Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: Κατασκευή εγαστηριακού τροφοδοτικού 0-30VDC/0-10A

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία δουλειά !!!! Αμ, γιαυτό δεν καταδεχόσουν να βάλεις το άλλο στις "ολοκληρωμένες κατασκευές" αφού ήταν απλή μόντα όπως λες ....
    Όταν ξελαγκάρει το πράγμα βάλε καναδυό φωτό αντιπροσωπευτικές στο πρώτο σχόλιο.
    Το άλλο τροφοδοτικό το έφτιαξα απλά συνδέοντας κάποιες πλακέτες με λίγα καλώδια και τίποτε περισσότερο, εξάλλου όπως ανέφερα είναι μια πρόχειρη κατασκευή για το σπίτι σε μικρό μέγεθος για τους πειραματισμούς με arduino και όχι μόνο φυσικά.
    Θα προσπαθήσω να ανεβάσω πάλι κάποια στιγμή τις φωτογραφίες στο πρώτο σχόλιο όπως σκόπευα να κάνω, προς το παρόν δεν μ αφήνει το forum, ακούει κάποιος διαχειριστής; Δεν ξέρω αν έχω εγώ το πρόβλημα ή είναι γενικό πρόβλημα του forum...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    (καλύτερα να ανεβάσεις τις φωτό στο φόρουμ γιατί συνήθως οι φωτό που είναι ανεβασμένες σε άλλα sites μετά από λίγο καιρό δεν φαίνονται)

    Πολύ ωραίο μπράβο σου! Την πλακέτα όμως γιατί δεν την επαργύρωσες; Θα οξειδωθούν οι χαλκοδιάδρομοι.
    Σ' ευχαριστώ. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα δικό μου στο forum ή γενικά στο forum και δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες, θα προσπαθήσω αργότερα να το κάνω και αυτό, προς το παρόν μόνο στο Imgur...
    Η κύρια πλακέτα που έχει η τελειωμένη κατασκευή είναι του Γρηγόρη φτιαγμένη σε εργοστάσιο κατασκευής PCB, τις δικές μου που φτιάχνω στο σπίτι τις περνάω με διάφανο σπρέι στο τέλος και δεν παθαίνουν τίποτε, έχω πλακέτες που είχα φτιάξει πριν από 40+ χρόνια (στα φοιτητικά μου χρόνια) και είναι σαν καινούργιες.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...καλύτερα να ανεβάσεις τις φωτό στο φόρουμ γιατί συνήθως οι φωτό που είναι ανεβασμένες σε άλλα sites μετά από λίγο καιρό δεν φαίνονται...
    Σωστό κι αυτό...

    Επίσης νομίζω ότι πρέπει να μπει στην περιγραφή το "σωστό" σχέδιο, αφού κανείς δεν ασχολείται με την δεύτερη πλακέτα με τα όργανα ή με τα "συρμάτινα" shunt του αρχικού σχεδίου:
    (νομίζω ότι 25mΩ είναι η σωστή τιμή για 10Α αλλά δεν είμαι 1000% σίγουρος, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με!)


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    babisko (09-04-21), JIM_6146B (08-05-21)

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη airgeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια Μπάμπη πολύ προσεγμένη κατασκευή και το τροφοδοτικό από τα πολύ καλά.

    Μάλλον το φόρουμ έχει πρόβλημα για τις φωτογραφίες γιατί διάβασα και σε άλλο μέλος σήμερα που δεν μπόρεσε να ανεβάσει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV2HVA

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον airgeorge για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    babisko (09-04-21)

  7. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σε όλους σας.
    Μπάμπη κάτι ήξερα και σε είπα στο προηγούμενο τροφοδοτικό για το επόμενο καλύτερο.
    Πολύ καλή κατασκευή σε όλα της. Συγχαρητήρια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον apilot για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    babisko (09-04-21)

  9. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    228

    Προεπιλογή

    Καλημέρα
    Συχαρητήρια για την κατασκευή σου.
    Πολύ καλή δουλειά προσεγμένη!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sdouze για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    babisko (09-04-21)

  11. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Σήμερα το site με επιτρέπει να ανεβάσω τις φωτογραφίες για όποιον θέλει να τις δει και εδώ
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  1.jpg Εμφανίσεις:  104 Μέγεθος:  142,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2.jpg Εμφανίσεις:  105 Μέγεθος:  138,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  3.jpg Εμφανίσεις:  104 Μέγεθος:  138,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  4.jpg Εμφανίσεις:  119 Μέγεθος:  138,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  5.jpg Εμφανίσεις:  115 Μέγεθος:  137,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  6.jpg Εμφανίσεις:  113 Μέγεθος:  141,0 KB  


    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  12. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Συνέχεια φωτογραφιών...

    Τα ισχύος TIP3055 με τις ψύκτρες στην πίσω πλευρά του κουτιού επανω στις πλακετίτσες μαζί με τις αντιστάσεις εκπομπών

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  7.jpg Εμφανίσεις:  103 Μέγεθος:  146,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  8.jpg Εμφανίσεις:  99 Μέγεθος:  147,1 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  9.jpg Εμφανίσεις:  103 Μέγεθος:  149,1 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  10.jpg Εμφανίσεις:  101 Μέγεθος:  147,1 KB

    Μια από τις δικές μου πλακέτες (λόγω του προβλήματος του μαιμούδων BDX34C που ανέφερα τελικά τοποθετήθηκε η πλακέτα του Γρηγόρη)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  11.jpg Εμφανίσεις:  120 Μέγεθος:  149,1 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  12.jpg Εμφανίσεις:  103 Μέγεθος:  152,0 KB

    Συνεχίζεται...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  13. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Συνέχεια...

    Εδώ βλέπουμε τις "διάφορες" εκδόσεις των BDX34C, άλλα NPN και άλλα PNP...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  31.jpg Εμφανίσεις:  64 Μέγεθος:  132,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  32.jpg Εμφανίσεις:  74 Μέγεθος:  164,4 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  33.jpg Εμφανίσεις:  94 Μέγεθος:  126,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  34.jpg Εμφανίσεις:  82 Μέγεθος:  125,3 KB

    Δυο φωτογραφίες από το εσωτερικό του τροφοδοτικού, ο μικρός Μ/Σ και η πλακετίτσα δίπλα του είναι για την τροφοδοσία των οργάνων μέτρησης τάσης - έντασης στην πρόσοψη

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  20.jpg Εμφανίσεις:  89 Μέγεθος:  160,6 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  21.jpg Εμφανίσεις:  86 Μέγεθος:  154,0 KB

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  14. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστό κι αυτό...

    Επίσης νομίζω ότι πρέπει να μπει στην περιγραφή το "σωστό" σχέδιο, αφού κανείς δεν ασχολείται με την δεύτερη πλακέτα με τα όργανα ή με τα "συρμάτινα" shunt του αρχικού σχεδίου:
    (νομίζω ότι 25mΩ είναι η σωστή τιμή για 10Α αλλά δεν είμαι 1000% σίγουρος, αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με!)
    Σωστά Γιάννη, έτσι ακριβώς είναι το τελικό σχέδιο, στην θέση των συρμάτινων shunt του αρχικού σχεδίου εγώ έβαλα μια αντίσταση arcol 0.1 Ohm 50W η οποία φαίνεται λιγάκι στις φωτογραφίες του εσωτερικού του τροφοδοτικού βιδωμένη επάνω στην πίσω αριστερά ψύκτρα δίπλα στην πλακετίτσα των TIP3055
    Η τιμή της αντίστασης επιλέχτηκε με πειραματισμούς αφού δοκίμασα και άλλες τιμές (0,01 0,22 0,33 κλπ) και αυτή η τιμή (0,1) μου έδωσε τα καλύτερα αποτελέσματα και σταθερότητα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον babisko για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (09-04-21)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή τροφοδοτικού.
    By 1kostasa50 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-18, 08:14
  2. Τροφοδοτικό εργαστηρίου 0-30VDC 10A
    By tesla005 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-17, 00:16
  3. Κατασκευή τροφοδοτικού 0-30V 10A
    By sv2kgl in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-13, 02:03
  4. Κατασκευή τροφοδοτικού
    By libreaql in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-11, 22:38
  5. Κατασκευή τροφοδοτικού
    By doupiaki_ole in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-08, 09:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας