Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ενισχυτής για Subwoofer

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή Ενισχυτής για Subwoofer

    Γεια σε όλα τα μαστόρια. Σας παρακαλώ τα φώτα σας.

    Έχω το εξής subwoofer: https://www.adagio.gr/el/?option=com...OiJtczItdiJ9XQ

    Επειδή από ότι κατάλαβα χρειάζεται ενίσχυση για να μπορέσω να το συνδέσω με τον ενισχυτή home cinema που έχω, θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε τί κομμάτια μπορώ να αγοράσω για να φτιάξω έναν μικρό DIY ενισχυτή για να δουλέψει το subwoofer. Να πω ότι το θέλω να δουλέψει για χρήση με τον ενισχυτή home cinema, κυρίως για ταινίες. Δηλαδή δεν έχω σκοπό να το δουλέψω στα όρια.

    Αν μπορείτε να προτείνετε με links θα το εκτιμούσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    εναν οποιονδηποτε class d απο 200w και πανω πχ αυτο το μοντουλακι ειναι μια χαρα με το καταλληλο τροφοδοτικο https://www.aliexpress.com/item/3289...archweb201603_

    btw πολλοι θα υποστηριξουν class AB αλλα για subwoofer ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ (ουτε αρτιες αρμονικες θελουμε ουτε μας ενδιαφερει η αποκριση και ουτε κι η παραμορφωση -που δεν υπαρχει αλλα τεσπα- γι αυτο και σε sw το μονο που ενδιαφερει ειναι να υπερκαλυπτεται η ισχυς)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Ωραίος. Ευχαριστώ για την απάντηση! Υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι που να δουλέψει παρόμοιο με το module που πρότεινες αλλά μέχρι 20€; Κι ας κάνω έκπτωση σε ποιότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekos161182 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να βρω κάτι που να δουλέψει παρόμοιο με το module που πρότεινες αλλά μέχρι 20€; Κι ας κάνω έκπτωση σε ποιότητα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekos161182 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν έχω τέτοιες γνώσεις για να στήσω μόνος μου νέο ένισχυτή αλλά δεν έχω και αρκετά χρήματα για ένα τέτοιο εγχείρημα. Ιδανικά θα θελα να επιδιορθωθεί ο reloop.
    Τα 20€ ίσα που θα το χαϊδέψουν το woofer των 600w program


    Κλασσικά: Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (13-04-21)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    στη μαμα Κινα ολα υπαρχουν, αλλα θα βρεις με κατωτερα πηνιακια (χειροτερους πυρηνες). Αυτο οντως δεν παιζει μεγαλο ρολο (ισως και καθολου) στις συχνοτητες που καλειται να παιξει το sub, αλλα αφ ενος θα υπαρχουν μεγαλυτερες απωλειες σηματος και αφ εταιρου... χμμμ... κοιτα, εχεις ενα sub ενος 500ρικου, και πας να τσιγκουνευτεις ενα πενηνταρικο για ενισχυτη? ΚΑΠΟΤΕ πριν το θαυμα που ονομαζεται class D θα ηθελες ενα ακομα πεντακοσαρικο η και χιλιαρικο στην ξεφτυλα για να το σπρωξεις και τωρα φτασαμε να ζηταμε ακομα πιο φθηνο? Ναι υπαρχουν με κανα 25ευρο διαφορα μοντουλακια, αλλα δε ξερω καποιο να προτεινω και προσωπικα, και για sub δε θα τα προτεινα, ειδικα αν δεν εχεις σχεση με το αντικειμενο ωστε σε περιπτωση που θες να επεμβεις (πχ αλλαγες πηνιων, η καποιων πυκνωτων) ουτε να γνωριζεις τι να κανεις και ουτε να εχεις τα καταλληλα οργανα για να μετρησεις τι εκανες.
    Για μενα παρε οταν μπορεις το μοντουλακι που σου προτεινω η καποιο αναλογο ωστε να μην θες επεμβασεις, βρες και ενα ωραιο τροφοδοτικο (πχ κανενα meanwell) και βαλτα σε ενα κουτακι και στηστο στο sub σου να τοπ ευχαρηστηθεις

    BTW με το ιδιο τσιπακι υπαρχουν κι αυτα https://www.aliexpress.com/item/4001...archweb201603_

    https://www.aliexpress.com/item/4000...archweb201603_

    και καμποσα ακομα, αλλα ακομα και οπτικα απ τα υλικα καταλαβαινεις πως δεν ειναι ιδιο πραμα... ΑΝ τελικα επιμεινεις στη φθηνια το δευτερο (απλα οπτικα οπως το βλεπω) δειχνει λιγοτερο προχειροσχεδιαση, αλλα και παλι δεν εχει την ιδια εισοδο, ουτε ολους αυτους τους πυκνωτες φιλτρου ουτε την ιδια ψυκτρα, το core του πηνιου δεν ειναι καλο, δεν εχει το ρελεδακι που ειναι για προστασια DC κτλ κτλ κτλ, ουσιαστικα μιλαμε για συμβιβασμο σε ενα module που ετσι κι αλλιως ειναι πολυ φθηνο σε σχεση με παλιοτερα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 13-04-21 στις 15:03

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    160

    Προεπιλογή

    παρε κανεναν crown xls 1002 η εναν xli 800 η xli 1500 να τον δουλεψεις γεφυρα.να ησυχασεις μια φορα θα τον παρεις.κοστιζει βεβαια λιγο περισοτερο αλλα δεν θα ξανα ασχοληθεις για το συγκεκριμενο σαμπ θα ειναι δυναμιτης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiros p Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρε κανεναν crown xls 1002 η εναν xli 800 η xli 1500 να τον δουλεψεις γεφυρα.να ησυχασεις μια φορα θα τον παρεις.κοστιζει βεβαια λιγο περισοτερο αλλα δεν θα ξανα ασχοληθεις για το συγκεκριμενο σαμπ θα ειναι δυναμιτης.

    εχμμμ... το πενηνταρικο για το μοντουλακι των 700-800 w του φανηκε ακριβο και θελει με 20 και προτεινεις PA ????????

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με βοηθάτε πολύ! Το woofer δεν το αγόρασα, μου το έδωσαν και προσπαθώ να το κάνω να δουλέψει με το μικρότερο δυνατό κόστος, εξού και η αναζήτηση της πιο οικονομικής λύσης. Σόρρυ αν σας φαίνεται γυφτιά αλλά αν μου περίσσευαν, προφανώς και θα έπαιρνα κάτι καλύτερο. Κάθε πρόταση δεκτή!

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekos161182 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με βοηθάτε πολύ! Το woofer δεν το αγόρασα, μου το έδωσαν και προσπαθώ να το κάνω να δουλέψει με το μικρότερο δυνατό κόστος, εξού και η αναζήτηση της πιο οικονομικής λύσης. Σόρρυ αν σας φαίνεται γυφτιά αλλά αν μου περίσσευαν, προφανώς και θα έπαιρνα κάτι καλύτερο. Κάθε πρόταση δεκτή!

    Οχι φίλε μου δεν είναι "γυφτιά". Ο καθένας αξιοποιεί οτι έχει ... με όσα χρήματα έχει. Πάει αυτό ...
    Σχετικά με την κατασκευή ... να ξέρεις όμως οτι πρίν τον ενισχυτή θες και ένα ενεργό φίλτρο SUB.
    Κάτι ελάχιστο σαν αυτό :

    https://www.aliexpress.com/item/3288...archweb201603_

    Εκτός και απο εκεί που θα πάρεις έξοδο (AV Ολοκληρωμένο Ενισχυτή), έχει "SUB OUT". Οπότε το
    παραπάνω που ανέφερα ... δεν το χρειάζεσαι.


    snapshot001.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 13-04-21 στις 23:12
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    160

    Προεπιλογή

    ναι το ειδα nick1974.αλλα μαλον με 20 και 50 ευρω θα το κοροιδευει το μεγαφωνο και μετα θελει και τροφοδοτικο..μιλαμε για χαμηλες συχνοτητες υπαρχουν και ενησχυτες πλατες pa audio master οικονομικες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spiros p : 14-04-21 στις 06:02

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής για 4ω ηχεία
    By finos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-18, 09:51
  2. Ενισχυτής με Subwoofer Ν.2!
    By giwrgosthessalonikh in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-17, 12:59
  3. Ενισχυτής με Subwoofer
    By giwrgosthessalonikh in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-17, 02:41
  4. Ενισχυτης για περισσευουμενο subwoofer
    By gerafredo in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-13, 21:32
  5. Απορία για ενισχυτή και subwoofer.
    By .::Nikos::. in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-12, 19:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας