Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: jlcpcb "Can not identify the board outline"

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή jlcpcb "Can not identify the board outline"

    Κύριοι καλησπέρα,

    Προσπαθώ να στείλω το πρώτο μου δοκιμαστικό PCB για εκτύπωση στην JLCPCB αλλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

    Όταν ακολουθώ τις οδηγείς της JLCPCB για τις επιλογές στο πρόγραμμα που χρησιμοποιώ (Proteus 8.1) και δεν επιλέγω "Edge" στα Layers, όταν ανεβάζω το zip μου βγάζει σφάλμα ""Can not identify the board outline" στο gerber viewer του site (Analysis Results) και αυτό φαίνεται και στην προεπισκόπηση. Και στο gerber viewer του Proteus πάλι δεν βλέπω τα όρια της πλακέτας...

    Όταν κάνω τικ στην επιλογή "Edge" στο Proteus τότε δεν βγαίνει το σφάλμα όταν πάω στο Analysis Results, δείχνει σωστή στην προεπισκόπηση και στο gerber viewer του Proteus αλλά στις οδηγίες της JLCPCB λέει σαφέστατα να μην επιλέξω "Edge"...

    Τι να κάνω ???

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!







    tmp 2021 Dissipation Limiter PCB v2 (with Edge) - CADCAM.ZIP
    tmp 2021 Dissipation Limiter PCB v1 (without Edge) - CADCAM.ZIP
    tmp 2021 Dissipation Limiter PCB.pdsprj.txt

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Τις οδηγίες τις ακολούθησες που αναφέρει κάτω-κάτω;

    https://support.jlcpcb.com/article/1...les-in-proteus

    Υ.Γ Ρε φιλε όχι και Proteus για PCB

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SProg για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (28-03-21)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Εντάξει το παραδέχομαι, δεν κοίταξα δύο γραμμές πιο κάτω που τα εξηγεί όλα....
    ΟΚ, συμβαίνουν αυτά, είναι μάλλον που έχω κοιμηθεί μόνο 4 ώρες...

    Ευχαριστώ πολύ πάντως, όσο για το Proteus το χρησιμοποιώ από παλιά για εξομοιώσεις κυκλωμάτων (είχα ξεκινήσει από LTSpice αλλά γρήγορα το άλλαξα), και με βολεύει στο ότι μπορείς να τα κάνεις όλα, και σχέδιο, και εξομοίωση, και δημιουργία PCB.
    Αν ξεκίναγα κάτι σήμερα πάντως μάλλον θα πήγαινα στο open-source KiCad για σχέδιο/PCB, αλλά πάλι θα έπρεπε να βρω κάτι για εξομοίωση, δεν γίνεται να τα κάνεις όλα στο breadboard (αυτό είναι για επιβεβαίωση πιο πολύ και real-life συνθήκες).
    Ένα πρόγραμμα για να κάνεις δοκιμές είναι IMHO απαραίτητο για χομπίστες κτλ, καλό και το breadboard αλλά θα σου πάρει μία εβδομάδα για κάτι που δοκιμάζεις σε μία ώρα στο PC...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    526

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SProg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις οδηγίες τις ακολούθησες που αναφέρει κάτω-κάτω;

    https://support.jlcpcb.com/article/1...les-in-proteus

    Υ.Γ Ρε φιλε όχι και Proteus για PCB
    Και εμένα το Proteus με έχει βολέψει. Στο παρελθόν έχω παραγγείλει από JLCPCB χρησιμοποιώντας τα αρχεία του Proteus χωρίς πρόβλημα.
    Γιατί το λες αυτό ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Δεν έχω δουλέψει το proteus αλλά ο γενικός αποδεκτός τρόπος είναι να βάλεις ένα mechanical layer στο οποίο θα υποδεικνύεται ξεκάθαρα το board outline με μία γραμμή 0.25 έως 0.50mm width.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ, τώρα που διάβασα και έκανα περίγραμμα σε νέο Mech1 layer είναι μια χαρά, το δείχνει σωστά στο viewer του site (στο Proteus έγινε see-through η πλακέτα αλλά δεν με νοιάζει), μετράει σωστά το μέγεθος της πλακέτας, κτλ.

    Δεν ξέρω γιατί διάβασα τις οδηγίες στην αρχή και μετά σταμάτησα, ίσως να είδα που λέει "comments" και να νόμιζα ότι μετά ήταν σχόλια από επισκέπτες κτλ (και μετά που είχα πρόβλημα γιατί δεν είδα "τα σχόλια" μήπως και είχε κι άλλος το πρόβλημα???), το αποδίδω στην κούραση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίο έγινε με την μια γραμμή στο κέντρο, δεν τις φάρδαινες κι άλλο να σηκώνουν ένταση ;;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Έχω σκοπό να κολλήσω μονόκλωνο χοντρό από κάτω, πιο πολύ για δοκιμή είναι οι πλακέτες.
    Δεν έχω ξαναφτιάξει ποτέ PCB και θέλω να δω τι παίζει με την ποιότητα των φτηνών PCB από Κίνα, να δω τι σχεδιάζω στο πρόγραμμα και τι θα έρθει στην πράξη, πόσο αντέχουν οι πλακέτες στα κόλλα-ξεκόλλα εξαρτήματα (γιατί από ότι έχω καταλάβει αυτές οι φτηνές είναι για "μία χρήση" και δεν αντέχουν πολλά-πολλά), και άλλα τέτοια.
    Και το κύκλωμα του Ελέκτορ θέλω να δοκιμάσω στην πράξη (πχ τι θερμοκρασίες ανεβάζουν τα MOSFET και πόσο μεγάλη ψύκτρα θα χρειαστεί) αλλά ιδεατά θα χωρέσω τροφοδοτικό και Dissipation Limiter σε ένα PCB 100x100mm (αν βγει και παραπάνω δεν θα κλάψω), οπότε το πιθανότερο είναι ότι μόνο για δοκιμές θα είναι αυτές οι πλακέτες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Μια χαρα πλακεττες βγαζει η jlcpcb. Ειναι κλασεις ανωτερες απο οποιαδηποτε χειροποιητη. Αν θες μεγαλυτερη αντοχη σε κολληματα/ξεκολληματα θα πρεπει να επιλεξεις surface finish "enig" (βγαινουν χρυσα τα pads).

    Σαν σχεδιαστης μπορεις να προβλεψεις μεγαλυτερα anullar rings στα pads και vias κι όπου σε παιρνει να κάνεις πιο χοντρες τις γραμμες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (28-03-21)

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Μέσα στις δοκιμές είναι και να δω πόσο "καλά" είναι τα στάνταρ pads του Proteus (φοβάμαι στην πρώτη παραγγελία να τα μεγαλώσω) μεταξύ άλλων.
    Και γραμμές (traces) διαφορετικά θα βάλω σε ένα κενό σημείο του PCB για να δω πόσο αντέχουν με 1oz χαλκό, θα τα βασανίσω με κολλητήρι/κοπίδι κτλ για να ξέρω τι να περιμένω.
    Προς το παρών ψάχνω να βρω πως να φτιάξω τις χοντρές πίστες χωρίς solder mask...

    Δεν αμφιβάλω για την ποιότητα των Κινέζων, απλά εγώ είναι άσχετος από "dyi" πλακέτες και θέλω να έχω μία πρώτη επαφή πριν παραγγείλω κάτι που όντως θα το θέλω για κατασκευή.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Τώρα με βλέπεις... Τώρα όχι! Ο αόρατος "φύλακας" μας ή ο "μεγάλος αδελφός" ?
    By SRF in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 16:27
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας