Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Τραυματισμος Καλωδιου

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη lordi
    Όνομα
    Đorđe
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Cache
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ και πάλι για τις κριτικές και τις πληροφορίες!

    Μου κάνει εντύπωση πάντως που δεν υπάρχει ένας τρόπος στάνταρ για κάτι τόσο συνηθισμένο. Στα κουτιιά διακλάδωσης που έτσι κι αλλιως περνάνε καλώδια πως γίνεται η σύνδεση; Γιατί φαντάζομαι δεν είναι μονοκόμματο καλώδιο απ τον πίνακα μέχρι την παροχή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει κανένα θέμα όπως το έκανε, η τουλάχιστον έτσι φαίνεται στην φωτογραφία. Απλά γνώμη μου να μην κρυφτεί-στοκαριστεί το μπουάτ ώστε και να υπάρχει προσβασιμότητα, και να μπορεί να γίνει έλεγχος μελοντικά. Θα μπορούσε να το έχει κλεμάρει - η να βάλει μια κλέμα wago, αλλά είναι ψιλά γράμματα αυτά, το 95% των εγκαταστάσεων είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση και δουλεύουν απροβλημάτιστα. Αν έκανε και μια μέτρηση με megger την γραμμή θα ήταν άρχοντας, αλλά κακά τα ψέματα, κανένας δεν θα το κάνει αν δεν υπάρχει λόγος
    Σχετικά με τον έλεγχο της γραμμής που αναφέρει και ο midakos, υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω εγώ τώρα ή και σε τακτά χρονικά διαστήματα για να ελέγχω την κατάσταση της σύνδεσης; Το μπουάτ (το καινούριο) θα είναι πίσω απ το πλυντήριο πιάτων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη asterixx25
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    235

    Προεπιλογή

    Θα μπορούσε έστω να συνδέσει τα καλώδια με caps η κλέμες και μετά μονωτική.
    Έτσι κι αλλιώς είχε χώρο μέσα στο κουτί.

    Αυτο που βλέπω εγώ είναι ότι, απλώς τα στριφογύρισε και τα τύλιξε με ταινία.
    Για εμένα πρόχειρη δουλειά!

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να ελέγχεις την σύνδεση, παρά μόνο οπτικά, που και πάλι θα φανεί μόνο αν έχει πρόβλημα σύσφιξης και ανεβάζει θερμοκρασία. Δεν υπάρχει στάνταρ πρότυπο σύνδεσης, γιατί με τα χρόνια αναπτύσονται συνέχεια διαφορετικά υλικά. Τα πιο πρόσφατα π.χ. (που γνωρίζω εγώ τουλάχιστον) είναι οι κλέμες wago. Από κει και πέρα αν ρωτήσεις 10 μάστορες μπορεί να πάρεις 10 διαφορετικές απαντήσεις όσο αναφορά τις συνδέσεις. Εφόσον το πρότυπο δεν υπαγορεύει κάποιον τρόπο, ο καθένας πράτει κατά τη βούληση του. Στα μπουάτ του σπιτιού σου, ανάλογα με το πότε έγινε η εγκατάσταση και ποιος την έκανε, αν είναι πρόσφατη μπορεί να βρεις οποιονδήποτε από τους παραπάνω τρόπους, αν είναι παλιά μπορεί να βρεις ακόμα και σύνδεση σε κλέμες που ήταν ενσωματωμένες στα μπουάτ.

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη lordi
    Όνομα
    Đorđe
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Cache
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Κατάλαβα!

    Οι αυτόματες κλεμες είναι προτιμοτερες απ τις βιδωτες γενικα;

    Για παραδειγμα, αν η δουλεια ειχε γινει με 3 αυτοματες και μετα καλυψη με ταινια θα ηταν πιο ασφαλες;

    Ειναι επιρρεπεις σε σφαλματα τοξου αυτες οι κλεμες;

    Πιο πολυ εγκυκλοπεδικα ρωταω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Εκανε το χειροτερο δυνατο.
    Η σωστη λυση ειτανε να μην κοψει τελειως το καλωδιο απλα να αυξησει τοπικα τη διατομη κολλωντας παραλληλα τοπικα εξτρα χαλκο να βαλει θερμοσυστελομενα και οχι μονωτικη ταινια.
    Επειδη ειναι ψιλα καλωδια μαλλον δεν θα εχεις προβλημα αλλα αυτος ειναι τσαπατσουλικος τροπος και οχι σωστος.
    Ακομα και τη συστροφη λαθος την εκανε.. αυτη η συστροφη δεν αντεχει σε τραβηγμα..
    Οι αυτοματες κλεμες ειναι καλυτερες απο τα στριφτα καλωδια απο αποψη αγωγιμοτητας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lordi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάλαβα!

    Οι αυτόματες κλεμες είναι προτιμοτερες απ τις βιδωτες γενικα;

    Για παραδειγμα, αν η δουλεια ειχε γινει με 3 αυτοματες και μετα καλυψη με ταινια θα ηταν πιο ασφαλες;

    Ειναι επιρρεπεις σε σφαλματα τοξου αυτες οι κλεμες;

    Πιο πολυ εγκυκλοπεδικα ρωταω!
    δεν υπάρχει σωστό η λάθος αλλά σωστή ή λάθος εφαρμογή.
    στα σύγχρονα υλικά οι κατασκευαστές προσπαθούν να μειώσουν να εξαρτάτε από τον εγκαταστατη η σωστή εφαρμογή και να ειναι ποιο τυποποιημένη ώστε να μην μπορεί να κάνει (τόσο) λάθος.
    οπότε.
    με την ταινία απλά χρειάζεται να έχεις μεγαλύτερο μήκος χαλκού στριμμένο σε σύγκριση με το να το κάνεις με καψ που το ελατήριο βοηθάει στην μεγαλύτερη επαφή της σύνδεσης.
    αυτοί οι δύο τρόποι σύνδεσης ειναι σχετικά δυσκολότερο να αποτύχουν σε σύγκριση με την κλεμα που όλοι σφίγγουν λες και έχουν βάλει στοίχημα να δουν αν οι βίδες μπορούν να κόψουν τους χαλκούς.
    οι αυτόματες κλεμμένες ή ταχυκλεμες ή wago από την άλλη εξασφαλίζουν ότι το μόνο που χρειάζεται να κάνεις σωστά ειναι να έχεις γδύσει το σωστό μήκος το καλώδιο αλλά εκεί εξαρτάσαι 100% από την ποιότητα κατασκευής και στο αν αντέχει πραγματικά το ρεύμα αλλά πρώτα την αντοχή στο να συγκρατήσουν σωστά την σύνδεση μετά την ταλαιπωρία που θα δεχτούν για να τοποθετηθούν ξανά μέσα στο κουτί διακλάδωσης.

    για να μην αγχώνεσαι πάντος και εγώ σαν λύση αυτό θα σου πρότεινα με το κουτί εκεί που έβαλε και σύνδεση ή με καψ και ταινία ή ακόμα και έτσι που ειναι μόνο με ταινία. από ότι φαίνεται οπτικά τουλάχιστον ειναι εντάξι μιας και δεν ξέρω πόσο χαλκό πραγματικά έχει γδάρει και στρίψει αλλά μοιάζει να είναι αρκετός..

    τώρα το αν θες να συνεχείς να ψάχνεις μην υπάρχει κάτι άλλο σε αυτή την δουλειά που έγινε ώστε να το ψειρίσεις παραπάνω το μόνο που θα σου πω ειναι ότι σε κάνα δυο σελίδες ακόμα δεν θα ξέρεις αν πρέπει να κατεδαφίσεις το σπίτι ή το να πας σε καμιά σπήλια να μείνεις χωρίς ρεύμα κλπ για να σωθείς.

    9 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    sdouze (20-03-21)

  8. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Έτσι είναι και μια χαρά θα αντέξει για άλλα 50 χρόνια. 'Αλλος θα έβαζε caps γιατί συχαίνεται τις ταινίες. Εγώ απλά θα γάνωνα λίγο το τραυματισμένο σημείο για να ενισχύσω τη διατομή και θα έβαζα λίγο λαστιχοταινεία. Ο βοηθός μου θα ήθελε να αλλάξει όλο το καλώδιο, και ο πρόεδρος μας απλά θα σου έβαζε λίγη μονωτική γιατί "δεν έχει ανάγκη"
    οπότε όπως είπε ο lepouras θεωρούμε λήξαν το συμβάν και το ξεχνάμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη IXHEM
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    411

    Προεπιλογή

    ο Lepuras καθαρησε οπως παντα..

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη lordi
    Όνομα
    Đorđe
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Cache
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Haha! Φευγω για σπηλια!

    Σας ευχαριστω ολους!

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asterixx25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσε έστω να συνδέσει τα καλώδια με caps η κλέμες και μετά μονωτική.
    Έτσι κι αλλιώς είχε χώρο μέσα στο κουτί.

    Αυτο που βλέπω εγώ είναι ότι, απλώς τα στριφογύρισε και τα τύλιξε με ταινία.
    Για εμένα πρόχειρη δουλειά!
    Για κάποιο λογο πολλοι ηλεκτρολογοι έτσι τα συνδέουν χωρις καπς με συστροφη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. μετριση καλωδιου
    By kleima in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-21, 18:02
  2. αντοχη καλωδιου 3*2,5
    By ΓΙΑΟΥΤΣ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-20, 18:50
  3. διατομη καλωδιου
    By tasos51 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-16, 10:31
  4. Αντοχη καλωδιου
    By Phatt in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-12, 19:33
  5. Ευρεση καλωδιου.
    By p_stama in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 09:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας