Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: Αγορά νέου πολυμέτρου, σταθμού θερμού αέρα και περιφεριακών

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.873

    Προεπιλογή

    (χωρίς να την έχω δοκιμάσει και κρίνοντας από τη μάρκα και το μαγαζί που την πουλάει)
    Προτείνω αυτή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τέρης Α. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε βλέπω πάσινο φως...
    Δεν υπάρχει πράσινο φως, μόνο κόκκινο φως:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Restri...nces_Directive

    Ο μόλυβδος έχει απαγορευτεί ως "ιδιαίτερα τοξικό μέταλλο" από το 2006, μπορείς να πάρεις όποια κόλληση θες από αυτές που δεν έχουν απαγορευτεί!
    Τhread περί καλής κόλλησης υπάρχουν πολλά, πχ:
    www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93922
    www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=98968

    Για τον καθηγητή που σου είπε "με μόλυβδο να πάρεις για να μπορείς να κολλάς εύκολα" δεν ξέρω τι να πω, τραγική Ελληνική πραγματικότητα για άλλη μια φορά...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 07-03-21 στις 21:11

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Τέρης Α.
    Όνομα
    Ελευθέριος
    Εγγραφή
    Feb 2021
    Περιοχή
    Σταυρός (Αγία Παρασκευή)
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Το θέμα μου δεν αφορά μόνο το καλάι. Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Είδα τα παραπλήσια θέματα και στα μισά από αυτά ο σύνδεσμος του προιόντος είναι πλέον άκυρος ή προτείνεται μεγάλη ποσότητα (100γρ) και από το εξωτερικό. Προς το παρόν είμαι ακόμα με το καλάι που είχε το πρώτο μου κολλητήρι από τα Lidl πριν 9 χρόνια κάπου στα 20gr και μου έχει μείνει και λίγο.
    Άρα για καλάι πάω εδώ, για πολύμετρο εδώ, σταθμό θερμού αέρα μάλλον αυτό που σκέφτομαι. Γενικά απ' ότι είδα και από μέλη εδώ μέσα έχουν καλή άποψη (mosfet και smd θα κάνω αποκόλληση/ κόλληση), εκτός από ένα μέλος το οποίο ανέφερε σε ξένο site ότι ο σταθμός του είχε διαρροή ρεύματος (συνήθως κάνω ένα έλεγχο κατά τη πρώτη δοκιμή με το πολύμετρο για τυχών διαρροές σε ηλεκτρονικές συσκευές που αγοράζω/ δοκιμάζω πρώτη φορά). Για λαβίδες σκέφτομαι αυτές. Φυτίλι αυτό. Και flux τι να προτιμήσω; Βλέπω με rosin free και rosin based. Από το όνομα να υποθέσω το rosin free;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    228

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τέρης Α. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα μου δεν αφορά μόνο το καλάι. Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Είδα τα παραπλήσια θέματα και στα μισά από αυτά ο σύνδεσμος του προιόντος είναι πλέον άκυρος ή προτείνεται μεγάλη ποσότητα (100γρ) και από το εξωτερικό. Προς το παρόν είμαι ακόμα με το καλάι που είχε το πρώτο μου κολλητήρι από τα Lidl πριν 9 χρόνια κάπου στα 20gr και μου έχει μείνει και λίγο.
    Άρα για καλάι πάω εδώ, για πολύμετρο εδώ, σταθμό θερμού αέρα μάλλον αυτό που σκέφτομαι. Γενικά απ' ότι είδα και από μέλη εδώ μέσα έχουν καλή άποψη (mosfet και smd θα κάνω αποκόλληση/ κόλληση), εκτός από ένα μέλος το οποίο ανέφερε σε ξένο site ότι ο σταθμός του είχε διαρροή ρεύματος (συνήθως κάνω ένα έλεγχο κατά τη πρώτη δοκιμή με το πολύμετρο για τυχών διαρροές σε ηλεκτρονικές συσκευές που αγοράζω/ δοκιμάζω πρώτη φορά). Για λαβίδες σκέφτομαι αυτές. Φυτίλι αυτό. Και flux τι να προτιμήσω; Βλέπω με rosin free και rosin based. Από το όνομα να υποθέσω το rosin free;
    Για φλαξ σκεφτομαι να παρω αυτο που εχει το μαγαζι που εβαλες που ειναι υγρο.το εχω δει σε βιντεο μονο δεν το εχω δοκιμασει δες και εσυ εδω. Εγω εχω αυτο που εχει στο βιντεο πανω αριστερα που γραφει ΝΤ κομπλε ειναι αλλα απο Κινα το πηρα.Για φυτιλι δεν ξερω ενα τυχαιο απο Κινα ειχα παρει.Τα τσιμπιδακια εχω το ιδιο σετ απο αλλου αλλα ειανι πολυ μαλακα δεν με βολευουν.Ισως καποια της proskit φαινονται πιο σκληρα.Για θερμο αερα δεν ξερω εχει πολλα review στο γιουτιουμπ εχω δει αυτο που εβαλες και ενα αλλο μπλε να λενε καλα λογια.
    Τοσο λιγο κολληση χρησιμοποιεις;

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Τέρης Α.
    Όνομα
    Ελευθέριος
    Εγγραφή
    Feb 2021
    Περιοχή
    Σταυρός (Αγία Παρασκευή)
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdouze Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για φλαξ σκεφτομαι να παρω αυτο που εχει το μαγαζι που εβαλες που ειναι υγρο.το εχω δει σε βιντεο μονο δεν το εχω δοκιμασει δες και εσυ εδω.
    Κι εγώ το είδα στο βίντεο. Δεν έχει και το καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά σε σχέση με άλλα που δοκίμασε φαίνεται εντάξη (δεν ξέρω αν έχει κάτι επιβλαβές).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdouze Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοσο λιγο κολληση χρησιμοποιεις;
    Έτσι φαίνεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τακης
    Εγγραφή
    Aug 2018
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    Flux εγώ χρησιμοποιώ αυτό:
    https://www.venieris.com/%CE%97%CE%9...D/43265/List/0. Είναι πολύ καλό.
    Θα πάρεις και ταινία αποκόλλησης οπωςδηποτε, δύο τρεις που έχω δοκιμάσει κάνουν όλες την ίδια δουλειά, το flux ουσιαστικά κάνει τη δουλειά και μια σχετικά πλατιά μύτη κολλητηριου για να μεταφέρει εύκολα τη θερμότητα στην ταινία.
    Δοκίμασε και σε τι πάχος η ταινία πχ 1,5 - 2 ή 2,5 για να δεις τι σε βολεύει.
    Όσον αφορά τις προσελες πάρε όχι φτηνιαρικη για να πάρεις μια φορά και να τελειώνεις, της Proskit αν θυμάμαι καλά τις έχω πάρει γύρω στα 5-7€, δεν είναι πολύ ακριβές.
    Τέλος, εγώ έχω πάρει ιδέες από τα βίντεο του NorthridgeFix στο Youtube. Αυτός ασχολείται κυρίως με κινητά και tablet, πιστεύω να σου φανεί χρήσιμος με το πώς δουλεύει.

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Τέρης Α.
    Όνομα
    Ελευθέριος
    Εγγραφή
    Feb 2021
    Περιοχή
    Σταυρός (Αγία Παρασκευή)
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TakisPag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Flux εγώ χρησιμοποιώ αυτό:
    https://www.venieris.com/%CE%97%CE%9...D/43265/List/0. Είναι πολύ καλό.
    Για πόσες χρήσεις φτάνει;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TakisPag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πάρεις και ταινία αποκόλλησης οπωςδηποτε
    Τι ταινία εννοείτε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τακης
    Εγγραφή
    Aug 2018
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    26

    Προεπιλογή

    https://www.skroutz.gr/s/25756812/Pr...-8PK-031B.html
    Μια σαν αυτές.
    Το flux δεν θα κρατήσει και πολύ, είναι μικρή ποσότητα, αλλά ούτως ή άλλως δεν θα βάζεις πολύ. Τώρα το πόσο ακριβώς θα κρατήσει δεν μπορώ να υπολογίσω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Τέρης Α.
    Όνομα
    Ελευθέριος
    Εγγραφή
    Feb 2021
    Περιοχή
    Σταυρός (Αγία Παρασκευή)
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Πάνε μήνες από τότε που τα αγόρασα. Τα τελευταία που ήρθαν προχθές ήταν ο μαρκαδόρος υαλονημάτων και το καλάι χωρίς μόλυβδο.
    Ό, τι αγόρασα φαίνεται στη φωτογραφία. Ο σταθμός θερμού αέρα και το πολύμετρο είναι αυτά που είχα γράψει στο πρώτο post. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από όλα!
    *Το flux παρατήρησα με το θερμό αέρα στους 400 βαθμούς ότι μετά από 15-20s κάνει τσιρ-τσιρ και καίγεται ελαφρώς. Ψάχνοντας λίγο είδα ότι είναι μέχρι 300 βαθμούς. Πάντως μετά από καθάρισμα με ισοπροπυλική αλκοόλη αφήνει ανεπαίσθητα στίγματα.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μόλυβδος είναι τοξικός και είναι απαγορευμένο υλικό χρόνια τώρα!
    Είναι ντροπή και μόνο που βρίσκεις τέτοια κόλληση σε μαγαζιά στην Ελλάδα...
    Από τρία μαγαζιά ψώνισα τα πράγματα, μόνο το τρίτο είχε και μάλιστα κατόπιν παραγγελίας, αλλά τελικά τα κατάφερα! Στη χρήση λιώνει στην ίδια θερμοκρασία με το μολυβδούχο (υποθέτω λόγω του ότι το ένα είναι 0,4mm ενώ το άλλο 1mm), οπότε όλα ο.κ.!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.354

    Προεπιλογή

    Αντε μπράβο φίλε, καλή αρχή.
    Αλλα αυτό τον απογυμνωτη τι τον θες μωρέ....
    Και το νου σου με τον "μαρκαδόρο" τα υαλονηματα είναι επικίνδυνα, και να σου μπουν στο δέρμα και να μην τα αναπνεύσεις. Και μην το παρακάνεις στο ξύσιμο, μπορείς ακόμα και να εξαφανίσεις τις πίστες από μια πλακέτα!!!!

    Κλασσικά: Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά προθερμαντήρα ή νέου σταθμού κολλήσεων?
    By linuxeleni in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-16, 11:48
  2. Κατασκευή σταθμού θερμού αέρα
    By elektronio in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-15, 10:37
  3. Αγορά σταθμού θερμού αέρα
    By Holy Driver in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-13, 11:03
  4. Σταθμός κόλλησης και θερμού αέρα
    By libee in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-11, 23:21
  5. Αγορά σταθμού θερμού αέρα
    By alex504 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-11, 23:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας