Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28

Θέμα: Κατασκευή εγαστηριακού τροφοδοτικού 0-30VDC/0-10A

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια για την παρουσίαση της κατασκευής σου!!
    Να πω και εγώ την βλακεία μου: ο πυκνωτης είναι πιασμένος με άσπρα δεματικα? Αν Ναι, Καλό θα ήταν να βάλεις κάτι μεταλλικό, τσέρκι ισως

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά Γιάννη, έτσι ακριβώς είναι το τελικό σχέδιο, στην θέση των συρμάτινων shunt του αρχικού σχεδίου εγώ έβαλα μια αντίσταση arcol 0.1 Ohm 50W η οποία φαίνεται λιγάκι στις φωτογραφίες του εσωτερικού του τροφοδοτικού βιδωμένη επάνω στην πίσω αριστερά ψύκτρα δίπλα στην πλακετίτσα των TIP3055
    Η τιμή της αντίστασης επιλέχτηκε με πειραματισμούς αφού δοκίμασα και άλλες τιμές (0,01 0,22 0,33 κλπ) και αυτή η τιμή (0,1) μου έδωσε τα καλύτερα αποτελέσματα και σταθερότητα.
    Ευχαριστώ για την διόρθωση!

    Είσαι σίγουρος όμως ότι δεν έχεις κάνει άλλες αλλαγές στο σχέδιο για να δουλέψει με την 0.1Ω?
    Δεν θυμάμαι πριν χρόνια που έπαιζα εγώ με το κύκλωμα τιμές, αλλά σε εξομοίωση στο Proteus με το 100Ω RV1 (και 47ΚΩ pot) η μέγιστη τάση πάνω στο shunt ρυθμίζεται από 0-550mV και 550mV σε 0.1Ω αντίσταση σημαίνει μόνο ~5.5Α μέγιστο ρεύμα (και ~3W dissipation στο shunt)...
    Με 0.025Ω από την άλλη μπορείς να ρυθμίσεις το τρίμμερ περίπου στην μέση για 250mV που σημαίνει 10Α μέγιστο ρεύμα (@2.5W dissipation).
    Για 0.1Ω χρειάζεται τουλάχιστον 200Ω αντίσταση (άρα >=220Ω τρίμμερ) μεταξύ R27 και γης ή η R27 να γίνει 220Ω αντί για 100Ω, ώστε να έχεις μέχρι 1V στο shunt (=>10Α ρεύμα @10W dissipation).

    Και στην κατασκευή του leosedf 0.025Ω shunt βλέπω (φωτό), αν και πάλι δεν ξέρω αν έχουν γίνει τίποτα αλλαγές στο κύκλωμα...

    edit:

    Επίσης 4x0.1Ω παράλληλα βλέπω ότι συντείνει ο wizpic (του οποίου το PCB είναι αυτό που φτιάχνει ο Moutoulos αν δεν κάνω λάθος), αλλά και στο ίδιο το PCB του Γρηγόρη βλέπω ότι γράφει "4xRESISTOR, ALL 0R1-5W", οπότε νομίζω ότι 0.025Ω είναι το σωστό (4x 0.1Ω/5W για σύνολο 0.025Ω/20W που θα είναι μια χαρά με 2.5W dissipation MAX):




    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 09-04-21 στις 22:47

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    babisko (14-04-21)

  4. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την διόρθωση!

    Είσαι σίγουρος όμως ότι δεν έχεις κάνει άλλες αλλαγές στο σχέδιο για να δουλέψει με την 0.1Ω?
    Δεν θυμάμαι πριν χρόνια που έπαιζα εγώ με το κύκλωμα τιμές, αλλά σε εξομοίωση στο Proteus με το 100Ω RV1 (και 47ΚΩ pot) η μέγιστη τάση πάνω στο shunt ρυθμίζεται από 0-550mV και 550mV σε 0.1Ω αντίσταση σημαίνει μόνο ~5.5Α μέγιστο ρεύμα (και ~3W dissipation στο shunt)...
    Με 0.025Ω από την άλλη μπορείς να ρυθμίσεις το τρίμμερ περίπου στην μέση για 250mV που σημαίνει 10Α μέγιστο ρεύμα (@2.5W dissipation).
    Για 0.1Ω χρειάζεται τουλάχιστον 200Ω αντίσταση (άρα >=220Ω τρίμμερ) μεταξύ R27 και γης ή η R27 να γίνει 220Ω αντί για 100Ω, ώστε να έχεις μέχρι 1V στο shunt (=>10Α ρεύμα @10W dissipation).

    Και στην κατασκευή του leosedf 0.025Ω shunt βλέπω (φωτό), αν και πάλι δεν ξέρω αν έχουν γίνει τίποτα αλλαγές στο κύκλωμα...

    edit:

    Επίσης 4x0.1Ω παράλληλα βλέπω ότι συντείνει ο wizpic (του οποίου το PCB είναι αυτό που φτιάχνει ο Moutoulos αν δεν κάνω λάθος), αλλά και στο ίδιο το PCB του Γρηγόρη βλέπω ότι γράφει "4xRESISTOR, ALL 0R1-5W", οπότε νομίζω ότι 0.025Ω είναι το σωστό (4x 0.1Ω/5W για σύνολο 0.025Ω/20W που θα είναι μια χαρά με 2.5W dissipation MAX):
    Για να είμαι ειλικρινής Γιάννη προβληματίστηκα και εγώ με αυτά που έγραψα για την αντίσταση όταν διάβασα τα παραπάνω που έγραψες εσύ. Σήμερα βρήκα την ευκαιρία να ανοίξω το κουτί του τροφοδοτικού και φάνηκε το λάθος μου, η αντίσταση είναι 0,01 Ohm και όχι 0,1 Ohm όπως έγραψα. Ορίστε και η φωτογραφία που αποδεικνύει ότι έχεις δίκιο...
    Ζητώ συγγνώμη για το λάθος μου...
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2.jpg Εμφανίσεις:  136 Μέγεθος:  124,8 KB  

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον babisko για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (14-04-21)

  6. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Όλοι κάνουμε λάθη, απλά έγραψα το προηγούμενο ποστ για άλλους που θα θέλουν να φτιάξουν το τροφοδοτικό, να ξέρουν τι shunt να βάλουν.

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    babisko (18-04-21), Hulk (16-04-21)

  8. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια! ωραία κατασκευή! Το έχω ξεκινήσει και εγώ το ίδιο εδώ και καιρό άλλα το έχω παρατήσει λόγο δουλειάς.
    Επίσης διάβασα τα σχόλια και μου λύσατε την απορία για την τιμή στην αντίσταση shunt γιατί είχα σκαλώσει λίγο τελικά
    πόσο πρέπει να είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Hulk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    babisko (18-04-21)

  10. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητήρια! ωραία κατασκευή! Το έχω ξεκινήσει και εγώ το ίδιο εδώ και καιρό άλλα το έχω παρατήσει λόγο δουλειάς.
    Επίσης διάβασα τα σχόλια και μου λύσατε την απορία για την τιμή στην αντίσταση shunt γιατί είχα σκαλώσει λίγο τελικά
    πόσο πρέπει να είναι.
    Καλημέρα Σάββα, είναι πολύ καλό τροφοδοτικό και αξιόπιστο, μπορείς να πάρεις την πλακέτα από τον Γρηγόρη αν έχει στοκ ή αν θέλεις μπορώ να σου στείλω το σχέδιο αυτής που έφτιαξα εγώ για να την κατασκευάσεις, είναι εύκολη μιας όψης.
    Η αντίσταση shunt μπορεί να είναι 0,01 -0,022 περίπου Ωμ φυσικά σε αρκετά βατ και πάνω στην ψύκτρα. Και κάτι άλλο, εγώ έκανα υπερβολή όσον αφορά τις ψύκτρες που έβαλα, είναι τεράστιες για τα δεδομένα του τροφοδοτικού (τρόπο λειτουργίας του με εναλλαγή τυλιγμάτων Μ/Σ) αλλά αυτές είχα όταν το έφτιαξα και με ταλαιπώρησαν αρκετά γιατί έκανα μετατροπές - προσθήκες στο κουτί για να τις προσαρμόσω, πολύ λαμαρινοδουλειά και λιμάρισμα έπεσε χωρίς λόγο. Πάντως πιστεύω πως το τελικό αποτέλεσμα άξιζε τον κόπο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  11. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Καλύτερα μεγαλύτερη παρά μικρότερη η ψύκτρα... Εξαρτάτε το πως καταλαβαίνει ο κάθε ένας το "8A continuous, 10A max" των specs:
    Αν θες ας πούμε να τροφοδοτήσεις ένα φορτίο 24V/8A "συνεχόμενα", θα έχεις το τροφοδοτικό να δουλεύει στο 30Vac τύλιγμα με ας πούμε σταθερά 37V στους Συλλέκτες των εξόδου, άρα (37-24) x 8 = 104W dissipation στα εξόδου, που δεν είναι και λίγα, μία μικρή ψύκτρα χωρίς ανεμιστήρα θα "κορεστεί" και θα βράσει σχετικά γρήγορα.
    Μιλάω βέβαια για extreme περίπτωση μέγιστου φορτίου συνεχόμενα, γι' αυτό και έγραψα ότι εξαρτάτε από τι θεωρεί ο καθένας ότι μπορεί να κάνει ένα "10Α" τροφοδοτικό...

    2 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    babisko (20-04-21)

  13. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη JIM_6146B
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    631

    Προεπιλογή

    Πολύ μεράκι , πολλές ώρες ασχολίας και δημιουργικής σκέψης .

    Το αποτέλεσμα είναι ζηλευτώ .


    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή τροφοδοτικού.
    By 1kostasa50 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-18, 08:14
  2. Τροφοδοτικό εργαστηρίου 0-30VDC 10A
    By tesla005 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-17, 00:16
  3. Κατασκευή τροφοδοτικού 0-30V 10A
    By sv2kgl in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-13, 02:03
  4. Κατασκευή τροφοδοτικού
    By libreaql in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-11, 22:38
  5. Κατασκευή τροφοδοτικού
    By doupiaki_ole in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-08, 09:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας