Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Υπερπυκνωτές

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Giorgos_E
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Υπερπυκνωτές

    Χαιρετώ όλους στο φόρουμ σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας και τις γνώμες εκ των πρότερων.
    Είμαι αρχάριος και θέλω την βοήθεια σας.


    Έχω 2 υπερπυκνωτές Maxwell(οι οποίοι λειτουργούν και ως μπαταρίες από όσο ξέρω) 2,7vdc 350f και θέλω να τους χρησιμοποιήσω σαν powerbank 5V.


    Έχω 6 πηγές (μπαταρίες) των 1,2 - 1,6 v 10-15mA η κάθε μια.

    θέλω από τις πηγές να φορτίζουν οι υπερπυκνωτές και η έξοδος μου να έχει 5 - 5,4v


    Και εχω τρεις απορίες:

    1.Πως πρέπει να συνδέσω του πυκνωτές;

    2.Πως είναι καλύτερα να συνδέσω τις πηγές μου;

    3.Δεν θα πρέπει λογικά να χρησιμοποιήσω κάποιες διόδους από τις πηγές προς τους πυκνωτές; Αν ναι τι διόδους προτείνετε;

    Επίσης να επισημάνω ότι λόγω ότι οι πηγές μου έχουν χαμηλή ισχύ εάν αυτό έχει σαν επίπτωση την αργή φόρτιση των πυκνωτών δεν είναι κάτι που με πειράζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    α)Βάλε ένα λινκ από εκεί που αγόρασες τους υπερπυκνωτές
    β)Να θυμάσαι ότι αν συνδέσεις σε σειρά μπαταρίες έχουν και οι μπαταρίες εσωτερική αντίσταση.Έτσι αν η κάθε μπαταρία δίνει 10-15mA σε σειρά αυτό θα μειωθεί.Μηπως θες να πεις 10-15mAh

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Giorgos_E
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή υπερπυκνωτές

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    α)Βάλε ένα λινκ από εκεί που αγόρασες τους υπερπυκνωτές
    β)Να θυμάσαι ότι αν συνδέσεις σε σειρά μπαταρίες έχουν και οι μπαταρίες εσωτερική αντίσταση.Έτσι αν η κάθε μπαταρία δίνει 10-15mA σε σειρά αυτό θα μειωθεί.Μηπως θες να πεις 10-15mAh
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι έχεις δίκιο είναι mAh.
    Όσο για το link δεν είναι διαθέσιμο λόγο ότι τους εχω αγοράσει καιρό. Σου δίνω όμως ένα αντίστοιχο που έχει ακριβώς τον ίδιο.

    https://www.aliexpress.com/item/4000...archweb201603_

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Άρα μιλάμε για αυτό περίπου το datasheet
    https://www.mouser.com/datasheet/2/2...17105-4131.pdf
    Το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να εξασφαλίσεις είναι να μην γίνει βραχυκύκλωμα(είδες τι ρεύματα θα προκύψουν).Δεν γνωρίζω τις γνώσεις σου στα ηλεκτρονικά γιαυτό το αναφέρω.Δες και παρακάτω να πάρεις μια ιδεα.Για ποιο λογο χρησημοποιείς τον υπερπυκνωτή; σε τι δε σε καλύπτει μια επαναφορτιζόμενη μπαταρία;
    https://www.youtube.com/watch?v=N1V1KfFtlaE

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 03-03-21 στις 09:47

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Giorgos_E
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Οι γνώσεις μου δεν είναι πολλές στα ηλεκτρονικά.

    Λέω να χρησιμοποιήσω υπερπυκνωτη λόγω της μεγάλης αντοχής του στο τόσο στο χρόνο όσο και στην αδράνεια (ακόμα και αν η Πηγή τροφοδοσίας μου είναι άδεια ο υπερπυκνωτης δεν θα χαλάσει όπως στην περίπτωση μιας μπαταρίας λιθιου για παράδειγμα). Έχει επίσης μικρο βάρος που σημαίνει ότι δεν θα εχω πρόβλημα στην μεταφορά του. Τέλος όπως και στο βίντεο που μου εστειλες (και σε ευχαριστώ πολύ για αυτό και το data sheet) ακόμα και σε περίπτωση βραχυκλωματος (πέρα από τον προφανή κίνδυνο πυρκαγιάς του καλωδίου το οποίο λύνεται με μια ασφάλεια) παρουσιάζει μεγάλη ανθεκτικότητα.

    Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν είμαι σίγουρος πως πρέπει να τον χειριστώ. Εαν για παράδειγμα τοποθετήσω διόδους από τις πηγές μου τι είδους πρέπει να είναι αυτές και τι μεγέθους; Επειδή επίσης εχω 2 τέτοιους πυκνωτές σκέφτηκα ότι εάν τους συνδέσω παράλληλα θα μπορώ να πάρω 5V για να τροφοδοτώ μια συσκευή usb για κάποιο διάστημα.Καταλαβαίνω επίσης ότι η φόρτιση τους θα είναι πολύ αργή αλλά αυτό δεν είναι κάτι που με πειράζει ιδιαίτερα.Γενικότερα το θέμα που εχω είναι η συνδεσμολογία ενός τέτοιου κυκλώματος.Θέλω να αποφύγω ένα έτοιμο κύκλωμα με οθόνη και να εχω μόνο τα απαραίτητα εξαρτήματα ώστε να κάνω και οικονομία ενέργειας από τις πηγές μου που είναι ήδη αδύναμες.

    Γενικά το σκέπτομαι κάπως έτσι:
    2.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giorgos_E Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι γνώσεις μου δεν είναι πολλές στα ηλεκτρονικά.
    Επειδή επίσης εχω 2 τέτοιους πυκνωτές σκέφτηκα ότι εάν τους συνδέσω παράλληλα θα μπορώ να πάρω 5V για να τροφοδοτώ μια συσκευή usb για κάποιο διάστημα.Καταλαβαίνω επίσης ότι η φόρτιση τους θα είναι πολύ αργή αλλά αυτό δεν είναι κάτι που με πειράζει ιδιαίτερα.

    Γενικά το σκέπτομαι κάπως έτσι:
    2.jpg
    Πρόσεξε ήδη αναφέρεις πολλά βασικά λάθη οι υπερπυκνωτές δεν είναι για αρχάριους.
    Παράλληλα 2.7 και 2.7 δίνουν 2.7 όχι 5

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 03-03-21 στις 14:55

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον IRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (03-03-21)

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Giorgos_E
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή υπερπυκνωτές

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσεξε ήδη αναφέρεις πολλά βασικά λάθη οι υπερπυκνωτές δεν είναι για αρχάριους.
    Παράλληλα 2.7 και 2.7 δίνουν 2.7 όχι 5

    OK. Σε ευχαριστώ. Έχεις υπόψη σου κάποιο σχέδιο για το πως θα πρέπει να είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Δύο στοιχεια πρέπει να ειναι σε σειρά για να αυξήσουν την τάση τους αλλά δεν ξέρω κατά τα λοιπά τι θέλεις να κάνεις. Ένα σου λέω μόνο, αν φας εκτόνωση πυκνωτή στο χέρι θα είναι σαν να στο χτύπησε βαριοπούλα και βάλε. Δεν είναι αστείο εργαλείο !!!

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 03-03-21 στις 19:57

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    845

    Προεπιλογή

    Πρόσεξε μην βραχυκυκλώσεις τον πυκνωτή,όπως ανάφεραν και οι προηγούμενοι. Έχω και εγώ έναν πυκνωτή Μaxwell 2,7Vdc 350F.Tον είχα πάρει για να κολλάω λαμάκια σε μπαταρίες 18650.Αλλά έδινε τέτοιο ρεύμα φορτισμένος!!! που πυράκτωνε όλο το λαμάκι!!! και έπρεπε να φτιάξω κύκλωμα με μόσφετ ισχύος και να κλείνουν-ανοίγουν την εκφόρτιση του πυκνωτή για πολύ μικρό διάστημα.....
    Επίσης το να φορτίζει για ώρα με πολύ μικρό ρεύμα,δεν του κάνει κακό.
    Πρόσεχε μόνο μην περάσει η τάση στα άκρα του τα 2,7 βολτ.Να την μετράς αυτήν με βολτόμετρο ή πολύμετρο με καλή ακρίβεια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Φίλε μου οι πυκνωτές αυτοί είναι λίγο επικίνδυνοι όταν είναι φορτισμένοι, αν δεν ξέρεις τι κάνεις μπορεί να κάνεις μεγάλες ζημιές. Μόνος σου το είπες ότι δεν έχεις πολλές γνώσεις με τα ηλεκτρονικά, μεγάλες μπαταρίες λιθίου και τέτοιοι πυκνωτές θέλουν μεγάλη προσοχή, ίσως 18650 στοιχεία (protected) σε έτοιμες βάσεις με πάλι έτοιμα BMS να ήταν καλύτερη λύση για αρχάριο.

    Όταν συνδέεις δύο πυκνωτές σε σειρά είναι εύκολο να ξεπεράσει την ασφαλή τάση λειτουργίας ο ένας από αυτούς όταν βάζεις Χ τάση στα άκρα τους, ακόμα και ίδιου τύπου να είναι υπάρχουν μικρο-διαφορές σε δύο κομμάτια και τα πράγματα είναι χειρότερα αν ο ένας είναι πιο "γερασμένος" από τον άλλο ή αν δεν έχουν την ίδια τάση στα άκρα τους κτλ.
    Δες το παρακάτω βίντεο για περισσότερες πληροφορίες, υπάρχουν φτηνά πλακετάκια προστασίας (προστασία μόνο από υπέρταση και τίποτα άλλο!) για τέτοιους πυκνωτές σε σειρά.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύο στοιχεια πρέπει να ειναι σε σειρά για να αυξήσουν την τάση τους αλλά δεν ξέρω κατά τα λοιπά τι θέλεις να κάνεις. Ένα σου λέω μόνο, αν φας εκτόνωση πυκνωτή στο χέρι θα είναι σαν να στο χτύπησε βαριοπούλα και βάλε. Δεν είναι αστείο εργαλείο !!!
    Δημήτρη με 5V τάση δεν κινδυνεύει ο άνθρωπος από ηλεκτροπληξία αλλά με τόσο ρεύμα που μπορούν να δώσουν οι πυκνωτές αυτοί μπορείς άνετα να πάθεις έγκαυμα ή να τυφλωθείς από καλωδιάκι που έσκασε σαν ασφάλεια και άλλα τέτοια ωραία.
    Οι πυκνωτές σε μεγάλες DC τάσεις βέβαια (πχ μεγάλος ενισχυτής ήχου ή SMPS τροφοδοτικό) μπορούν να σε σκοτώσουν άνετα...

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας