Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: Sonoff T4EU1C και electronic ballast

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον σενάριο. Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος και του παίζει, ειδικά με τον Sonoff χωρίς ουδέτερο (T4EU1C) θα το εκτιμούσα αν μας το έλεγε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSR600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην ανοιγω αλλο θεμα,πως μπορω να συνδεσω αυτο το sonoff σε αλελετουρ με δυο διακοπτες και ενα φως σε υπνοδωματιο?Συνημμένο Αρχείο 83369
    Αν εννοεις το T4EU1C δε νομιζω να γινεται. Θες καποιο της κατηγοριας dual για καθε ακραιο αλερετουρ
    Εχω παραγγειλει το DUAL R3 απο sonoff και το SHELLY 2.5 για δοκιμες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νάσος
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSR600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην ανοιγω αλλο θεμα,πως μπορω να συνδεσω αυτο το sonoff σε αλελετουρ με δυο διακοπτες και ενα φως σε υπνοδωματιο?Συνημμένο Αρχείο 83369
    Καλησπέρα φίλοι μου.

    Υπάρχει μια λύση, (τουλάχιστον στην θεωρία).
    θα πρέπει να δημιουργήσεις ενα σενάριο ώστε όταν πατάς τον ένα διακόπτη και μπαίνει σε ΟΝ να ανάβει το φως και να ανοίγει και τον 2ο διακόπτη στην θέση ΟΝ.
    Και το ίδιο για τον άλλο διακόπτη. Και τέλος 2 ακόμα αντίστοιχα σενάρια για το ΟΦ.
    Έτσι θα έχεις ενα ψευτο-αλλε-ρετουρ. Μπορεί να φαίνεται δύσκολο αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο πολύ.
    Κρίμα που δεν έχω τους διακόπτες για να το τεστάρω.

    EDIT: Και ύστερα διαπίστωσα πως ο φίλος παρακάτω είχε προτείνει το ίδιο.


    ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ
    verb: εκδίδω, συντάσσω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darkentia : 20-03-21 στις 22:43

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2021
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Και εγώ έτσι νομίζω ότι δεν γίνεται απ’ όσο έχω διαβάσει. Αλλά με αυτό που λες εσύ (και έχω δει και εγώ online) χρειάζεσαι ένα για κάθε διακόπτη το οποίο μου φαίνεται υπερβολή.
    Περιμένω να δω αν κάποιος έχει δοκιμάσει αυτό που πλέον δύο άτομα προτείνουν και ακούγεται πολύ ενδιαφέρον!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Κάνετε ένα σχέδιο να δω τι λέτε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    aleretut.jpg Αυτός είναι ο ale retour (χωρίς μεσσαίο, μόνο 2 ακραίοι). Στην ουσία είναι μια μεταγωγική επαφή, αν το sonoff σου δίνει μεταγωγική επαφή (δηλαδή μία Normally Open και μια Normally Closed) στην έξοδο του, μπορείς να το κάνεις απευθείας. Αν όχι, μπορείς να βάλεις ένα μικρορελέ στην έξοδο του κάθε sonoff στα 230V και να κάνεις το ρελέ στην ουσία διακόπτη που θα ελέγχει το φως. Προυπόθεση βέβαια να έχει ουδέτερο στον διακόπτη και να χωρέσει ένα μικρορελέ στο κουτί του διακόπτη. Εναλλακτικά το ρελεδάκι μπορείς να το βάλεις στο μπουάτ που θα έχεις λογικά πάνω από τον διακόπτη.

    Σημείωση: Δουλεύει κανονικά και με ένα sonoff σε αυτή τη διάταξη, ο λόγος που έγραψα και για τα 2 είναι καθαρά θέμα ομοιομορφίας των διακοπτών στον χώρο, δεν χρειάζεται να αλλαχτούν και οι 2 όμως.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη midakos : 21-03-21 στις 10:14



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Δεν εχει μεταγωγικη ο sonnof.
    Δεν εχουν ουδετερο τα κουτια των διακοπτων οποτε θελει ανοιγμα το κουτι διακλαδωσης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Ευάγγελος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχει μεταγωγικη ο sonnof.
    Δεν εχουν ουδετερο τα κουτια των διακοπτων οποτε θελει ανοιγμα το κουτι διακλαδωσης

    Δεν έχω sonnof και δεν ξέρω, αλλά μια ιδέα είναι αν μπορούσε να αλλαχθεί το ρελεδάκι του sonnof με ένα παρόμοιο αλλά και με μεταγωγική επαφή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από awmn931 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω sonnof και δεν ξέρω, αλλά μια ιδέα είναι αν μπορούσε να αλλαχθεί το ρελεδάκι του sonnof με ένα παρόμοιο αλλά και με μεταγωγική επαφή.
    Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ ενα sonoff έχω περάσει όλο κ όλο πριν 2 χρόνια περίπου, κι αυτό στο δωμάτιο μου για δοκιμή. Πάντως αν έχει τις διαστάσεις που έχω κι εγώ, είναι πολύ δύσκολο να γίνει με ασφάλεια.
    Θα πρέπει να γίνει πατέντα, να βγεί το ρελεδάκι εκτός του διακόπτη με προέκταση στις επαφές, και το επικίνδυνο είναι ότι οι κύριες επαφές θα χειρίζονται 230V. νομίζω το να οδηγήσει ένα μικρορελέ αυτοματισμού χωρίς επέμβαση στον διακόπτη, είναι πιο "ασφαλές" (σε πολλά εισαγωγικά, γιατί και πάλι για 230V μιλάμε, με ένα ρελέ το οποίο θα είναι χύμα μέσα στο κουτί).
    Παρόλα αυτά, εαν έχει ήδη τον διακόπτη δεν χάνει τίποτα να τον ανοίξει για να δει αν μπορεί να γίνει αυτό που λες.

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  10. #20
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    aleretut.jpg Αυτός είναι ο ale retour (χωρίς μεσσαίο, μόνο 2 ακραίοι). Στην ουσία είναι μια μεταγωγική επαφή, αν το sonoff σου δίνει μεταγωγική επαφή (δηλαδή μία Normally Open και μια Normally Closed) στην έξοδο του, μπορείς να το κάνεις απευθείας. Αν όχι, μπορείς να βάλεις ένα μικρορελέ στην έξοδο του κάθε sonoff στα 230V και να κάνεις το ρελέ στην ουσία διακόπτη που θα ελέγχει το φως. Προυπόθεση βέβαια να έχει ουδέτερο στον διακόπτη και να χωρέσει ένα μικρορελέ στο κουτί του διακόπτη. Εναλλακτικά το ρελεδάκι μπορείς να το βάλεις στο μπουάτ που θα έχεις λογικά πάνω από τον διακόπτη.

    Σημείωση: Δουλεύει κανονικά και με ένα sonoff σε αυτή τη διάταξη, ο λόγος που έγραψα και για τα 2 είναι καθαρά θέμα ομοιομορφίας των διακοπτών στον χώρο, δεν χρειάζεται να αλλαχτούν και οι 2 όμως.

    το πρόβλημα σε αιτώ που λες ειναι ότι μετά δεν θα ξέρει ο διακόπτης πότε ειναι ανοιχτό ή όχι το φως. οπότε αυτόματα χάνεις το νόημα του απομακρυσμένου έλεγχου και σεναρίων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Dimming ballast και συνδεσμολογια FL
    By fragos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-15, 21:37
  2. Dimming ballast 1-10v και δυνατοτητα ελεγχου
    By fragos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-15, 02:24
  3. Προβλημα με Xenon λαμπα 8000k και ballast
    By age80 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-12, 17:25
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-10, 08:33
  5. dimmable ballast και χρόνος ζωής λαμπτήρων
    By aquaman in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-10, 15:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας