Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: ασυρματο ρελε

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Feb 2021
    Περιοχή
    καλαματα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή ασυρματο ρελε

    .καλησπερα παιδια.

    προσπαθω να βρω μια λυση σε κατι και δε μπορω με τιποτα.

    εχω ενα τηλεχειριζιμενο ρελε το οποιο οπως ξερετε οταν παταμε το κουμπι του τηλεκοντρολ το ρελε οπλιζει οση ωρα το εχουμε πατημενο και μετα ξεοπλιζει αν το αφησουμε.

    εγω ηθελα να ενεργοποιω κατι και ας ξεοπλιζει ο ρελες μετα το αφημα του κουμπιου το οποιο το εκανα με ενα SCR thyristor.


    --ουσιαστικα μονο μια φορα να οπλιζε το ρελε και να ξεοπλιζε μετα αυτο αρκουσε για να τριγγαρει το scr το οποιο αυτο μετα ενεργοποιουσε μια σειρηνα

    το θεμα ειναι οτι αυτο γινοταν επ απειρο αφου τριγγαρισε το scr..



    --εγω θελω να τριγγαρει το scr (η κατι αλλο αν ξερετε) για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα και μετα να ξετριγγαρει για να μπορει να δεχτει επομενη εντολη απο το τηλεκοντρολ μετα.

    δε μπορω να βρω με τιποτα τροπο....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Μοντελο, μαρκα, link, αυτο το τηλεχειριζομενο ρελε δεν έχει ?

    Κλασσικά: Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Feb 2021
    Περιοχή
    καλαματα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    μιχαλη δεν εχει σημασια τι ρελε ειναι...αν δεις τα τηλεχειριζομενα ρελε σχεδον ολα ιδια ειναι...δε με ενδιαφερει το ρελε...ο τροπος σκεψης με ενδιαφερει...πως να κανεις δηλ οποιοδηποτε τηλεχειριζομενο ρελε να εχει τη λειτουργια που περιεγραψα πιο πανω....

    τριγγαρω το scr με το ρελε αλλα δε μπορει μετα να δεχτει το ρελε αλλη εντολη απο το τηλεκοντρολ αφου το scr μενει κλειστο συνεχεια....εγω θελω για συγκεκριμενο χρονο να ειναι κλειστο και μετα να ανοιγει για να μπορει να δεχτει την επομενη εντολη απο το τηλοκοντρολ.


    με λιγα λογια πως λειτουγει ενα ασυρματο κουδουνι πορτας??

    δινεις εντολη και ο δεκτης χτυπαει για συγκεκριμενο διαστημα και μετα κλεινει και μπορει να δεχτει το επομενο πατημα για να ξαναχτυπησει το κουδουνι

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisd
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    355

    Προεπιλογή

    Θέλεις ένα κύκλωμα χρονοκαθυστέρησης δηλαδή, αφού οπλίσει το ρελέ σου.
    Και γιατί δεν οπλίζεις ένα χρονικό μετά το ρελέ σου; Το ποιο απλό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Feb 2021
    Περιοχή
    καλαματα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    αυτο ειπα παιδια στην αρχη.....

    οπλιζα ενα χρονικο με το ρελε και το χρονικο εθετε σε λειτουργια για συγκεκριμενο χρονο ενα φορτιο πχ μια σειρηνα...αφου ομως ο ρελες ειναι μονιμα οπλισμενος δε μπορει να ξαναπαρει εντολη πρεπει να αποσυνδεθει απο το ρευμα ..


    να σας το πω αλλιως να το καταλαβετε,...

    μπορουμε να κανουμε ενα ασυρματο ρελε να συμπεριφερεται οπως ενα ασυρματο κουδουνι σπιτιου??

    στο ασυρματο κουδουνι παταμε μια φορα το μπουτον και για ενα συγκεκριμενο διαστημα ακουγεται ο ηχος του κουδουνιου ο οποιος μετα σταματαει και μπορει να ξαναπαρει επομενη εντολη απο το τηλεκοντρολ.


    ------εγω θελω να πατησω μια φορα το μπουτον του τηλεκοντρολ και ο ρελες να ενεργοποιθει για καποιο διαστημα αλλα μετα να κλεινει χωρις να ξαναπατησω το τηλεκντρολ--------.

    ξερετε τι θελω να κανω?



    εχω φτιαξει ενα κυκλωμα συναγερμου το οποιο τα δυο καλωδια που φευγουν απο τη πλακετα για να πανε στη σειρηνα θελω να μην τα στελνω στη σειρηνα αντιθετως με αυτη τη ταση να ενεργποιοω ενα χρονικο το οποιο θα βραχυκυκλωνει μια φορα το διακοπτη του τηλεκοντρολ οποτε θα ειναι σα να πατας το τηλεκοντρολ μια φορα εκεινη τη στιγμη για να δωσει στο ασυρματο ρελε οποτε και το ρελε θα κανει τη σειρηνα να χτυπησει...αλλα...το μεγαλο αλλα τωρα

    αφου το ρελε θα ειναι μονιμα οπλισμενο και το τηλεκντρολ δε θα ξαναδωσει εντολη το ρελε κραταει μονιμα οπλισμενο το χρονικο οποτε οταν ξαναδωσει εντολη το τηλεκντρολ απλα θα κλεισει το ρελε..οποτε δε καναμε τιποτα


    ενα ασυρματο κουδουνι σπιτιου δε εχει ρελε προφανως εχει κατι αλλο απο οτι εχω δει....το θεμα ειναι οτι οταν πατας το μπουτον δεν οπλιζει μονιμα κατι η μαλλον το οπλιζει για καποιο διαστημα και μετα το ξεοπλιζει για να μπορει να παρει επομενη εντολη απο το μπουτον...αν ηταν μονιμα οπλισμενο οπως ειναι το ρελε και να ξαναπατησεις το μπουτον δε προκειτα ν α κανει κατι


    με λιγα λογια ολα τα τηλεχειριζομενα ρελε που πουλανε εχουν μονο δυο φασεις.να ανοιγει η να κλεινει...εγω θελω το ιδιο το ρελε να ανοιγει για ενα συγκεκριμενο διαστημα και μετα να κλεινει

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aris3 : 02-04-21 στις 22:17

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Ενα χρονικο σαν αυτο θες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Feb 2021
    Περιοχή
    καλαματα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    γιωργο κοιτα τι προσθεσα παραπανω στην εξηγηση μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Αν καταλαβα σωστα θες με ενα τηλεχειρισμο που οπλιζει ενα ρελε οσο παταμε το χειριστηριο, να κραταει οπλισμενο ενα ρελε για το χρονο που θελουμε και μετα το ρελε να αφοπλισει και καθε φορα που παταμε το χειριστηριο να κανει το ιδιο.Αρα θες ενα χρονικο που εχει μονιμη τροφοδοσια και μια επαφη ενεργοποιησης και λειτουργεια delay off, γιατι δεν κανει το χρονικο που σου εβαλα.;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george Mp : 02-04-21 στις 22:50

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Feb 2021
    Περιοχή
    καλαματα
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    αν τα δυο καλωδια που φευγουν απο τη πλακετα για να πανε στη σειρηνα τοποθετηθουν ωστε να τροφοδοτουν ενα χρονικο που θα βραχυκυκλωνει το διακοπτη του μπουτον και οσο το εχει βραχυκυκλωμενο τοσο θα ειναι οπλισμενο το ρελε οκ κανει αλλα πρεπει να κραταει συνεχεια το ρελε οπλισμενο για να κανει τη δουλεια.

    τα ασυρματα κουδουνια σπιτιου δε χρειαζεται να εχεις πατημενο συνεχεια το μπουτον οπως καναμε με το ρελε...εκεινο αρκει μια φορα να το πατησεις και να δωσει εντολη και μετα μπορει να ξαναδωσει νεα εντολη

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Γιατι να πας απο σουνιο λαμια αλλαζοντας 5 μεσα μεταφοράς ενώ έχεις αμάξι?
    Θελω να πω , οτι εχω κανει αυτο που περιγραφεις , απλα το ρελε μου είναι bistable. Με καθε πατημα του τηλεχειριστήριου αλλαζει κατάσταση.
    Πατάς-βαράει, ξαναπατάς-σταματάει.
    Αρα υπαρχει πληρης έλεγχος. Και πολυ πιο απλό.
    Τελικη αποφαση δικη σου βέβαια...

    Κλασσικά: Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikemtb : 02-04-21 στις 23:16

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-20, 23:54
  2. Buffer για pwm και αναλογικό σήμα.
    By ventouza1987 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 19:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας