Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 25 από 25

Θέμα: Αγορά νέου πολυμέτρου, σταθμού θερμού αέρα και περιφεριακών

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    μια χαρα ολα.. αυτο το πραγμα που λες flux μονο flux δεν ειναι... παρε κατι πιο σωστο... μονο βρωμα σου δινει στις κολλησεις αυτο... για κολλησεις με το χερι κανει(και εγω αυτο εχω για χοντροδουλειες).. αλλα για αερα ειναι απαραδεκτο.. μετα απο αρκετες δοκιμες εγω κατεληξα με βαση την τιμη και την αποδοση σε αυτο https://www.banggood.com/150g-Yellow...=CN&ID=6284393 και μου εχει κανει εντυπωση η αποδοση του... αν διαβασεις και τις κριτικες ολοι το ιδιο λενε...

    2 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.

    Σχετικά με το καλάι χωρίς μόλυβδο, μπορείς να παραγγείλεις απο την tme. Έχει επιλογές σε μικρές ποσότητες για να δοκιμάσεις ποια σου ταιριάζει καλύτερα:
    Solder wires - lead free: Weight (tme.eu)
    Εγώ έχω πάρει 3-4 διαφορετικές και δοκιμάζω. Έχω πάρει κ 2 από Κίνα αλλά δεν υπάρχει σύγκριση με τις σοβαρές μάρκες.
    Σχετικά με την ταινία αποκόλλησης, αυτές τις pro's kit εμένα δεν μου άρεσαν. Έχω δοκιμάσει αρκετές μάρκες, και τελικά έχω λατρέψει τις chem-wik οι οποίες είναι πιο ακριβές αλλά είναι σε άλλο επίπεδο. Ειδικά για αρχάριο θα σε βοηθήσουν πολύ.
    Από flux, επίσης όπως σου προείπαν έχεις πολλές επιλογές και έχει να κάνει και πολύ με τη δουλειά που θες να κάνεις. Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει μέχρι και DIY flux από ρετσίνι και ισοπροπυλική. Για δουλεία σε smd και σύγχρονα ηλεκτρονικά πάρε κάτι καλό και δοκιμασμένο όπως σου είπαν τα παιδια πριν από μένα...
    καλες κολλήσεις!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Τέρης Α.
    Όνομα
    Ελευθέριος
    Εγγραφή
    Feb 2021
    Περιοχή
    Σταυρός (Αγία Παρασκευή)
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα αυτό τον απογυμνωτη τι τον θες μωρέ....
    Ε... Πως αλλιώς θα απογυμνώνω τα καλώδια; Με κοφτάκι ή ψαλίδι κόβονταν σύρματα από το πολύκλωνο και το κυρίως πρόβλημά μου είναι το καλώδιο του τηλεφώνου που είναι από σκληρό λεπτό πλαστικό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το νου σου με τον "μαρκαδόρο" τα υαλονηματα είναι επικίνδυνα, και να σου μπουν στο δέρμα και να μην τα αναπνεύσεις. Και μην το παρακάνεις στο ξύσιμο, μπορείς ακόμα και να εξαφανίσεις τις πίστες από μια πλακέτα!!!!
    Ευχαριστώ για την επισήμανση! Δεν μου ανέφεραν κάτι σχετικό στο άλλο θέμα. Ευτυχώς, δεν υπήρξε τραυματισμός κατά την επισκευή!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μετα απο αρκετες δοκιμες εγω κατεληξα με βαση την τιμη και την αποδοση σε αυτο https://www.banggood.com/150g-Yellow...=CN&ID=6284393
    Ωραία, θα το έχω στα υπόψιν μου!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michalism Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με το καλάι χωρίς μόλυβδο, μπορείς να παραγγείλεις απο την tme. Έχει επιλογές σε μικρές ποσότητες για να δοκιμάσεις ποια σου ταιριάζει καλύτερα: Solder wires - lead free: Weight (tme.eu)
    Όπως έγραψα και σε προηγούμενη απάντηση δεν χρησιμοποιώ πολύ καλάι. Αυτό που πήρα φαίνεται εντάξη και βλέπω να κρατά 15 χρόνια!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michalism Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με την ταινία αποκόλλησης, αυτές τις pro's kit εμένα δεν μου άρεσαν. Έχω δοκιμάσει αρκετές μάρκες, και τελικά έχω λατρέψει τις chem-wik οι οποίες είναι πιο ακριβές αλλά είναι σε άλλο επίπεδο. Ειδικά για αρχάριο θα σε βοηθήσουν πολύ.
    Για να πω την αλήθεια, είχα πάρει παλιά πριν ~6 χρόνια και τελείωσε σε χρόνο μηδέν! Από τότε δεν ξαναχρησιμοποίησα. Γενικά, επισκευές ξεκίνησα τους τελευταίους μήνες. Μέχρι τώρα αγόραζα εξαρτήματα και έφτιαχνα δικά μου κυκλώματα. Ευχαριστώ πάντως!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τέρης Α. : 17-09-21 στις 01:17

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Τέρης Α. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (16-09-21)

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τέρης Α. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε... Πως αλλιώς θα απογυμνώνω τα καλώδια;
    Και εγώ το είχα παλιά, αλλά παρατήρησα ότι τα γαμαει τα αυρματκια μέσα αν δεν είναι σωστά ρυθμισμένο. Και επειδή σαν ερασιτέχνης ασχολιομουν με πολλά είδη καλωδίων, πήρα ένα knipex 76/125 κόφτη, και έμαθα με αυτό κόψιμο και ξεγυμνωμα αναλόγως την δύναμη...
    Κάποιες φορές στη δουλειά που είχα να απογυμνωσω 100άδες ίδια καλωδιακια, σαφώς και το χρησιμοποιούσα, και ταυτόχρονα πολλά καλώδια παράλληλα.
    Και κάπου έχω και ένα πλαγιοκοφτη ηλεκτρονικών, μικρούλη, και κόβω από τις πλακέτες ότι ακρο περισσεύει (αντιστασεις, κλπ)
    Τεσπα, όπως βολεύεται ο καθένας

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Τέρης Α.
    Όνομα
    Ελευθέριος
    Εγγραφή
    Feb 2021
    Περιοχή
    Σταυρός (Αγία Παρασκευή)
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ το είχα παλιά, αλλά παρατήρησα ότι τα χαλαει τα αυρματκια μέσα αν δεν είναι σωστά ρυθμισμένο.
    Ευτυχώς, το πρώτο πράγμα που έκανα μόλις το πήρα ήταν να το ρυθμίσω αναλόγως. Αν θυμάμαι καλά, η βίδα τέρμα αριστερά είναι για τα πολύ λεπτά και τέρμα δεξιά για τα χοντρά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά προθερμαντήρα ή νέου σταθμού κολλήσεων?
    By linuxeleni in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-16, 11:48
  2. Κατασκευή σταθμού θερμού αέρα
    By elektronio in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-15, 10:37
  3. Αγορά σταθμού θερμού αέρα
    By Holy Driver in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-13, 11:03
  4. Σταθμός κόλλησης και θερμού αέρα
    By libee in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-11, 23:21
  5. Αγορά σταθμού θερμού αέρα
    By alex504 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-11, 23:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας