα αλλα για να παω
    εξωτερικα πρεπει να βρω που παει αυτο και για να βρω πρεπει να κανει επαφη ο εσωτερικος χαλκοδιαδρομος
    η με την κατω η με την πανω πλευρα του via.
    Αν δεν κανει επαφη δεν θα βρω ποτε που παει αλλα μου εβαλες μια πολη καλη ιδεα να βρω μια ιδια πλακετα λειτουργικη και να βρω απο την αλλη πλακετα που παει..
    Σωστή η σκέψη σου, μου διέφυγε αυτή η "λεπτομέρεια"
    Το ευαισθητο σημείο είναι ακριβώς το σημέιο ένωσης της γραμμής με το via. Είναι λίγο απίθανο να κάηκε το via barrel μια και ειναι plated περιμετρικα.
    Αφού έχεις λειτουργική πλακέτα φαντάζομαι ότι με λίγη υπομονή θα το βρεις.
    Θα σε βοηθησει καποιο datasheet του ολοκληρωμένου ή να δεις τα κοντινα σηματα με αυτο που ψαχνεις (κατά προτίμηση του ίδιου interface) γιατί αυτά συνήθως είναι κοντά το ένα με το άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    δεν υπαρχει datasheet ειναι fanuc chip.
    To barrel δεν εχει καει αλλα μπορει να εχει κοψει το σημειο που ενωνετε o χαλκοδιαδρομος με το barrel οπως λες.
    Αυτο ειναι υποπτο σημειο γιατι εκει μπορει να μην γινετετε σωστα ηλεκτροεπιμετωλωση απο το εργοστασιο..
    Το κλειδι τωρα να βρω ιδια πλακετα για να εχω συγκριση..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 01-03-21 στις 13:19

Παρόμοια Θέματα

  1. Μόνωση PCB (Solder Mask)
    By tao in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-16, 16:31
  2. Solder mask
    By Alex127 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 21:54
  3. UV Solder Mask
    By sgoum in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-13, 01:47
  4. Vias / solder pads / solder mask / ασπρα γράμματα
    By mtzag in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-13, 12:04
  5. PCB Solder Mask Ερωτηση!!!
    By TasosNik in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 18:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας