Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Κατασκευή βοηθητικού τροφοδοτικού

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή Κατασκευή βοηθητικού τροφοδοτικού

    Κάποιες φορές χρειάστηκα στο σπίτι ένα τροφοδοτικό για πειραματισμούς με arduino συνήθως και βολευόμουν με την τάση των 5V από την USB του υπολογιστή για την τροφοδοσία του καθώς και ορισμένων περιφεριακών του. Κάποιες φορές όμως η ισχύς των USB δεν επαρκούσε και κάποιες άλλες φορές χρειαζόμουν μεγαλύτερη τάση ή και ισχύ (πχ 12V) για την τροφοδοσία κάποιων περιφερειακών. Έτσι σκέφτηκα την κατασκευή ενός απλού, λιτού τροφοδοτικού για να καλύψω τις ανάγκες αυτές.
    Ψάχνοντας στον σκουπιδιτενεκέ... εεε συγγνώμη... στην αποθήκη μου ήθελα να πω... βρήκα κάποια πράγματα που βρίσκονταν εκεί για κάποιες ακυρωμένες κατασκευές αχρησιμοποίητα πολύ καιρό. Το αποτέλεσμα ήταν να γίνει το τροφοδοτικό που βλέπετε στις φωτογραφίες. Χρησιμοποιήθηκε ένα φθηνό κινέζικο παλμοτροφοδοτικό με είσοδο 230VAC και έξοδο 24VDC/4-6A, ένα module με είσοδο έως 36VDC (ρυθμιζόμενη έξοδος 0,6VDC-36VDC, ρύθμιση ρεύματος εξόδου κλπ), ένα step down module LM2596 για την έξοδο των 5V και ένα βολτόμετρο για παρακολούθιση της τάσης εξόδου των 5VDC (δείχνει 4,80VDC αλλά το πολύμετρό μου - fluke, δείχνει 5VDC, μάλλον το εμπιστεύομαι περισσότερο από το κινεζάκι βολτόμετρο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2.jpg Εμφανίσεις:  220 Μέγεθος:  133,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  1.jpg Εμφανίσεις:  202 Μέγεθος:  128,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  3.jpg Εμφανίσεις:  200 Μέγεθος:  140,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  4.jpg Εμφανίσεις:  180 Μέγεθος:  142,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  5.jpg Εμφανίσεις:  164 Μέγεθος:  143,7 KB


    Όλα τοποθετήθηκαν σε ένα πλαστικό κουτί που βρέθηκε και αυτό τον ίδιο χώρο, μπήκε μια απλή πρόσοψη με απλό χαρτί τυπωμένο και κολλημένο στην εμπρός πλευρά (εντάξει μην βαράτε, δεν το πλαστικοποίησα και "χάλασαν" λιγάκι τα γράμματα).
    Άλλη μια λεπτομέρεια είναι ότι πρέπει να ανοίξω μερικές τρύπες στο κουτί για καλύτερο αερισμό αλλά επειδή η χρήση θα είναι απλά για πειραματισμούς και με μικρή ισχύ, στο μέλλον αν χρειαστεί θα ανοίξω και μπορεί να τοποθετηθεί και ένα μικρό ανεμιστηράκι στο κουτί αν κριθεί απαραίτητο.
    Η κατασκευή είναι κάπως πρόχειρη, ας όψεται η καραντίνα...

    14 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  2. 8 μέλη ευχαρίστησαν τον babisko για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (06-04-21), elektronio (06-04-21), ΜαστροΤζεπέτο (06-04-21), liat (06-04-21), mikemtb (06-04-21), sdouze (07-04-21), selectronic (06-04-21), spirakos (06-04-21)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Αν αυτό το λες πρόχειρη Κατασκευή, φαντάσου πως θα είμαι οι "μη πρόχειρες"
    Άψογος μπράβο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    babisko (06-04-21)

  5. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Μπάμπη καλημέρα σου.
    Καλύτερη η επόμενη κατασκευή ως προς το θέμα της φάτσας. Το εσωτερικό πολύ καλό όπως και η σκέψη σου.
    Μπράβο σου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια Μπάμπη και από εμένα ,πολύ καλή ιδέα και κατασκευή.
    Η μόνη παρατήρηση μου (βλέποντας τις φωτογραφίες στο ποστ #1) ,είναι ότι δεν έχεις ανοίξει μερικές κατάλληλες τρύπες εξαερισμού στο κουτί, κάτι που νομίζω σε κάθε περίπτωση δεν θα ήταν κακό.

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Πολύ καλή κατασκευή, μπράβο!
    +1 για τρύπες στο κουτί για εξαερισμό αν το δουλεύεις με μεγάλο φορτίο (μου αρέσει η ψυκτρούλα που έχεις βάλει στο LM2596), θα έκανα και μία δεύτερη προσπάθεια στην εκτύπωση της πρόσοψης, αλλά κατά τα άλλα μια χαρά, συγχαρητήρια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    babisko (06-04-21)

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια για τη νέα σου κατασκευή, και μόλις νωρίτερα, χάζευα το "τεχνητό φορτίο" σου !!!!
    Το αδικείς το τροφοδοτικό στις προχειρες κατασκευές !!!! (Ελπίζω να έγινε κατά λάθος)
    Άμεση μεταφορά του στις ολοκληρωμένες κατασκευές παρακαλώ, .... έχουμε δει άλλα κι άλλα !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    babisko (06-04-21)

  11. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Άμεση μεταφορά του στις ολοκληρωμένες κατασκευές παρακαλώ...
    +1

    Δεν το πρόσεξα ότι είναι στις πρόχειρες, εννοείτε ότι το έβαλες στην λάθος κατηγορία !!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τα καλά σας λόγια και τις παρατηρήσεις σας τις οποίες θεωρώ σωστές. Η πρόσοψη έγινε με απλό χαρτί σε laser εκτυπωτή, συνήθως μετά την εκτύπωση περνάω πλαστικό επάνω (πχ με πλαστικοποιητή), όμως αυτή την φορά δεν το θεώρησα αναγκαίο και ιδού τα αποτελέσματα, ξέφτισαν τα γράμματα κατά το μοντάρισμα. Την θεωρώ πρόχειρη κατασκευή διότι εγώ πρακτικά έκανα μόνο το μοντάρισμα, όλες οι πλακέτες υπάρχαν έτοιμες από κινεζομάγαζα.
    Όσον αφορά τον αερισμό του κουτιού, το έγραψα και στο αρχικό ποστ, πρέπει να ανοίξω μερικές τρύπες για αερισμό και πιθανόν να μπει και ένα μικρό ανεμιστηράκι στο κουτί, η μονάδα εξόδου που ρυθμίζει την τάση και την ένταση εξόδου έχει ένα δικό της ανεμηστηράκι που λειτουργεί όταν ανέβει η θερμοκρασία, δεν το ζόρισα καθόλου ώστε να δω αν λειτουργεί. Εξάλλου προορίζεται για χρήση στο σπίτι για δοκιμές με arduino, πόσο θα ζοριστεί ώστε να χρειάζεται δυνατή ψύξη... Στο εργαστήριο έχω άλλα μεγάλα τροφοδοτικά, έχω στα υπόψη να ανεβάσω φοτογραφίες με την κατασκευή του τροφοδοτικού μου 0-30V/0-10A που λειτουργεί κάποια χρόνια τώρα άψογα με την πλακέτα του Γρηγόρη (moutoulos).

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  13. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Για την πρόσοψη έφερνε παλιά το Πλαίσιο κάτι αυτοκόλλητα χαρτιά Α4 ασημί σε συσκευασία των 10, τα οποία τα τύπωνες κανονικά σε laser εκτυπωτή και ήταν σαν μεταξοτυπία (κάπως).
    Το αποτέλεσμα ήταν καλούτσικο για ετικέτες κτλ, απλά δεν άντεχε στην επαφή με το χέρι (φεύγαν τα γράμματα), πιστεύω ότι θα είναι καλά και για πρόσοψη κατασκευής...

    Κατασκευή κανονικότατη είναι και παρακαλώ να μπει στην σωστή ενότητα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisko Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........
    Όσον αφορά τον αερισμό του κουτιού, το έγραψα και στο αρχικό ποστ, πρέπει να ανοίξω μερικές τρύπες για αερισμό και πιθανόν να μπει και ένα μικρό ανεμιστηράκι στο κουτί, ........
    Έχεις δίκιο Μπάμπη sorry δικό μου λάθος και παράληψη.........παρασύρθηκα βλέποντας τις φωτογραφίες και δεν έδωσα βάση στην περιγραφή κάτω από αυτές.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή Τροφοδοτικού
    By jackie1989 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-15, 22:35
  2. Κατασκευή τροφοδοτικού DC
    By teo99516 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-14, 22:14
  3. κατασκευή τροφοδοτικού
    By makoulis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-11, 17:44
  4. Κατασκευή τροφοδοτικού!
    By George L in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-10, 14:26
  5. Κατασκευή τροφοδοτικού
    By doupiaki_ole in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-08, 09:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας