Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Χρήση τροφοδοτικού πάγκου σε UPS στη θέση των μπαταριών για δοκιμές

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή Χρήση τροφοδοτικού πάγκου σε UPS στη θέση των μπαταριών για δοκιμές

    Καλημέρα,

    Εχω ενα χαλασμένο UPS Accupower 1400VA.
    Θελω να κάτσω να το ψαχουλέψω λίγο μπας και βρω τι εχει χαλασει (θυμαμαι οτι πριν κατι χρονια του ειχα αλλαξει ολους τους ηλεκτρολυτικους πυκνωτες και ειχα μετρησει διοδους-ρελε αλλα δεν ειχα βρει κατι,οποτε λεω να μπω πιο βαθια) αλλα το θεμα ειναι οτι χωρις μπαταριες δε παιρνει καν μπροστα και δεν εχω διαθεσιμες τωρα μπαταριες για να του βαλω δοκιμαστικα πανω.

    Οποτε εαν στους πολους του UPS αντι για μπαταριες του δωσω 24 VDC (παιρνει 2 μπαταριες) απο ενα τροφοδοτικο παγκου που εχω φτιαξει,θα δουλεψει?
    Εννοειται χωρις να το εχω στη μπριζα,ουσιαστικα να του κανω cold start,τραβωντας μονο ρευμα απο το τροφοδοτικο(στη θεση των μπαταριων),καθως καταλαβαινω πως αν το συνδεσω στη μπριζα θα δωσει ρευμα στο τροφοδοτικο και θα το καταστρεψει υποθετω.

    Ευχαριστω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    πολλά ups δεν ξεκινούν στην περίπτωση που δεν υπάρχει ρεύμα 220V
    είναι πολύ πιθανόν το τροφοδοτικό να μην μπορεί να δώσει το απαιτούμενο ρεύμα
    στην περίπτωση που έμπαινε στο ρεύμα το ups διατρέχει σημαντικό κίνδυνο το τροφοδοτικό εαν δεν έχει την κατάλληλη προστασία για την περίπτωση που ρεύμα κατευθύνεται προς το τροφοδοτικό....

    0 Not allowed! Not allowed!
    find me: Chips Place @ facebook , e555shop στο skroutz

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Το συγκεκριμενο UPS ξεκιναει και χωρις παροχη απο το δικτυο,το εχω δοκιμασει.
    Το τροφοδοτικο μπορει να δωσει εως 3Α.Και εγω αυτο φοβαμαι,το να ζητησει το UPS παραπανω,αν και χωρις φορτιο μου φαινεται δυσκολο.
    Στο δικτυο δε προκειται να το συνδεσω ακριβως επειδη μαλλον θα στειλει ρευμα προς το τροφοδοτικο.

    Αρα το ζητουμενο ειναι εφοσον δε μεσολαβει κατι αλλο,θα φτασουν τα 3Α που μπορει να δωσει το τροφοδοτικο μου για να ξεκινησει το UPS?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Το τροφοδοτικό σου άρα θα δώσει 3A*24V = 72 VA. Ti φορτίο θα βάλεις πάνω στο UPS για να κάνεις τη δοκιμή σου ;;; Λαμπάκι, μοτεράκι, ψυγείο ξέχνα τα, θα ζητήσουν μεγάλη ισχύ στο ξεκίνημα, και μπορεί να ξαναγίνει ζημιά. Βάλε κάτι γύρω στα 50 Watt το οποίο όμως αν έχει πυκνωτές να μην είναι παντελώς αφόρτιστοι γιατί πάλι θα ζητήσουν μεγάλη ένταση στην έναρξη. Γενικά είναι προβληματικός ο έλεγχος των UPS. Λειτουργούν συνήθως σε συσκευές που είναι ήδη σε λειτουργία και την χάνουν ξαφνικά. Τότε την συνεχίζουν άμεσα. Δεν μπορούν να ξεκινήσουν με μεγάλη ισχύ στο ξεκίνημα της συσκευής. Αυτή η διαδικασία τα ζορίζει, ίσως αυτό να φταίει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Το συγκεκριμενο επαιρνε μπροστα και χωρις φορτιο.
    Ουσιαστικα 72 VA για τα κυκλωματα του και τους πυκνωτες του μιλαμε.Το μη τραβηξει πανω απο 3Α στην εκκινηση ουσιαστικα φοβαμαι και μου σκασει το τροφοδοτικο γιατι δε ξερω αν εχει Overcurrent protection

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dant3 : 03-03-21 στις 16:56

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Αν παρόλα αυτά κάνεις τη δοκιμή θα ρυθμίσεις την τάση του τροφοδοτικού στα 27,6 V (αυτή την τάση θα έβλεπε απο δύο υπο φόρτιση μπαταρίες (13,8 * 2 = 27,6 ) έτσι θα έχεις ενα μικρο πλεόνασμα ισχύος επιπλέον ( 27,6*3=82,8W). Όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη γιατι δεν είμαι ο πλέον ειδικός !!! Δεν θυμάμαι και την συνδεσμολογία των μπαταριών, τσέκαρε αν είναι παράλληλες ή σε σειρά από τα καλώδια τους.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Δεν καιγονται τα τροφοδοτικα(τουλάχιστον οσα εχω δει εγω) .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Το θέμα είναι στη δοκιμή που θέλει να κάνει μήπως κάνει πτώση τάσης το τροφοδοτικό , δεν δουλέψει το UPS και αντιληφθεί λάθος την κατάσταση ο φίλος Γιώργος ή αντιδράσει λάθος το UPS που είναι ήδη σε προβληματική κατάσταση η συσκευή..... (ταπεινή μου άποψη)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν παρόλα αυτά κάνεις τη δοκιμή θα ρυθμίσεις την τάση του τροφοδοτικού στα 27,6 V (αυτή την τάση θα έβλεπε απο δύο υπο φόρτιση μπαταρίες (13,8 * 2 = 27,6 ) έτσι θα έχεις ενα μικρο πλεόνασμα ισχύος επιπλέον ( 27,6*3=82,8W). Όλα αυτά με κάθε επιφύλαξη γιατι δεν είμαι ο πλέον ειδικός !!! Δεν θυμάμαι και την συνδεσμολογία των μπαταριών, τσέκαρε αν είναι παράλληλες ή σε σειρά από τα καλώδια τους.
    Σε σειρα ειναι.Καλα λες με τη ταση.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καιγονται τα τροφοδοτικα(τουλάχιστον οσα εχω δει εγω) .
    Το θεμα ειναι οτι ειναι εν μερη αυτοσχεδιο τροφοδοτικο απο 2 τροφοδοτικα λαπτοπ και ενα Β3603.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Περιμένω αποτέλεσμα. Είμαι πολύ περίεργος .... Έχεις και πατέντα τροφοδοτικό, .....
    το παρακολουθείς με κανένα σωστό βολτόμετρο ;;;;

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-18, 20:47
  2. Ερώτηση για χρήση UPS σε εργαστήριο
    By Garfield in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-17, 01:49
  3. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-16, 08:33
  4. Μετατροπή τροφοδοτικού υπολογιστή για χρήση σε πάγκο
    By Πατέντες in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-16, 00:45
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-11, 13:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας